burcuva

Profil Resmi
3 takip ettiği ve 25 takip edeni var. 1 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

Profil Resmi
burcuva okumuş bitirmiş.
47 Numaralı Kamara

Yakın zamana dek entelektüel aşırılığı ile bilinen, yakın zamandan beri ise artık çok satmaya başlamış bir yazar olan Hikmet Bey, asistanı ve eşi ile çıkmış olduğu bu deniz yolculuğunun tadını çıkartmaktadır. Herkes ağzının içine bakarak onu dinlemekte, veciz cümlelerinden ilham almaya çalışmakta, ünlü bir yazarın yakınında bulunmanın büyüsü içinde tüm entelektüel özlemlerini dindirmektedir.
Ancak bir kişi, her şeyin gerisindeki, mutlu evliliğin, çok beğenilen kitapların ardındaki o zavallı, küçük sırrı bilen bir tek kişi, sıkıntıdan bu deniz yolculuğunda. Akşam yemekleri bitmek bilmez, yol uzadıkça uzar... Sır ise çatallandıkça çatallanır.
Romanlarında gerilimi en iyi biçimde kullanan genç kuşak yazarlarımızdan Hikmet Hükümenoğlunun Kar Kuyusu ve Küçük Kadınlar Kitabından sonra, yeni romanı 47 Numaralı Kamara bir kez daha okurları nefes nefese bir serüvene sürüklüyor.

Yakın zamana dek entelektüel aşırılığı ile bilinen, yakın zamandan beri ise artık çok satmaya başlamış bir yazar olan Hikmet Bey, asistanı ve eşi ile çıkmış olduğu bu deniz yolculuğunun tadını çıkartmaktadır. Herkes ağzının içine bakarak onu dinleme... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Profil Resmi
burcuva okumuş bitirmiş.
Dimple ve Rishi Tanışınca

Dimple Shah her şeyi düşünmüştü. Lise mezuniyetinin ardından, ailesinden ve annesinin sebebi tarif edilemeyen “İdeal Hintli Kocayı” bulma sevdasından uzaklaşmaya hazırdı. Ahhh! Dimple, ailesinin onun değer verdiği şeylere saygı duyması gerektiğini biliyordu. Şu an onun bir kocaya ihtiyacı olduğuna gerçekten inansalar, web tasarımcıları için düzenlenen özel yaz okulu programının parasını ödemezlerdi. Öyle değil mi?

Rishi Patel umutsuz bir romantikti. Ailesi gelecekteki müstakbel eşiyle aynı yaz okuluna gideceğini ve böylece onun gönlünü kazanma fırsatının doğacağını söylediğinde buna hazırdı. Çünkü etrafındaki pek çok kimseye saçma gelse de, Rishi görücü usulü bir evlilik yapmak istiyordu. Geleneklerin gücüne, istikrara ve kendisinden çok daha büyük bir kültürün parçası olduğuna inanıyordu.

Dimple ve Rishi birbirlerini çözdüklerini düşünüyorlardı. Ancak zıt yönleri çarpıştığında, “aşk” gücünü göstermek için beklemedikleri her yerde karşılarına çıkacaktı.“Yaratıcı ve canlandırıcı bir kurguya eşlik eden, ideallerinin peşinde soluksuz koşan karakterler: Dimple ve Rishi.”

—Chicago Tribune—“Sıcacık karakterler ve nadir bulunan dinamik bir hikâye.”

—Entertainment Weekly—(Tanıtım Bülteninden)

Dimple Shah her şeyi düşünmüştü. Lise mezuniyetinin ardından, ailesinden ve annesinin sebebi tarif edilemeyen “İdeal Hintli Kocayı” bulma sevdasından uzaklaşmaya hazırdı. Ahhh! Dimple, ailesinin onun değer verdiği şeylere saygı duyması gerektiğini bi... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Profil Resmi
burcuva okumuş bitirmiş.
Tanrıyı Gören Köpek

... Yazarın, yüzlerce öyküsü arasından, (kendi deyişiyle: kalemimden çıkan en iyi satırları tanıtmak amacıyla) derlediği seçkinin ilk bölümünü oluşturan bu kitaptaki öyküler, Buzzatinin Yedi Ulak, Pelerin, Yedinci Kat gibi, en ünlü öykülerini de içeriyor. Kişiler, durumlar, konular değişse de, öyküler ortak bir çizgiyi izliyorlar. Buzzati, her birinde çağdaş insanı çevreleyen gizemi aralamayı deniyor, insanın zayıflıklarını, çelişkilerini ele alıyor, yalnızlığına, gerçekleşmese de tükenmeyen umutlarına eğiliyor. Buzzatinin bir gözlemci titizliğiyle işlediği öyküleri, yalın bir anlatımın çarpıcı örnekleri.

