Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Kayıp Cennet (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

‘Adem ile Havva’nın Cennet’ten Kovuluşunun Öyküsü..

Ey Yaratılanların en güzeli, Tanrı’nın yarattıklarının Sonuncu en iyisi, gözün görebileceği, aklın düşünebileceği en güzel şey, Kutsal, tatlı kadın! Nasıl böyle birden kaybettin kendini, Soldun ve ölüme yaklaştın? Yasağı nasıl ihlal ettin, Yasak kutsal meyveyi nasıl kopardın? Seni lanetli bir düşman kandırdı,Ama kim bilmiyorum ve seninle beraber ben de mahvoldum; Hiç kuşkusuz seninle birlikte ben de öleceğim. Sensiz nasıl yaşarım? Senin tatlı konuşmandan Aşkından nasıl vazgeçerim de bu vahşi ormanlarda Kimsesiz yaşarım? Bir kaburgamı daha versem ve Tanrı Bir Havva daha yaratsa bile senin kaybını asla unutamam. Hayır, hayır! Doğanın bağı çekiyor beni, sen benim Etimsin, kemiğimsin, mutluluk ya da acılarda ayrılamayız biz.'
(Havva yasak meyveyi yedikten sonra Adem’in Havva’ya bağlılığının anlatıldığı bölümden)

15. yüzyılda İngiliz Edebiyatı’nın kör Homeros’u olan John Milton Adem ile Havva’nın cennetten kovuluşunu içeren dinsel bir mite edebi bir elbise giydirerek edebiyat tarihine çok değerli bir hazine bırakmıştır. Bu hazinede ilk günahın (yasak meyvenin yenmesi) çarpıcı yorumu, canlı bir dil ve edebi göndermelerle akıllara, gönüllere doyurucu bir okuma lezzeti hediye etmektedir.

‘Adem ile Havva’nın Cennet’ten Kovuluşunun Öyküsü..

Ey Yaratılanların en güzeli, Tanrı’nın yarattıklarının Sonuncu en iyisi, gözün görebileceği, aklın düşünebileceği en güzel şey, Kutsal, tatlı kadın! Nasıl böyle birden kaybettin kendini, Soldun ve ölüme yaklaştın? Yasağı nasıl ihlal ettin, Yasak kutsal meyveyi nasıl kopardın? Seni lanetli bir düşman kandırdı,Ama kim bilmiyorum ve seninle beraber ben de mahvoldum; Hiç kuşkusuz seninle birlikte ben de öleceğim. Sensiz nasıl yaşarım? Senin tatl... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 240 sayfa

2008 tarihinde , PEGASUS YAYINLARI tarafından yayınlandı


ISBN
9944326506
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.0 puan (3 kişi)
9 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

7.2 puan (4 kişi)
7 okumuş, 7 okumak istiyor, 0 okuyor

6.7 puan (7 kişi)
17 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

9.4 puan (7 kişi)
12 okumuş, 23 okumak istiyor, 0 okuyor

7.8 puan (13 kişi)
30 okumuş, 7 okumak istiyor, 0 okuyor

8.4 puan (9 kişi)
20 okumuş, 40 okumak istiyor, 3 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

6.5 puan (4 kişi)
7 okumuş, 14 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (2 kişi)
2 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (2 kişi)
6 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

novoluni
1 kişi
Serginho eliiff_ srpsyl cagaty kitapmeleğizeyra supersolak tugceonur Antivenom Yoköylebidünyaa BlitzKrieg ezgidkyl mustisur oyuxii deniz su onuraydin
15 kişi
alengin Only erdikaradeniz Kekligün iremserim elif-nur simurganka77 anglachel inci16 Nurtaş tuna80 ezop ekhobiaS supertrampt samet1907 tutku93 menilsa Robespierre persephone. darknessfire
20 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İngiliz edebiyatının önemli şairlerinden olan John Milton'ın klasik kabul edilen eseri. Milton, monarşiye karşı Cromwell'i desteklemiş ancak huzursuzluk dönemi sona erip monarşi tekrar kurulduğunda hapse atılmıştır. Hapiste kör olan şair İngilizce'ye en çok kelime kazandıran kişi olarak da bilinmektedir ( 630 kelime ). Epik tempoda yazdığı serbest vezinli romanında Şeytan'ı demokratik bir lider olarak resmettiği için eleştirilmiştir.

Metin Cehennemin Prensinin konseyi toplayarak fikir alışverişinde bulunmasıyla açılıyor. Ardından yeni yaratılan ırk olan insanların temsilcilerini bulması, Havva'yı baştan çıkarıp yasak meyveyi yedirme çabası ve insanların atalarının Cennet'ten kovulmasıyla gelişen kurgu Mikail'in Adem'e Tufan'ın görüsünü, geleceği göstermesi ve çocuklarına iletmesi gereken uyarılarla kapanıyor.

Her pasajın başlangıcındaki özetler son derece açıklayıcı olmuş. Dipnotlar çok sayıda mitik karakter ve göndermenin yer aldığı metinde göze batacak kadar sık kullanılmamış, göz yormuyorlar. Bazı yerlerdeki ufak çeviri hataları bu kadar karmaşık ve zorlu bir metni ustalıkla çeviren ve lirik tempoya bozmayan çevirmenlere yakışmayacak kadar önemsizler.

Tanrı, monarşiyi ; şeytan ise hükümdeki yeniliği temsil ediyor. Havva'yı narsisist yansıtan yazar tüm metni boyunca cinsiyetçi çıkarım ve yorumlarla dokuyor kurgusunu. Bir çeşit iç tartışma yürüttüğü gözden kaçmıyor yazarın : otoriteye itaat ve itaatsizlik, özgür irade ve kadercilik arasındaki gidiş gelişler bu muhasebeye dikkat çekiyor. Püriten algılara başkaldıran metni cinselliği, arzuları yücelten ( elbette evlilik bağı altında 17 yy. da yazıldığı gözden kaçırılmamalı ) cesur görüşlere de ev sahipliği yapıyor. Metin boyunca "tasarımdan doğan argüman" kullanılmış ve Tanrı'ya methiye ve yergi arasında gidiş gelişler bulunuyor. Doğayı anlayarak Tanrı'nın anlaşılabileceğine dair görüşler çağın çeşitli buluşlarını yapılan göndermelerinde vücut buluyor. Tanrı'nın hükmünü oğlu olan İsa'ya devretmesi monarşi atfı yapıyor ve bu ilişki üzerinden monarşi yergisi sıkça dile getiriliyor. Özgür iradeyle ilgili olarak ket vurucu bir sosyal kontrol tehdidi, itaatın kabülüne sebep oluyor. Günahın Cennet'te anlam bulması ve cisme gelmesi gibi son derece çarpıcı yorumlamalar gözden kaçmıyor. Metinde ciddi tutarsızlık ve mantık hataları göze çarpıyor: Dünya Henüz yaratılmışken melekler ve Şeytan'ın Norveç köpüğünden, İtalya vadilerinden bahsetmesi gibi.

Metin önce isyankar ve sorgulayıcı bir tonda kendini geliştiriyor sonunda ise itaatkar ve kabullenmiş ( aynı zamanda yitik ) olarak kapanıyor. Milton, daha sonraları Tanrı ve din sorgusunda kullanılacak o kadar çok cephane üretmiş ki bilmeden, hayranlık duymamak elde değil. Lirik dili, akıcı kurgusu ve farklı bakış açısı önemli artıları.

5 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Adem ile Havva'nin şeytanın oyunuyla cennetten kovulusunu ele aliyor kitap. Epik şiir türünde yazılmış eserde dini unsurlar konusu itibariyle de oldukca yogun. Seytanin Tanri tarafindan gazaba ugramasi ve deyim yerindeyse örgütlenip kötülüğü yaymak ve tanrinin aksine sürdürdüğü mucadele de kitapta yer bulmus.

Insanoglunun Adem ve Havva ozelinde gunaha egilimini , nefsine hakim olmakta zorlandigini ve her an , boslukta kaldigi takdirde seytanin oyununa gelebilecegini cok net gosteriyot zaten bildigimiz bu yasak meyveyi yemeden dolayi cennetten kovusulus hikayesi.

Benim Adem ile Havva arasindaki diyaloglar cok hosuma gitti. Ilahi kudretin birbirleri icin ve insanlik neslinin devami icin hayat verdigi Adem ve Havva'nin birbirlerine duydugu saf ve temiz aşk yine kitapta cok guzel aktarilmis. Ikisinin birbirlerinin gozunde edindikleri yer ve bunun diyaloglar ile soze gelmis hali etkileyucu, kitabi epik boyutlardan siyrilip duygusal boyuta ceken yerler olmasi itibariyle de ilgi cekici olmus.

Seytandaki kibir, kendini kanıtlama ihtiyaci, kotuluge tesvik edici yonu de yine fazlasiyla yansıtılmış.

2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski