Ana (5 Soru)

57 kere çözülmüş, 1.5 ortalama doğru cevap.

Ana hakkında.

Gorki'nin Ana Romanı ile ilgili kısa bir sınav

Etiketler: gorki, ana

Quiz Yorumları
« geri ileri »

1 ile 7 arası yorum gösteriliyor, toplam 7 yorum.
2 kişiden 1 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

o kadar sıkıcıydı ki nerdeyse bütün ayrıntıları unutmuşum

10 yıl, 3 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Unutmuşum dememe gerek yok sanırım :D

9 yıl, 9 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Sayın Robinovski,

Nasıl herkesin hayatı farklı ve kendine göre ilginç veya sıkıcı ise, kitaplarda aynı şekildedir. Hayata aynı pencereden bakmadığımız yazarların kitaplardır; bizim ufkumuzu açan ve genişleten. Yoksa bildiğimiz şeyleri tekrarlarsak, nasıl yeni şeyler öğrenebiliriz ki.Sıkıcı diye yargıladığınız kitap dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Yazamıyorsak böyle bir eseri, yazana ve yazdıklarına saygı gösterelim lütfen.

Unutmanızda sorun olduğunu sanmıyorum sayın ceyhungok :D

9 yıl, 9 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bence de fakat unutmamayı isterim de biraz zor gibi :)

9 yıl, 9 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

"sevgili" guldal_salman

Benim yaptigim yorumun, emin un bahsettiginiz deger ve kriterlerle hicbir ilgisi yok. Aslinda inandiginiz fikrin bana gore yanlis oldugunu da belirteyim. Ne yani simdi ben o seviyede ve kalicilikta bir eser yazmadikca hicbir kitap elestirme hakkina sahip ilamayacak miyim? Ama eserin kaliciligini belirleyen unsurun zaman oldugunu dusundugumuzde drgeri doneminden sonra anasilan cok onemli edebiyatcilarin bile elestiri haklarini ellerinden almis olduniz siz. Bir kitabi sikici bulmam ne yadam tarzimla ne de eser yazip yazamamakla ilgilidir. İnsanlar kitaplari sikici bulabilirler ve bunu da istedikleri gibi die getirebilirler. Beni acik goruslu oamakla ve baskalarima saygi duymamakla itham ederken aslinda nunu bizzat kendinizin yaptigini dikkate alirsaniz bundan somraki yasaminizda belki bazi davranis degisikliklerinize gienize yardimci olur diyor ve saygilarimi sunuyorum efendim

9 yıl, 8 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.
Profil Resmi

*yazim hatalarim icin bagislayin lutfen, telefondan baglaniyorum hatalarin tespiti zor oluyor yazarken

9 yıl, 8 ay     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Sayın Robinovski,
Amacım bir tartışma başlatmak veya sizin değer yargılarınızı sarsmak değildir. Demek istediğim şudur ki:
Bu dönem yazarları kitaplarını yazarken 'sıkıcı olmaktan' istese de uzak duramaz.
Çünkü bize hoş vakit geçirmekten ziyade bu dönemdeki yazmaktan gelen amaç, Gorki ve benzeri döneminin yansımasını yapmaya çalışan yazarlar tarafından 'Acaba nasıl objektif olarak anlatmaya çalışırız üzerinden gidilmiştir.'
Dönem koşullarını bilemeden yazarların kitaplarını sıkıcı diye yargılamak doğru değildir.
Zira bu dönemde yazılan kitapların bir çoğu edebi tarafından daha çok, tarihi olaylar bakımından incelenir. Sansürün yaygınlığı ve düşünce akımlarının doğuşu olan bu dönemde insanlar, bu sansürü uygulayanların radarlarına yakalanmadan dünyaya olan biteni anlatmaya çalışmışlardır.
Öneriniz için teşekkür ederim.
Nasıl insanlar aynı manzara kenarından geçerken, o manzaradaki detayları göremiyorsa; aynı tarzda kitapları okumak da hayat görüşümüzde bize aynı etkiyi yapacaktır.
Eser yazın yada yazmayın kalıcı olun ya da olamayın, önemli olan verilen emeğe saygıdır. Kitaptan sıkıldıysanız bu sizin kendi görüşünüzdür fakat, ''O kadar sıkıcıydı ki...'' cümlesini kurarak, bu kitabı okumaya niyetlenmiş insanların ön yargı oluşturmasına yol açmış oluyorsunuz.
Edebi eleştiri yapsanız da zaten pek ciddiye alınacağını sanmıyorum, çünkü aynen yazmak kadar edebi eleştiri yapmak da önce saygı duymaktan başlar... Bu saygı beğenseniz de beğenmeseniz de duyulmak zorundadır.

9 yıl, 7 ay     
« geri ileri »