Sultanların Günlüğü

Detayları:  29 yaşında, Kadın
9 takip ettiği ve 5 takip edeni var. 133 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

Sultanların Günlüğü bir değerlendirme yaptı.
Kralların Çarpışması (Buz ve Ateşin Şarkısı, #2, Kısım 2)

10

Bir önceki kitap, Renly ve Stannis arasındaki savaşın başlayacağı yerde bitmişti. Kralların Çarpışması 2 de yine kaldığı yerden devam etmiş. Diziyi izlememiş olanlar muhtemelen iki kardeşin birbiriyle olan savaşı göreceğini düşünecektir ama işler hiç de sandığımız gibi ilerlemiyor. Bu kitapta Robb'u hiç görmedik ama yaptığı şeyleri sık sık duyduk. Diğer yandan Kral'ın Şehri saldırı altında ve onu korumak için liderlik edecek yegane kişi Tyrion Lannister gibi görünüyor... Sansa için kaçma umudu doğmuştur ama sabretmesi gereken en az bir iki ayı daha vardır... Arya, Harrenhall'da Jaqen ve Gendry ile kaçma planları yapadursun, Jon da duvarın ötesinde yabanıllar ile karşılaşsın ve hayatının en önemli vazifesini üstlensin... Bran ise kendi güçlerini kabullenecek ve Kışyarı'nı Theon'un ellerine bırakmak zorunda kalacaktır. Bundan sonra uzun süre evine geri dönemeyeceği kesin...

Kitap, kaldığı yerden eski hızıyla devam ediyor. Aynı hareket, aynı heyecan ve aynı sürükleyicilik... Okurken yazarın aslında ne kadar kolaya da kaçtığını gördüm. GoT serisinin bol ayrıntıya sahip olduğunu herkes bilir ama bu ayrıntıdan kasıt olaylar örgüsü için değil diyarın tarihi ve karakterlerin geçmişi vb. hakkında. Olay örgüsündeki ayrıntılardan belli karakterlerin gözünde POV yazarak kurtulmayı başarmış. Yani Robb'un onca gerçekleştirdiği savaşı bize göstermek yerine sonucu sağdan soldan kişilerin ağzı ile anlatıp, etkilerini göstermiş. Akıllıca. Kesinlikle bir eksi olarak düşünmüyorum, 2. tekil şahıs yazarı bir çok ayrıntıdan kurtarıyor, yükünü hafifletiyor. Bilmeyenler için 2. tekil 1. tekil ile aynı mantıkla ama karakterin ağzından değil yine sizin ağzınızdan anlattığınız ama sadece karakterin gördüklerini ve düşündüklerini yazdığınız ve çok da yaygın olmayan bir anlatım tekniğidir. 1. var iken 2. tekilden neden yazalım diye düşünen varsa da hemen söyleyeyim; 1. tekil kullanarak genelde tek bir karakterin ağzından hikaye anlatılır ve bu karakter sayısının artışı pek alışıldık değildir ve şahsen ben hoşlanmıyorum, ters bir etki yaptığı görüşündeyim. Bu yüzden 2. tekil anlatım tarzı bu yönden idealdir.

Genel olarak kitabın 2. kısmını da beğendim, sıkılmadım ve kısa sürede bitirdim hatta daha fazla okumak istedim ama Haziran ayını beklemem gerekiyor. Diziden daha iyi ve ayrıntılı ilerlediği için çok farklı bir tat veriyor, daha güzel bir tat. Yavaş yavaş da dizi ile frekansları değişmeye başlamış bu kitapta. Misal Harrenhal Tywin'in elinde iken ve Arya da onun hizmetinde iken kitapta el değiştirip Bolton'lara geçiyor ve Arya da Roose Bolton'un emrine giriyor ve kendine Nymeria diyor. Bir sonraki kitapta olacakları bildiğimden muhtemelen çok akılıca bir hareket.

DİPÇE: Şu parantez içinde cümle yazma işi devam ediyor, açıkçası bu yöntem hiç alışılmadık bir yöntem. Genelde -...- kullanılır, zira makale vs. yazılmıyor. Neyse, muhtemelen diğerlerinde de aynen devam ettiğinden bir daha bunu belirtme gereği duymayacağım. :)

Bir önceki kitap, Renly ve Stannis arasındaki savaşın başlayacağı yerde bitmişti. Kralların Çarpışması 2 de yine kaldığı yerden devam etmiş. Diziyi izlememiş olanlar muhtemelen iki kardeşin birbiriyle olan savaşı göreceğini düşünecektir ama işler hiç... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Sultanların Günlüğü okumuş bitirmiş.
Kralların Çarpışması (Buz ve Ateşin Şarkısı, #2, Kısım 2)

BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI, II
Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

George R. R. Martin, Taht Oyunlarının sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışmasında okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi benzeri görülmemiş bir dünyanın kapıları açılırken büyük bir serüven başlıyor.

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayasının kadim kalesinden, Kışyarının haşin topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hâkimdir. Altı güç, Demir Tahtı ve parçalanmış Yedi Krallıkı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağlarının vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, zillet, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir...

''Martin, birinci ciltteki vaadini fazlasıyla yerine getiriyor ve yazılmış en iyi fantastik eser olmaya aday serisine devam ediyor.''
The Denver Post

''George Martin kesinlikle destansı fantastik edebiyatın yeni ustalarından.''
Katharine Kerr

''Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor.''
Robert Jordan

''Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı.''
Anne McCaffrey

''Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser.''
Marion Zimmer Bradley

BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI, II
Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

George R. R. Martin, Taht Oyunlarının sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışmasında okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi b... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Sultanların Günlüğü bir değerlendirme yaptı.
Türk Mitolojisi

7

Okuyucularımdan birinin tavsiyesi üzerine aldığım kitabın bana bir hayli faydası olacağını düşündüm ve yanılmadım da. Malumunuz ağırlıkta tarihi/fantastik yazarım ve Türk mitlerinden beslenmek gibi bir huyum vardır. Bu yüzden bu kitap ayrıca önem arz etmekte.

Genel olarak mit ve Türk mitleri hakkında güzel açıklamaları var. Daha sonra Türk mitlerinin özetlerini verip, onlar üzerinde yüzeysel de olsa bir çözümleme söz konusu. Bana göre çözümlemeleri yüzeysel zira daha önce Çağdaş Bilimler Işığında Oğuz Kağan Destanı kitabını okudum ve ikisi arasında mukayese yaptığımda böyle bir düşünce oluştu. Bu demek değil ki çözümlemeleri işe yaramaz vs. aksine faydalı bulduğumu söyleyebilirim.

600 sayfalık kitap oldukça doyurucu ve resimlerle de süslenmiş. Bana göre resimler, anlatılan konu ile ilgili olsa idi daha anlamlı olurdu. Ayrıca resimlerle süslenmiş kitapların renkli basım olmasını tercih ediyorum zira siyah beyaz olunca görüntü kalitesinde düşüş oluyor.

Kamlar, destanlar ve mitlerin genel özellikleri hakkında vs. bir sürü bilgi edindim. Ayrıca destanlardan ilham alabileceğim bir çok noktayı çizdim ve defterime minik dipçeler aldım. Genel olarak memnun kaldığım ve fayda sağlayan, bilgilendirici bir kitap olduğunu düşünüyorum ama bana göre kitabın bir eksiği var. Kitapta Erlik kimdir, nasıl doğmuştur vs. yazmış ama Ülgen'den tutun bir çok Türk mitlerinde geçen ilah mı koruyucu ruh mu nedir, bunları tanıtan bir kısım yok. Bunları çok merak ediyordum oysa.

Ağır bir eleştiri olarak imla ve dil bilgisine değinmem gerek. Cidden kabul edilemez bir seviye dil bilgisi hatası var, bir çok kelime yanlış yazılmış ya da harflerde kaymalar meydana gelmiş, böyle bir kitaba gayriciddi bir hava katıyor. Yayınevinin ilk kitabı olması dolayısıyla da daha bir önem vermeleri gerekirdi diye düşünüyorum, 5. baskıyı görmüş üstüne. İnşallah 6. baskıda bu hatalar düzeltilir.

Okuyucularımdan birinin tavsiyesi üzerine aldığım kitabın bana bir hayli faydası olacağını düşündüm ve yanılmadım da. Malumunuz ağırlıkta tarihi/fantastik yazarım ve Türk mitlerinden beslenmek gibi bir huyum vardır. Bu yüzden bu kitap ayrıca önem arz... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
Sultanların Günlüğü okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
Sultanların Günlüğü bir değerlendirme yaptı.
Beynin Sırları

9

Gündem Ötesi kitaplığının sıkı bir takipçisi olarak Beynin Sırları kitabını, keyifle okudum. Sinan Hocayı, zaman zaman programdan takip ediyorum zaten. Onun anlatım dili ve tarzı sayesinde beyin ve ona bağlı insan davranışları konusunda daha çok şey öğrenmişimdir, Allah razı olsun.

Aynı tarzla Beynin Sırları kitabıyla bizlere beynin bilinen sırlarının bir kısmını anlatıyor. Gerçi onun da söylediği gibi beynin sırlarını çözmekten çok uzağız ama bize aktardığı kadarı bile beyne hayran kalmak için yeterli bir bilgi seviyesi diye düşünüyorum.

Kitap sayesinde beyne olan ilgim birazcık daha arttı ve onu daha iyi anlayarak kendimi de biraz daha tanımış oldum. Bu açıdan çok memnun hatta mutlu oldum diyebilirim, zira kendimi keşfetmeye başlamış hissediyorum. Eh doğal olarak Allah'ın bize verdiği bu nimet karşısında da O'na şükür ediyorum. İnşallah verdiklerini hakkıyla kullanabiliriz.

Aslında en ilgimi çeken kısımları küçük dipçeler halinde yazmayı düşündüm ama hangisini yazayım bilemedim, her biri ayrı bir ilginçlik ve cazibeye sahip noktalar. Fakat şu kısmı ekleyebilirim belki; beyin yıkama işinin sağda solda anlatılıp, yazıldığı gibi olmadığını bilimsel olarak açıklamasına sevindim. Hem biraz rahatladım hem de bilinçlendim diyebilirim.

Bu kitabı kendisini tanımak isteyen herkese tavsiye ederim, Sinan hocama ve Pelin ablaya teşekkür ederim. Bir sonraki Gündem Ötesi kitabında buluşmak dileği ile.

Dipçe: Editör az biraz dil bilgisi kurallarına dikkat ederse iyi olur, bağlaçların kullanımı hep yanlıştı.

Gündem Ötesi kitaplığının sıkı bir takipçisi olarak Beynin Sırları kitabını, keyifle okudum. Sinan Hocayı, zaman zaman programdan takip ediyorum zaten. Onun anlatım dili ve tarzı sayesinde beyin ve ona bağlı insan davranışları konusunda daha çok şey ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
Sultanların Günlüğü okumuş bitirmiş.
Beynin Sırları

İnsan bedeninin kara kutusu “beyin” ilk kez böylesine derinlikli deşifre ediliyor...Beyin insana dair hangi sırları barındırır?

Bilinçaltımız bizi nasıl etkiliyor?

Beyin kapasitemizin ne kadarını kullanıyoruz?

Her yaşta daha zeki olmak için ne yapmalıyız?

Her insanın beyni parmak izi gibi eşsiz mi?

Kişiliğimizi beynimiz mi belirler?

İnsanoğlu neden şiddete meyilli? Linç nasıl bir ruh hali yaratıyor?

Psikopatlar nasıl bir beyin yapısına sahip? Beyinle suça eğilim arasında bir bağlantı var mı?

Beyin büyük acılarla nasıl baş eder?

Kadın ve erkek beyni neden farklı? Âşık beyinde neler oluyor?

İnsan bedeninin kara kutusu “beyin” ilk kez böylesine derinlikli deşifre ediliyor...Beyin insana dair hangi sırları barındırır?

Bilinçaltımız bizi nasıl etkiliyor?

Beyin kapasitemizin ne kadarını kullanıyoruz?

Her yaşta daha zeki ol... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
Daha Fazla Göster

Sultanların Günlüğü şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Yazma Sanatı ve Yazma Teknikleri

%0

Kütüphanesinden Seçmeler

Kütüphanede kitap bulunamadı.

Favori Yazarları (3 yazar)

meryem seyda parlak
aysun çelik
ayça mutlucan
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (0 tane)

Sultanların Günlüğü, quiz çözmemiş.

Liste Oyları (0 liste)

Sultanların Günlüğü, liste oylamamış.

Takip Ettikleri (9 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (5 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kayıp Rıhtım

Kayıp Rıhtım

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Fantastik Edebiyat'ta Kaybolanlara... http://www.kayiprihtim.org/

Tarihi Roman Severler..

Tarihi Roman Severler..

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Tarih'i kitap okumayı sevenlerin buluştuğu ve kitap önerilerinde bulunduğu...

Kitap Blogları

Kitap Blogları

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Bloglarında kitaplarla ilgili bir şeyler bulunanların yararlı sanal buluşma...

♥GÜLGÜN♥

♥GÜLGÜN♥

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

İslamiyetı en guzel sekılde yasamak için kıtap tavsıyeleri♥♥♥

Ayça Mutlucan

Ayça Mutlucan

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Ayça Mutlucan'ın kitapları hakkında paylaşımlar, incelemeler ve...

Amatör Yazarlar

Amatör Yazarlar

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Yazmayı sevdiğinizi ve ileride bir yazar olmak istediğinizi...

Okuma Güncesi (tümü)

Ruhumdaki Canavar (Monster in His Eyes, #2)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Tanrı'nın Islak Kadınları
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Ye'cüc Me'cüc ve Zülkarneyn Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
The Boss
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Senden Önce Ben (Senden Önce Ben, #1)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Konuşmanızla Hipnoz Edin
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Yazma Sanatı ve Yazma Teknikleri
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz