vovathecat

kütüphaneci
17 takip ettiği ve 35 takip edeni var. 2 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

Sevde Demiryürek

Sevde Demiryürek: 5 ay önceki mesajını yeni görmüş olduğum gerçeği...

2 ay önce gönderildi
Semender06

Semender06: Mesajinizi henuz gordum. Profil gorselim icin sayfama biraktiginiz yorum beni oldukca sevindirdi. Sizin gibi guzel bir kediden bu tarz yorumlar almak, yeni katildigim bu cemiyete isinmami hayli kolaylastirdi. İyi okumalar olsun efendim.

2 yıl, 2 ay önce gönderildi
kitapokur

kitapokur: Mesajınızı yeni gördüm.Kitabı yarım bırakmadım okumaya devam ediyorum yarın Eskişehire yolculuk yaparken Seyehat kitabı olarak yanıma alacağım :)
kitabın olayları detaylı bir şekilde anlatması benım de hoşuma gitti fakat sizin de dediğiniz gibi olaylar çok karışık ilerliyor sanırım bundan dolayı kitabı okurken biraz kafam karısıyor ve sıkılıyorum.
Mesajınız için de ayrıca teşekkür ederim :
İyi okumalar!

3 yıl, 2 ay önce gönderildi

Son Haberler

vovathecat bir değerlendirme yaptı.
Bir Cesedin Otobiyografisi

9

Sigizmund Krjijanovski’nin Bir Cesedin Otobiyografisi adlı kitabını seçme sebebim kitap veya yazar hakkında bir bilgi sahibi olmam değildi, kitabın adı itibariyle içeriğinin de ilginç olacağını düşünmüştüm. Şu an bu düşüncemde haksız olmadığımı görüyorum. (Yazarın adını da ilginç bulduğumu söylemeliyim. Kitabın arka kapağında kısaca yer alan The New York Times Book Review incelemesinde dendiği gibi: “...Bir Cesedin Otobiyografisi, (Krjijanovski’nin) soyadının başındaki ünsüz harfler kadar olağanüstü.”. Nedendir bu incelemeyi hoş buldum.)

En baştan itibaren beni saran ilk duygu bir “bunalma” oldu. Bu bunalmanın bir benzerini Franz Kafka’nın Dava adlı romanını okurken hissetmiştim. Sıkılmaktan, kitabı bırakmak istemekten gelen bir bunalma değildi bu. Daha çok, düşüncelerin yoğunluğundan ve anlatılan kişinin, ortamın veya sürecin karamsarlığından kaynaklanıyordu. Aynı yoğunluk ve karamsarlık Bir Cesedin Otobiyografisi’nde de kendini gösteriyor. Bu dediklerim yanlış anlaşılmasın: Bu bunalma, yoğunluk ve karamsarlık kitaptan uzaklaşmama sebep olmadı, aksine kitaba daha sıkı bağlanmamı sağladı çünkü aklımın sınırlarının zorlandığını hissettim.

Kitabı okudukça “bunalma”nın ötesinde, hatta belki onunla görünüşte aykırı olabilecek bir duygu sardı beni: Etkilenme. Öykülerdeki olay ve durumlar etkilenmeme dolaylı yoldan katkıda bulundular, yani olaylara ve durumların kendilerine şaşmaktan ziyade yazarın aklının çalışma biçimine şaştım. Krjijanovski sanki aklına gelen herhangi bir fikri, bu fikir ne kadar küçücük ve anlaşılmaz olsa da, öyküleştirmeyi başarmış. Öyküleşen bu fikirlerin öyle sıradan fikirler olmadığı göz ardı edilemez: Mesela bu kitaptaki dördüncü öykü olan “Çatlak Koleksiyoncusu”ndaki karakterin bu öyküyle aynı adı taşıyan masalının konusuna bir göz atalım: Tüm varlıkları Tanrı yoluna davet eden bir keşişin, Tanrı’nın ona bir istek bahşetmesi üzerine yeryüzündeki (ve Ay’daki) çatlaklar ile konuşma yetisi kazanması, yetisinin bir hata sonucu felaketlere sebep olması. (s. 117-122) Bu konunun ne kadar eksantrik olduğunun su götürmez olduğunu düşünüyorum. İşte bu ve bu örnekteki gibi konular yazarın aklının çalışma biçimine şaşmamı sağladı. Birçoğumuzun, belki hepimizin, arada sırada aklına böyle alışılmadık senaryolar düşüyordur. Zannımca asıl yetenek gerektiren kısım bu senaryoları devam ettirmek ve yazıya dökmek.

