Zamanın Kısa Tarihi (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Stephen Hawking'den görecelik kuramından kuvantum mekaniğine, Big Bang'den evreni yaratan geometrinin dansına kadar fizik kuramlarının anlatıldığı bir kitap.

Stephen Hawking'den görecelik kuramından kuvantum mekaniğine, Big Bang'den evreni yaratan geometrinin dansına kadar fizik kuramlarının anlatıldığı bir kitap.

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 255 sayfa

Şubat 2000 tarihinde , Doğan Kitap tarafından yayınlandı


ISBN
975-5060-03-X
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (26 kişi)
62 okumuş, 47 okumak istiyor, 2 okuyor

9.0 puan (37 kişi)
82 okumuş, 92 okumak istiyor, 10 okuyor

7.4 puan (9 kişi)
23 okumuş, 30 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (30 kişi)
68 okumuş, 65 okumak istiyor, 6 okuyor

8.3 puan (25 kişi)
55 okumuş, 45 okumak istiyor, 2 okuyor

8.8 puan (8 kişi)
15 okumuş, 18 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (160 kişi)
282 okumuş, 56 okumak istiyor, 9 okuyor

8.2 puan (24 kişi)
53 okumuş, 16 okumak istiyor, 5 okuyor

8.2 puan (38 kişi)
75 okumuş, 37 okumak istiyor, 12 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Berrededikyahu RAİF ezginl tanerkandemir umutguzz sydyldz Diloyy bildigingibi cashkulle SirEvo iye irem ece Astrea ayseV onursahin tinaz Gökay AKGÜL Elif Ayvaz iremgül Venetiankiller
20 kişi
narsistat kbaytar feredan emresavur nurcevik pi mstf37 tarçınportakal pillibebek lamerf bensarkimidinlerken bbagrvatan ggizaa tunamv iremseskir34 buggie MUSON Semih D. _bayanhiçkimse_ simurganka77 meto260 eristgce basak ilkedevrim heycan meto rugeyyazeynep onursan cansuulusoy SteinBeckenbauer Fatih'in Kitaplığı Venetiankiller Howard Roark spawch demetgnay Lusie Bet's Roland Deschain _begumcelik
134 kişi
simurg19 sss Black Bird duyce hay74 Kayıp Düşler Bulvarı ekhobiaS ilayke mathmut sbryc ezop ruuya pinarhande ordoabchao esra ermis kaptankirk sosyalistanbul Qi İpek Ş. gergin yiğithan Sakura93722 sercinn MuratAras giosue emine01 mert10der Skovorodnikof İlknur Burcu Keser Yksel7 ohumalık_kitap cdamlas bluesendme Korhan Ağbi ironmarvin Rannek Kitapseverler suvecan
98 kişi
mert10der
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Müthiş bir kitap kesinlikle. Aklını kullanmaya değer veren her insanın okuması gereken bir kitap. Çünkü içinde sadece fizik yok, fiziği ortaya çıkaran o en temel sorular ve bunlara tarihin en büyük bilim insanlarından bazılarının cevap bulma arayışı var. Stephen Hawking de hiç şüphesiz bunlardan biri, yaşayan bir efsane desem yanlış olmaz galiba. Birçok sağlıklı insanın bile aciz kaldığı bir bilim dalında, büyük engeline rağmen başardıklarıyla şimdiden tarihte kendine yer edinmiş bir insan. İşte, bu kitap da bir yerde aslında onun kendi macerasının sonucu. Kitabın ilk bölümlerinde evrene dair görüşlerin gelişimini, değişimini anlatıyor. Kopernik, Galilei, Newton gibi bilim insanlarının deneyimlerine değiniyor. Sonra 20. yüzyıla geliyor, big bang fikrinin doğuşu Einstein ve görelilik kuramları, kuantum kuramı ve daha neler neler... Fakat kitabı mükemmel olmaktan alıkoyan bir yanı var: aşırı kompleks meseleleri anlattığından, her ne kadar Stephen Hawking herkesin anlaması için konuları elinden geldiğince basitleştirmeye çalışsa da sıradan bir kişiye göre ağır olduğunu kabul etmek gerek. En azından benim gibi eşit ağırlık çıkışlı olup fizik gördüğü her yerden sıvışmış bir geçmişiniz varsa, bütün o kuramlar anlaşılması zor konular olabilir :) Gerçi bu halinden daha basit olabilir mi, sanmam. Yine de kitabın sonuna eklenmiş kavram sözlüğü büyük iş görüyor. Okuma sürecim boyunca hissettiğim şaşkınlık ve heyecandan etrafıma bakınıp durdum paylaşacak birini bulmak için. Keşke dedim, bu kitabı okurken anlamadığım yerleri alanında bilgili biriyle tartışabilseydim, müthiş olurdu... Evet okuduklarımın büyük bölümünü anlamadığımı kabul ediyorum, fakat anladığımı düşündüğüm yerler bile bu kitabı iyi ki de okumuşum dememe yetiyor. Çünkü düşünebilen bir varlık olarak insan, bu kabiliyetinin hakkını vermeli ve yaşadığı süre boyunca evren hakkında düşünmelidir. Böyle kitaplar da bu faaliyetler için birer hazine...

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Öncelikle harika bir bilimsel kitap. Okuduklarımı anlamak için baya çaba sarf ettim, okuduktan sonra da %90'ını unuttum ancak okuduğum anda anladığım şeyler gerçekten inanılmaz ve aydınlatıcı.

Evren, uzay, gezegenler, teoriler bir yana, kitapta bilimsel süreçlerin ve bilim insanlarının hayatlarının nasıl geliştiği konularında da aydınlanıyoruz.

Açık ve net kafayla okunması gerekiyor, fazla konsantrasyon gerektiriyor ama okumaya değer diyorum.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Eğer moleküler boyuttaki fizik ile ilgileniyor iseniz bu kitabı okumayın. Çok ağır bir kitap konuya hakim olmadan heves için okumanmaz.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

içerdiği konular itibariyle 2 gün içinde okumak pek mümkün olmuyor oldukça yorucu bir eser. anlatım güzel , okumanızı kesinlikle tavsiye ederim

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Daha tamamen okumadım ama konuya pek yakın olmadığımdan ağır geldi giriş için ağır bir kitap.Ama çok değerli şeyler öğrendim ve anlamadığım şeyleri araştırıp öğrenmemi sağladı.

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Her bilim adamının aşama aşama yaptığı araştırmayı kronolojik sırayla güzel bir biçimde anlatmış. Göreliliğe,Kuantum mekaniğine katkının birkaç bilim insanı değil de birden fazla bilim insanın düşünceleriyle,matematiksel denklemleriyle ulaştığını görmüş olduk. Bilim insanlarının daha yapmak istediği ve yapacağı daha çok şey var ama dini bu olayların neresine yerleştirmek gerektiğini ve bazı şeylerin neden açıklayamadıklarını bilmeleri lazım. Bana göre böyle şeyleri açıklayabilmek için ''Din''i de bilmek lazım.Belki o zaman aradıkları cevabı bulurlar.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Uzayda ya da yerçekimsiz bir ortamda bir defa daha okumayı deneyeceğim :) sinirlerim bozuldu..

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Anlaması gerçekten zor bir konu. Bazı kısınları bir kaç kere okumanız gerekiyor. Ama anlatış tarzıyla, konuyu ele alış tarzıtla gerçekten çok tatlı bir kitap.

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitabı zamana yayarak okudum. Nedeni teknik terimlerin zihnimi aşırı yorması. Hatta çoğu zaman başağrısı çekerken budum kendimi. Anlamaya çalışmak bile zordu. Ama çok değişik şeyler öğrendim ve mantıksal düşünmeyi de öğretti bana. Zaten Hawking'in alanıyla ilgili birikimine bir şey söylemek bize düşmez.

3 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski