Pnin (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Pninin baş kişisi Profesör Pnin, Lolitanın Humbert Humberti gibi, Solgun Ateşin Kinboteu gibi, Vladimir Nabokovun yerinden yurdundan kopmuş kahramanlarından biridir. Amerikan üniversitelerinden birinde Rus Dili ve Edebiyatı dersleri vermektedir. Pnin bu ‘yeni dünyada şaşkındır. Eski Dünyadan yenisine taşıdığı anıları arasında sevdiği ama aşkına karşılık vermemiş bir eş ve onun oğlu, yürekten sevdiği anadili, eski tarz bir mizah, eski tür bir zerafet, bazı entelektüel ve dilsel incelikler, kimileri kahkahalara yol açan köklü alışkanlıklar vardır. Pnin, diretmeleri, tutturmaları, hayatla ilgili ‘miyopluğu içinde günü geçmiş ve komik bir karakter gibi görünür. Ama Nabokov bütün benzer karakterleri gibi, bu şaşkın roman kişisi aracılığıyla da okuru kendi şaşalamaları, kendi çıkmazları hakkında düşündürmek ister. Hepimiz, özellikle burnu kitaptan çıkmayanlarımız, çeşitli biçimlerde birer yaşama acemisi değil miyiz? Pnin kadar olmasa da yaşamın bize kurduğu tuzaklara tepetaklak düşmeye her an hazır değil miyiz? Pnin, ayrıca Vladimir Nabokovun yazar ustalığını belgeleyen, temalarını tekrarlayan romanlarından biridir. Nabokov her zamanki gibi sorar: Yazar, kişisini ne derece nesnel bir sesle anlatabilir? Anlatanla anlatılan birbirlerinden sandığımız kadar uzak, yoksa tehlikeli biçimde yakın mıdırlar? Yoksa arada bir yerde, tehlikeli bir noktada pusu kurmuş bekleyen bir üçüncü bir ‘ses mi vardır?

Pninin baş kişisi Profesör Pnin, Lolitanın Humbert Humberti gibi, Solgun Ateşin Kinboteu gibi, Vladimir Nabokovun yerinden yurdundan kopmuş kahramanlarından biridir. Amerikan üniversitelerinden birinde Rus Dili ve Edebiyatı dersleri vermektedir. Pnin bu ‘yeni dünyada şaşkındır. Eski Dünyadan yenisine taşıdığı anıları arasında sevdiği ama aşkına karşılık vermemiş bir eş ve onun oğlu, yürekten sevdiği anadili, eski tarz bir mizah, eski tür bir zerafet, bazı entelektüel ve dilsel incelikler, kimile... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

172 sayfa


ISBN
9754707553

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

6.9 puan (7 kişi)
21 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (19 kişi)
35 okumuş, 19 okumak istiyor, 0 okuyor

6.5 puan (4 kişi)
11 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (6 kişi)
11 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (3 kişi)
8 okumuş, 7 okumak istiyor, 2 okuyor

7.2 puan (4 kişi)
11 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

9.2 puan (4 kişi)
6 okumuş, 7 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (6 kişi)
10 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

9.5 puan (2 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (2 kişi)
2 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

hhiz
1 kişi
aralikkapi bilalante muannitsahtegi panikadam tauopathy harun kurgusuzlabirent afelka selcukalkan Burak Uzun
10 kişi
şüheda anagram ufukdonmez bombyx__mori Robespierre dilsizmütercim ehlimana helenra zgrbaris
9 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sürgün bir rus profesörünün acayiplikleri etrafında kurgulanan bir roman. Yalnız bu acayiplikler aracılığıyla toplumdaki diğer acayiplikler de sergilenmiş.

5 yıl, 8 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski