Kullanıcı Araçları

Harper Lee

9 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri'nde okudu. Bir süre Alabama'nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines'ta işe girdi. Birkaç kısa hikâye yazan Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Yazarın tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı.

"Bülbülü Öldürmek" ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı ve yazarını kısa sürede üne kavuşturdu. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck'in başrolünü oynadığı bir filmde beyazperdeye aktarıldığında da Oscar aldı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi.

Truman Capote'nin çocukluk arkadaşı olan Harper Lee, Capote (2005) filminde bu rolüyle Oscar adayı olan Catherine Keener, Infamous'ta ise Oscar ödüllü Sandra Bullock tarafından canlandırıldı. (2006)

2007 yılnda felç geçiren Lee iyileştikten sonra doğduğu şehre geri döndü. 2015 yılında, Bülbülü Öldürmek'ten 55 sene sonra, Türkçeye Tespih Ağacının Gölgesinde isimiyle çevirilen, Go Set a Watchmen'i yayınlayan Lee'nin yeni kitabı edebiyat dünyasında coşkuyla karşılandı.

Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Kadın
Doğum Tarihi
28 Nisan 1926
Doğum Yeri
ABD, Alabama
Ölüm Tarihi
19 Şubat 2016
Ölüm Yeri
ABD, Alabama

Kitapları (birleştir)