Yukarı Mahalle (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Danny, yüzyıllar önce Kaliforniyaya gelmiş İspanyol yerleşimcilerin neslinden bir paisanodur. Arkadaşlığa paradan çok önem veren Danny, aniden bir mirasa konup iki eve birden sahip olunca, sokaktaki diğer arkadaşlarına kapılarını açar. Bu grubun özgürlük aşkı ve maddi dünyaya duydukları nefret, onları heyecanlı ve çoğu zaman komik maceralara sürükler. Ta ki, Danny, yeni yaşamındaki sorumluluklardan sıkılıp ortadan kaybolana kadar... Steinbeckin edebi ve ticari başarı kazanan ilk önemli eseri olan Yukarı Mahalle, aynı zamanda onun en komik romanı.

******

Yukarı Mahalle, Steinbeckin kendisinden önce edebiyatta bulunmayan konulara açıldığı romanıdır. Bu özelliğiyle yazara büyük ün sağlamıştır. Yapıt sinemaya da uyarlanmış, gösterildiği her yerde geniş ilgi toplamıştır. Meksikadan Kaliforniyaya gelen Kızılderili-İspanyol karışımı Paisonaların, kentsel değer yargılarına boş veren, saf ve içgüdüsel yaşamlarını tatlı bir güldürüyle anlatan Yukarı Mahalle, Çağdaş Amerikan edebiyatının yetkin ürünlerinden biridir.

************

Danny bir Paisanoydu. Paisano, İspanyol, Kızılderili, Meksikalı ve çeşitli Kafkas kanlarının bir karışımıdır. Ataları yüz, iki yüz yıldır Kaliforniyada yaşamaktadır. İngilizceyi de Paisano şivesiyle konuşur, İspanyolcayı da. Hangi ırktan olduğu sorulduğunda, öfkeyle saf kan İspanyol olduğunu söyler: gömleğinin kolunu sıvayarak kolunun neredeyse beyaz olan iç tarafını gösterir. İyi karartılmış lületaşından bir piponunkini andıran rengini ise güneş yanığına atfeder. O bir Paisanodur, Monterey kentinin üstündeki Yukarı Mahallede yaşar.

******

Danny, yüzyıllar önce Kaliforniyaya gelmiş İspanyol yerleşimcilerin neslinden bir paisanodur. Arkadaşlığa paradan çok önem veren Danny, aniden bir mirasa konup iki eve birden sahip olunca, sokaktaki diğer arkadaşlarına kapılarını açar. Bu grubun özgürlük aşkı ve maddi dünyaya duydukları nefret, onları heyecanlı ve çoğu zaman komik maceralara sürükler. Ta ki, Danny, yeni yaşamındaki sorumluluklardan sıkılıp ortadan kaybolana kadar... Steinbeckin edebi ve ticari başarı kazanan ilk önemli eseri ola... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

184 sayfa


ISBN
9789751409164

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.8 puan (10 kişi)
19 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

7.6 puan (20 kişi)
48 okumuş, 17 okumak istiyor, 1 okuyor

7.7 puan (19 kişi)
56 okumuş, 17 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (9 kişi)
26 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (44 kişi)
125 okumuş, 30 okumak istiyor, 1 okuyor

7.9 puan (21 kişi)
53 okumuş, 16 okumak istiyor, 2 okuyor

7.5 puan (19 kişi)
39 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (28 kişi)
60 okumuş, 41 okumak istiyor, 2 okuyor

7.4 puan (10 kişi)
20 okumuş, 7 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (6 kişi)
16 okumuş, 31 okumak istiyor, 1 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
ilkedevrim maggie cortexiphan ddtoxx Yunus Serdar ehlimana merveakarr serrose sema CemÖztürk Evrenakcora heavybear kolinahr seda karataş DeePScaR dilaraucar hakkyok pastelrenklervehayat uykusuz_86 Sarı Helikopter BadMan su ürünleri mühendisi Aslı Aydın Palermo normwidrig1899 MeSu smaragd_ bandini bahadir Medes kocadilek owl desnf Kebikeş nuclear berrinke fatoniko SRcN Misafir Çocuk
79 kişi
Selma Primagus efla Logos beyzaaa LynBhelliom svgfyvz SeyitKaan Kitaplığım vik2217 Daytuna supertrampt EmrEokur sedeff dancingdecember muhammet hüseyin sarı Bayan Günlük Tsigalko esra* 748533
20 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Danny ve arkadaşlarının başından geçenleri, sade ama esprili bir dille anlatırken dostluğun ve dayanışmanın önemini vurguluyor.
sanırım steinbeck'in içinde en çok mizah unsuru bulunduran kitabı Yukarı Mahalle.

7 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Arkadaşlıkla ve paylaşımla ilgili bazı dersler veren hoş ve akıcı bir kitap..

7 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

ama ben sana hiç objektif olamıyorum ki steinbeck, neden?
her bölüm ayrı bir hikaye gibi. karakterlerin tanıdıklığı bu kitabı romana çeviren tek şey ama ilk başta Kaygılarımızın Kışındaki gibi bir aile romanı beklerken kendimi öyle eğlenceli paisanoların arasında buldum ki .. hele hele Pilon.

6 yıl önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski