Mantık Al-Tayr (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair-düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiret-üt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantıkut-Tayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir.

Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair-düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiret-üt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantıkut-Tayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir.

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , Edebiyat > Doğu Klasikleri , 379 sayfa

2009 tarihinde , TÜRKİYE İŞ BANKASI YAYINLARI tarafından yayınlandı


ISBN
9789754588897
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.1 puan (7 kişi)
28 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

8.4 puan (17 kişi)
47 okumuş, 26 okumak istiyor, 0 okuyor

6.3 puan (3 kişi)
7 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.4 puan (30 kişi)
56 okumuş, 20 okumak istiyor, 5 okuyor

8.4 puan (14 kişi)
57 okumuş, 60 okumak istiyor, 1 okuyor

7.7 puan (37 kişi)
108 okumuş, 51 okumak istiyor, 1 okuyor

8.4 puan (32 kişi)
72 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (9 kişi)
63 okumuş, 31 okumak istiyor, 0 okuyor

7.6 puan (16 kişi)
44 okumuş, 10 okumak istiyor, 1 okuyor

8.3 puan (26 kişi)
64 okumuş, 19 okumak istiyor, 4 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

103 kitap, 1252 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

sümbülteber hmtlu Mazlumane Devilkin
4 kişi
NAGEHAN azizbektas sanane61616516 BDragomir etkisiz hatandöz oznurgormus Tuğba ekici okuyan sacredblame muratdoganoz heavybear hattatt sarek hafinur doganozmurat bilalante aydan şimşek duygu hbk ZeynepSym kırmızı kalem tansoy monnax Siyahol zozkay Nurtaş incitanesi kitapkurdu ;) Notos tugbasultan Funda Keşküs tevhid kızılkaya kehribar kafiyesiz Hacer Kifayetsiz kelimeler bibitanembibi rumeysakk belki
51 kişi
hkayac umursamaz uykucu kemaltariq yusufk cansu ünlü cemaziyelevvel imdbsever tevfikcelikkol lawn melankolimelankoli urvetul vuska spawch minelaskk kitaplık emretheripper zeyneb kareler aklar okuryazarim ясемин ziya nur reminor ilzeysunep Serpil Aybirdi kukumav cansinozturk serenalti Uygar Afitab ogoznuguruguslugu rmmbr misterred HedefNirvana Esma Duman mypen gamzenursongur übermensch
36 kişi
jezebel
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

evvela şunu söylemek lazım; bilindiği gibi attar mevlana da fikirlerinden çok yararlandığı biridir ve bir nevi değil vahdeti vücud telakkisinin ortasında yer alır.
ikinci olarak: raşit halifelere övgü tarizi edilecek bir mesele değildir.
3. olarak : böyle kitaplar simgeler ile alegoriler ile doludur. misal: kuşların bazılarının özür bahane edip geri dönmeleri bahsinde, kaz; ben sabah suyun içindeyim her daim abdestliyim zaten, benim bu yolculuğa ihtiyacım yok minvalinde bir şeyler söyler.(şuan tamamen aklımda kaldığı ile yazdığım için birebir doğru olmayabilir alıntı) buradaki kaz, sabah akşam namaz kılınca kurtulacağını sanan gafili simgeler. ana ders(kaz bahsinin) şudur: kimse ameliyle cennete gidemez ancak Allah lütfederse girersin. Çünkü mal sahibi odur. O yüzden ameline güvenme hiç bir zaman. vs vs bunun gibi şeyler. tabi bu ana bahis veya simgenin neyi simgelediği yazmaz kitapta. onun için biraz çabalamak lazım. kitabı okumadan önce hakkında yazılan bir kaç şey okumakta fayda vardır. neyin neyi simgeledeğini bilmek önemlidir. Buraya kadar sabredip okuyanlara bir güzellik olarak, şeyh galib hüsnü aşk önereceğim. çünkü şeyh galip der ki attar hikayeyi yarım bıraktı, 30 kuş simurgun kendileri olduğunu bildi lakin kavuşma kısmına gelmedi. hüsnü aşk bu fikir üzerine kuruludur.

4 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bildiğiniz Simurg hikayesi ile açılışı yapar.Bir nevi vahdet-i vücut yanlısıdır fikirleri.ki Simurg hikayesi de özünde buna değinir.
Kitabı okurken bir mesnevi olsun elinizde.İş bankası yayınları ile başlamışsanız kitaba arkasındaki açıklamalar yeterli olmuyor.Mahşer günü tüm diller kaybolur yalnız arapça konuşulur diyerek saçmaladığını düşünsem de genel anlamda dini içerikli bir eser.Farklı bir oluşum beklemeyiniz.Bilindik şahıslara övgü var.(Halifeler gibi)
Tavsiyem rastgele elinize alıp okumaya kalkmayınız.Her kitap okunmaya değerdir.Ancak bu gibi eserler vakti geldiğinde okunmalı.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2016/08/mantk-al-tayr-feriduddin-attar-mini.html

2 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hüthüt ( lider, mürşit, yol ehli ) ve diğer kuşlar ( yolcular, müridler, yol ehli olmayanlar ) ın Simurg ( Allah ) a giderken ki şikayetlerini, karşılaştıkları zorluklarını dile getirip, cevap veren ve bu cevapları hikayeler anlatarak anlamamızı kolaylaştiran çok güzel bir eser.Bir kere okunup bırakılmamalı, yazarın da kitabın sonunda dediği gibi her okuyuşta farklı anlayışlar, sırlar verecek nur ve sırlar saçan bir kitap.

1 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski