Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Şehir Mektupları (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Edebiyatımızda şehir yazılarının ilk örneğini, çoğu Malumat gazetesinde yayınlanan mektuplarla Ahmet Rasim vermiştir. Ahmet Rasimin en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde tazması ve daha ilk cümleden okurunu kucaklamasıdır. Dönemin İstanbulunu mekan, kültürel yapı, gelenekler, alışkanlıklar, insan ilişkileri gibi unsurlarla ele alan ve bütün zenginliğiyle yansıtan Ahmet Rasim, Şehir Mektuplarında büyük bir gözlem yeteneği, kıvrak bir üslup, kendine özgü bir dil ve tadına doyulmaz yazılar ortaya koyar.

******

Ahmet Rasim çok gezen, gördüğü ya da duyduğu şeyleri not alan ve bunları daha sonra kendi üslûbuyla işleyerek yazan bir yazardır. Elinizdeki bu eserindeki mektuplarıyla âdeta İstanbulun fotoğrafını çekmiş ve o zamanki sesleri yazılarına başarıyla yansıtmıştır.

************

İlk gençlik heyecanlarıyla okunan kitapların etkisini, o ilk okumanın verdiği benzersiz hazzı unutmak mümkün mü? İletişim ve bilgi edinme imkânlarının son hızla arttığı bir çağda, gençlerimizi ve çocuklarımızı kitapların dünyasıyla buluşturmak eskisi kadar kolay olmasa gerek. Bu anlamda, Millî Eğitim Bakanlığının ilköğretim ve ortaöğretime yönelik 100 Temel Eser seçimi; öğrencilere, velilere ve öğretmenlere, kısacası kültür dünyamıza katkıda bulunacak herkese yararlı olacak niteliktedir.

************

Bu kitap, Ahmet Rasİmin Malumat gazetesinde yayımlanan fıkralarından oluşmuştur. Edebiyatımızdaki şehir yazılarının ilk örneğidir. Yazarın en önemli eseri olarak görülür. Ahmet Rasim, devrin İstanbulunu sokağından, pazarına, basın camiasından, eğlence mekânlarına usta bir gazeteci ve şair gözüyle ve sade bir dille aktarır.

************

Şehir Mektupları taşralı bir hikâyecinin yaşadığı şehri (İstanbul) tanıma yolundaki gayretlerinin mahsulüdür. On yıl boyunca İstanbulu dolaştım, bu gezi izlenimlerini Zaman gazetesinde Bir demet İstanbul başlığı altında yayımladım. Şehir Mektupları, bu tutkulu serüvenin bir sonraki aşamasıdır. Bu defa insan-şehir-mekân ilişkilerini okuyucuyla paylaşan denemeler olarak vücut buldu. Şehrimizi tanımadan kendimizi, birbirimizi tanımamız zor. Hele sevmek büsbütün müşkül.

************

Bu kitapta yer alan fıkralarda İstanbul´un son asırdaki panaroması çizilmiştir. Büyük bir kısmı sohbet havası içinde yazılan bu fıkralarda yazarın gözlemciliği, incelemeciliği dikkat çekicidir. O, bu yazılarında İstanbul´a hem gazeteci hem şair hem de o şehirde yaşayan bir insan gözüyle bakar. Kendinden ve kendi çevresinden hareketle bütün bir İstanbul sokağı, mahallesi, çarşısı, pazarı, basın dünyası, eğlence yerleri vb. son derece akıcı bir uslupla anlatılır. Eserde genellikle halk ağzı, yalın bir Türkçe, canlı bir anlatımla verilmektedir. Şehir Mektupları´nda toplam 217 mektup vardır. Biz bunlardan 50 tanesini muhtevalarına uygun başlıklar da ekleyerek sunuyoruz...

************

Eserleri klâsikler arasına girmiş, nefis Türkçesiyle her zaman takdir toplamış bir yazar olan Ahmet Râsimin kendi zamanındaki İstanbulla ilgili müşahedelerini Şehir Mektuplarından okuyoruz. Kitapta hem güzel bir üslûbun tadına varıyor, hem de bir tür masal diyarını andıran o eski istanbulu ve İstanbul hayatını yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Ahmet Kabaklının yayına hazırladığı bu eser, her kesimden herkesin zevkle okuyacağı ve elinden kolay kolay bırakamayacağı bir hazine...

************

Şehir Mektupları, Ahmet Rasimin XIX. Yüzyılın kimi gazete ve dergilerinde yazdığı fıkra-deneme-sohbet karışımı yazılarını bir araya getirdiği dört ciltlik bir eseridir. Bu eserinde, yazarın dönemin İstanbuluna, İstanbulun günlük yaşayışının cilvelerine dair çok canlı, ayrıntılara inen dikkatlerini, Türkçeyi kullanıştaki olanca başarısı ve ustalığı ile, bazen ince ironilerle süsleyerek okuyucularına anlattığını görürüz. Bu ise, Şehir Mektuplarını zevkle okunan bir eser yapar.

************

19. yüzyıl İstanbul hayatının mizahi bir dille anlatıldığı denemeler.

******

Edebiyatımızda şehir yazılarının ilk örneğini, çoğu Malumat gazetesinde yayınlanan mektuplarla Ahmet Rasim vermiştir. Ahmet Rasimin en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde tazması ve daha ilk cümleden okurunu kucaklamasıdır. Dönemin İstanbulunu mekan, kültürel yapı, gelenekler, alışkanlıklar, insan ilişkileri gibi unsurlarla ele alan ve bütün zenginliğiyle yansıtan Ahmet Rasim, Şehir Mektuplarında büyük bir gözlem yeteneği, kıvrak bir üslup, kendine özgü bir dil ve tadına doyulmaz... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

214 sayfa


ISBN
9789756107232

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.5 puan (2 kişi)
8 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

6.1 puan (25 kişi)
84 okumuş, 11 okumak istiyor, 1 okuyor

6.9 puan (36 kişi)
137 okumuş, 13 okumak istiyor, 3 okuyor

8.1 puan (8 kişi)
30 okumuş, 8 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (2 kişi)
3 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (2 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

6.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 1 okuyor

6.8 puan (4 kişi)
14 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

100 kitap, 278 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

karasayfa Busrra
2 kişi
Fatih'in Kitaplığı Ülkü Ciner echo aykan esin LuLu savasgurbuz kaktüs çiçeği eylül pirayesi kadirdurmus mehmet_1902 atlı karınca Firak joyhog Hesna ylcnsr gazel Merveylmzzbu piran gulsaht umursamaz uykucu mypen mavibulut aklidenge Boşluk eceeskin welldone Nurşen Demirbaş EGökçen
28 kişi
nergis Vishnu sekizincikıtasakini feyzablt dilsizmütercim supertrampt
6 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahmet Rasim 1912 - 1913 yıllarında yayınladığı 'Şehir Mektupları' isimli eserinde yaşadığı şehir olan İstanbul'u, günlük hayatını, anılarını çok hoş ve okuması keyifli bir dille kaleme almış. 100 Temel Eser arasında bulunan 'Şehir Mektupları' ve bunun gibi bir çok değerli edebiyatçımızın eserlerine daha çok kıymet verip, okumamız gerektiğini düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. Böyle güzel eserleri yorumlayacak kelimeleri bulamıyorum. O yüzden Say Yayınlarının ön sözün de yer alan Nurullah Ataç'ın kitap hakkında yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Öz Türkçe mi istiyorsunuz? Öz Türk neş'esi ve zarafeti mi istiyorsunuz? Kıvrak, zeki,hisli, titrek, candan bir üslûp mu istiyorsunuz? O Osmanlıca devrinde o yüksek burjuvazi veya saray devrinde halk dili mi istiyorsunuz? Şehir Mektupları'nın her bir parçası bunları veriyor...

1 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Son dönem Osmanlı gazeteciliğinde köşe yazarlığı hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz, yer yer sıkılacak olsanız da döneme ilginiz varsa ve Ahmet Rasim'in kalemini sevdiyseniz (ki ben sevdim, nüktedan bir adam) yarıda bırakmayacağınız bir kitap.

11 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski