Sürü (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Peru sahilinde bir balıkçı kaybolur. Norveçli petrol arama uzmanları deniz tabanında yüzlerce kilometrekarelik alanın garip organizmalar tarafından işgal edildiğini keşfeder. Bu sırada İngiliz Kolombiyası sahili boyunca balinalar korkutucu bir değişim geçirir. Olayların birbirleriyle hiçbir alakası yok gibi görünmektedir. Ama tesadüflere inanmayan iki bilim adamı, bu durumun kaynağını araştırırken en korkunç kâbuslarıyla yüz yüze gelecektir.

Sürüyü okurken dünya yıkılsa fark etmeyeceksiniz.
D/e Welt

Satış rekorları kıran bir kitap... Tatil güneşi ne kadar sıcak olursa olsun tüyleriniz ürperecek... İyi eğlenceler.
Evening Standard

Bu 800 nefes kesici sayfadan sonra denizlere çok farklı bir gözle bakacaksınız.
Focus

Nefes almak için yüzeye çıkacağınızdan kuşkuluyum. ...bu nihai yaz okuması, Crichton ve Kingin en iyi özelliklerini birleştiriyor.
Contra Costa Times

Peru sahilinde bir balıkçı kaybolur. Norveçli petrol arama uzmanları deniz tabanında yüzlerce kilometrekarelik alanın garip organizmalar tarafından işgal edildiğini keşfeder. Bu sırada İngiliz Kolombiyası sahili boyunca balinalar korkutucu bir değişim geçirir. Olayların birbirleriyle hiçbir alakası yok gibi görünmektedir. Ama tesadüflere inanmayan iki bilim adamı, bu durumun kaynağını araştırırken en korkunç kâbuslarıyla yüz yüze gelecektir.

Sürüyü okurken dünya yıkılsa fark etmeyeceksiniz. ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 842 sayfa

Eylül 2015 tarihinde , Pegasus Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786053436539
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.9 puan (51 kişi)
96 okumuş, 58 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (77 kişi)
214 okumuş, 41 okumak istiyor, 0 okuyor

6.9 puan (24 kişi)
47 okumuş, 18 okumak istiyor, 2 okuyor

7.1 puan (14 kişi)
19 okumuş, 24 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (36 kişi)
67 okumuş, 26 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (15 kişi)
34 okumuş, 33 okumak istiyor, 1 okuyor

7.2 puan (14 kişi)
15 okumuş, 15 okumak istiyor, 1 okuyor

8.4 puan (126 kişi)
197 okumuş, 150 okumak istiyor, 7 okuyor

Est
6.1 puan (11 kişi)
48 okumuş, 26 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (49 kişi)
66 okumuş, 114 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

fndkkk Juvenil arestra gzd88 çapulcu insan 465stein aerensali akincili
8 kişi
vlknglck suley_adam Aylinn hatandöz akincili ElectronicArts banucu Gizem Kara eyldz gonca_p Doğan aylin70 tuztekilalimon NavyBlue lacuna calistemon acayip adam farniente mcitamrun3xi zmeral soztekin balannce doko2634 simgessa faruk77 heycan Didem Yavaş thyructus ZeynepS. Alturbane DeryaAk evrim1903 ESRA KAKAÇ dostlarkütüphanesi aéquitas Sevde Demiryürek ateksoy aviendha AstronotusOcellatus2
83 kişi
Doğan Kaytan erlikan Samet Chary elroy Black Bird pusechemistry Shima JadeCare lily HighLord ebru sivri sophie neveu fndkkk karagozozlem ipekTo serdakayman hittheroadjack Rhiamon alala biiarefayen isolde ElifD Sof! kaptankirk komocotokoful ehlimana merthinyo gozde Dutyemişbülbül dincarslan Gezgin ordoabchao everest c_atay tegmen giizemss Aslı Kont irem-
88 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Başlarda biraz sıkıcı ama sonradan çok sarıyor diyen arkadaşıma güvenerek aldım. 30 sayfa geçti 60 sayfa geçti 100 sayfa geçti hala kitap toparlayamadı,anca 200lere yaklaşınca sevmeye başladım ve soluksuz okuma faslına geçebildim. Tabi 800 sayfalık kitabın 'başlarda sıkıcı' kısmının 10sayfayı kapsadığını falan düşünmek benim hatamdı. Tabi ki 200üncü sayfadan sonra güzelleşecekti. Her neyse,demem o ki ilk başlardaki o yavaşlığa tahammül edebilecekseniz gerisini okumaya değer bir kitap Sürü. Tavsiye ediyorum :)