... Yazarın, yüzlerce öyküsü arasından, (kendi deyişiyle: kalemimden çıkan en iyi satırları tanıtmak amacıyla) derlediği seçkinin ilk bölümünü oluşturan bu kitaptaki öyküler, Buzzatinin Yedi Ulak, Pelerin, Yedinci Kat gibi, en ünlü öykülerini de içer... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Profil Resmi
burcuva okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Profil Resmi
burcuva okumuş bitirmiş.
Üçüncü Adam

Üçüncü Adam (özgün adı: The Third Man), casus romanlarının babası olarak da anılan İngiliz yazar Graham Greene'in 1949 yılında çekilen aynı adlı ABD filmi için yazdığı senaryoya bir ön hazırlık olarak kaleme aldığı kısa romanın adıdır. Yazar ertesi yıl 1950'de bu eserini kitap halinde de yayımlamıştır.

Roman Türkiye'de ilk kez Muzaffer Reşit'in çevirisiyle 1953 yılında Varlık Yayınları'ndan çıkmıştı. Yayınevi 1959 yılında kitabın ikinci baskısını yaptı. Varlık serisinin diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitaplar da küçük boy (cep kitapları) basılmışlardı. Kitaplar 3. hamur kağıda basılmış, karton kapaklı ve ciltsizdiler.

Daha sonra 1971'de Nil Yayınları, 1979'da da YaBa yayınları tarafından olmak üzere kitabın iki baskısı daha yapıldı.

Kitabın 1953 tarihli Türkçe 1. ci baskısının arka kapağında şöyle yazmaktadır:

« Yeni İngiliz edebiyatının roman alanında en tanınmış imzalarından biri ve belki de başlıcası olan Graham Greene'den sunduğumuz bu ilk çevirme, beyaz perdenin Orson Welles'in şahsında pek meşhur ettiği bir roman olmasına bakmayın, sanat değeri yüksek bir eserdir. Dört devletin işgali altındaki zamanımız Viyanası'nın harap ve hazin dekoru içinde geçen bir zabıta hikâyesi. »

Üçüncü Adam (özgün adı: The Third Man), casus romanlarının babası olarak da anılan İngiliz yazar Graham Greene'in 1949 yılında çekilen aynı adlı ABD filmi için yazdığı senaryoya bir ön hazırlık olarak kaleme aldığı kısa romanın adıdır. Yazar ert... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Profil Resmi
burcuva okumuş bitirmiş.
Gündelik Mutluluğa Alışma

Utanç Bittide Bütün kadınlar lezbiyendir, bazılarının bundan haberi yoktur yalnızca diyen Anja Meulenbeltin bir başka kitabını sunuyoruz bu kez. Utanç Bittinin devamı olarak da okunabilecek bu kitapta bir kadınla birlikteyken bir erkeğe aşık olan bir kadın anlatılıyor. Daha önce bir eşcinsel deneyimi olan, şimdi ise bir kadınla yaşayan çok çocuklu, sakin, evcimen bir erkektir bu...Cinsel devrim dalgasının dinamizmini yitirdiği yıllarda geçen roman, yayımlandığında feminist çevrelerde tepkiyle karşılanır. Kitaplarında lezbiyenliği savunan yazarın bir erkekle beraberliğini anlatması harekete ihanet olarak adlandırılır. Meulenbelt eleştirilere kitaplarından daha hızlı ve derin yaşadığını, hareketin malı olmadığını söyleyerek karşı çıkar. Kadın hareketi sıcak bir yataktır. Ama aynı zamanda biri kaçmak istediğinde hepsi birbirini aşağı çeken yengeçlerle dolu bir kovadır diyerek kendini savunur.Bu kitapta feminizm ya da aşk hakkında büyük fikirler, iddialı çözümlemeler yok. Birbirlerini seven bir kadın ve erkeğin sokak kahvelerinde içtikleri şarapların tadı, sakin sevişmeleri, hafta sonu miskinlikleri, kıskançlıkları, birbirlerini kaybetme korkuları, uyurken birbirlerini seyretmeleri, el ele tutuşmaları, günaydın, iyi uyudun mu? türü iddiasız konuşmaları var.Hayatının gündelik ayrıntılarını sloganlarla düzenlemek istemeyenler için...

Utanç Bittide Bütün kadınlar lezbiyendir, bazılarının bundan haberi yoktur yalnızca diyen Anja Meulenbeltin bir başka kitabını sunuyoruz bu kez. Utanç Bittinin devamı olarak da okunabilecek bu kitapta bir kadınla birlikteyken bir erkeğe aşık olan bir... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Daha Fazla Göster

burcuva şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

İpek ve Bakır

%0

Karl Marx Kapital Yeni Başlayanlar İçin

%0

Patricia Highsmith Güzel Gölge

%22
Sayfa 132.

Aşkın Psikopat Hali

%0

Daha Mutlu Yaşamak

%0

Mutluluk Avantajı

%28
Sayfa 82.

Portakalın Aklı Olsa

%0

Acemiler

%87
Sayfa 167.

Aylak Bir Adamdan Aylak Düşünceler

%37
Sayfa 58.

Kadın

%18
Sayfa 60.

Nedir Hayat?

%0

Oscar Wilde'in Son Vasiyeti

%0

Kadınlar Kulesi

%64
Sayfa 204.

Elebaşılar Hergeleler

%64
Sayfa 120.

Aşkın İstilası - Yol

%22
Sayfa 90.

Umut Tarlaları

%27
Sayfa 88.

Çocuk Ölümü Şarkıları

%61
Sayfa 40.

Justine (İskenderiye Dörtlüsü, #1)

%56
Sayfa 125.

Kargaların Ziyafeti (Buz ve Ateşin Şarkısı, #4, Kısım 2)

%0

Kadınlar

%0

Kirpinin Zarafeti

%89
Sayfa 248.

2019 Okuma Hedefi - burcuva

%49
burcuva 100 kitap hedefinden 49 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Ters Tepki (Kate Brannigan, #2)
Bir Pırıltıdır Yaşamak
Her Şey Senin İçin
Birand Bir Ömür Ardına Bakmadan
Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik
Yılanlarla Dans
Yaban Kızlar
Şehper, Dehlizdeki Kuş
İki Genç Kızın Romanı
47 Numaralı Kamara
Beyoğlu Çıkmazı- Bir Başkomiser Galip Polisiyesi
Sevgi Soysal
Bin Dönüm
Olur Şey Değil
62 Maket Seti
Battallar ve İnsanlar
Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları
Kanaldaki Ölü
Vezirin Adaleti (Mısır Yargıcı #3)
Duygusal Adam
Huzursuz Kemikler (Cerrah Hugh De Singleton Günlükleri, #1)
Shakespeare'in Kadını
Kahve Öyküleri
Veda
Kilitli Oda (New York Üçlemesi 3)
Kelepir Ev
Mokusei!
Gilles ile Jeanne
Gerilim'in G'si (Kinsey Millhone, #7)
Zaman Yolcusunun Karısı
Küçük Tanrılar (Diskdünya Serisi #13)
Fakat Ne Yazık Ki Sokak Boştu
Kırık Menteşe (Dr. Gideon Fell, #9)
Puslu Kıtalar Atlası
Çok Şey Bilen Adam

Favori Yazarları (21 yazar)

patricia highsmith
alexander mccall smith
lawrence block
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (19 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (2 liste)

Takip Ettikleri (3 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (25 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

6 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Kitapların en büyük aksesuarı elbetteki kitap ayraçlarıdır. Peki...

Okuma Güncesi (tümü)

Kemikler Şehri (Harry Bosch, #8)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Gülen Polis
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kadınlar
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Daha Mutlu Yaşamak
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Aşkın İstilası - Yol
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Vakıf ve İmparatorluk (Vakıf #2)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kış Günlüğü
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz