yazar düzenlemeleri
periyodik neşriyat, 4347 adet değişiklik yapmış.  (1/870)
« geri  
periyodik neşriyat, Benson Cinayeti başlıklı kitabın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Основной сюжет взят из европейского фольклора: то есть сюжет 1645 «Сокровище дома» по классификации фольклорных сюжетов Аарне-Томпсона-Утера. Типичный представитель — английская сказка «The Pedlar of Swaffham» («Коробейник из Софэма», в русском переводе «Сон коробейника»), а также один из эпизодов «Тысячи и одной ночи».
Главный герой книги — пастух Сантьяго, который живет в Андалусии. Однажды он увидел сон, который манил его пойти к египетским пирамидам, чтобы найти сокровище.
Цыганка разгадала его сон в обмен на одну десятую найденных им в будущем сокровищ. Он встречает старика Мельхиседека, царя Салима, который уговаривает его отправиться в Египет и даёт два камня Урим и Туммим, которые в будущем помогут найти ответы в трудных ситуациях.
Сантьяго продает своих овец и плывёт в Африку. Он попадает в череду приключений, которые в конце концов приводят его к Алхимику.
Алхимик учит его познать себя, «душу мира». Он влюбляется в Фатиму, находит сокровища и проходит все испытания, которые уготовила ему судьба.
(from wikipedia http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%85%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BA_(%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD))
''Sanat ve suç arasında biraz fark var,'' diye öne sürdü Markham.

''Psikolojik olarak eski dostum, hiç fark yok,'' diye düzeltti. Vance. ''Suç, bir sanat eserinin tüm temel esaslarını barındırır; yaklaşım, anlayış, teknik, hayal gücü, uğraşı, yöntem ve düzen. Dahası, suç, yolu, bakış açısı ve genel doğası bakımından en az sanat eserleri kadar çeşitlilik gösterir. İyi planlanmış bir suç, örneğin, bir bireyin, bir tablonunki kadar doğrudan dışavurumudur ve içinde büyük bir keşif olasılığı yatar. Uzman bir estet, bir resmi nasıl analiz edip kimin yaptığını söyleyebiliyorsa, uzman bir psikolog aynı şekilde bir suçu kimin işlediğini, kişiyle tanışıklığı varsa, analiz edip söyleyebilir veya neredeyse matematiksel bir kesinlikle suçlunun doğasını ve karakterini tarif edebilir. İşte sevgili Markham, insanın suçluluğunu belirlemenin tek kesin ve kaçınılmaz yolu budur. Diğerleri yalnızca varsayımdır; bilime aykırı, güvenilmez ve riskli.''

Van Dine'ın yapıtları hiçbir psikolojik ve toplumsal etkene yer vermeyen geleneksel İngiliz okuluyla; bu öğeleri göz önüne alan Amerikan okulunun bir sentezidir; ancak S.S.Van Dine romanlarında ilginç husus insanüstü bir varlık olan dedektifin nitelikleridir. S.S. Van Dine'ın kişisel kanımızca talihsizliği edebiyat eleştirmenliğindeki seçmeci yaklaşımından bir türlü kurtulamamasıdır; bunun sonucu polisiye romana yüksek kültür düzeyini yansıtmaya çalışır, işi dipnotlar koymaya kadar götürür; edebi örnekler ve Latince yazılmış vecizeler kullanır. – Erol Üyepazarcı

Benson Cinayeti, dünya edebiyatının, allame dedektif Philo Vance'la tanıştığı ilk roman. Kışkırtıcı kurgusu, entelektüel çıkarımları ve edebi niteliğiyle okurları şaşırtmaya hazır. S.S.Van Dine, dünya polisiye edebiyatının dâhi yazarlarından biri olacağının sinyallerini daha ilk romanından veriyor...
7 yıl, 9 ay
periyodik neşriyat, Benson Cinayeti başlıklı kitabın yazar bilgilerini düzenledi

"" olan yazar(lar)ı "" olarak değiştirdi.
7 yıl, 9 ay
periyodik neşriyat, Benson Cinayeti başlıklı kitabın adını düzenledi

"Алхимик" olan kitap adını "Benson Cinayeti" olarak değiştirdi.
7 yıl, 9 ay
periyodik neşriyat, Benson Cinayeti başlıklı kitabın etiketlerini düzenledi
Eklenen etiket(ler): polisiye, dedektiflik,
Silinen etiket(ler): roman, felsefi roman,
7 yıl, 9 ay
periyodik neşriyat, Benson Cinayeti başlıklı kitabın edisyon detaylarını düzenledi

ISBN düzenlenmiş, eski hali 978-5-17-052072-5, yeni hali 9786055055172
Yayınevi düzenlenmiş, eski hali АСТ, yeni hali Labirent Yayınları
Yayın yılı düzenlenmiş, eski hali 2009, yeni hali 2014
Yayın ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Eylül
Sayfa Sayısı düzenlenmiş, eski hali 224, yeni hali 285
Format düzenlenmiş, eski hali Ciltli, yeni hali boş
Dil düzenlenmiş, eski hali 93, yeni hali Türkiye Türkçesi
7 yıl, 9 ay