6 yıl, 4 ay önce
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Kitapta çok fazla bilimsel açıklama var.Anlamlarını bilmediğiniz taktirde pek bişey anlaşılmıyor sözlük olmadan..Sayesinde bir sürü yeni bilgi öğrendim deniz altı yaşamı ile ilgili.Kitabı okurken sanki film izliyormuşum gibi hissettim.Bilimkurgu severlere tavsiye edebileceğim bir roman

6 yıl, 11 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

800 sayfa roman değil biyoloji kitapı sanki, kapaktaki abartalı yorumlara aldanıp heycanla okumaya başlayınca büyük bütçeli filmlerin cazibesini arıyorsunuz hoş deep impact, contact, gibi filmlerle kıyaslayınca yine birşey değişmiyor hikaye bakımından yine isteneni vermiyor.

6 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabın en başında basit bir harita ile deniz diplerinin yapısı, kıta sahanlığı, derin deniz çukurları gibi yüzey oluşumları gösteriliyor ve insanoğlunun uzay hakkında bildiklerinin denizlerin altı hakkında bildiklerinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekilerek kitaba bir giriş yapılıyor.

Peru sahilleri, Norveç açık denizlerindeki petrol araştırmacıları, İngiliz Kolombiyası gibi kuzeyden güneye bir hat üzerinde denizlerde bir takım anormallikler meydana gelmeye başlıyor. Kaybolan balıkçı, balinaların sebepsiz yere teknelere saldırması ve saldırganlaşması, petrol araştırmacılarının deniz tabanının garip mikroorganizmalar tarafından işgal edildiğini tespit etmesi (bilinen ama evrim geçirmiş deniz altı canlıları) gibi olaylar silsilesine bilim adamları şüphecilikle yaklaşarak bunların bir tesadüf olamayacağını söylerler. Önce bireysel ve küçük gruplar halinde başlayan araştırmalar, bir süre sonra durum tüm ülkeleri ve hatta gezegenimizi tehdit eder hale gelince, dünyanın en iyi bilim adamları ile bir araştırma grubu kurularak araştırılır.

Matematik, fizik, biyoloji bilimleri ve tabii ki dünyamızın ekolojik dengesi ile ilgili birçok bilgi içeren kitap 800 sayfa ve küçük puntolarla basılmış olmasına rağmen kesinlikle sıkıcı değil. Kitabın sonunda, yazarın araştırmalarından ve kendilerinden yardım aldığı bilim adamlarının bir listesi var.

6 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Konu ilginç olmasına rağmen kendimi biyoloji derslerime geri dönmüş gibi hissettirdi kitap.o yüzden okurken dikketli düşünün 800 sayfa kesinlikle bir yere dayandırmadan kitabı elinizde okuyamıyorsunuz o kadar ağır yani.Ama onun dışında kitabı beğendim film olarak izlesem kesin daha çok beğenirdim.

5 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok çok çok iyi bir kurgu. Çok başarılı analizler. Dünyanın anasını nasıl ağlattığımıza ve nasıl cezalandırılmamız gerektiği üzerine bir roman. Mutlaka okuyun derim.

4 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bu kitap birden çok soruyu sorguluyor.

1) İnsanoğlu evrende kendisi gibi akıllı canlılar olup olmadığını merak ederek uzayı izliyor ve uzaya mesajlar yolluyor ama bilincinin bir tarafından egosu ve dinlerle desteklenen özel yaratılmış zeki tek varlık olduğunu düşünüyor. İnsalar ekosistemin bir parçası olduğunu değil egosuyla dünyanın sahibi olduğunu düşünerek dünyayı yavaş yavaş yok ediyor. Buna karşı çıkacak bir güç zeki bir ırk olsa insanlar ne hissederdi.

2) Kitap 2004'de yazılmış. O dönemin tek Süper Güçü olan ABD'nin Dünyamızı kendi malı gibi gören egosantirik bakış açısı çok güzel verilmiş.

3) Kitapta çok güzel bilgiler var. Özellikle teknoloji ve çevre ile ilgili.

4) Yazar konuları çok fazla uzatmış ve karakterlerle ilgili fazla detay vermiş ve kitabı çok fazla bilgi ile doldurmuş. Sonuçta konunu akışkanlığını durağana çevirmiş ve kitabın ritmini bozmuş. Bu nedenle 7 verdim kitaba yoksa 9'u hak edebelirdi. Giriş çok uzun tutulmuş, gelişmede ona keza ama sonuç bölümü çok kısa tutulmuş. Durağan giden kitap sonunda aniden atağa kalkıyor.

5) Film yapılsa çok güzel bir senaryo çıkar bu kitaptan.

4 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kapladığı hacim ile göz korkutan bu kitabı okumayı düşünenlere yorumum;

... -800 sayfalık, normalden küçük yazım şekli, ayrıntılı anlatımları ve bir sayfaya bir paragraf gibi bazı yönleri dışında bence güzel bir kitaptı.

İlk yarısında biraz sıkıyorsa da sonralarının heyecanını anlamak için gerekli olduğunu anlıyoruz kitabı bitirince.
Özellikle son 100 sayfasını çok heyecanlı buldum. Gerçekten ''Dev Bütçeli bir film'' gibiydi.

tsunamiler, köpek balıkları, balinalar, yunuslar, iyi adamlar, kötü ve güçlü adamalar ve kadınlar, dost gibi görünüp casus çıkanlar, yakışıklı ama iyi kalpli dostlar, deneyler, denizin ortasında dalışlar...
film gibiydi...

eğer hızlı okunursa daha sürükleyeceğini düşünüyorum çünkü bazı yerleri ve acıklamaları cidden sıkabiliyo...

Konu denizde olmaya başlayan bazı garipliklerle -liman dalgaları, yengeç sürüleri saldırısı gibi- bir grup bilim adamı ve ilgisi olan kişilerin toplanıp denize açılmalarını kapsamasıyor. Ama toplanmaları kitabın yarısından sonra oluyor!

Gizemi ve aksiyonu olduğundan özellikle son yarısı daha hızlı ilerliyor! keyifli okumalar!

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kitabın sonu sanki editörü "Frank çabuk ol, bekliyorlar" demiş de 10 dakikada yazılmış gibi. Daha iyi olmalıydı.
Öte yandan soluksuz okudum.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Evrene bakışımı değiştiren kitap. Binlerce kitabımın arasında 1 numaradadır.

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

içinde yaşatan kitaplardan.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Sayfa sayısını gözünüzde büyütmeyin. Akıcı ve sürükleyici bir kitap.Karada macera çok bulursunuz ama denizde böylesini büyüleyici sıra dışı atmosferi çok zor bulursunuz.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kitap ilk 300-350 sayfa gelişme bölümü olarak başlıyor. Bu kadar dayanamayacak olanlar ve yarıda bırakanlar. Sonrası için çok üzüleceklerdir, çünkü kalan kısmında verilen ayrıntılar, yapılan müthiş araştırmalar ve kurgu ... süper... Kitabın ön yüzünde de yazdığı gibi gümbür gümbür dev bir bütçe ile hazırlanmış bir film gibi.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitap gerçekten, ince bir zeka ile kilim dokunur gibi ayrıntı ayrıntı dokunmuş. Baştan sona kadar başta okyanuslar olmak üzerine doğa üzerine hem fikir sahibi yapıyor hem de insanlığı yanlışları üzerine düşündürtmeye sevkediyor. Birkaç yerdeki detay ve sondaki hiç bahsedilmemiş konunun bir anda önümüze çıkması ufak da olsa olumsuz tarafı. Yine de yazarı alkışlamak gerekiyor. Herkes okumalı ve üzerine düşünmeli.

1 yıl, 5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski