Kullanıcı Araçları

Yazar Açıklaması (düzenle)

Dr Aytunç Altındal asıl ismi Aytun Altındaldır. Din, tarih ve politika alanlarında faaliyet gösteren Çerkez asıllı Türk teolog, gazeteci, araştırmacı ve yazar. Dinler, felsefe, ezoterik ve gizli örgütler, ve benzeri konularda birçok makale ve kitap yazmıştır.

Aytunç Altındal'ın babası Cavit Altındal, Beşiktaş kulübünde futbol oynamış aynı zamanda Haysiyet Divanı Başkanlığı yapmıştır. Aytunç Altındal, henüz altı yaşındayken başlatılmak üzere özel olarak ailesi tarafından Bâtınî-Melâmî eğilimde on yıl kadar süren bir eğitime tâbi tutuldu. İlkokulu İstanbul'da okuyan Altındal, ortaokul eğitimini 1956 yılında Diyarbakır'da tamamladı. Haydarpaşa Lisesi, Kabataş Lisesi ve Pendik Lisesi'nde eğitim aldı. Yurt dışında Teoloji konusunda doktora tahsili gördü.

Aytunç Altındal 1832, 1834 ve 1864 göçleri neticesinde İstanbul'a yerleşen i'tikaden Melâmî, tarikâten ise Hurûfî-Rufâ’î olan bir Çerkez aileye mensûp olduğunu açıklamıştı.

Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964'ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı ise yasaklandı. Fransa ve İsviçre'de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

18 Kasım 2013'te İstanbul'da vefat etmiştir.

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
1945
Doğum Yeri
İstanbul
Ölüm Tarihi
2013
Ölüm Yeri
İstanbul

Kitapları (birleştir)