Kullanıcı Araçları

Mihail Bulgakov

9 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

Mihail Afansyeviç Bulgakov, Rusça: Михаил Афанасьевич Булгаков) (d. 1891 Kiev - ö. 1940 Moskova), Rus roman ve oyun yazarı. Çok iyi bir mizah yazarı olmasına rağmen, Gogol için kullanılan "ciddi olan hiçbir şeyi beceremez" tabiri Bulgakov için de geçerlidir. En kayda değer eseri "Usta ve Margarita" ve "Köpek Kalbi"dir.
1891'de Ukrayna'nın Kiev şehrinde doğdu. İlahiyatçı bir babanın en büyük oğluydu. Tıp okudu, hayata hekim olarak atıldı, ama Çehov gibi sonradan yazarlıkta karar kıldı.
Önceleri gazetecilik yaptı, ardından 1925'te ilk önemli yapıtı "Beyaz Muhafız"ı tefrika olarak yayımladı. Bulgakov'un bu romandan oyunlaştırdığı "Turbin'in Günlükleri", 1926'da sahnelerek büyük bir başarı kazandı, ama çok geçmeden yasaklandı.
Bulgakov, 1925'te yergili fantazilerin yeraldığı "Şeytanlıklar"ı yayımladı ve sözdebilim üzerine iğneleyici ve gülünç bir yergi niteliğindeki "Köpek Kalbi"ni yazdı. 1930'a doğru yapıtlarının yayınlanması fiilen yasaklandı. Ülkeden göç etme isteği Stalin tarafından geri çevrildi. 1930'larda iki yapıt daha verdi. İlki Stanislavski'yi ve Moskova Sanat Tiyatrosu'nun perde arkasını yeren, yarıda kalmış özyaşamöyküsel bir romandı. İkincisi ise Usta ile Margaritadır.
Bulgakov, bir süredir yakalandığı böbrek yetmezliğinin ilerlemesi sonucu 1940'da Moskova'da öldü.

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
15 Mayıs 1891
Doğum Yeri
Kiev, Ukrayna
Ölüm Tarihi
10 Mart 1940
Ölüm Yeri
Moskova, Rusya

Kitapları (birleştir)