Zeplin (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İsveçli yazar Karen Tidbeck'in tekinsiz, ama tekinsiz olduğu kadar da olağanüstü dünyasına hoş geldiniz. İskandinav kültürünün alacakaranlığından ve melankolisinden doğan bu öyküler, güneşin dönmeyi bıraktığı bir dünyanın büyülü atmosferine sahip: Fantazyadan, büyülü gerçekliğe, bilimkurguya ve hayalî bir yaratığın Borgesvari taksonomisine kadar uzanıyor. Bu öyküler rahatsız edici; bir o kadar da kara mizahın engin zekâsını içeriyor. Tidbeck, bildiğimizi sandığımız dünyadan güçlü bir kopuş duygusu yaratarak, akla hayale sığmaz çok sayıda şeyin ortaya çıkabildiği bir yarığa yönlendiriyor bizi.

"Daha önce Zeplin gibi bir şey okumadım. Belirgin bir şekilde Kuzeyli oluşunu saymazsak Karin Tidbeck'in hayal gücü hiçbir sınıfa girmiyor -usul usul, zekice, anlatılamayacak kadar tuhaf... Ve çeşitli. Ve tedirgin edici. Ve eğlenceli. Ve gizemli biçimde dokunaklı. Bunlar şahane hikayeler."
- Ursula K. Le Guin-

"Sade ve canlı, temkinli ve tuhaf… imkânsızlıkların harmonisiyle Tidbeck, esaslı bir ses."
- China Miéville-

"Tidbeck'in tekinsiz ve rahatsız edici yazma yeteneği adeta tanrı vergisi. Bu harika, ustaca yazılmış öykülerde büyü usulca ortaya çıkıyor. Ormanlardan ya da topraktan geliyor veya kendi içinizde hep var ya da tamamen başka bir diyarda mevcut… insanı biraz sersemlemiş ve daha da fazla efsunlanmış halde bırakıyor."
- Karen Joy Fowler-

İsveçli yazar Karen Tidbeck'in tekinsiz, ama tekinsiz olduğu kadar da olağanüstü dünyasına hoş geldiniz. İskandinav kültürünün alacakaranlığından ve melankolisinden doğan bu öyküler, güneşin dönmeyi bıraktığı bir dünyanın büyülü atmosferine sahip: Fantazyadan, büyülü gerçekliğe, bilimkurguya ve hayalî bir yaratığın Borgesvari taksonomisine kadar uzanıyor. Bu öyküler rahatsız edici; bir o kadar da kara mizahın engin zekâsını içeriyor. Tidbeck, bildiğimizi sandığımız dünyadan güçlü bir kopuş ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 160 sayfa

2014 tarihinde , Aylak Kitap tarafından yayınlandı


ISBN
9786054972098
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.3 puan (16 kişi)
25 okumuş, 26 okumak istiyor, 1 okuyor

8.2 puan (9 kişi)
11 okumuş, 12 okumak istiyor, 0 okuyor

9.4 puan (5 kişi)
9 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (6 kişi)
11 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (10 kişi)
16 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

8.8 puan (5 kişi)
9 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

9.2 puan (8 kişi)
9 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

9.2 puan (6 kişi)
10 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

7.4 puan (17 kişi)
32 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (12 kişi)
15 okumuş, 16 okumak istiyor, 2 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
cemo ucangacan Yunus Serdar Kurşun Geçirmez Panda uykumuza Elendil_XX yaprak ekhobiaS peytonsawyerruhlukiz kareler aklar demirezen DarLy OpuS SivriDilsiz aganta ışılbacak zerothh Balzamin pinarhande Cantadora Koyu Beyaz mit1980 Fırtınakıran serveha coffeeisbliss entropia Furkan Akyelken Mashiara Beowulf nvn beyincini dekadans designer73
32 kişi
aportosis gozdeinis90 zehra bandini xtina eylulberna efendi zibidi Pillibebek renklerimiz
9 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

sade üslubu, tertemiz anlatımıyla fantastik, karanlık öyküleri, bilimkurgu öykülerini ince ince işlemiş isveçli yazar. iskandinav kültürünü bu öykülere yansıtmış. harika bir uyum var kitapta. müthiş bir okuma keyfi veriyor. tekrar tekrar okunacak bir kitap.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Tuhaf" kurgu sözü bir kitaba ancak bu kadar yakışabilirdi. Çünkü bu derlemeyi tanımlayabilecek en isabetli sözcük bu: tuhaf.

Ama kesinlikle yanlış anlaşılmasın; akıldan kolay kolay çıkmayacak, benliğinize işleyecek ve daha fazlasını arzulamanıza neden olacak bir tuhaflık bu. Hikayelerin pek çoğunu tamamladıktan sonra "Ben ne okudum?" diye sordum kendime. Ama "Niye okudum?" demedim asla... Gerçi kapağında hem Ursula Le Guin'den hem de China Mieville'den birer övgü koparan bir kitaptan daha azı beklenemezdi zaten.


Kitabın bende çok hafif de olsa Alacakaranlık Kuşağı etkisi yarattığını da söylemeden geçemeyeceğim. Benim gibi dinazorların çok iyi hatırlayacağı üzere Alfred Hitchcock'un o meşhur dizisinde birbirinden tuhaf, açıklanamaz ve ürkütücü bir sürü şey olur, bizleri hayretler içinde bırakır, ama hiçbir şey tam anlamıyla açıklanmazdı. Olanları olduğu gibi kabul etmek zorunda kalırdık. Bu da daha tekinsiz ve sevilesi bir tat katardı şova. İşte Zeplin de onun gibi, ama daha fantastik.

İyi ki okudum!

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Tuhaf ve aşırı iyi. Yorumlardan ötürü enteresan bir şey okuyacağımı tahmin etmiştim ama bu kadarını ben de beklemiyordum. OKUYUN!

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Tuhaflıklar içtenlikle normalleştirilmiş. Kitap 13 öyküden oluşuyor. Keşke bu öyküler ayrı ayrı kitap olsa, diye iç geçiriyorsunuz.

- Birazdan karanlık çökecek. Hava parçalı bulutlu, yer yer yağmur yağıyor. Ormanda çıplak ayakla yürümeniz yetmezmiş gibi aklınızdan geçenlere tebessüm ediyorsunuz. Çevrenizi saran mor parıltılı duman yükseliyor fakat pek aldırmıyorsunuz. Oysa yılın bu zamanları duman renginin mavi olması gerekirdi.

Kitabın bıraktığı tadı bu paragrafımla özetlemek istedim.

İlham verici, özgün ve yaratıcı. İsveç fantazyası. Uzaylı, makineli bilim kurgulardan değil. Steampunk klasikliği var kitapta.

8 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski