Kullanıcı Araçları

Roger Zelazny

8 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

Roger Joseph Zelazny, 13 Mayıs 1937 tarihinde, Euclid, Ohio, A.B.D.’de dünyaya geldi. Polonya asıllı göçmen Joseph Frank Zelazny ve İrlanda-Amerika’lı Josephine Flore Sweet çiftinin tek çocuğu olan yazar, Ohio’da büyüdü.
Lisede okuduğu yıllarda okul gazetesinin editörü olan Zelazny, ayrıca Yaratıcı Yazarlar Klübü’nün de bir üyesiydi. 1955 yılında Western Reserve Üniversitesi’ne kaydolan Zelazny, bu üniversitede İngilizce üzerine eğitim aldıktan sonra 1959 yılında Kolombiya Üniversitesi’ne kayıt oldu ve bu üniversitede Elizabet dönemi İngiliz dramaları üzerine uzmanlaştı.

1962 yılında üniversiteyi bitirmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işe başlayan Zelazny, 1969 yılına kadar bu işte çalışmaya devam etti; bir yandan da bilimkurgu öyküleri kaleme alıyordu. 60’lı yıllarda ayrıca Baltimore Bilimkurgu Topluluğu’nun başkanlığını yapan yazar, 1 Mayıs 1969 tarihinde çalıştığı kurumdan ayrılarak tam zamanlı bir yazar olarak kariyerine devam etti.

Roger Zelazny ilk olarak 1953 yılında, Thurban dergisinde yayınlanan Conditional Benefit adlı öyküsüyle okuyucuları ile buluştu. Yazarın satmayı başardığı ilk öykü ise, 1954 yılında, Literary Calvalcade dergisinde yayınlanan Mr. Fuller’s Revolt oldu.

Yazdığı kitaplarda pek çok farklı diyarın mitolojilerinden yararlanan Zelazny, kitaplarında teknoloji ve fantaziyi bir araya getirmeyi başardı. Bu Ölümsüz, Yunan Mitosları’ndan beslenirken, Işık Tanrısı Hint, Eye of Cat...
daha fazla

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
13 Mayıs 1937
Doğum Yeri
Polonya
Ölüm Tarihi
14 Haziran 1995
Ölüm Yeri
ABD

Kitapları (birleştir)