vovathecat

kütüphaneci
12 takip ettiği ve 36 takip edeni var. 2 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

Sevde Demiryürek

Sevde Demiryürek: 5 ay önceki mesajını yeni görmüş olduğum gerçeği...

4 ay önce gönderildi
Semender06

Semender06: Mesajinizi henuz gordum. Profil gorselim icin sayfama biraktiginiz yorum beni oldukca sevindirdi. Sizin gibi guzel bir kediden bu tarz yorumlar almak, yeni katildigim bu cemiyete isinmami hayli kolaylastirdi. İyi okumalar olsun efendim.

2 yıl, 4 ay önce gönderildi
kitapokur

kitapokur: Mesajınızı yeni gördüm.Kitabı yarım bırakmadım okumaya devam ediyorum yarın Eskişehire yolculuk yaparken Seyehat kitabı olarak yanıma alacağım :)
kitabın olayları detaylı bir şekilde anlatması benım de hoşuma gitti fakat sizin de dediğiniz gibi olaylar çok karışık ilerliyor sanırım bundan dolayı kitabı okurken biraz kafam karısıyor ve sıkılıyorum.
Mesajınız için de ayrıca teşekkür ederim :
İyi okumalar!

3 yıl, 4 ay önce gönderildi

Son Haberler

vovathecat kitabı diğer baskılarıyla birleştidi.
Bir Delinin Hatıra Defteri

Şu dünyada ne garip şeyler olur! Bu olayların çoğu da inanılacak türden değildir. O danıştay üyesi kılığında gezen, kentte bunca gürültüye patırtıya yol açan burun, sonunda -nasıl oldu bilinmez- eski yerine döndü. Yani Binbaşı Kovalevin iki yanağının tam ortasına... Bu olay, 7 Nisanda oldu. Kovalev, sabahleyin uyanıp da aynaya öylesine bir baktığında burnunu yerinde gördü. Hayretler içinde elini burnuna götürdü. İşte, tastamam kendi burnuydu bu. Yaşasın! diye bağırdı. Neredeyse, odanın içinde, sevinçten yalınayak, oynayıp zıplamaya başlayacaktı.


******

Büyük Rus yazarı Gogolün en ünlü klasiklerinden biri olan ve tiyatrolarda defalarca sahnelenen öyküsünün yanı sıra, Palto ve Burun adlı iki ünlü öyküsü daha bu kitapta yer alıyor. Yazar birinci öyküde: delicesine âşık bir gencin yürek parçalayıcı halini korkunç bir tahlil gücüyle anlatıyor. İkinci öyküde ise, bencil ve düzenbaz bir devlet memurunun kendinden de düzenbaz bir şefin ayak oyunu karşısında yere serilişi anlatılıyor.

************

Bir Delinin Hatıra Defterinde, Ünlü yazar Gogolün birbirinden güzel üç hikâyesi yer alıyor. Yazar, içinde yaşadığı Rus toplumunun genel yapısını ve bireylerini büyük bir dikkatle tahlil ediyor; eser yazarın birbirinden ilginç gözlemlerini yansıtması açısında oldukça önemli.Aynı zamanda Tiyatro oyunu olarak da sahnelenmiş ve oldukça büyük yankı uyandırmış olan eser, ‘Bir Delinin Hatıra Defteri, ‘Palto ve ‘BurunÙ dlı hikâyee okuyucularına farklı pencereler açıyor.

******

Şu dünyada ne garip şeyler olur! Bu olayların çoğu da inanılacak türden değildir. O danıştay üyesi kılığında gezen, kentte bunca gürültüye patırtıya yol açan burun, sonunda -nasıl oldu bilinmez- eski yerine döndü. Yani Binbaşı Kovalevin iki yanağının... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 gün önce
vovathecat bir kitabın yazarlarını düzenledi.
Bir Delinin Hatıra Defteri - Palto - Burun

En çok okunan klasikler, özenli çevirilerle ve alanında uzman akademisyenlerin editörlüğünde okuyucuyla buluşuyor. Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Gogol ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’nde, âşık olduğu kızın bir aristokrat ile evleneceğini öğrendiğinde hayatla bağlantısı kopma noktasına gelen bir adamın deliliğe teslim oluşunu anlatırken, ‘Palto’ adlı öyküde silik denilebilecek bir karakter üzerinden, Rus toplumunda görmezden gelinen insanların trajik hayatlarına ayna tutar. ‘Burun’ adlı öyküsünde ise sıradan bir güne uyanan bir adamın burnunu her zamanki yerinde bulamayışını ve büyük bir ciddiyetle peşine düşüşünü konu eder. Bürokrasinin bozulmuş düzeninin fantastik öğelerle harmanlandığı bu öyküde, okuyucuyu da bu arayışa dahil eden Gogol fakirlikle, dışlanmışlıkla ve toplumsal yaşamın zorluklarıyla mücadele etmeye çalışan susturulmuş kitlenin sesi olur. Keskin bir ironi ve gözlem yeteneğiyle yazılmış ve okuyucuyu omuzlarından tutup sarsacak bu eseri, Uğur Büke’nin özenli çevirisiyle sunuyoruz.

En çok okunan klasikler, özenli çevirilerle ve alanında uzman akademisyenlerin editörlüğünde okuyucuyla buluşuyor. Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Gogol ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’nde, âşık olduğu kızın bir aristokrat ile evlenece... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 gün önce
vovathecat, Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi adlı grupta tartışılan konuya bir cevap yazdı.
Okudum diye yalan söylediğimiz kitaplar!

Şahsen Idefix'in açıklamasının doğru olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta sadece Idefix'ten satın alan kitap okuyan kesim üzerinden bir analiz yapılmış oluyor, sanırsam bu kesmin çoğunluğu da nitelikli okur sayılamaz. Yani muhtemelen en popüler, ince ve/veya ucuza yönelim oluyordur. Vikitap üzerinden de düşünecek olursak, sitede en çok okunan kitap Kürk Mantolu Madonna. Özelliklerine gelirsek en çok okunan kitap olmasıyla popüler olduğu, sayfa sayısı olarak kalın olmadığı ve kalın olmadığından, özel üretim gerektirecek resim vb. unsurlara sahip olmadığından dolayı orijinalinin diğer kitaplara nispeten daha ucuz olduğu söylenebilir. Vikitap'ta da kitap satışı olsaydı en çok satın alınanlar arasında Kürk Mantolu Madonna da olurdu yani. Idefix'te birçok şehirde Stefan Zweig'ın sıralamada yer aldığını görüyoruz, onun kitaplarının niteliklerine bakarsak birçok ince kitabı var (Satranç, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat vb.), bu nedenle daha ucuz, aynı zamanda tanınmış.

Kısacası zaten azınlıktaki okuyan kesmin yalnızca Idefix'ten satın alan kısmı üzerinde yapılan bir analizde bence Stefan Zweig'ın (ve diğer tekrarlayan yazarların) listelerde sürekli yer alması doğal.

Not: Tabi ki kitapların içeriğinin kalitesi de dikkate alınmalıdır.

Şahsen Idefix'in açıklamasının doğru olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta sadece Idefix'ten satın alan kitap okuyan kesim üzerinden bir analiz yapılmış oluyor, sanırsam bu kesmin çoğunluğu da nitelikli okur sayılamaz. Yani muhtemelen en popüler, ince v... tümünü göster

3 gün önce
vovathecat okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
vovathecat okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
vovathecat okumuş bitirmiş.
Othello'nun Delisi

Othello'nun Delisi, Bir cinayet haberinin peşine düşen genç bir gazetecinin aşkla karşılaşması sonucunda hayatında hızla değişen değerlerin hikâyesidir. Gazeteci Hakan, tutkulu âşık Othello'nun Delisi'ni yakından tanımak için İstanbul'a getirir; ancak gücü onu elinde tutmaya yetmeyecektir. Othello'nun Delisi kısa zamanda medyanın bir numaralı yıldızı haline gelir.

"Okur kitlesi mi? Ne kitlesinden söz ediyorsunuz siz? Bir taraftaki gazeteler her gün milyonlar satarken sizin gazetenizi neredeyse okuyan yok. Yahu biraz gerçekçi olun; bırakın şu kahramanlık oyunlarını. Memleketi siz mi kurtaracaksınız?"

Othello'nun Delisi, Bir cinayet haberinin peşine düşen genç bir gazetecinin aşkla karşılaşması sonucunda hayatında hızla değişen değerlerin hikâyesidir. Gazeteci Hakan, tutkulu âşık Othello'nun Delisi'ni yakından tanımak için İstanbul&... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
Daha Fazla Göster

vovathecat şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

2017 Okuma Hedefi - vovathecat

%60
vovathecat 25 kitap hedefinden 15 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

The Boy in the Striped Pyjamas
Amatörler
Ateş Tahtı (Kane Günceleri #2)
Mutluluk Mantrası Mantra Meditasyonunun Gücü
Uçurtma Avcısı
Hamlet
Ölüm Saatleri
Küçük Özgür Adamlar
Elon Musk
Değişen Dünyada Bir Sanatçı
Olasılıksız
İlk Aşk (19 Başarısız Denemeden Sonra)
Yüzyıllık Yalnızlık
Kralın Dönüşü (Yüzüklerin Efendisi, #3)
Sarı Sıcak
Bab-ı Esrar
Soneler
Son Olimposlu (Percy Jackson ve Olimposlular #5)
Mürekkep Ölüm (Mürekkep Dünya Üçlemesi, #3)
Ecinniler
Psikoloji Kitabı
Körler Ülkesi
Othello
Sisifos Söyleni
Klasik Yunan Mitolojisi
Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek
Şeker Portakalı (Zeze, #1)
Ferrari'sini Satan Bilge
Life of Pi
Yandaş (Uyumsuz, #3)
Bir İntihar Efsanesi
1984
Canavarlar Denizi (Percy Jackson ve Olimposlular #2)
Melez Günlükleri
Noel Kekinin Gizemi

Favori Yazarları (1 yazar)

orhan veli kanık
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (12 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (25 liste)

Takip Ettikleri (12 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (36 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

3 yıl, 7 ay önce üye olmuş.

Bazen elimizde birçok kitap oluyor ve hangisini okuyacağımıza karar...

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

3 yıl, 6 ay önce üye olmuş.

Kitapların en büyük aksesuarı elbetteki kitap ayraçlarıdır. Peki...

Okuma Güncesi (tümü)

Gökkuşağını Yakalamak
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Yandaş (Uyumsuz, #3)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Bir Aktör Hazırlanıyor
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Karıncalar: Olağanüstü Bir Algılama Biçimi (Karıncalar, #1)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kedi Mektupları
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
İnsancıklar
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Peter Pan
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz