Sefiller (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İhtiyaçları çok fazlalaşan insanlar kendi öz kaynaklarını sınırlarını zorlamaya itilir ve yollarına çıkan herhangi bir savunmasız kişiden bile irkilir. İş ve ücretler, yiyecek ve ısı, cesaret ve iyi niyet hepsi sahip olamadıkları şeylerdir. Bu karanlık içerisinde erkek, kadın ve çocuğun zayıflığını ele geçirir ve onları utanç verici işlere zorlar. Artık hiçbir dehşet veya korku dışlanmaz. Ümitsizlik, sadece dört duvarın adiliği ve basitliği ile sınırlanmıştır; hepsi kötülük ve suça yönelir... Hepsi sefilleşmiş, bozulmuş birer kötü ve pislik gibi gözükür. Fakat o denli alçalmış kişilerin de daha fazla alçalamayacağı bir çizgi vardır ve bu dönüm noktasında, dış dünya adeta yutar bu zavallı, tahilsiz, kimliksiz insanları... Onlar Sefillerdir; toplumdan dışlananlar, yeraltı köpekleri..

Victor Hugonun Sefiller romanı yetişkinlerin okuması gereken klâsiklerin başında geliyor. Sefiller'in Kozet isimli küçük kız kahramanını okuyarak sefaletin insanlığı ne gibi korkunç durumlara düşürdüğünü göreceksiniz. MEB Talim ve Terbiye Kurulunun 2243 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan kararı ile ilköğretim okulu öğrencilerine tavsiye edilmiştir.

Bir kürek mahkumunun bir din adamı sayesinde doğru yolu buluşunun hikayesi.

Victor Hugonun unutulmaz klasiği sefilleri artık gençler de okuyabilecek. Fakir bir genç olan Jan Valjanın etrafındaki tüm sefalete rağmen iyi bir insan olma mücadelesi anlatılıyor bu kitapta. Mutluluk, aşk, acı, gözyaşı, umut ve hayal kırıkları mükemmel bir uyum içinde verilmiş.

Hugo, Sefiller adlı dev romanının önsözünü şöyle bitirir: Yeryüzünde yoksulluk ve bilgisizliğin egemenliği sürdükçe, böylesi kitaplar gereksiz sayılmayabilir. Yurdunun çıkarları adına siyasal kavgalardan hiç çekinmedi. Bu yüzden de tam yirmi yıl sürgünde kaldı. Sefiller de bu yılların ürünüdür (1862). Bu dev romanı, genç okurlara yalınlaştırılmış, kısaltılmış biçimiyle sunuyoruz. Sefiller, kürek mahkumu Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur. Jan Valjean, yoksul bir köylüdür, ailesini doyurmak amacıyla çaldığı yalnızca bir somun ekmekten dolayı kürek cezasına çarptırılmış, defalarca kaçma teşebbüsünde bulunduğundan cezası katlanmış ve on dokuz seneye cıkmıştır. Fransız edebiyatının en önemli romanlarından biri olan Sefiller, romantik akımın etkilerini taşıyan bir eserdir.
\n\nJan Valjanın tüyler ürperten öyküsü. Yoksulluk sonucu içine düşülen yanlış davranışlar sonunda kürek cezasına mahkum ediliş. Bu mahkumiyetin Jan Valjan üzerindeki olumsuz etkileri, cezaevinden çıktıktan sonra Jan Valjanın piskopos Myrel ile tanışması vearalarındaki ilişkiler. Jan Valjanın isim değiştirerek yeni bir hayata atılma çabası karşısında önüne çıkan engeller.

İlk gençlik heyecanlarıyla okunan kitapların etkisini, o ilk okumanın verdiği benzersiz hazzı unutmak mümkün mü?İletişim ve bilgi edinme imkânlarının son hızla arttığı bir çağda, gençlerimizi ve çocuklarımızı kitapların dünyasıyla buluşturmak eskisi kadar kolay olmasa gerek. Bu anlamda, Millî Eğitim Bakanlığının ilköğretim ve ortaöğretime yönelik 100 Temel Eser seçimi; öğrencilere, velilere ve öğretmenlere, kısacası kültür dünyamıza katkıda bulunacak, herkese yararlı olacak niteliktedir.

Sınır tanımayan ve çocuk düşlerine misafir olan kitaplar ve kahramanlar vardır. Beyaz Düşler Dizisindeki kitaplar işte onlardan bazıları.
İhtiyaçları çok fazlalaşan insanlar kendi öz kaynaklarını sınırlarını zorlamaya itilir ve yollarına çıkan herhangi bir savunmasız kişiden bile irkilir. İş ve ücretler, yiyecek ve ısı, cesaret ve iyi niyet hepsi sahip olamadıkları şeylerdir. Bu karanlık içerisinde erkek, kadın ve çocuğun zayıflığını ele geçirir ve onları utanç verici işlere zorlar. Artık hiçbir dehşet veya korku dışlanmaz. Ümitsizlik, sadece dört duvarın adiliği ve basitliği ile sınırlanmıştır; hepsi kötülük ve suça yönelir... He... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

1237 sayfa

1969 tarihinde , Doğan Kardeş Matbaacılık tarafından yayınlandı


Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.1 puan (2340 kişi)
5490 okumuş, 946 okumak istiyor, 69 okuyor

8.2 puan (1370 kişi)
3594 okumuş, 439 okumak istiyor, 19 okuyor

8.0 puan (1934 kişi)
5162 okumuş, 959 okumak istiyor, 46 okuyor

8.8 puan (1915 kişi)
5154 okumuş, 1149 okumak istiyor, 46 okuyor

8.9 puan (2363 kişi)
5179 okumuş, 1334 okumak istiyor, 101 okuyor

9.1 puan (1835 kişi)
4588 okumuş, 1063 okumak istiyor, 22 okuyor

8.4 puan (1449 kişi)
3857 okumuş, 906 okumak istiyor, 20 okuyor

8.9 puan (1418 kişi)
3733 okumuş, 982 okumak istiyor, 68 okuyor

8.7 puan (1666 kişi)
3401 okumuş, 1120 okumak istiyor, 52 okuyor

8.4 puan (1460 kişi)
4347 okumuş, 469 okumak istiyor, 25 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

112 kitap, 1345 oy
55 kitap, 241 oy
7 kitap, 10 oy
109 kitap, 617 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

SibelinKitapDünyası s.zaferyalim chilekli pasta ookami enkidu meralgibi Leyla Seymen Aliye Tekin tugceda calderon Souffrance hanife89 Zeynepkayan gulay.atli Müzeyyen SevdaErbas Umutumut38 Rabia A. szgcrk spartacus Mrfrklchn okuyucuyuz sevcand pusechemistry Ayşe Nur Zünbül badgirlmrv36 miro27 Ufuk ŞAKAR merve abide
24 kişi
erol özcan farukozcan elf_tsdn ezgi_sue FatmanurAhmetbeyoğlu LuLu direnmaral brai DenizKızı ekin Darkshadow teşrinievvel ayse.bykl gullce Skrn Ans Expiry ayscak pia pia mrvilhn İkisekerlihayat incapita Shehla zeynep nur hattatt İpekyolu utrmn bedi nermin gizlenmisozne sarek güz_sahafı Raphaelle betüll Hanife Albayrak MeridiemLaudem meliha Kanashii Uchiha İlay dilarakeleser
3631 kişi
Auralis Fjordstorm kevir engin fatmanr serkan recycledbeing acem kızı Elif Büşra hamzaciftci fiona Ahsen Ophelia phaia Fishy ebruli hülya NasuhOrdu Jane c i m i duyce mzl05 Cessie tumbilik beturg intellecta Sezai ASLAN sustuncan quents caglatklc mcelgul urazzz gamzegocer ufukdonmez ilayda arslan dundjay omd Byznr birgunlukseyler goddess karagozozlem
712 kişi
Shehla gökyüzübenim ankaraharun egoyis gomşumuzoluyoda hazal46 tugbasultan sahmeran_ BüyülüAyraç öcalan azizeebru1 OnurTrap hakansert pembemavi CglaKayadibi
15 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

MUHTEŞEM. Dünya klasikleri arasında neden olduğunu okuyunca anlamak hiçte zor değil.

3 yıl, 10 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kim demiş klasikler okunmaz diye! Bu kitap tüm düşüncelerimi değiştirdi ve ettiğim onca lafın boş olduğunu bana gösterdi...Eğer klasikleri okumaktan sıkılıyorsanız sefillerden başlayabilirsiniz.

4 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İnce ince örülmüş bir roman.Okurken kahrolur insan .çok düşündürücü bir kitap boşuna klasik olmamış

3 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Defalarca bıkmadan okuyabilirim.Eğer dünya klasiklerini sevmiyorum diyorsan Sefilleri okumamışsındır daha derim.

2 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çocukluğunuzda okuyun, büyüdüğünüzde bir daha okuyun, yıllar anılarını katman katman biriktirdiğinde yine okuyun, yaşlandığınızda son kez okuyun.

1 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Eğer incecik versiyonunu okuduysanız, okuduğunuza emin olmayın. İyi örülmüş muazzam bir kurgu, boşta kalmayan ayrıntılar... Çevirisi bile muazzam olan bu romanın, orijinalinden okumanın tadını merak etmekteyim.

4 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

En sevdiğim kitap!

Timaş Yayınları'ının çevirisini okumuştum ve çeviriyi de çok beğenmiştim. Daha sonradan beş ciltlik halinin de Türkçeye çevrildiğini duydum ama okuma fırsatım olmadı. Onu da elbet bir gün okurum diye düşünüyorum.

Karakterlerin yazılmadığı, tam olarak ete kemiğe büründüğü bir kitap bence Sefiller. Bazı düşünceler o kadar etkilerdi ki okurken, kitabı kapatıp uzun uzun düşündüğüm olurdu. Büyüksün Victor Hugo...

4 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bu kitaptaki sefillerle yüreğimde acıyı,hüznü,iyiliği hissediyorum.
Herkes tarafından kendisine diretilen kötü kişiliğe rağmen
Piskoposun doğru yolu göstermesiyle hep başka adlara sığınmak zorunda kalsa bile(inandıramadığı ve asla inandıramayacağı iyi kişiliğini saklamak zorunda kalarak) inatla iyi olan ve kendini iyiliğe adayan biri
Aslında bir isimle değil de eski sefilliğinden gelen sonuçla savaşan biri.

3 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sefiller.. Keşke hiç bitmese dediğiniz kitaptır. Karakterler o kadar canlıdır ki bazen elinizi uzatıp yardım etmek istersiniz.
Toplum eleştirisidir, suç ve cezadır.
İyi ile kötüdür.
Devrimdir.
Hakdır, hukukdur, adalettir.
Sefilliğin kaynağında yatan sebebi anlatır, sisteme ve yöneticilere göz kırpar, selam söyler.

2 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

gerçekten on numara kitap.bu kitabı okurken gözleri dolmayan biri yoktur sanırım.

2 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

soluksuz okuduğum bir kitaptı..tekrar okunabilecek bir tatta.

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

bu kitabın hekimoğlu ismail çevirisini yapmış halini okudum.çok eski basımdı.harikaydı.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

gerçekten okunması gerekn muhteşem bir kitap...

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Okudukça 'ama bu kadar da olmaz ki' dedim. Bir türlü de bırakamadım elimden.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Muhteşem bir şaheser cilti olanları daha okumadım onları da muhakkak okumayı düşünüyorum.

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

taa ortaokuldayken okumuştum geçen sene tekrar okudum,aynı tadı aldım

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

usta. saygı.

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

diyecek lav yok, insanlara kitap okumayı sevdirecek türden

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Jean Valjean çektiğiçileler gerçekten okumaya değer

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

her yaştan insanın zevkle okuyacağı bir eser

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

En sevdiğim kitap.

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bi baş yapıta ne diyebilirim ki....muhteşemdii..sanki film izler gibi okudummm

3 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

okurken sefil olmuştum :)

3 yıl, 11 ay önce
7 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
2 puan

Olağanüstü sıkıcı demek istiyorum. Kitapta o kadar kötü şeyler yaşıyorlar ki yok artık diyorsunuz. Veya ben dedim. Neyse ki sonunda kurtuluyor. :D

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

okuduğum ve sanırım okuyacağım en muhteşem kitaplardan biri herkese tavsiye ederim okumayan kaldıysa tabii

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Gözümden yaş getiren kitap...

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Dünya ədəbiyyatının şah əsərlərindən biridir.

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

yorum yapılabilir mi?

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitabı 2-3 kez okuduğumu hatırlıyorum Victor HUGO klasiği

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kesinlikle okunmalı.Diğer klasikler gibi değil.Her şeyiyle harika.

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hani bazı kitaplar vardır yüreğinizin en derinliklerine dokunur sizi kendine bağlar. karakterleri öyle bir hazmedersiniz ki onlarla birlikte güler ve ağlarsınız . İşte Sefiller de öyle bir kitap .

Hapisten yeni çıkmış bir tersane mahkumu bir piskopos sayesinde bütün günahlarından tövbe eder ve ona ömrü boyunca iyi ve şerefli bir insan olma yönünde söz verir ve bu sözü ölene kadar tutar . Öldüğü zamanda yanında o örnek aldığı aziz piskoposun hediye ettiği şamdanlar vardır .

Bu şahane kitabı bu zamana kadar okumadığım için kendime kızıyorum . Kesinlike herkese tavsiye ediyorum :)

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Oku Allah oku! Bitmiyor! =)

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Klasik okumayı sevmeyenler dahi bu kitabı zevkle okuyacaklardır.

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2016/03/sefiller-victor-hugo-ks-okuma-senligi.html

1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Çok akıcı ve dönem hakkında bilgilendirici bir kitap.

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

victor hugonun ustalık eseri süper bir kitap saatlerce elinden bırakmak istesende bırkamazsın

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Çok sevdiğim kitaplardan bir tanesi.

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Sadeleştirilmişini okumuş olmamdan kaynaklı olsa gerek yer yer geçişlerde bir anlam kargaşası var fakat genel anlamda konu olarak gerçekten etkileyici.

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Değerlendirmeye gerek var mı ..

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitabı okumayan çok şey kaybetmiştir.

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Hugo, kahramanım benim.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

6. sınıfta okudum diye hatırlıyorum ve sanırım 6'ydı. Ama öyle bi kitapki izi hala duruyo , ve aklımda canlandırdıklarım hala aklımın bir köşesinde. Son olarak eklemek istiyorum ki okumazsanız gerçekten fazlasıyla şey kaybedersiniz.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

okuduğum en iyi klasikler arasında...

3 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Baydıııııı sefil sefil sefil çok saçma geldiiii

3 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Olayların akışı, zamanın özellikleri, karakterler bakımından çok beğendiğim bir yapıttı. Ana karakteri üzerinden yıllar geçmesine rağmen unutamadım ve zihnimde yer etmiştir.

3 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

klasiklerin tadına vardığım ve birdaha asla bırakamadığım harika bir kitaptı.

3 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

anlatım ve betimlemeleri çok iyi bir kitap. konusuna diyecek lafım yok, mükemmel bir kurguya sahip

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

En sevdiğim 5 kitap arasındadır. Jan Valjan beni çok etkilemişti...

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

ilkokuldayken öğretmenlerim sağolsun onlar sayesinde okumuştum gerçekten güzel bir kitap hayat hakkında yararlı bilgiler veriyor..

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Şüphesiz ki bu kitabı okuyunca iyi bir insan olmaya daha çok çalışacaksınız...Beni çok etkiledi herkese tavsiye ederim.

3 yıl, 3 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski