cihanakan

Detayları:  İstanbul, Erkek
Sevdiği Kitaplar Türleri:  felsefe, psikoloji
Hakkında: 
Kendimi öğreniyorum.
8 takip ettiği ve 23 takip edeni var. 30 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

cihanakan okumuş.
İlahi Komedya (3 Cilt Takım)

Dünya şiirinin başyapıtı İlahi Komedya, Dante'nin Cehennem'e, Araf'a ve Cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. İlahi Komedya, 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dante'nin, 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer, Dante'ye Cehennem ve Araf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder. Araf'ın tepesinde Vergilius yerini, Cennet'te Dante'ye rehberlik edecek olan Beatrice'ye bırakır. Dante, Beatrice'yi ilk gördüğünde kendisi dokuz, Beatrice sekiz yaşındadır. Dante, ömrü boyunca Beatrice'ye bağlı kaldığı gibi, düşünce dünyasının de esin kaynağı olur Beatrice.
Vergilius'un Aeneias destanını örnek alan ve sıra dışı bir aşka mitoloji, tarih ve kutsal metinlerle de desteklenen gerçeküstücü bir ortamda yakılan bir ağıt olarak da değerlendirilebilecek olan İlahi Komedya'nın tarih ve felsefeden dilbilime, gökbiliminden geometriye uzanan bir ansiklopedi niteliği taşınması da bir başka özelliğidir.
Oğlak Yayınları, eksiksiz ve ilk kez şiir olarak Türkçeleştirilen İlahi Komedya'yı gururla sunar.

Dünya şiirinin başyapıtı İlahi Komedya, Dante'nin Cehennem'e, Araf'a ve Cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır. İlahi Komedya, 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile, şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir. Dante&#... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 yıl, 2 ay önce
cihanakan, dileksahin82 tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Incognito: Beynin Gizli Hayatı

9

Popüler bilim dalına kazandırılmış güzel bir eser, bu kitabı almadan ve okumaya başlamadan önce tek düşündüğüm şey bir nörobilimcinin anlatımından beyni gerçekten de anlayabilirmiyim? sorusuydu ama yazar o kadar açıklayıcı örneklerle süslemiş ki anlatımını okurken hem zevk alıyor hemde bilmediğiniz bir şeyi öğrenmenin heyecanına kapılıyorsunuz. Bir alışkanlık ediniminin 21 günde kazanıldığını, beynin aslında bir bütün olarak çalışmadığını ve her kontrol için ayrı bir merkez olduğunu, uyurken bir insanı bile öldürebileceğimizi, felç geçirdiğimizde beynin bunu reddedebileceğini vb. bunun gibi bir çok saklı kalan bilgiyi beynimizle ilgili aslında belkide çok az şey bildiğimizi gözler önüne seriyor. Bilimle ilgilenenlere tavsiye edebileceğim güzel bir eser.

Popüler bilim dalına kazandırılmış güzel bir eser, bu kitabı almadan ve okumaya başlamadan önce tek düşündüğüm şey bir nörobilimcinin anlatımından beyni gerçekten de anlayabilirmiyim? sorusuydu ama yazar o kadar açıklayıcı örneklerle süslemiş ki anla... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 yıl, 2 ay önce
cihanakan, Antivenom tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Incognito: Beynin Gizli Hayatı

9

Nörofizyoloji ve bilincin bağlantıları üzerine yazılmış doyurucu ve güçlü bir kitap.

Yazar, ilginç tıbbi anekdot ve en güncel makale çalışmalardan alıntılama yaparak tezlerini sunuyor. Girişte Kendi ve çevresi hakkında bilgi edindikçe canlılar arasındaki tahtından kademe kademe inmeye zorlanan insan soyunun büyük bilimsel atılımlara verdikleri tepkileri irdeleyerek metnini açıyor. Tıbbi anekdotlarla özellikle cezai yaptırımları olabilecek bozuklara varan beyin kimya ve fizyolojisindeki değişimleri okuruyla paylaşan yazar, beyin üzerindeki izole sistemleri inceleyerek argümanlarını sunuyor.

Bilincin altta işleyen sistemlerin çoğundan habersiz olduğunu belirten yazar, bu konuyla ilgili şu benzetmeyi kullanıyor: Alt sistemleri bilgileri toplar ve işlerler, en önemli kısımları özet halde bilince ileten bu sistemler gazete için haber ve veri toplayan gazeteciler gibi çalışırlar. Tüm verilerinin özeti sürmanşet olarak bilince sunulur.

Yazar, algı ve bilinç arasındaki ilişkileri incelerken "değişim körlüğü", "sinestezi" gibi son derece ilginç fenomenleri okuruyla paylaşırken tıbbi açıdan devrim niteliğinde olan vakaları da es geçmiyor: Beyninde oluşan tümör nedeniyle pedofili hastası olan sıradan insanlar, Alzheimer hastalığı için yeni çıkan ilacı kullanan kişilerin iflah olmaz kumarbazlara dönüşmesi, uyurgezer halde kayınvalidesini öldüren biri gibi... Kas hafızasına da değinen yazar metninin sonunda beynin kitapta açıklanan fenomenlerden sorumlu olan bölgelerinin işaretlendiği bir resim ve 50 ( ! ) sayfalık notlar& kaynakça bölümü sunmuş.

İndirgenmeci yaklaşımı açıkça yeren yazar, materyalist görüşleriyle varoluşçuları kızdırmadan insanlık tarihinin başından beri sorulmuş olan soruları bugünkü bilgi dağarcığımız içerisinde yanıtlar aramış. Sorumlu tutulabilirlik kavramı ne kadar gerçekçi? Özgür irade var mı? Zekayı ne oluşturur? bize çekici gelen şeyler neden çekici gelir? erdem nedir? gibi soruları yanıtlamaya çalışan yazar çoğu yerde güçlü çıkarım ve araştırma sonuçlarıyla desteklediği argümanlarını rahatlıkla savunmayı başarmış. samimi bir dilde jargonla okuru fazla yormadan anlatmak istediği konuları aktarmayı başarmış.

Var olan en güçlü ve en verimli bilişsel mekanizmanın güçlü ve zayıf yanlarını gözler önüne sererken insanın kırılgan doğasını da okura göstermiş. Anlatı olarak Evrimselci / bilişselci psikologların görüşlerinin bir melezi olan ifadeleriyle uzun süredir tartışılmakta olan "çevre mi yoksa genler mi?" tartışmasına tıpkı Medawar gibi yaklaşan yazar "genler önerir, çevre düzenler" alıntılamasıyla son vermiş. İnsanın kafatasının içinde kopan elektro-kimyasal fırtınalara göz atmamıza olanak sağlayan yazar meraklı zihinler için açık büfe kıvamında bir eser kaleme almış.

Nörofizyoloji ve bilincin bağlantıları üzerine yazılmış doyurucu ve güçlü bir kitap.

Yazar, ilginç tıbbi anekdot ve en güncel makale çalışmalardan alıntılama yaparak tezlerini sunuyor. Girişte Kendi ve çevresi hakkında bilgi edindikçe canlılar ara... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 yıl, 2 ay önce
cihanakan, sacredblame tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
Incognito: Beynin Gizli Hayatı

7

Incognito İtanyanca bilinmeyen demek. İçinde ilginç bilgiler barındıran bilinç ve bilinçaltına dair bir kitap. İnsanlar dik oturunca daha mutlu hissederler, alkol alınca ortaya çıkan kişiliğin gerçek olup olmadığı,eşinize(sevgilinize) olan sadakatin genetik olabileceği,dinlemediğiniz halde bir konuşmada isminiz geçince neden kulak kesiliriz?,kimse kendini gıdıklayamaz ama şizofreni hastaları bunu yapabilir gibi ilginç ve hayret edilesi bir sürü bilgi barındıran bir kitap. Kısaca eğlenceli bir nöroloji kitabı.

Incognito İtanyanca bilinmeyen demek. İçinde ilginç bilgiler barındıran bilinç ve bilinçaltına dair bir kitap. İnsanlar dik oturunca daha mutlu hissederler, alkol alınca ortaya çıkan kişiliğin gerçek olup olmadığı,eşinize(sevgilinize) olan sadakatin ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 yıl, 2 ay önce
cihanakan bir değerlendirme yaptı.
Incognito: Beynin Gizli Hayatı

9

Psikolojiye meraklı herkesin okuması gereken bir kitap ve tavsiyemdir.

Psikolojiye meraklı herkesin okuması gereken bir kitap ve tavsiyemdir.

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 yıl, 2 ay önce
cihanakan favorilerine ekledi.
Incognito: Beynin Gizli Hayatı

'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.'
Montaigne

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan –ve neredeyse şimdiden klasikleşen– kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

“Bir kitap okudum, hayatım değişti.” İsmet Berkan, Hürriyet

“Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek.” Wired

'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.'
Montaigne

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çe... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 yıl, 2 ay önce
Daha Fazla Göster

cihanakan şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Incognito: Beynin Gizli Hayatı

%0

Varoluşçu Psikoterapi

%9
Sayfa 70. Kitabın bu bölümleri izah ile geçiyor, psikiyatr ve psikologlara yönelik yazılmış bir kitap olmasına rağmen şuana kadar okumaktan büyük zevk aldım Bu kitabı okuyun, tavsiye ederim.Öğreneceğiniz çok şey var...

Varlık ve Hiçlik / Fenomenolojik Ontoloji Denemesi

%3
Sayfa 30. Varoluşculuğun ve diğer felsefelerin de kendi içerisinde ki felsefe dilinin kullanıldığı, ilgisi olmayanların anlayamacağı, anlatımı ağır anlaması zor, okuması zahmetli ama muhteşem bir baş yapıt.. Sartre bu kitabı 2-3 ayda nasıl yazmış diye düşünmekteyim...

Kütüphanesinden Seçmeler

Kızıla Boyalı Saçlar
Sofie'nin Dünyası
Psikiyatrist
Felsefenin İlkeleri
Varlık ve Zaman
Aşka ve Kadınlara Dair: Aşkın Metafiziği
Varoluşçu Psikoterapi
Cinsellik Üzerine
Melekler ve Şeytanlar (Robert Langdon, #1)
Totem ve Tabu
Merhamet
Toplum Sözleşmesi
Duvar
Ejderha Dövmeli Kız (Millenium, #1)
Devlet
Ekmek Arası
Dijital Kale
Varoluşçuluk
Denemeler
Kitle Psikolojisi
Çizgilerle Komünist Manifesto
Kadınlar
Mantık Bilimi
Dinle Küçük Adam
Pratik Usun Eleştirisi
Nietzsche Ağladığında
Hukuk, Ahlak ve Siyaset Üzerine
Bulantı
Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine
Klasik Yunan Mitolojisi
Varlık ve Hiçlik / Fenomenolojik Ontoloji Denemesi
Martin Eden
Eski Yunan Tarihi
Sorgulayan Denemeler
Psikanaliz Üzerine

Favori Yazarları (30 yazar)

voltaire
roberto bolaño
karl marx
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (0 tane)

cihanakan, quiz çözmemiş.

Liste Oyları (0 liste)

cihanakan, liste oylamamış.

Takip Ettikleri (8 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (23 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Bloggerlar

Bloggerlar

7 yıl, 10 ay önce üye olmuş.

Vikitap'a üye blogger'ların (blogger, blogcu, wordpress, tumblr vd....

Okuma Kulübü

Okuma Kulübü

7 yıl, 10 ay önce üye olmuş.

Her ay grup üyeleri olarak bir kitap seçiyoruz, topluca kitap...

Ölü filozoflar kahvesi

Ölü filozoflar kahvesi

7 yıl, 10 ay önce üye olmuş.

Her ay bir filozofun kitabını tartışmak için bu grubu kurmak istedim. umarım...

Okuma Güncesi (tümü)

Yabancı
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Denemeler
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Varoluşçu Psikoterapi
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Varlık ve Hiçlik / Fenomenolojik Ontoloji Denemesi
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Incognito: Beynin Gizli Hayatı
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Varlık ve Zaman
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Karamazov Kardeşler
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz