Kullanıcı Araçları

Henri Charriere

11 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

1906'da Fransa'nın Ardeche şehrinde doğmuştur. Annesi 10 yaşındayken ölmüş, çocukluğu iki kız kardeşiyle öğretmen olan babasının yanında geçmiştir.1923 yılında 17 yaşındayken Fransız Deniz Kuvvetleri'ne yazılmış, burada 2 yıl çalışmıştır. Buradan ayrıldıktan sonra Paris'te suç örgütlerine katılmış, yasadışı işler yapmaya başlamıştır.

26 Ekim 1931 yılında Paris'te cinayet suçundan tutuklanmış, bu suçtan Fransız Guyanası'nda ömür boyu kürek mahkumiyetine çarptırılmıştır. Ve 13 yıllık kaçış mücadelelerinden sonra özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha sonra Venezuela vatandaşı olmuş, orada da tüm mahkumluk hikâyesini kendi lakabını taşıyan Kelebek adlı kitapta yazmıştır. Banko adlı kitabında da özgürlüğe kavuştuktan sonraki yaşamını anlatmıştır.

13 yıllık kaçışını anlattığı kitabı Papillon, Türkiye'de e Yayınları tarafından Aydil Balta'nın çevirisiyle, Kelebek adıyla 1969 yılında yayınlanmıştır. Yine aynı kitap, 1973 yılında Franklin J. Schaffner'in yönettiği ve Steve McQueen'in başrölünü oynadığı, Papillon isimli filme çekilmiştir.

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
16 Kasım 1906
Doğum Yeri
Ardeche, Fransa
Ölüm Tarihi
29 Temmuz 1973
Ölüm Yeri
Madrid, İspanya

Kitapları (birleştir)