Kullanıcı Araçları

John Berger

16 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

1926 londra doğumlu, yazar, sanat tarihçisi ve ressam. 1944-1946 yılları arasında ingiliz ordusunda görev aldıktan sonra Central School Of Art ve Chelsea School of Art in London'da öğrenim gördü. 1948'den 1955'e kadar çizim dersleri verdi. Eserleri Londra'da Wildenstein, Redfern ve Leicester galerilerinde sergilendi . 1952'de Londra New Statesman için yazmaya başlayan Berger, marksist yaklaşımlı başarılı yazılarıyla dikkatleri üzerine çekti ve kısa sürede ün kazandı.Sanat üzerine yazıları ve romanlarıyla dünya yazınında kendine sağlam br yer edinen Berger, son 20 yıldır fransa Alplerinde bir dağ köyünde yaşamaktadır.

John Berger İngiliz yazar ve sanat eleştirmenidir. Meslekî kariyerine ressam olarak başladı. 1940'lı yılların sonlarına doğru Londra'da bir çok sergiye katıldı. 1948-1955 yılları arasında sanat eleştirmenliğinin yanı sıra, resim dersleri de verdi.

İngilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olarak tanınır. Senaryo yazarlığı ve belgesel yazarı olarak da tanınır. Bunun yanı sıra, romancı kimliği de vardır. İlk romanı Zamanımızın Bir Ressamı (A Painter of our Time) 1958'de yayımlandı.

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
5 Kasım 1926
Doğum Yeri
Londra, İngiltere

Kitapları (birleştir)