Kaplıcada Bir Konuk (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

ALDIĞI ÖDÜLLER: 1946 Nobel Edebiyat Ödülü Bir yolunu bulup ikiliği dile getirmek isterdim; öyle bölümler ve cümleler kaleme almak isterdim ki, melodi ve karşı melodi aynı zamanda kendisini açığa vursun içlerinde, her çeşitliliğin yanıbaşında birlik, her şakanın yanıbaşında bir ciddilik sürekli yer alsın. Çünkü beni yaşatacak budur yalnızca, iki kutup arasında dalgalanmadır, dünyanın her iki temel direği arasında gidip gelmelerdir. Dünyanın o mutlu renkliliğine durmadan hayranlıkla işaret etmek, yine durmadan bu renkliliğin temelinde bir birlik ve bütünlüğün yattığını anımsatmak istiyorum. Sürekli olarak şunu göstermek istiyorum ki, güzel ile çirkin, aydınlık ile karanlık, günah ile kutsallık yalnızca bir an için birbirinin karşıtı kimliğiyle açığa vurur kendini, bunun dışında her zaman iç içedirler.Hermann Hessenin Yaşlılık dönemime kadar yazdığım en iyi kitap diye nitelediği Kaplıcada Bir Konuk, bir hastanın ruhunu inceliyor; Hessenin kendi sözcükleriyle, itiraflarından en kişisel, en ciddi olanlarını içeriyor.

ALDIĞI ÖDÜLLER: 1946 Nobel Edebiyat Ödülü Bir yolunu bulup ikiliği dile getirmek isterdim; öyle bölümler ve cümleler kaleme almak isterdim ki, melodi ve karşı melodi aynı zamanda kendisini açığa vursun içlerinde, her çeşitliliğin yanıbaşında birlik, her şakanın yanıbaşında bir ciddilik sürekli yer alsın. Çünkü beni yaşatacak budur yalnızca, iki kutup arasında dalgalanmadır, dünyanın her iki temel direği arasında gidip gelmelerdir. Dünyanın o mutlu renkliliğine durmadan hayranlıkla işaret etmek, ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

135 sayfa


ISBN
975-07-0187-9

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.0 puan (8 kişi)
13 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

6.7 puan (29 kişi)
67 okumuş, 14 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (7 kişi)
25 okumuş, 12 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (20 kişi)
45 okumuş, 12 okumak istiyor, 0 okuyor

7.8 puan (4 kişi)
13 okumuş, 8 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (2 kişi)
12 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (2 kişi)
8 okumuş, 8 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (1 kişi)
10 okumuş, 7 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (7 kişi)
20 okumuş, 21 okumak istiyor, -1 okuyor

9.0 puan (3 kişi)
11 okumuş, 12 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

yaseminsandikci
1 kişi
kafeintanricasii Dr.Watson queenfable Zeytin Mavi'nin Sesi enuzakada RUDO cemre denizsu pisuvar Dingansich goddess bombyx__mori slvalacahan ıslakçeltik Özge Guldiken Ellez serhanuresin funda kolukısa arkhias biblio_ mustisur uvural semihnur Gözde Apaydın
25 kişi
ehlimana giosue Duygu Ergin environmentalist beyzaaa adrenalan
6 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Hermann Hesse'nin yaşlılık dönemime kadar yazdığım en iyi kitaptır diye nitelendirdiği eseri.
Kitap oldukça kısa konusu kısaca yaşlı ve hastalıklı bir yazarın Baden'de bir kaplıcada geçirdiği kısa süreyi ve ruh durumunu anlatıyor.
Ben bir Hesse sever olarak yazara katılmıyorum bence okuduğum en sıkıcı kitaplardan birisiydi Kaplıcada Bir Konuk. Hesse kitabı olmasa yarıda bıkardım kesinlikle.

6 yıl önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski