Karısını Şapka Sanan Adam (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Somut zamanda ''kayıp'' olan bir insanın varlığını oturtabileceği, kendini var kılabileceği bir yer var mıdır? Varlığının farkında bile olmadan kullandığımız duyularımızın küçük bir kısmını kaybettiğimizde neler olabilir? Profesör Sacks'tan romantik tavırlı, geniş ve açık uçlu yaklaşımlarla örülmüş ''ciddi'' bir kitap. Sıradan her insan için ''zihinsel'' bir yolculuk, nöroloji ile ilgilenenler içinse kaçınılmaz bir kitap.

Tadımlık:
Pek de anlayamadığı bu gariplik ve tezatlıkların baskısı ve bunların yol açtığı korkutucu durumlar karşısında yorgun düşmüştü. Aynı zamanda sıkıntılı ve endişeliydi. O ana kadar, hiç düşünmeden onu paniğe sürüklemiştim ve görüşmemizin bitmesinin zamanı geldiğini hissettim. Yeniden pencereye yaklaştık ve aşağıda, güneş ışığıyla parlayan beyzbol topuna baktık; yüzündeki ifade yavaş yavaş gevşedi, Nimitz'i uydu fotoğrafını ve diğer kâbusları unutarak aşağıda oynanan beyzbol oyununa daldı. Ardından yemekhaneden kurtarıcı bir koku geldi, ağzını şapırdatarak ''öğlen yemeği'' dedi ve gülerek uzaklaştı. Bense karmakarışık duygular içindeydim; hayatının böyle bir karmaşa içinde çözüldüğünü görmek çok hazin, saçma ve anlaşılmazdı. Notlarıma, ''sanki etrafı unutma hendeği ile çevrilmiş ve tek bir varolma anına hapsolmuş biri gibi; soyutlanmış, geçmişi ve geleceği olmayan, sürekli değişen anlamsız bir âna sıkışmış!'' diye yazmışım ve ''diğer tüm nörolojik testleri tamamıyla normal'' gibi Korsakov sendromuna sebep olmuş sıradan alkolün yol açtığı dejenerasyon diye büyük bir olasılıkla bir değerlendirmeyi not etmişim. Notlarım, olayların ve gözlemlerin garip bir karışımı gibiydi. Bu adamcağızın içinde bulunduğu yer açısından kim, ne ve neresi gibi soruların ona ne anlam ifade ettiğini düşünmeden edemediğimi gösteren dikkatli ve madde madde tutulan notlar. Aslında süreklilikten ve hafızadan tamamıyla yoksun olduğu düşünülürse bir 'varoluş'tan bahsetmek mümkün olur muydu bilemiyordum. Bu ve daha sonraki - bilim dışı - notlarımda 'kaybolmuş bir ruh'a ve kişiye nasıl yeniden köklerinin kazandırılabileceğini hep merak ettim. Çünkü bu adamın kökleri yoktu, varolan kökleriyse uzak geçmişine aitti.

Somut zamanda ''kayıp'' olan bir insanın varlığını oturtabileceği, kendini var kılabileceği bir yer var mıdır? Varlığının farkında bile olmadan kullandığımız duyularımızın küçük bir kısmını kaybettiğimizde neler olabilir? Profesör Sacks'tan romantik tavırlı, geniş ve açık uçlu yaklaşımlarla örülmüş ''ciddi'' bir kitap. Sıradan her insan için ''zihinsel'' bir yolculuk, nöroloji ile ilgilenenler içinse kaçınılmaz bir kitap.

Tadıml... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 1 , 264 sayfa

Ağustos 1996 tarihinde , Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789753635109
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.8 puan (42 kişi)
103 okumuş, 77 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (46 kişi)
113 okumuş, 149 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (27 kişi)
52 okumuş, 38 okumak istiyor, 2 okuyor

7.8 puan (113 kişi)
242 okumuş, 140 okumak istiyor, 8 okuyor

7.5 puan (37 kişi)
134 okumuş, 149 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (65 kişi)
110 okumuş, 126 okumak istiyor, 4 okuyor

7.8 puan (59 kişi)
115 okumuş, 85 okumak istiyor, 6 okuyor

8.3 puan (67 kişi)
164 okumuş, 68 okumak istiyor, 5 okuyor

7.3 puan (19 kişi)
43 okumuş, 58 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

155 kitap, 606 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Esra Öz minesertsoz zynep
3 kişi
bilalante Mercanism sakalliperi elif.dgtkn sütlü kahve Evrenakcora gizlenmisozne burçak Redogre lapetitemort enuzakada bustunien Johnny MO donnakişot herseysinirsel adadenizi özelbil umursamaz uykucu Miray Holden Caulfield snejanka kitapkokusuesra nilufer510 Astrea dr_arslan ejderha lalkayra Medes Seçil esra* bilalakyuz tauopathy voyager okyanusyagmur bogurtlen receli Sedağ kivikusu wenda shramanan
73 kişi
zehra Tashamam slvalacahan Meltem beturg crnydn yaprak Trillian Ecavuslu Annabel Lee anagram ozgeden goezde ehlimana birnamormanindapiknikyapankiz Lavin Liger özgetrn hekate Meigetsu Tuba SCelestine hae Havva Büşra DEMİRÖZ dilsizmütercim sulezenginol bellyjar NazlıHilal2780 ayvalikkedisi kareler aklar 13usraa molivanse madness81 gozde beullll herneyse guanyin Hilâl MikasaAckerman
73 kişi
Johnny MO
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Psikoloji bilimine yeni başlamış birisi olarak, bu bilgi deryasının içine attığım ilk adımlarda, insanlara ve pikolojiye olan bakışıma kelime anlamıyla yön veren kitaplardan oldu, Oliver Sacks'ın bu kitabı. Her ne kadar berbat bir çeviri yapmış olsa da Sacks'ın insanlara ve 'hastalara' nasıl yaklaşmamız gerektiği ile ilgili görüşünü gölgeleyememiş sayın Çalkılıç. Psikoloji öğrencileri için kaçınılmaz olan bu kitabın bir diğer güzel yanıysa, mesleki olarak psikolojiyle uzaktan yakından alakanız olmasa bile, sadece ilgi duyanların dahi okuyabileceği bir dille yazılmış olması. Tabii 1984 yılında yazılmış olmasının vermiş olduğu kimi kötü kullanım örneği teşkil eden kelime seçimleri mevcut, lakin bu durum gerçekten berbat seviyede olan çeviriden de kaynaklanıyor olabilir. Velhasıl kelam, psikolojiye ve nöropsikolojiye insancıl bir bakış kazanmanızı sağlayacak bir eser.

6 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Tıbbi terminolojiyi bilmeyenler için okuması zor bir kitap. Ancak okuması keyifli vakalar güzel ve ilginç. Yazar alıntılarda boğulmasa daha keyifli bir kitap olurdu..

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Terimleri bilmemek biraz sıkıntı yaratabiliyor, çeviri de biraz sıkıntılı.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Hastaların hikayelerine daha fazla nüfuz eden bir kitap olacağını beklemiştim ama çok gerek hikayeleri gerekse tıbbi kısmı çok yüzeysel buldum. Nöroloji ve Psikiyatri ile yeni yeni ilgilinenler için hoş olabilir.

1 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Çok fazla teknik terim olduğu ve de ilgi alanım olmadığı için beni çok sarmadı, yine de ilginç yaşanmış hikayeleri var, fikir sahibi olmak açısından iyi.

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Tıbbi terimler için sürekli internete bakmam gerekti. Onun dışında anlatılan her vaka film gibi insan gerçeklğine inanamıyor.

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Genel hatlarıyla ilginç vakaları anlatan kitabı açıkcası çok eğlenerek okumadım. Zaten meslektaşım olan doktorların anı kitaplarını genel olarak beğenmiyorum. Zira bizim zaten aşina olduğumuz şeylerden çok farklı bir şey anlatamıyorlar. Bu kitapta da vakaları yeterince güzel açıklamadığını, en azından kitabı okuyacak meslektaşlarını da düşünerek daha ayrıntılı anlatım yapması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca nöroloji-sinir biliminin daha güzel anlatılabileceğini belirtmek isterim.
Genel olarak yüzeysel buldum, sıkıcıydı.

3 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski