Tuğçe Nihal

kütüphaneci
7 takip ettiği ve 27 takip edeni var. 0 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

Tuğçe Nihal okumuş bitirmiş.
Kıymetli Şeylerin Tanzimi

"Dilin kalbin inanmadığı laflar etmesi ne kolay. Elbette aşkım, ben de seni, sonsuza kadar. Onlar da bir zamanlar gerçekti (daha geçen hafta gerçekti, daha dün gerçekti), ama insanın yüreği bir anda rüzgarların uğuldadığı bir vadi."

Alışılmış bıkkınlıklar, küçük ve sıradan kıyıcılıklar, avuntular, fısıltılara kananlar... Kıymetli Şeylerin Tanzimi, bir aile tarihi, soluk ve pırpır eden bir ışığın altında geçen hayat muhasebesi...

Sezen Ünlüönen duman gibi hafif, merakla ve sessizce geziniyor evin içinde...

"Dilin kalbin inanmadığı laflar etmesi ne kolay. Elbette aşkım, ben de seni, sonsuza kadar. Onlar da bir zamanlar gerçekti (daha geçen hafta gerçekti, daha dün gerçekti), ama insanın yüreği bir anda rüzgarların uğuldadığı bir vadi."
... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 gün önce
Tuğçe Nihal okumuş bitirmiş.
Zeytindağı

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen'de, Aden'de, Kanal'da, Gazze'de, Arap Çölleri'nde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu "mecidiye altınını" nasıl bıraktığımızı hayretler içerisinde okuyacaksınız.
Cemal Paşa'nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri destan olabilecek, askerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tüylerinizi ürpertecek.
Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir.
Behçet Kemal Çağlar


"...Falih Rıfkı'nın son eseri Zeytindağı, Cumhuriyet devri edebiyatının en büyük hâdiselerinden birini teşkil etti. Falih Rıfkı'nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felâket devirlerinin en facialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, muharririn keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi aksetmemiş olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamayacaktık."
Yakup Kadri Karaosmanoğlu"... Zeytindağı'nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı'nın üslubu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline vâsıl olmuştur. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir."

Nurullah Ataç

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen'de, Aden'de, Kanal'da, Gazze'de, Arap Çölleri'nde na... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
Tuğçe Nihal okumuş bitirmiş.
Sol Ayağım (Sol Ayağım, #1)

Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardıma muhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekâsını barındırmaktaydı.Bu, Christy Brownın kendi hikâyesidir. Yazarın, sol ayak parmaklarıyla yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenmek için çocukluğunda gösterdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Bu tarzda yazdığı diğer bir kitabı Down All The Days en çok satan kitaplar arasına girmiştir.Sol Ayağım; Christy Brownı Daniel Day-Lewisin canlandırdığı, çok başarılı bir filme konu edinilmiştir.Sürükleyici, eğlenceli ve ilham verici.Irish TimesErdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret öyküsü.Sunday Times

******

Chiristy Brown doğuştan beyin felci kurbanıydı.Ancak bu talihsiz küçük bebek İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücüne ve duyarlı zekasına sahipti.
Bu,Chiristy Brownın kendi yaşam öyküsüdür.Brown,çocukluğunda okumayı,yazmayı,resim yapmayı ve nihayet daktilo kullanmayı öğrenmek için verdiği mücadeleyi ve bütün bunları sol ayağını kullanarak nasıl yaptığını anlatıyor.
Chiristy Brownın benzer bir biçimde kaleme aldığı Dream All The Days adlı eseride çok satan kitaplar listesine girmeyi başarmıştır.


************

Sol Ayağım Christy Brownın kendi hikayesidir. O beyin felçli doğdu. Aslında bu aciz, dili dışarı sarkan bebek, İrlanda Edebiyatının devleri arasında yer alacak bir yazarın parlak hayal gücünü ve duyarlı aklını gizliyordu. Christy Brown, Sol Ayağımda okumayı, yazmayı, resim yapmayı ve nihayet sol ayağının parmağı ile daktilo yazmayı öğrenmek için çocukluğunda verdiği mücadeleyi anlatıyor.

******

Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardıma muhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekâsını barındırmaktaydı.Bu, Christy Brownın... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
Tuğçe Nihal okumuş bitirmiş.
Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak

“Kediler bizi ezelden beri büyüler. Onları gözlemler ve anlamaya çalışırsak o güçlerinde, tavırlarında, özelliklerinde, alışkanlıklarında, küçük deliliklerinde yani huzur içinde yaşamaya ve mutlu olmaya dair yeteneklerinde büyülü bir şeyler olduğunu görürüz.

‘Bugünkü aklımla yirmili yaşlarıma dönmek isterdim…’ Kim bilir kaçımız, gün gelip bunu kendine demiştir. Bizler ancak zamanla ve azıcık bilgelik kazanırken okulları, kitapları, düşünürleri olmayan kediler, hiçbir çerçeveye hapsolmadan, hiçbir referansa bağlanmadan hatta çok da uzun yaşamadıkları, çok fazla tecrübe edinmedikleri hâlde bir nevi doğuştan gelen bilgeliğe sahiptir. Bizlerin pek çok sorgulama, girişim, değişim, tefekkür ve iç gözlem pahasına ancak birkaç kırıntısını tırtıklayabildiğimiz bir bilgelik bu. Ancak altmış yaşından sonra, günün birinde onun gibi, dudaklarımızda bir gülümseme ve iç huzuruyla kurulup ufku izlemek mevkiine erişebilmek için aşılması gereken yol, hayli engebeli olduğu kadar da zahmetli. O ise bunu yapmayı neredeyse doğuştan bilir.

Bizler onların vesilesiyle, onların performansına kısmen de olsa yaklaşarak farklı bir bakış açısı kazanabilir, dünyayı farklı bir pencereden görebilir ve aynı zamanda kendimize dair farklı ve daha gelişkin bir anlayışa erişebiliriz.

“Kediler bizi ezelden beri büyüler. Onları gözlemler ve anlamaya çalışırsak o güçlerinde, tavırlarında, özelliklerinde, alışkanlıklarında, küçük deliliklerinde yani huzur içinde yaşamaya ve mutlu olmaya dair yeteneklerinde büyülü bir şeyler olduğunu ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
Tuğçe Nihal okumuş bitirmiş.
Rimbaud - Bütün Şiirleri

Şiire on altı yaşında başlayıp yirmi yaşında son veren, edebiyat dünyasının dahi çocuğu Fransız şairi Arthur Rimbaud, dört yılda yarattığı bu ürünüyle bütün büyük şairleri ve bu arada modern Türk şiirini de geniş oranda etkiledi. Rimbaud, yalnız dizenin değil, düzyazının da büyük ustalarından kabul ediliyor. Çeviri: Erdoğan Alkan

Şiire on altı yaşında başlayıp yirmi yaşında son veren, edebiyat dünyasının dahi çocuğu Fransız şairi Arthur Rimbaud, dört yılda yarattığı bu ürünüyle bütün büyük şairleri ve bu arada modern Türk şiirini de geniş oranda etkiledi. Rimbaud, yalnız dize... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 hafta önce
Tuğçe Nihal okumuş bitirmiş.
Dorian Gray'in Portresi

Ressam Basil Hallward, güzelliği karşısında büyülendiği genç Dorian Gray'in bir portresini yapar. Ressamın evinde Lord Henry Wotton'la tanışan Dorian, hayatta izlemeye değer tek şeyin güzellik olduğunu savunan Lord Henry'nin görüşlerine hayran kalır. Ama güzelliğinin bir gün solup gideceğinin farkına varınca kendisinin değil, portresinin yaşlanmasını diler. Dorian'ın büyük sırrını, portredeki değişimi sadece Basil fark edecektir.

Oscar Wilde'ın tek romanı Dorian Gray'in Portresi 1891 yılında yayımlandığında, ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepkiyle karşılandı. Dorian Gray'in kendini yıkıma sürüklemesi bile, yapıtın eleştirmenlerce ahlaksızlıkla suçlanmasının engellemedi. Wilde ise ısrarla, ahlaki bir sonu olsa da sanatın özünde ahlakdışı olduğunu vurguladı ve herkesin Dorian Gray'de kendi günahını göreceğini tekrarladı.

Bu başyapıtı Nihal Yeğinobalı'nın Türkçesiyle sunuyoruz.

Ressam Basil Hallward, güzelliği karşısında büyülendiği genç Dorian Gray'in bir portresini yapar. Ressamın evinde Lord Henry Wotton'la tanışan Dorian, hayatta izlemeye değer tek şeyin güzellik olduğunu savunan Lord Henry'nin görüşlerin... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
Daha Fazla Göster

Tuğçe Nihal şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Anna Karenina

%0

Dede Korkut Hikayeleri

%0

2019 Okuma Hedefi - Tuğçe Nihal

%95
Tuğçe Nihal 60 kitap hedefinden 57 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Aşkın Suçları
Yaratma Cesareti
Tarihi Kırıntılar
Bir Bilim Adamının Romanı
Daireye Dair
Dönemeçte
Zeytindağı
Seyrek Yağmur
Katya'nın Yazı
Bir Düğün Gecesi
Hikâyeler
Abim Deniz
Aşk Yeniden İcat Edilmeli
Mitoloji Sözlüğü
Mektup Aşkları
Çalıkuşu
Tarihte ve bugün Şamanizm Materyaller ve Araştırmalar
Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu
Kadın Yok Savaşın Yüzünde
Büyüleyici Bağırsak
Türk Mitolojisinin Ana Hatları
Cevdet Bey ve Oğulları
Öğrenme Stilleri
Belirsizlik ve Değişimle Birlikte Güzel Bir Hayat
Boğucu Kültür
Yeryüzü Ayetleri
Ateşböceği Yolu (Ateşböceği Yolu, #1)
Suç ve Ceza
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Karabibik
Budala
Başkaldıran Kurşunkalem
Mrs. Dalloway
Başucumda Müzik
Böyle Bir Sevmek

Favori Yazarları (11 yazar)

ferhan şensoy
sait faik abasıyanık
jack london
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (5 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (0 liste)

Tuğçe Nihal, liste oylamamış.

Takip Ettikleri (7 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (27 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Popülariteye Kurban Edilen Kitaplar

Popülariteye Kurban Edilen Kitaplar

7 yıl, 1 ay önce üye olmuş.

Bir moda yahut etki -tepki nedeniyle gündeme gelen, nitelikli olmalarına rağmen...

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

Kitap Ayracı Koleksiyonerliği

7 yıl, 2 ay önce üye olmuş.

Kitapların en büyük aksesuarı elbetteki kitap ayraçlarıdır. Peki...

Okuma Güncesi (tümü)

Tembellik Hakkı (1848 "Çalışma Hakkı"nın Çürütülmesi)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Deniz Gurbetçileri
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Dede Korkut Hikayeleri
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Anna Karenina
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Son Bakışta Aşk
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sarı Sıcak
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Otuzunda Kadın
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz