tarçınportakal

kütüphaneci
Detayları:  Kadın
76 takip ettiği ve 77 takip edeni var. 450 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
tarçınportakal bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
tarçınportakal okumuş bitirmiş.
Lordum (Ciltli)

Savaş meydanlarındaki zaferleriyle tanınan, güçlü bir İskoç savaşçı...
Eider McDuck, çıktığı son görevde, ummadığı bir şekilde oyuna getirildi. Kardeşini kurtarmak için, düşmanıyla el sıkıştı ve bir yabancıyla evlendi. Evlendiği kadın dünyanın en güzel, en ateşli ve en ürkütücü kızılı olsa da, ondan etkilenmemek zorundaydı.
İngiltere'nin gülü olarak tanınan, tehlikeli, güzel bir İngiliz savaşçı...
Leydi Rose Crowfeld, kralın emriyle büyük bir göreve çıktığını sanırken, aslında büyük bir tuzağın içine düşmüştü. Kazandığı başarının sonucunda ödül beklerken, kendisini düşmanıyla evlenirken buldu. Evlendiği adam dünyanın en yakışıklı, en güçlü ve en dayanılmaz erkeği olsa da, ona karşı bir şey hissetmemek için elinden geleni yapacaktı.
Ve ikisi de istedikleri hiçbir şeyi yapamadı...
Aşk, beklenmedik bir ateşti onlar için. Yanmak istememiş ama yine de ateşe doğru yürümüşlerdi. Ne intikam düşüncesi onları durdurdu, ne de krallarının verdiği emirler... Fakat en yakınları tarafından ihanete uğradıklarında, mutlu olmak onlar için bir hayale dönüşmüştü. Girdikleri savaştan yara almadan çıkabilecekler miydi? Yolları tamamen ayrılacak mıydı? Yoksa affedip, güvenmeyi öğrenebilecekler miydi?

Savaş meydanlarındaki zaferleriyle tanınan, güçlü bir İskoç savaşçı...
Eider McDuck, çıktığı son görevde, ummadığı bir şekilde oyuna getirildi. Kardeşini kurtarmak için, düşmanıyla el sıkıştı ve bir yabancıyla evlendi. Evlendiği kadın dünyanın en gü... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
Lordum (Ciltli)

Sayfa: 150/470
%31

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 hafta önce
tarçınportakal, gululucan tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Demian (Emil Sinclair'in Gençlik Öyküsü)

7

"Her insanın yaşamı, onu kendine götüren bir yoldur, bir yol denemesi, bir yol taslağıdır. Hepimiz aynı derinliklerden çıkıp geliriz ama bir taslak olarak, derinliklerden çıkıp gelen bir yaratık olarak her birimiz kendi öz amacımıza varmak için uğraşıp didiniriz. Birbirimizi anlayabilir, ama kendimizi ancak kendimiz açıklayıp yorumlayabiliriz." diyen 1946 Nobel Edebiyat Ödüllü Hermann Hesse; insanlık tarihinin en büyük trajedilerinden olan iki dünya savaşı görmüş, eğitim sistemindeki kısıtlamalar ve misyoner babasının dinsel baskılarının kendisini rahatsız etmesiyle bunalıma girip intihar girişiminde bulunmuştur. Sinir hastalıkları hastanesinde psikolojik tedavi gördükten sonra bir dönem makinist çıraklığı yapıp, kitapçıda çalışmaya başlamıştır.

Kitapçıda çalıştığı dönemde, Goethe, Lessing, Schiller gibi yazarlarla ilgilenip bir yandan da Yunan mitolojisi üzerinde araştırmalar yaparken bugün hala Delpi’de Apollo tapınağının girişinde yazılı bulunan “kendini bil” sözü üzerine Schopenhauer’un da etkisiyle birlikte Hindistan’a dolayısıyla Budizm’e ilgi duymaya başlamış ve kendini bulmak üzere yolcuğa çıkmaya karar vermiştir. Çıktığı seyahatler onun zaten psikolojik sorunlar yaşayan eşiyle arasını açmış, 13 yaşındaki oğlunun menenjit olması da buna eklenince ailevi açıdan zor günler geçirmiştir.

"Sevginin nefretten, anlayışın öfkeden daha yüce, barışın savaştan daha soylu nitelik taşıdığını, bu mutsuz dünya savaşının şimdiye kadar duyumsadığımızdan daha güçlü bir şekilde beyinlerimizin içine kazınması gerekir." düşüncesini savunan savaş karşıtı duruşuyla Avrupa’daki bazı yazar ve entelektüel aydınlardan tepki görmüştür. İsviçre’ ye yerleşmiştir. Hitler Almanyası’nda kendisi gibi zorluklar yaşayan Thomas Mann, Kafka, Polgar ve Zweig gibi yazarları savunmasıyla bilinen Hesse; yazdığı birçok kitap dışında, hayatı boyunca bilgi aktarma, teşvik ve yapıcı eleştiri alanlarında 60 farklı gazete ve dergi için yazdığı yaklaşık 3000 kitap eleştirisi hazırlamıştır. Uzun zamandır kan kanseri olduğunu bilmeyen Hesse 85 yaşındayken beyin sektesinin sebep olduğu bir nedenden uykusundayken ölmüştür. Dante’nin “İlahi Komedya” isimli eserindeki “sen yolundan şaşma bırak ne derlerse desinler!” sözü Hesse’nin hayattaki duruşunu en iyi şekilde açıklar. Anısına ‘Calw Hermann Hesse Ödülü’ ve ‘Karlsruhe Hermann Hesse Edebiyat ödülü.’ verilmektedir.

Evinin kapısında Çince’den Almanca’ya tercüme edilmiş şu şiir yazılıdır.

"bir insan yaşlanıp, misyonunu tamamlayınca, ölüm düşüncesini huzur içinde,karşılama hakkına sahiptir. Diğer insanlara ihtiyacı yoktur; insanları tanır, onlar hakkında yeterince bilir. Artık ihtiyacı olan huzurdur. Bir insanı ziyaret etmek veya onunla konuşmak, sıradanlıkla onu huzursuz etmek iyi değildir. Evinin kapısından, içinde kimse yaşamıyor gibi uzak durmak gerekir."

Çoğu otobiyografik olan Siddhartha, Bozkırkurdu, Çarklar Arasında, Knulp, Boncuk Oyunu, Demian gibi kitaplarında kendisi gibi arayış içinde olan kahramanları ele alır. Demian kitabında da kahramanımız Emil Sinclair, kitabın özünde anlatıldığı gibi “insanoğlu hep arayıştadır ve hep aramaktan bulma fırsatını yakalayamayacaktır” felsefesinden yola çıkarak kendini bulmak adına arkadaşı Demian ile birlikte içsel bir yolculuğa çıkıyor. Ve bu yolculuğun; hayattan koparak değil, tam tersine her yönüyle hayatın içinde olarak yaşanması gerektiği anlatılıyor.

Demian; akıcı dili, öğretici ve merak uyandıran hikâyesiyle kolay ilerleyen bir eser. Kitapta, Habil ve Kabil olayında Kabil’e başka açıdan bakmamızı sağlayan konuşmalarla birlikte, yeryüzü ve gökler arasında haber taşıyan, bünyesinde iyiliği ve kötülüğü barındıran, yöneten mitolojik bir tanrı olan Abraxas’tan söz ediliyor. Abraxas bize “içimizde bir şeytan olup olmadığını” sorgulatıyor. Sahi Sabahattin Ali ‘İçimizdeki Şeytan’ da bunu anlatmamış mıydı? Anlatmıştı evet hem de pek güzel anlatmıştı. Bize onca kötülüğü, yanlışı yaptıran içimizde olan şeytan değil, içimizde olmayan vicdandı!

Kitapta altını çizdiğim, üzerine konuşulması gereken çok fazla düşünce var. Bunlardan biri; sadece kıyımızdan köşemizden değil, dünyanın dört bir yanından bir araya gelip oluşturduğumuz beraberliklerin çoğu zaman gerçek anlamda sevgi oluşturmadığı düşüncesi. Beraberlik düşüncesi adı altında bir sürü oluşturuyoruz yalnızca. İşte “içinde gerçek sevginin olmadığı bir sürüyü neden oluştururuz?” bunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz..

Hayattaki varoluş amacımızı sorgulamaya yönlendiren değerli bir kitap olduğunu düşündüğüm Demian’ı, İranlı yönetmen Nacer Khemir tarafından çekilen Bab-ı Aziz filmiyle birlikte izleyerek okursanız anlamada bütünlük sağlayacağınızı düşünüyorum.

Kitaptan altını çizdiklerim:

- Biz bir insandan nefret ettiğimizde, kendi içimizde yuvalanıp bu insanın görüntüsüyle karşımıza çıkan birinden nefret ederiz. Bizim kendi içimizde olmayan şey, bizi kızdırmaz.

- İçimizde her şeyi bilen, her şeyi isteyen, her şeyi bizim kendimizden daha iyi yapan birinin bulunduğunu bilmek ne iyi!

- Bir kimse bir şeye mutlaka gereksinim duyuyor ve o şeyi ele geçiriyorsa, bunu ona sağlayan rastlantı değildir; kendisi, kendi içindeki istek ve zorunluluk onu çekip ilgili nesneye götürmüştür.

- Kendisinde görmeye alışmadığım bir ciddiyetle, "çok konuşuyoruz" dedi. "Bu zekice konuşmaların hiç ama hiçbir değeri yok. İnsanı kendi kendisinden uzaklaştırır, o kadar. Kendi kendinden uzaklaşmak da günahtır. Yapılması gereken, insanın tıpkı bir kaplumbağa gibi kendi içine girip yerleşebilmesidir.

Kitabın Künyesi:

* Demian Emil Sinclair’ın Gençliğinin Öyküsü
* Yazar: Herman Hesse
* Türü: Roman
* Basım Tarihi: 2015
* Sayfa Sayısı: 199 Sayfa
* Yayınevi: Can Yayınları

"Her insanın yaşamı, onu kendine götüren bir yoldur, bir yol denemesi, bir yol taslağıdır. Hepimiz aynı derinliklerden çıkıp geliriz ama bir taslak olarak, derinliklerden çıkıp gelen bir yaratık olarak her birimiz kendi öz amacımıza varmak için uğraş... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
tarçınportakal, cuneytt69 tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Demian (Emil Sinclair'in Gençlik Öyküsü)

6

Değişik bir anlatım. Sabırla okumalı ve psikolojik etkileşimleri iyi tahlil etmeli. Tavsiye ederim.

Değişik bir anlatım. Sabırla okumalı ve psikolojik etkileşimleri iyi tahlil etmeli. Tavsiye ederim.

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
Daha Fazla Göster

tarçınportakal şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Kötü Prensesler

%38
Sayfa 150.

2020 Okuma Hedefi - tarçınportakal

%9
tarçınportakal 100 kitap hedefinden 9 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Dönüm Noktası (Pivot Point, #1)
Saklambaç (Detective D. D. Warren, #2)
Gizliajans
Edgar Casey Akademisi
Dr. Jekyll ve Mr. Hyde'ın Tuhaf Hikayesi
Harry Potter ve Melez Prens (Harry Potter, #6)
Rüzgarın Adı (KralKatili Güncesi: 1. Gün)
Düğün Gecesi (The Derrings #1)
Satranç
Alice Hakkındaki Gerçek
Küller Şehri (Ölümcül Oyuncaklar, #2)
Panzehir (Disruption #2)
Ejderin Ateşi (Ejderha Serisi 5)
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (Resimli Özel Baskı)
Kemikler Şehri (Ölümcül Oyuncaklar, #1)
Death Note - Ölüm Defteri, #8
Oyunbozan (Myron Bolitar, #1)
Benimle Asla Tanışamayacaksın
Güz Fırtınası
Ruh Bağı (Vampir Akademisi, #5)
Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter, #1)
Şeker Portakalı (Zeze, #1)
Göğe Bakma Durağı
İmkansız Aşklar Evi
Buz Kapanı (The Darkest Minds, #2)
Sonsuz Arzuya Uyanış (The Taker, #1)
Yüreğimin Sesini Dinle
Sonlayanlar
Silber: Rüya Labirenti (Rüyalar Kitabı, #3)
Anlatmak İçin Yaşa (Detective D. D. Warren, #4)
Kime Dokunduğuna Dikkat Et! (Karanlık Elementler, #2)
Yükseklerde  (Up in the Air #2)
Sonsuz Arzuyla Hesaplaşma (The Taker, #2)
Kış Güneşi (Frigid, #1)
Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler; Ve Yalnızca Diğer Yarımız O Sesi Duyar

Favori Yazarları (9 yazar)

sarah jio
philippa gregory
ted dekker
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (35 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (60 liste)

Takip Ettikleri (76 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (77 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

İndirim Kampanyalarını Paylaşalım, Kaçırmayalım :)

İndirim Kampanyalarını Paylaşalım, Kaçırmayalım :)

5 yıl önce üye olmuş.

İndirim kampanyalarını birbirimizle paylaşalım :)

Kaliteli Çeviriler

Kaliteli Çeviriler

3 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Kaliteli çevirilerden kastım şu: Özellikle son dönemlerde bir...

Kütüphaneciler

Kütüphaneciler

4 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Vikitap kütüphaneciler grubu.

Okuma Güncesi (tümü)

Köpekler Ağladığında  (Wolfe Brothers #3)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Zamanın Kısa Tarihi
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kötü Prensesler
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Savaş Fırtınası (Kızıl Kraliçe, #4)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Dövüş Kulübü
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kadife Kutudaki Hayalet
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Deva (The Program #3)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz