mudhoney

kütüphaneci
301 takip ettiği ve 153 takip edeni var. 22 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

csenol

csenol: hoyt

7 yıl, 4 ay önce gönderildi
mit1980

mit1980: İyi bayramlar dostlar :) Umarım iyisinizdir ve her şey yolundadır.

7 yıl, 6 ay önce gönderildi
pesnap

pesnap: Selam, kütüphanenizde Yazar J.K. Rowling'den "Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?" isimli kitabı varmış. Düşük bir ihtimal ama yine de soruyorum, bu kitabı benim listemden seçtiğiniz bir kitapla takas etmek mümkün mü acaba? :)

7 yıl, 6 ay önce gönderildi
Hypatia

Hypatia: Heyyyy.. nasılsın? deyip geçeyim dedim :D

7 yıl, 9 ay önce gönderildi
Hypatia

Hypatia: Alıştım cvp alamamaya :P Redline da bişi sormuştum ama cevap gelmedi...

7 yıl önce gönderildi
Hypatia

Hypatia: Selam Mudhoney :)
yaa bu kitap okuma durumu güncellemelerindeki çubuğa ne oldu sevmiştim onu ben :(

7 yıl önce gönderildi
csenol

csenol: kanka istatistik aşmış olmuş

8 yıl önce gönderildi
Hypatia

Hypatia: :) İş bulma kurumuna mı benziyorum :P
Özel sektörde olsam belki bulurdum ama ne yazık ki memurum ya :S
İyiyim bu arada ;)

8 yıl önce gönderildi
Hypatia

Hypatia: Selam Mudhoney....yaşıyor musun ya :D bir sorayım dedim :)

8 yıl önce gönderildi
csenol

csenol: Takas hayırlı olsun kanka

8 yıl önce gönderildi

Son Haberler

mudhoney, TeukieBusra tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Başkalarının Ne Düşündüğünden Sana Ne

7

Kitabı adından dolayı aldım. Içeriği hakkında bilgim yoktu. Kısa ve güzel biyografi. Uzay mekiği challenger kazasındaki ayrıntıları anlamadım ama adamın mücadelesi çok iyiydi ta ki atom bombasını yaptığını öğrenene kadar. Bilimin hem iyi hem kötü kullanabildiğinden bahsetmiş ama atom bombası konusundaki duyguları çok belirsiz. Neden?

Kitabı adından dolayı aldım. Içeriği hakkında bilgim yoktu. Kısa ve güzel biyografi. Uzay mekiği challenger kazasındaki ayrıntıları anlamadım ama adamın mücadelesi çok iyiydi ta ki atom bombasını yaptığını öğrenene kadar. Bilimin hem iyi hem kötü ku... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 1 ay önce
mudhoney, IşılBulut tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Tutunamayanlar

10

Bu kitap bende hıçkıra hıçkıra ağlama hissi uyandırdı. Çarpıcı ve sert bir içki etkisi yarattı. Çevremdeki her şeyi algılamam bundan sonra daha farklı olacak, bu kesin !

Bu kitap bende hıçkıra hıçkıra ağlama hissi uyandırdı. Çarpıcı ve sert bir içki etkisi yarattı. Çevremdeki her şeyi algılamam bundan sonra daha farklı olacak, bu kesin !

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 7 ay önce
mudhoney, gül ekmen tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Tutunamayanlar

10

Tutunamayanlar; sanırım anlam bütünlüğü açısından yorumlaması okuduğum en zor kitaplardan birisi. Esasen basit bir okur olarak tutunamayanlarla ilgili yazmak, yorumlamak veya fikir beyan etmek için yeterli birikime ve yeteneğe sahip değilim. Ben sadece kitabın bende bıraktığı etki ve fikir hakkında basit bir değerlendirme yapabilirim. İlgisini çeken okurları araştırmaya yönlendirmeye veya okumalarına vesile olabilirim. Kitabı iki ayda okudum ve kitapla bütünleşebilmek için mütemadiyen sadece sabaha karşı 5-6 civarı okudum çünkü gün içi ve gün sonu ruh halime hiç uymayan psikolojik çözümlemeleri var. Kısacası bu kült kitap iç dünyama uymuyor çünkü ben bir tutunamayan değilim :) Kitabı 2008 yılından beri bekletmiş, nasıl ne zaman okuyacağım derken bir arkadaşımla ortak okuma fikri sayesinde “artık zamanı geldi” dememle hikâye başladı. Ancak öyle bir çırpıda ilerlemedi araya başka kitaplar girdi sahi saydım da o arada 8 kitap okumuşum. Sabahları Tutunamayanlar, akşamları başka başka kitaplar. Zor oldu ama bitti. Gerçi benden size bir tüyo 500. sayfadan sonrası su gibi akıyor :)

Tutunamayanlar; 1970 yılında Oğuz Atay’ın yazdığı ilk eseri. Kitaptaki Turgut karakteri gibi Oğuz Atay’da mühendistir. Atay; TRT Roman Ödülü yarışmasında jürinin kendi romanına mühendis olmasından ötürü önyargıyla yaklaşacağını düşüncesiyle “bu romanı okumalarını sağla” diyerek bir arkadaşını araya soktuğu rivayet edilir. Doğruluğunu bilemiyorum ama ödülü aldığı kesin. Oğuz Atay’ın aldığı ödülün onun Türk edebiyatında açtığı çığır yanında esamesi okunmaz. Şüphesiz ki “Tutunamayanlar” edebiyat dünyasında en çok beğenilen-beğenilmeyen her ne şekilde olursa olsun en çok konuşulan ve tartışılan kitabıdır. Türk edebiyatı açısından bir devrim niteliğindedir denilir ama bana kalırsa devrim Yusuf Atılganla başlar. Oğuz Atay’ın edebi anlamda Yusuf Atılgan’dan etkilendiğini biliyoruz. Beni çok etkileyen ikisi arasında geçen şu anıyı sizinle paylaşmak isterim.

Yusuf Atılgan’ın 1980’lerde Oğuz Atay’ı kaybettikten sonra yazdığı bir yazı var, diyor ki: “Günlerden bir gün, bir paket geldi bana. Açtım içinde bir kitap çıktı: Tutunamayanlar. Kitap imzalıydı ve içinde de şöyle bir yazı vardı: “İlgileneceğinizi umarak…” “Yusuf Atılgan bu kitabı okur, çok da sever. Ama bunu hiçbir zaman Oğuz Atay’a söylemez. “Benim okuduğum kitap o kadar müthiş bir eserdi ki, böyle muazzam bir kitabı kaleme alan birinin daha nice eserler yazacağını düşündüm. Benim yorumuma, iltifatıma, söyleyeceğim iki çift lafa ihtiyacı olmadığını düşündüm. Dolayısıyla hiçbir zaman takdirlerimi ona iletme gereğini duymadım.” Ama aradan seneler geçer, ortak bir arkadaşlarından şöyle bir şey işitir ki, bu hadiseyi yeniden hatırlamasına sebep olur. “Ben Yusuf Atılgan’a kitabımı gönderdim, ama kendisinden tek bir kelime dahi duymadım. Tek gördüğüm kayıtsızlık oldu.” demiştir Atay. Bunu duyan Yusuf Atılgan çok pişman olur; ancak geçtir artık. Oğuz Atay vefat etmiştir. Ve Atılgan bu anıyı anlatırken der ki: “Eğer bugün hayatta olsaydı, ne yapar ne eder muhakkak onu bulur, karşısına geçer, yüz yüze ona kalemini ne kadar takdir ettiğimi söylerdim.”

Evet yine bir geç kalınmışlık.. Çünkü beklenmedik ve erken bir ölüm onunki. Büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan beyin tümörü nedeniyle 43 yaşında vefat etmiştir. Kastomonu doğumlu olan Oğuz Atay’ın adına 2007 yılından bu yana Kastamonu valiliği “Oğuz Atay Edebiyat ödülleri” vermektedir.Ayrıca Oğuz Atay’ın eserleri başka dillere çevrilmemiştir.

Kitabın konusu; gerçi herkes biliyordur ama ben yine de kısaca bir değineyim Turgut yakın arkadaşı Selim’in intihar ettiğini bir gazete sayfasıyla öğrenir. Bu intiharı kabullenemez intiharının nedenlerini bulmak için ve Selim’in arkadaşlarını bulmaya onlarla Selim hakkında konuşmaya başlar. Konuştuğu her insanda Selim’in hiç bilmediği yönleri olduğunu öğrenir. Bu nokta gerçekten çok iç acısı bir durumdur bir insanın ölümü arkasından dağılacak kadar seviyorsun ama o insanı senden başka insanlar başka yönleriyle tanıyor başkaları da ona çok yakın olmuş ve sen o insanları bilmiyorsun! Sonuç olarak Selim Işık’ın; anlatmadan anlaşılmaya aşık biri olduğunu ve intiharının nedeninin anlaşılamamak olduğunu anlıyoruz. Kitap oldukça ağır ilerliyor benim elimdeki İletişim Yayınlarından çıkma bir kitap ve 77 sayfa hiç noktalama işareti kullanılmadan yazılmış tek bir cümleden oluşuyor. Bu kısım Selim’in günlüklerine dair ve burada içi yangın yeri bir adam haykırıyor ve benimse aklımda kalan en çarpıcı yer babasından bahsettiği yer kendi çocukluk günlerime götürdü o satırlar beni. Baba karakteri benim babamın kopyası..Sahi o dönem böylemiydi tüm babalar? Ne talihsiz bir dönem yaşamışım :(

Kitap bütünüyle insanı kendi iç dünyasıyla yüzleşmeye bırakıyor. Maske düşüyor, gerçekten düşünme başlıyor. İnsan ilişkilerinin samimiyetsizliğini, kalabalıklar içinde aslında yalnız olduğumuzu, iş, aile, toplum, yaşadığımız çevre, dünya derken hayat gailesi içinde ertelediğimiz yaşanmamış hayatımızı, kendi içimizde oluşturduğumuz “Olric” karakteri gibi bir iç sesle sorguluyoruz. Belki kitaptaki gibi “bat dünya bat” dediğimiz zamanlar çok olmuştur ama aslında sorgulama başlamışsa tutunmaya da başlamışız demektir. Belki de tutunamamakla birlikte bilinçaltında tutunabilme çabası oluşturuyoruz.

Kitap benim için özel çünkü kendi çapımda edebiyat tarihinin en güzel cümlesiyle bu kitapla tanıştım. “Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim" dedi: Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: "Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda…”Bu ve bunun gibi muhteşem ötesi birçok yer var altını çizdiğim işte size birkaç örnek..

Kitaptan Altını Çizdiklerim:

- Ben, sadece namuslu olmakla övünen kişiyi adamdan saymıyorum; toplumu iyiye, güzele götürmek için kendi gibi namuslu insanlarla birlikte bir çaba harcamamışsa, çevresindeki uygunsuz gidişe başkaldırmamışsa, o kişi namussuzdur benim için.

-Yaşantının fazlasıyla yoğun ve 'olaylı' geçtiği bizimki gibi ülkelerde on beş yıl bir ömre bedeldir.

- İnsan yapısındaki çelişkiler, onun ne ölüme ne de sonsuzluğa bir türlü dayanamadığını gösteriyor. Sonsuzluk da ölüm kadar ürkütücü bir gerçektir.

- Bendeki tutukluğun senin yanında nasıl azaldığını bilsen.

- Yaşamak aynı zamanda yaşamış olduklarını hatırlamak demektir hatırladıkça bunalıyorum.

- Sen acıyı biriktirmeyi seversin Olric. Sen biriktirmeyi seversin.

- Hayatım ciddiye alınmasını istediğim bir oyundu.

- Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım.

- Her anı, ne yapmam gerektiğini düşünerek geçirdiğim için çabuk yoruldum. Bana müsaade.

Tutunamayanlar; sanırım anlam bütünlüğü açısından yorumlaması okuduğum en zor kitaplardan birisi. Esasen basit bir okur olarak tutunamayanlarla ilgili yazmak, yorumlamak veya fikir beyan etmek için yeterli birikime ve yeteneğe sahip değilim. Ben sade... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 7 ay önce
mudhoney, tseda adlı üyenin okuma durumunu beğendi.
3 yıl, 8 ay önce
mudhoney şu an okuyor.
'Keşke'siz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları

Keşke çocuğumla daha çok zaman geçirseydim! Keşke vicdanımın sesini dinleseydim! Dilim tutulsaydı da keşke söylemeseydim! Ne kadar sık duyarız keşke sözcüğünü. Şimdi bildiğimi keşke gençliğimde bilseydim! diyen kişi, verdiği yanlış kararlardan duyduğu pişmanlığı dile getirir. Haksız mı? Bize verilen şu ömürden başka neyimiz var? Keşkesiz bir yaşam için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez; varoluşunu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmek gerekir. Bir düşünün: Pişmanlıklarınızın çoğunun insan ilişkilerinden kaynaklandığını görürsünüz. Bu kitap, ailede, işyerinde ve toplumda sağlıklı insan ilişkilerine önem veren, keşkesiz bir yaşam isteyen insanlar için yazıldı; yaşamınızın sonunda, Keşke kendi hayatımı yaşayabilseydim! dememeniz için!

Keşke çocuğumla daha çok zaman geçirseydim! Keşke vicdanımın sesini dinleseydim! Dilim tutulsaydı da keşke söylemeseydim! Ne kadar sık duyarız keşke sözcüğünü. Şimdi bildiğimi keşke gençliğimde bilseydim! diyen kişi, verdiği yanlış kararlardan duyduğ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 yıl, 8 ay önce
Daha Fazla Göster

mudhoney şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Takkeli Firavunlar

%1
Sayfa 2. gördüm.

'Keşke'siz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları

%0

Kütüphanesinden Seçmeler

Karikatürler - 3
Omayra
Siyasi Tarih İlkçağlardan 1918'e
Bilginin Temelleri
Takkeli Firavunlar
Canavarlar Yaratıklar Manyaklar
Araf
Godard Godard`ı Anlatıyor
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
Şeytan
Ağlama Dolabı
Kadınlar Okulu
Sevgili Salak
Test Your KPDS Level 2005-2010 (Küçük Boy)
Fareler ve İnsanlar
Ben Annemi Seviyorum
'Keşke'siz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları
Emek Kaybolma Yolunda Bir Değer mi?
Türkiye'nin Yakın Tarihi
Sinema ve Kadın
Avrupa Tarihinden Kesitler 1494-1789
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Yaşama Uğraşı
Kaf Dağının Önü
İktidar
Evrenin Oluşumu
Simyacı
Biz Devrimi Çok Seviyoruz
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
Aldatma Sanatı
Arkadaşlar Arasında (Bir Genç Kızın Gizli Defteri, #2)
Gecede
Tanrı Yanılgısı
Kant
Katil Orospular

Favori Yazarları (2 yazar)

sabahattin önkibar
banu avar
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (9 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (5 liste)

Takip Ettikleri (301 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (153 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Facebook-Kitap Dünyası

Facebook-Kitap Dünyası

8 yıl, 8 ay önce üye olmuş.

http://www.facebook.com/pages/Kitap-Dünyası na ait grubumuzdur.

Aziz Nesin

Aziz Nesin

8 yıl, 9 ay önce üye olmuş.

Nazım HİKMET

Nazım HİKMET

8 yıl, 6 ay önce üye olmuş.

Stephen King Okumayı Sevenler

Stephen King Okumayı Sevenler

8 yıl, 9 ay önce üye olmuş.

Stephen King sevenlerin grubu

Filmini İzlediği Kitaba Okudum Diyenler!!!!

Filmini İzlediği Kitaba Okudum Diyenler!!!!

8 yıl, 1 ay önce üye olmuş.

Bir kez yapmış olmanız yeterli!

Rus Edebiyatı

Rus Edebiyatı

7 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Edebi tekamülümüzün hem benzer hem tezat olduğu yukarı komşumuz...

Okuma Güncesi (tümü)

Limon Ağacı
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Hayatın Kaynağı
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
'Keşke'siz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Takkeli Firavunlar
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
'Keşke'siz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Siddhartha
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Yasak İlmin Kitabı - Esrarname I
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz