elfesya

26 takip ettiği ve 27 takip edeni var. 85 değerlendirme yapmış.

Son Aktiviteler

elfesya okumuş bitirmiş.
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyolun Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu olarak nitelediği Ahmet Ümitin duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).Şeytan Ayrıntıda Gizlidirde, Türkiyenin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini orgazmik bir heyecanla karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip dalgasını geçen profesör, bir TV programı sırasında hazdan ölüyor.Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiyenin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor Şeytan Ayrıntıda Gizlidirdeki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb. Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, Şeytan Ayrıntıda Gizlidirdeki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.Fethi Nacinin deyişiyle Ahmet Ümitin sürükleyici bir anlatımı var ve Şeytan Ayrıntıda Gizlidirdeki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyolun Türkçe tutkunu, Türkçe vur... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
elfesya okumuş bitirmiş.
Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin cümlesiyle başlayan, Calvino'nun yazarlık dehasını konuşturduğu, Calvino'nun Calvino'yu okuduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt olan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, ilk kez özgün dilinden yapılan çevirisiyle Türkçede...

Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin cümlesiyle başlayan, Calvino&#... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 8 ay önce
elfesya bir değerlendirme yaptı.
Sonsuzluğun Sonu

9

Asimov'un neden bilimkurgu dalında önde geldiğini bir kez daha anladığım kitap. Zamanının çok ötesinde anlatımı da gayet akıcı. Kimya ile ilgili bazı anlatımlar hem olay akışında siritmiyor hem de kimya gercekleriyle celismiyor. Bilimkurgu severlerin hatta sevmeyenlerin bile okumak isteyeceği bir kitap.

Asimov'un neden bilimkurgu dalında önde geldiğini bir kez daha anladığım kitap. Zamanının çok ötesinde anlatımı da gayet akıcı. Kimya ile ilgili bazı anlatımlar hem olay akışında siritmiyor hem de kimya gercekleriyle celismiyor. Bilimkurgu severlerin... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 8 ay önce
elfesya okumuş bitirmiş.
Sonsuzluğun Sonu

SONSUZLUĞUN SONU'nun olağanüstü, fantastik dünyasında, "Yarın'ın iptal edilmesi" olanaklıydı. Gelecek'in egemen sınıfı olan Sonsuzlar insanların yaşamı ve ölümü üzerinde karar verme gücüne sahip olduğu gibi, hangi yüzyıllarda doğacaklarını da saptayabiliyordu. Dün, Bugün ve Yarın onların iradesine bağlı olarak yaratabiliyor ya da yok edebiliyordu. Sonsuzlar'dan biri olmak için özel niteliklere sahip olmak gerekliydi. Andrew Harlan de böyle biriydi işte. O tek bağışlanmaz günahı işleyene, aşık olana dek.

SONSUZLUĞUN SONU'nun olağanüstü, fantastik dünyasında, "Yarın'ın iptal edilmesi" olanaklıydı. Gelecek'in egemen sınıfı olan Sonsuzlar insanların yaşamı ve ölümü üzerinde karar verme gücüne sahip olduğu gibi, hangi yüzyıllarda... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 8 ay önce
elfesya, Akurgu Kitap Kulübü adlı grupta tartışılan konuya bir cevap yazdı.
EKİM kitap seçimi

Tartışmalara katılamadım ama yine okumak istediğim bir kitap seçildi. O vakit okuyalım hep birlikte. İyi okumalar.

Tartışmalara katılamadım ama yine okumak istediğim bir kitap seçildi. O vakit okuyalım hep birlikte. İyi okumalar.

1 yıl, 8 ay önce
elfesya, Akurgu Kitap Kulübü adlı grupta tartışılan konuya bir cevap yazdı.
EYLÜL Isaac Asimov - Sonsuzluğun Sonu

Yeni bitti ben de bir şeyler söyleyeyim dedim. Yukarda yazılanları tekrar etmeyip Asimov ile ilgili bilgiler derledim aşağıda:

Yahudi asıllı ABD’li yazar ve biyokimyacı. Asimov ortak görüşle bilim-kurgu dalının ustasıdır. Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke ile birlikte yaşadığı dönemde “Üç Büyük” bilim kurgu yazarından biri olarak kabul edilmiştir. 20 yaşından önce bilimkurgu hikayeleri yazmaya başladı. 1939 da Colombia üniversitesinden mezun oldu ve kimya alanında doktora yaptı. Zaten kitapta yer alan kimyasal kısımlar gerçeğe birebir uyuyor. Temel hal özellikle kimyada olan bir terim ve burada da oldukça yerinde kullanılmış bence. 1992 yılında Aids'den ölüyor.Bilimkurgu dışında bir çok alanda da kitaplar yazmış. Hatta şiir kitabı da var.

Bilindiği gibi birçok kitabı sinema filmi olarak da yorumlandı. Bunların en meşhuru hiç şüphesiz Ben, Robot, literatüre 3 Robot Yasası‘nı kazandırmış oluşuyla bile tarihi öneme sahiptir. Yazarın en ünlü dokuz robot öyküsünü bünyesinde barındıran eser, aslında robo-psikolog Susan Calvin ile yapılan bir söyleşi olarak kurgulanmıştır. Calvin’den dinlediğimiz bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilimkurguda robotun ciddiye alınmasını sağlamıştır. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, adeta robot tarihinin izini sürmeyi başarmıştır.

Nightfall (1988), The Android Affair (1995), Bicentennial Man (1999), Nightfall (2000), Formul-e Marg (2012) diğer uyarlamlar. Bunlar dışında sonsuzluğun sonunun uyarlamaları da aşağıda:

A halhatatlanság halála (1976), Yönetmenliğini András Rajnai‘nın üstlendiği ve senaryosunu Antal Jánosi‘nin kaleme aldığı 1976 tarihli film, Isaac Asimov’un The End of Eternity (Sonsuzluğun Sonu) adlı ölümsüz romanından uyarlanmıştır. Maceristan yapımı filmin başrolünde ise Jácint Juhász (Andrew Harlan), Szalay (Nośs Lambent), László Inke (Laban Twissell) gibi oyuncular yer alıyor. Düşük bütçeli bir televizyon filmi olan A halhatatlanság halála, Asimov’un romanına epeyce de sadık.

Konets vechnosti (1987), Yine bir End of Eternity uyarlamasıyla karşı karşıyayız. Ancak filmimiz bu kez Sovyet sinemasından. Andrei Yermash‘ın yönettiği yapım, romanın aslına sadık kalabilmek için tüm senaryosal hünerleri kullanıyor, fakat dekoratif mekanları ve karakter örüntüleriyle karanlık bir atmosfer resmetmekten de kurtulamıyor. Oleg Vavilov (Andrew Harlan), Vera Sotnikova (Noyes Lambent) ve Georgi Zhzhyonov (Laban Twissel)‘un oyunculukları ise orta düzeyde.

Yeni bitti ben de bir şeyler söyleyeyim dedim. Yukarda yazılanları tekrar etmeyip Asimov ile ilgili bilgiler derledim aşağıda:

Yahudi asıllı ABD’li yazar ve biyokimyacı. Asimov ortak görüşle bilim-kurgu dalının ustasıdır. Robert A. Heinlein ve Ar... tümünü göster

1 yıl, 8 ay önce
Daha Fazla Göster

elfesya şu an ne okuyor?

Tehlikeli Oyunlar

%0

Favori Yazarları (1 yazar)

Favori yazarı yok.