Kullanıcı Araçları

Margaret Weis

39 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

Tracy Hickman ile beraber kaleme aldıkları Ejderha Mızrağı serisi ünlenmiş olan Amerika’lı bilimkurgu ve fantastik kurgu yazarı, kitap editörü ve yayıncı. 1999 yılında, Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında Milenyumun En Etkili İnsanı seçilmiş olan Weis, kurgu edebiyatı tarihinin en çok satan yazarlarından birisi olarak bilinmektedir.
Biyografi


Margaret Weis, 1948 yılında, Independence, Missouri, A.B.D.’de dünyaya geldi. Missouri Üniversitesi’ni bitirmesinin ardından yerel bir yayın şirketinde editör olarak çalışmaya başladı; bir yandan da çocuklara yönelik masal ve hikaye kitapları kaleme almaktaydı.

Üniversitede bir arkadaşının hediye ettiği Yüzüklerin Efendisi kitabı, Weis’in hayatını büyük oranda etkiledi. Kurgu edebiyatına ilgisi böylece başlayan yazar, gazetede yayınlanan, ünlü kurgu kitapları yayınevi TSR’ın editör aradığına dair ufak bir ilanı görerek bu pozisyon için başvurdu.

Romanların yanı sıra masaüstü oyunları için dünyalar da tasarlayan TSR, Weis’in oyun editörü olmak için yaptığı başvuruyu reddettiyse de, kendisini roman editörü olarak farklı bir pozisyonda işe aldı. İş arkadaşı Tracy Hickman ile beraber kendilerini büyük bir üne kavuşturan Dragonlance (Ejderha Mızrağı) serisini burada kaleme almaya başlayan Weis, 1984-1985 yılları arasında serinin temelini oluşturan ilk üç kitabı yazdı; serinin devam kitapları ve yaratılan dünyanın içinde geçen masaüstü oyunlarını da...
daha fazla

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Kadın
Doğum Tarihi
16 Mart 1948

Kitapları (birleştir)