Bir Cesedin Otobiyografisi’sinin baskı bilgilerinin bulunduğu sayfanın altında (s. 4) yazarla ilgili bir paragraflık kısa bir yaşamöyküsü yer alıyor. Bu paragraftan alıntı yapılırsa: “...Krjijanovski’nin ayrıksı üslubu kendisinin Borges, Kafka vb. yazarlarla karşılaştırılmasına yol açtı.”. Henüz Borges’un bir eserini inceleme fırsatı bulamadığımdan yazarın onunla karşılaştırılmasına yorum yapamayacağım, Kafka’nın birkaç eserini okuduğum için ise karşılaştırma yapılmasının bence yerinde olduğunu söyleyebilirim. Hem Kafka’da hem Krjijanovski’de, yazının başlarında belirttiğim gibi, bir karamsarlık hakim: Her iki yazarın anlatım biçimi hoşluk duygusu vermeyi amaçlamıyor, hatta belki de vermemeyi amaçlıyor. Krjijanovski’nin özgün söz sanatlarının onu Kafka’dan ayırdığını düşünüyorum. Buna da Bir Cesedin Otobiyografisi’nden beğendiğim bir örneği vermek istiyorum: “Ama öğle vaktiydi. Okuma saati de dokuzdu. Güneş fantezilerden hoşlanmaz, oysaki gölgeleriyle dikkatlice bekleyen lambalar bazen bir iki masal dinlemek isteyebiliyor.” (s. 115) Kafka’nın da eserlerini ve dilini beğenmekle birlikte Kafka, Krjijanovski’de olduğu gibi beğendiğim cümleleri not alma ihtiyacı uyandırmadı.

Yazarın üslubuyla ilgili dikkatimi çeken bir diğer unsur karakterlerini konuşturma biçimi: Karakterlerin ifadeleri yazarın aklından geçenlerin bir dökümü gibi. Yer yer sistemli bir anlatımdan uzaklaşılmış ve yazarın aklından geçenler olduğu gibi yazıya dökülmüş. Bazen anlamamı zorlaştırsa da bu tekniği genel olarak severim. Bir yazarın düşünce seline kapılıp gitmenin verdiği hoş bir zihinsel esriklik var.

Eserle ilgili dikkatimi çeken son özellik yazarın bu eseri entelektüel bir birikim üzerine kurmuş olması. Eser zaten genel itibariyle felsefi yönü ağır basan bir eser; yazar birçok filozoftan alıntı yapmış, çeşitli mitoslara yer vermiş. Tarihte önemli yer edinmiş kişilerin öğretilerine ve eserlerine atıfta bulunmuş. Okuyup çoğunu unutacağım bir eser olmaktansa bana bir şeyler katmış ve ufkumu genişletmiş bir eser olmasını bu birikime bağlıyorum.

Sigizmund Krjijanovski’nin Bir Cesedin Otobiyografisi adlı kitabını seçme sebebim kitap veya yazar hakkında bir bilgi sahibi olmam değildi, kitabın adı itibariyle içeriğinin de ilginç olacağını düşünmüştüm. Şu an bu düşüncemde haksız olmadığımı görüy... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 6 gün önce
vovathecat okumuş bitirmiş.
Bir Cesedin Otobiyografisi

20. yy. Sovyet edebiyatının ayrıksı çocuğu Sigizmund Krjijanovski ilk defa Türkçede. Kurmacadan çok rüya günlüklerini anımsatan bu öyküler derlemesi yazarın uyku ile uyanıklık, gerçek ile gerçek dışı, yaşam ile ölüm arasındaki ezeli mücadelesini gözler önüne seriyor. Sıradan gerçekliğin, olağandışılığa nüfuz ettiği bu on bir öykü, okurlarımızı esaslı bir edebi yolculuğa davet ediyor.

"1920'lerin Sovyet yazarlarından olan Sigizmund Krjijanovski'nin yazdığı öykülerden oluşan Bir Cesedin Otobiyografisi, soyadının başındaki ünsüz harfler kadar olağanüstü."
-The New York Times Book Review-

"Krjijanovski sürekli Borges, Swift, Poe, Gogol, Beckett ve Kafka ile karşılaştırılıyor, fakat yazdığı öykülerin özünü aykırılıkla mantığın özel bir karışımı oluşturuyor."
-Natasha Randall, Bookforum-

"Krjijanovski'nin marazi biçimde kinayeli hayal gücü Edgar Allan Poe'nun fütürist rüyavari öyküleriyle, Stanislaw Lem'in savaş sonrası bilimsel kâbusları arasındaki kayıp bağı kuruyor… Fantastik öykülerin haşarı ustası."
-Bill Marx, The World-

20. yy. Sovyet edebiyatının ayrıksı çocuğu Sigizmund Krjijanovski ilk defa Türkçede. Kurmacadan çok rüya günlüklerini anımsatan bu öyküler derlemesi yazarın uyku ile uyanıklık, gerçek ile gerçek dışı, yaşam ile ölüm arasındaki ezeli mücadelesini gözl... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
vovathecat okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
vovathecat, Robespierre adlı üyeyi takibe aldı.
Robespierre

Tercihen cronopio ve Tolkien elfi. Yani özgeçmiş ile fiş arasında bir şey.

Tercihen cronopio ve Tolkien elfi. Yani özgeçmiş ile fiş arasında bir şey.

1 hafta önce
vovathecat kitabı diğer baskılarıyla birleştidi.
Değişen Dünyada Bir Sanatçı

Değişen Dünyada Bir Sanatçıda Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo İşiguro, İkinci Dünya Savaşı sonrasının köklü değişikliklerin yaşandığı Japonyasına gerçekçi bir bakış sunuyor. Değişen yaşam tarzlarının birbiriyle yarıştığı, toplumsal modellerin yerinden oynadığı ve gelenekselle modernlik arasında kalan halkın hayatın farklı bir anlamını aradığı ‘değişen dünyaya. Savaş biteli üç yıl olmuştur, zamanında etkili, bohem bir sanatçı olan ressam Masuji Ono emekli olmuş, büyük evinde son yıllarının tadını çıkarmaktadır. Otuzlu yıllarda sanatını Japonyanın genişleme politikasının hizmetine sunan ve yurtseverlik karşıtı eylemlere karşı çalışan komitenin danışmanlığına getirilen Ononun yurtseverliği artık tartışmalıdır. Roman ilerledikçe okur, anlatıcının geçmişiyle ilgili olarak okuruna ve kendisine karşı pek de dürüst davranmadığına, Onun militarizm dönemindeki parlak geçmişinin bambaşka bir yüzü olduğuna tanık olacaktır. Evlenmek üzere olan kızının düğünü, Ononun geçmişte yaptıklarının aile için nasıl bir yük olduğunu ortaya çıkaracak, bütün ailenin saygınlığının gündeme geldiği bir ortamda Ono, yaşadıklarından daha fazla kaçamayacağını, geçmişin şimdi üzerinde ne derece egemen olduğunu anlayacaktır. Bireyin geçmişiyle mücadelesinin ve uzlaşmasının ele alındığı en başarılı romanlardan biri olan ve ilk kez Türkçeye çevrilen Değişen Dünyada Bir Sanatçı, yazarına 1986 yılında Whitbread Yılın Kitabı Ödülünü getirmişti.

Değişen Dünyada Bir Sanatçıda Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo İşiguro, İkinci Dünya Savaşı sonrasının köklü değişikliklerin yaşandığı Japonyasına gerçekçi bir bakış sunuyor. Değişen yaşam tarzlarının birbiriyle yarıştığı, toplumsal modellerin yerind... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
vovathecat okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
Daha Fazla Göster

vovathecat şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

vovathecat şu anda kitap okumuyor.

2017 Okuma Hedefi - vovathecat

%44
vovathecat 25 kitap hedefinden 11 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Amatörler
Aynı Yıldızın Altında
Yandaş (Uyumsuz, #3)
Bir Sürgünün Anıları
Algernon'a Çiçekler
Bir Yıldız Kaydı Bir Aşk Sonsuz Oldu
Bob'un Dünyası - 2
Aşk-ı Memnu
Kubbe'nin Altında
Bütün Şiirleri
Günlerin Getirdiği
Kafamda Bir Tuhaflık
Uçurtma Avcısı
Mürekkep Dünya (Mürekkep Dünya Üçlemesi, #2)
Kolera Günlerinde Aşk
Değişen Dünyada Bir Sanatçı
Kış Ustası
Kıyamet Gösterisi
Elon Musk
Küçük Prens
The Boy in the Striped Pyjamas
Melez Dosyaları (Percy Jackson ve Olimposlular #Seri Dışı)
Hamlet
Yabancı
Soluk Bir An
Mürekkep Ölüm (Mürekkep Dünya Üçlemesi, #3)
Tutunamayanlar
Wuthering Heights
Delifişek (Zeze, #3)
Olasılıksız
Beklenmeyen Misafir
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Yaprak Dökümü
The Lightning Thief
Otomatik Portakal

Favori Yazarları (1 yazar)

orhan veli kanık
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (12 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (25 liste)

Takip Ettikleri (17 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (35 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

3 yıl, 5 ay önce üye olmuş.

Bazen elimizde birçok kitap oluyor ve hangisini okuyacağımıza karar...

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

3 yıl, 4 ay önce üye olmuş.

Kitapların en büyük aksesuarı elbetteki kitap ayraçlarıdır. Peki...

Okuma Güncesi (tümü)

22/11/63
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kendi Yazdıkları
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
İki Dünya Savaşıyor
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Melekler ve Şeytanlar (Robert Langdon, #1)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
1Q84
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kar
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Coraline
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz