Yanılsamalar Kitabı

Karısıyla iki küçük oğlunu bir uçak kazasında yitiren David Zimmer, yaşayan bir ölüye dönüşmüştür, kederini alkole gömerken günlerini kendine acıyarak geçirmeyi sürdürür. Bir gece televizyon izlerken, sessiz film döneminin komedi oyuncularından Hector Mann üzerine bir belgesele rastlayınca hayata bakışı bir anda değişir. Altmış yıl önce ansızın ortadan kaybolan ve o zamandan beri kendisinden haber alınamayan bu gizemli oyuncunun filmlerinin peşine düşen, Avrupa ve Amerika'da dolaşan David, sonunda onun hakkında bir kitap yazar. Kitap yayınlandıktan hemen sonra aldığı ve başka bir dünyadan gelmişe benzeyen ilginç bir mektupla hayatı geri dönülmez biçimde değişecektir. Soluk kesici bir tempoda ilerleyen bu şaşırtıcı roman, okuru gülünçle trajik olanın, gerçekle hayalin, şiddetle yumuşaklığın birbirinin içinde eridiği bir imgeler evreninde dolaştırıyor. Önceki romanlarında olduğu gibi rastlantıların insan yaşamında oynadığı rolün altını çizen, bütün olayların birbirine bağlanıp çözüldüğü "Yanılsamalar Kitabı", Amerika'nın en güçlü ve özgün yazarlarından Paul Auster'ın, içeriği en yoğun, duygusal yanı en zengin romanlarının başında geliyor.


Karısıyla iki küçük oğlunu bir uçak kazasında yitiren David Zimmer, yaşayan bir ölüye dönüşmüştür, kederini alkole gömerken günlerini kendine acıyarak geçirmeyi sürdürür. Bir gece televizyon izlerken, sessiz film döneminin komedi oyuncularından Hector Mann üzerine bir belgesele rastlayınca hayata bakışı bir anda değişir. Altmış yıl önce ansızın ortadan kaybolan ve o zamandan beri kendisinden haber alınamayan bu gizemli oyuncunun filmlerinin peşine düşen, Avrupa ve Amerika'da dolaşan David, sonunda onun hakkında bir kitap yazar. Kitap yayınlandıktan hemen sonra aldığı ve başka bir dünyadan gelmişe benzeyen ilginç bir mektupla hayatı geri dönülmez biçimde değişecektir. Soluk kesici bir tempoda ilerleyen bu şaşırtıcı roman, okuru gülünçle trajik olanın, gerçekle hayalin, şiddetle yumuşaklığın birbirinin içinde eridiği bir imgeler evreninde dolaştırıyor. Önceki romanlarında olduğu gibi rastlantıların insan yaşamında oynadığı rolün altını çizen, bütün olayların birbirine bağlanıp çözüldüğü "Yanılsamalar Kitabı", Amerika'nın en güçlü ve özgün yazarlarından Paul Auster'ın, içeriği en yoğun, duygusal yanı en zengin romanlarının başında geliyor.Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Öykü içinde öyküler sunan Auster, küçücük ayrıntılardan nasıl ortaya bu denli güzellikler çıkartabiliyor gerçekten şaşırıp kalıyorsunuz.

8 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Dil konusunda sıkıntı çektim.

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Sadece iyi anlatılmış bir hikaye. Duygusal bir bağ kuramadım ben, bitince de pfff bu muydu yani deyip attım bi köşeye...

6 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

başta en az 4 kere başlayıp bi türlü anlamayıp her seferinde 10 sayfdan bıraktığım bi romandı daha sonra inat edip bitirdim süper bi kitaptı...

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Filmler hakkında güzel eleştiriler var,sürükleyicilik kitabın geneline yayılsa da sonu için tatmin olmadık diyebilir.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sürükleyici, akılda kalıcı ve güzel... Diyecek yok okuyun efendim...

6 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Amerika'lı şair, senarist ve roman yazarı Paul Auster'den oldukça güzel.sürükleyici bir roman.

Roman 1928 yıllarında sessiz sinemanın son dönemlerinde şöhret basamaklarını hızla çıkan Hector Mann adlı bir oyuncunun çalkantılı hayatını sonrasında gizemli bir şekilde sırra kadem basmasını ailesini bir uçak kazasında kaybeden David Zimmer adlı bir akademisyenin Hector'un otobiyografisini yazması ve gizemi çözmeye çalışması üzerine kurulu.

Oldukça sürükleyici gerçi Auster severlerin çok tutmadığı bir çalışması olmasına karşın ben çok beğenerek okudum. Olayları kişileri karışık olmasına karşın Auster harika bir biçimde birbirine bağlamış Tavsiye edeceğim bir çalışma Yanılsamalar Kitabı.

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Paul Auster hep radarımda olan bir yazardı. Yanılsamalar Kitabıyla da nihayet başlamış oldum. Yazım tarzını sevdim, dili rahatsız etmiyor. Kurgu da fena değildi. İki farklı yaşam öyküsü ve birçok kimlik var kitapta. Sinemayı da güzelce yerleştirmiş kitabın içine. Yine de benim açımdan eksik bir şeyler vardı. Tam içine giremedim kitabın fakat Paul Auster tadını sevdim, mutlaka devam edeceğim.

3 yıl, 7 ay önce


Baskı Bilgileri

Karton Cilt, 306 sayfa
2002 tarihinde, Can Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789750702099
Dil
Türkiye Türkçesi

Diğer baskılar


Benzer Kitaplar

Şu An Okuyanlar

Şu anda kimse okumuyor.

Okumuşlar

serhanuresin Ilginn
2 kişi

Okumak İsteyenler

Okumak isteyen bulunamadı.

Takas Verenler

Takas veren bulunamadı.
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski