marlaa

14 takip ettiği ve 0 takip edeni var. 1 değerlendirme yapmış.

Son Aktiviteler

marlaa, Dingansich tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Palomar

7

Zor.
İzlenim, düşünce ve yabancılaşma bulamacı. Yine de kendimi alamadım kitabın dörtte birinde palomarla özdeşleşmekten. Korkarım calvinonun pek hedefi değildi bu.

Zor.
İzlenim, düşünce ve yabancılaşma bulamacı. Yine de kendimi alamadım kitabın dörtte birinde palomarla özdeşleşmekten. Korkarım calvinonun pek hedefi değildi bu.

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 ay önce
marlaa, Black Bird tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Kürk Mantolu Madonna

4

Bende kesinlikle derin duygular uyandırmadı. Anlamsız bir biçimde abartılmış.

Bende kesinlikle derin duygular uyandırmadı. Anlamsız bir biçimde abartılmış.

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 ay önce
marlaa, ilkeryus tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Titan'ın Sirenleri

8

Çok ilginç bir öyküsü vardı. Birçok karakterin ve olayın bir şeyleri simgelediğini veya gönderme yaptığını düşünüyorum ama ne olduklarını bulamadım. Belki yazarı daha iyi tanıyan, anlatmak istediklerini bilen başka bir okuyucu bunu daha kolay çözebilir. Hiç Tınmaz Tanrı Kilisesi, kandırılarak ve zorla asker yapılmış, beyindeki çiplerle aslında köleleştirilmiş Mars Ordusu gibi kavramsal bakımdan çok hoş şeyler vardı. Bunun dışında okunması kolay ve hızlı, merak uyandırıcı ve büyük bir hayal gücünün eseri bir kitap.
Kitabın sonu "İnsanlık" için iyi bitse de kitabın karakterleri için trajik olmuş. Tüm ana karakterler zorlayıcı bir kaderin etkisinde ve seçim şansları hiç olmuyor, sonunda yalnızlığa mahkum oluyorlar.

Çok ilginç bir öyküsü vardı. Birçok karakterin ve olayın bir şeyleri simgelediğini veya gönderme yaptığını düşünüyorum ama ne olduklarını bulamadım. Belki yazarı daha iyi tanıyan, anlatmak istediklerini bilen başka bir okuyucu bunu daha kolay çözebil... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 ay önce
marlaa, TeukieBusra tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Titan'ın Sirenleri

9

Krono-sinklastik infudibulum.

Kurt Vonnegut'un hayal gücüne hayranım. Okurken çok eğlendim. Çoğu yerde güldüm. Olayları anlatışı sade,düz ama bir o kadar da komikti. Mesela Dayı'yı betimlerken;
"Birinci Marslı Hucüm Piyade Tümeni'nin ikinci alayının üçüncü taburunun ikinci bölüğünün birinci müfrezesinin ikinci mangasındaki üçüncü adama da Dayı diye hitap ediliyordu."
Başka bir örnek: "Dayı'nın tümen komutanı şimdi Dayı'nın laya komutanı ile konuşuyordu. Sonra Dayı'nın alay komutanı Dayı'nın tabur komutanıyla konuştu. Sonra Dayı'nın tabur komutanı Dayı'nın bölük komutanı ile konuştu. Sonra da Dayı'nın bölük komutanı Dayı'nın müfreze komutanıyla, yani Çavuş Brackman'la konuştu."
Ya bu nasıl bir hayal gücü? Muhteşem. Favori yazarlarım arasına girişini yaptı. Olayları ifade ediş şekli ve bağlaması inanılmazdı. Bundan sonrası spoiler olabilir. İtiraf etmeliyim ki bir süre Dayı'nın Malaki olduğunu çakmadım. Aslında ilk Rumfoord ve Malaki konuşurken çocuğunun adının Krono olacağından bahsetmişti. Ama Dayı ve Rumfoord'un Mars'taki konuşmasında anladım ki -anlamamam imkansız- sonunda her şeyi açık açık söyledi. Benim için gizemli olan okuduğu mektuptu. Çok heyecanlandım. Malaki ve Beatrice, Rumfoord'un kehanetinden sonra adım adım kendi kaderlerine doğru ilerlediler. Benim anlamadığım şey Rumfoord nasıl bu duruma düşmüştü? Yani kronosinklastik infidibulum'a. Ve olacak her şeyi nasıl bilebiliyordu? Belki Vonnegut açıklamıştır ve bende anlamamış olabilirim bugünlerde algılarım kapalı. Aslında "Hep olmuş olan her şey her zaman olacak ve hep olacak olan her şey her zaman oldu" cümlesinde kitabının olay örgüsünü özetlemiş bence. Ama işte bazen okuyorum "haa diyorum"anlıyorum, bazende anlamak için defalarda bu cümleyi okuyorum çok garip. Bu arada Mezbaha No.5'teki Trafalmadorlarla yine karşılaştık. Bu gezegende bir şey var. Kurt'un gerçekten de oraya gittiğine inanmaya başladım. Ayrıca Salo gibi makinenin de niye o kadar dost tribine girdiğini anlamadım. Götürdüğü mesaja niye dünyanın sonuymuş gibi davrandığını da anlamadım. Diyelim ki taşıdığı mesaj Contact' deki gibi bir çeşit galaksiler arası taşıyıcı taslakları olsun ne fark ederdi ki? Sonuçta nokta Trafalmadorlar için 'selam' demek ama diyelim ki o mesajı başka varlıklar buldu, başka bir anlam çıkarabilirler ya da çıkaramayabilirler. Aynı şekilde ellerine o taşıyıcı cihazın taslağı geçince de bir şey de yapabilirler ya da yapamayabilirler. Salo'ya o kadar Dünyayı izlemiş biri olarak yakıştıramadım yani. Elçiye zeval olmaz diye bir deyiş duymadı galiba. Yalnız Trafalmadorların insanları kullandıkları düşüncesi de çok ilginç. Dünya'daki mesajlaşma yolları da gizemli. Çin Seddi'ni uzaylılar yapmış olabilir düşüncesi aklıma girdi bi kere. Ya bu arada astronomi bilgilerimi de bu kitabı okurken güncelledim ve bir sürü şey öğrendim. Merkür'e gelecek olursak, çok ilginç varlıklara sahip bir yer. Ama boğucu ve sıkıcı. Boaz orada acaba bizim göremediğimiz ne gördü? Ne anladı da orada kaldı değil mi?

Noktasal bir tabirle, Teşekkürler Kurt....

Krono-sinklastik infudibulum.

Kurt Vonnegut'un hayal gücüne hayranım. Okurken çok eğlendim. Çoğu yerde güldüm. Olayları anlatışı sade,düz ama bir o kadar da komikti. Mesela Dayı'yı betimlerken;
"Birinci Marslı Hucüm Piyade Tümeni'nin ikinci alayı... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 ay önce
marlaa, rabiacanan tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Yedi Güzel Adam

4

bu adamın daha ıyı şiirleri vardı atlayarak okudum açıkcası

bu adamın daha ıyı şiirleri vardı atlayarak okudum açıkcası

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 ay önce
marlaa, Luthien Tinuviel tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Gizliajans

6

Alper Canıgüz'ün okuduğum üçüncü romanı. Kapağında kara bir kedi (Şeytan Bey) ve Küçük Ayı Takımyıldızı ile sempatimi en baştan kazanmıştı zaten. Ama nedense Alper Kamu kitaplarından aldığım zevki alamadım bir türlü. Bir havada kalmışlık hissi vardı. Kurgu, özellikle sonlara doğru, biraz aceleye getirilmiş gibiydi. Gene de mizahıyla, karakterleriyle elimden bırakamayacağım bir eserdi.

Kitapta bahsetmek istediğim aslında birkaç güzel nokta var. En başta popüler kültür göndermeleri, bildiklerim kadarıyla, efsaneydi. Kaan Sezyum'un konuk oyuncu olması ise hayli hoştu. Karikatür gibiydi bazı kısımlar. Hatta mizahı biraz karikatürist mizahı denilebilir. Bunda olay örgüsünün ve konunun büyük etkisi var. Konu ise Alper Kamu kitaplarından farklı olarak polisiye değil; bilim kurguydu. Güldürürken hüzünlendiren Alper Abi bu kitapta felsefesini aşk üzerine kurmuştu. Aşk üzerindeki betimlemeleri, tasvirleri ve hitaplarıyla hem sade hem de gerçekti. Hatta diyebilirim ki kitap, özünde bir aşk romanıdır benim için.

-Spoiler.-

Kitapta en çok hoşuma giden sahne ise Kamu'dan bildiğimiz Kız Tevfik, Amcabey ve Tahtakafa'nın rakı masasıydı:
"Boşuna dememişler, rakı delikanlıyı susturur ibneyi coşturur diye."

Benim adamım bu kitapta baş kahraman Musa değildi. Çünkü Musa devamlı sürüklenip başa dönen bi' insandı. Şaban ise daha fazla yer edinmeliydi bence kitapta. Harcandı yiğit.

Musa'nın Saneme olan aşkı ise enfesti. Olabilecek en net şekilde; bu kadar sert anlatılabilirdi aşk denen meret:

"Seni çok üzerim ben."
"Ölümüm elinden olsun."
"Ve ben artık mutsuz bir adamım."

Canıgüz'ün imzası ise son sayfada can almak sanırım. Çünkü roman bittikten sonra hissedilen burukluk, her üç kitapta da istisnasız etkileyiciydi.

-Spoiler-

Bu kitap benim için bitirmeye kıyamadığım Kamu'lar gibi değildi ama elimden de bırakamadım. Son olarak ise Alper Canıgüz hep yazsın, hep okuyalım.

"İki insanı, bir üçüncüyü ezmek kadar birbirine yaklaştıran bir şey var mıdır şu dünyada?"

Alper Canıgüz'ün okuduğum üçüncü romanı. Kapağında kara bir kedi (Şeytan Bey) ve Küçük Ayı Takımyıldızı ile sempatimi en baştan kazanmıştı zaten. Ama nedense Alper Kamu kitaplarından aldığım zevki alamadım bir türlü. Bir havada kalmışlık hissi vardı.... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 12 ay önce
Daha Fazla Göster

marlaa şu an ne okuyor?

marlaa şu anda kitap okumuyor.

Favori Yazarları (7 yazar)

Favori yazarı yok.