Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

Bazen elimizde birçok kitap oluyor ve hangisini okuyacağımıza karar veremiyoruz. Bazen de canımız bir kitap okumak istiyor ama bu kitabın ne olduğuna dair bir fikrimiz olmuyor. İşbu sebeple kurulan bu grupta, okuduğumuz kitaplar hakkında birbirimize yardımcı olabilir, okumak istediğimiz kitaplar hakkında fikir teatisinde* bulunabiliriz diye düşündüm.

* Hep cümle içinde kullanmak istemiştim buraya kısmetmiş.


Tür: Genel | Açılış, 28 Temmuz 2011
<< tüm tartışmalar

DAVA

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 7 arası cevap gösteriliyor, toplam 7 cevap.
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Kafka ve Dava ile ilgili düşünceleriniz paylaşabilir misiniz?

1 yıl, 3 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

günümüz yargı sistemini anlatan bir eser. tutuklanıyorsun iddianame yok, içeride yatıyorsun, çıkıyorsun neden yattığın belli değil. tam bizim yargı sistemimizi anlatmış.

1 yıl, 3 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Açıkçası kendim için bu haftaları Kafka haftaları olarak ilan etmiştim ve okuyabildiğim kadar kitabını okumak istiyorum. Dava kitabının şuan ortalarında olduğumdan çok yorum yapamam ama çok akıcı ve okunmaya değer bir kitap. Okumaktan acayip zevk alıyorum şu ana dek.
Kafka'ya gelince, hayat hikayesi gerçekten ilginç bu yazarda aradığınız her şeyi buluyorsunuz. Absürtlüğün dibine vurduğu zamanlar da oluyor, hicivli yazılarla taşlamalar yaptığı da oluyor, ölüm kadar ciddi yazdığı da oluyor. Kısacası benim beğenerek okuduğum bir yazar.

1 yıl, 3 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Dava'daki mekan betimlemeleri çok karanlıktı ve beni boğmuştu. Sonra yolum Ankara'daki Sıhhiye Adliyesi'ne düştü, binanın griliği ve karanlığı girer girmez bana Dava'yı anımsatmıştı. Adliye'ye yolu düşen olursa bir karşılaştırmalarını tavsiye ederim :)

1 yıl, 3 ay önce     
4 kişiden 4 kişi beğenmiş.

Ahmet aslında ben , Kafka'nın sadece yargı sisteminden bahsettiğini düşünmüyorum. Evet görünürde bir yargılama işlemi devam eder ancak Kafka bunu anlatırken her kelimenin ve tümcenin altına öyle manalar yükler ki bir satırı okuduktan sonra bin defa düşünmek zorunda kalırsın. Her şeyden önce bir insandır Kafka, acziyeti yüzlerce kez yüzüne vurulmuş bir insan. Bu acziyetle başa çıkmanın yöntemini, onu açığa vurmak, varlığını ve benliği üzerindeki hakimiyetini kabul etmek olarak görmüş bir insan. Her kelimesinde bir çığlık vardır Dava'nın. Dava Kafka'nın yaşam davasıdır.
Neden hiç sorgulamaz dava sebebini Kafka? Çünkü hayat bize bizim dışımızda bir güç tarafından verilmiştir. Biz bu arenaya itilmişizdir.(Mahkeme senden hiçbir şey istemez. Geldiğin takdirde seni kabul eder ve gittiğin zaman da bırakır.”)
Karşımızda bir aslan (bir sorun) belirdiğinde buraya neden gönderildiğimiz sorgulamak yerine hayatta kalmak için mücadele edecektir. Kafka da başlarda bu mücadeleye girişir ancak zamanla edindiği bilgiler onda bir usanç meydana getirir .

Kitabın son sayfasında yer alan şu sözleri ne kadar manidardır:"Kendini bütünüyle kanıtlayamazdı, resmî makamların işini üstlenemezdi, bu son yanlışlığın sorumluluğu, gerekli olan gücün kalanını ondan esirgemiş olana aitti...Hiçbir zaman görmediği yargıç neredeydi? "

Bana sorarsanız Dava hayatın, yaşamın ve ölümün bir özetidir.

Keyifli okumalar

1 yıl, 3 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

vovathecat, biliyorsun bu kitap korku çağı denilen dönemde yazılmıştır. Kafka dönemin en simge yazarlarındandır. İdeolojinin ağır bürokratik kanallarla birleştiği bu dönem insanları aşılmaz duvarlara hapsetmişitir. Camus;" Aşılmaz bir duvarın önünde yaşamak köpekçe yaşamaktır. Doğrusunu isterseniz, benim kuşağımdakiler ve bugün atölyelere ve fakültelere girenler köpekçe yaşamış ve yaşamaktadırlar." der korku çağı için.

1 yıl, 3 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Normalde Kafka okumam, bizim kitap grubumuzda iki defa ayın kitabı seçildi. O nedenle okumuştum. Dönüşümü sevmemiştim, Dava'yı daha iyi bulmuştum. Tabii bunlar benim kişisel görüşlerim. Herkes farklı noktaları yakalayabilir. Farklılıklar olsa anlaşamayız. Ben sadece genel bir yargıda bulundum. Çok fazla kafka sevmediğim için değerlendirmemin yüzeysel olmasını normal karşılıyorum. :)

1 yıl, 3 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar