Dünyanın İlk Günü (İmparatorluk, #1)

On beşinci yüzyılda, 19 yaşındaki genç sultan, bütün dünyanın kaderini değiştirmek üzereydi...Doğu Romanın merkezi Konstantinopolden kaçırılan Alexander, yaşayabilmek için çocukluk aşkından ayrılmak zorunda kalır. Aşkına tekrar kavuşmaya söz veren Alexander, doğduğu topraklara hiç beklenmedik bir şekilde geri dönecektir. Aradığı adaleti başka topraklarda bulmuş ama ilk aşkını hiç unutmamış bir yeniçeri olarak... Aynı tarihlerde ve aynı coğrafyada, kaybettiği sevgili eşinin yasıyla birlikte elçiden çok seyyah olup çıkan İtalyan Alberti Balbi ise el yazması eserler kopyalayıp çoğaltan Müslüman bir kıza, Nilüfere vurulur. Albertinin, adeta eski aşkının ve yasının doğal bir uzantısına dönüşen bu imkânsız aşkı satır satır döktüğü gizli defteri, gittikçe tarihin en önemli tanıklarından birine dönüşecektir. Zira aynı dönemde, 19 yaşındaki bir sultan, genç Mehmet, sadece Alexander ve Albertinin değil, bütün dünyanın kaderini değiştirecek bir olayı, İstanbulun fethini gerçekleştirmek üzeredir...Amerikada yaşayan genç akademisyen Beyazıt Akmanın üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek beş yıllık bir araştırmanın ardından yazmaya başladığı İmparatorluk, göz kamaştırıcı bu epikle açılıyor. Manisadan başlayıp İtalyaya kadar uzanan, Gütenbergden Belliniye değin pek çok tarihi simayı bir araya getiren roman, Hıristiyan-Müslüman ilişkilerine ve Doğu-Batı ikilemine dair birçok şeyi yerinden sarsacak. Şövalyelerle yeniçeriler arasındaki çarpışmalar, nakkaşlarla Venedikli ressamlar arasındaki diyaloglar ve kültürlerle yürekler arasındaki gelgitlerle bezeli bu uzun soluklu aşk ve savaş romanı; çok uzun zamandır eksikliği hissedilen renkli ve görkemli bir imparatorluk panaroması sunuyor. Alexanderın aşkını, Albertinin hüznünü ve Mehmetin azmini film izlercesine, bir solukta okuyacak, bir daha unutamayacaksınız.İmparatorluk, Dünyanın İlk Günüyle başlıyor...

On beşinci yüzyılda, 19 yaşındaki genç sultan, bütün dünyanın kaderini değiştirmek üzereydi...Doğu Romanın merkezi Konstantinopolden kaçırılan Alexander, yaşayabilmek için çocukluk aşkından ayrılmak zorunda kalır. Aşkına tekrar kavuşmaya söz veren Alexander, doğduğu topraklara hiç beklenmedik bir şekilde geri dönecektir. Aradığı adaleti başka topraklarda bulmuş ama ilk aşkını hiç unutmamış bir yeniçeri olarak... Aynı tarihlerde ve aynı coğrafyada, kaybettiği sevgili eşinin yasıyla birlikte elçiden çok seyyah olup çıkan İtalyan Alberti Balbi ise el yazması eserler kopyalayıp çoğaltan Müslüman bir kıza, Nilüfere vurulur. Albertinin, adeta eski aşkının ve yasının doğal bir uzantısına dönüşen bu imkânsız aşkı satır satır döktüğü gizli defteri, gittikçe tarihin en önemli tanıklarından birine dönüşecektir. Zira aynı dönemde, 19 yaşındaki bir sultan, genç Mehmet, sadece Alexander ve Albertinin değil, bütün dünyanın kaderini değiştirecek bir olayı, İstanbulun fethini gerçekleştirmek üzeredir...Amerikada yaşayan genç akademisyen Beyazıt Akmanın üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek beş yıllık bir araştırmanın ardından yazmaya başladığı İmparatorluk, göz kamaştırıcı bu epikle açılıyor. Manisadan başlayıp İtalyaya kadar uzanan, Gütenbergden Belliniye değin pek çok tarihi simayı bir araya getiren roman, Hıristiyan-Müslüman ilişkilerine ve Doğu-Batı ikilemine dair birçok şeyi yerinden sarsacak. Şövalyelerle yeniçeriler arasındaki ... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Okulda gördüğünüz o sıkıcı tarihi unutun. Beyazıt Akman, dünyanın kaderini değiştiren, bir çağı kapatıp yeni bir çağ başlatan İstanbul'un Fethi üzerine öyle bir roman yazmış ki, kitabı elinize aldığınız andan itibaren büyüsüne kapılıyorsunuz ve bir an olsun yanınızdan ayırmak, elinizden düşürmek istemiyorsunuz.

Beyazıt Akman, master ve doktora yaptığı Amerika'ya doğru yola çıktığında aklında böyle bir proje olduğunu ama imkanların el vermediğini söylüyor TRT'de katıldığı bir programda. Amerika'daki devasa kütüphanelerin büyük katkısı olduğunu da ekliyor. 5 yılını harcamış bu kitapı oluşturabilmek için. Yüzlerce kaynak, sürüyle eser eşlik etmiş ona bu süreçte.

Dünyanın İlk Günü, inanılmaz bir roman. Hani tarih üzerine bir kitap okuyacaksın ve böyle seveceksin deseler dalga geçerdim herhalde. Ancak Beyazıt Akman öyle bir hale getirmiş ki o tarihi, öyle güzel anlatmış ki o zamanları, o saldırıyı, o gelişimi, elinizden bırakmakta güçlük çekiyorsunuz. Sürekli okumak istiyorsunuz.

Eğer bir "mutlaka okunması gereken kitaplar" listesi varsa, kanımca bu kitap kendine en tepelerde yer alır. Türü sevin veya sevmeyin, tarihe ilgi duyun veya duymayın hiç farketmez. Yaşadığımız topraklarda inanılmaz emeği geçen, ama nasıl oluyorsa üzerine doğru düzgün bir film çekilemeyen (Sene 2012 oldu, ancak bir Fetih 1453 gördük işte o da idare eder kıvamdaydı) Fatih Sultan Mehmet'i bir de Akman'ın kaleminden dinleyin.

İmparatorluk adını verdiği serinin ilk kitabı bu. Aynı zamanda Akman'ın da ilk ve tek kitabı. İmparatorluk II için çalışmalara başlamışlar, ama ne zaman gelir, gelirse böyle bir güzelliğe sahip olur mu bilemiyorum. Yine de dört gözle bekliyoruz tabii.

Ne yapıp edin, Dünyanın İlk Günü'nü bir yerlerden bulun. Tabii hala tanışmadıysanız. Ama mümkünse ciltli, adına yakışır bir versiyonu olsun. Bu kitaba vereceğiniz her kuruş sonuna kadar değecektir emin olun. Benim yaptığımı yapıp cep boyunu alırsanız pişman olursunuz.

http://cineshoot.net/dunyanin-ilk-gunu-beyazit-akman.html

8 yıl, 10 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Tek kelimeyle muhteşem bir kitap olmuş, sabırsızlıkla Imparatorluk II'yi bekliyorum diyebilirim. Kitabın olayları anlatımı o kadar güzel ki bir filmi izliyormuşcasına herşeyi beyninizde canlandırabiliyorsunuz ve bu da okuma isteğini daha çok artırıyor. Ve kesinlikle tarihi romanların gerçekten uzun araştırmalar sonucu ve düzgün yazılması gerektiğini düşünüyorum. Zira okuduğum Safiye Sultan serisinin 2. kitabının anlatımını hiç beğenmedim, kitapta bir önyargı var gibi gelirken bu kitapta daha iki taraf açısından olaylar anlatılmaya çalışılmış gibi geldi. Sonuç olarak gerçekten okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum

2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bizim tarihimizi bu kadar güzel anlatan biri daha olabilir mi acaba ?

9 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kendi tarihini öğrenmeyi külfet olarak sayan, sınavlardaki sorulara cevap vermek için kullanılan bir araç olmak yerine, kendi tarihinle övünmeni onu sahiplenmeni sağlayan heyecan ve bilgi dolu güzel bir çalışma olmuş.

9/10

7 yıl, 10 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Mükemmel!

10 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Şahaneydi.

8 yıl, 10 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

okuduğum en güzel kitaplardan birisi

8 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Kesinlikle mükemmeldi. Osmanlı bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kitabın kalınlığı ve ağırlığı gözünüzü korkutmasın. Hoşunuza gidecektir.

8 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okuduğum en iyi tarihi romanlardan biri. Kesinlikle tavsiye ederim.

7 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Osmanlı daki düzeni, yeniçerileri ve istanbul'un fethini hiç böyle okumamıştım..

7 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Aşkının peşinde bir yeniçeri, kimliğini arayan bir İtalyan seyyah ve bütün dünyanın kaderini değiştirmek üzere olan genç bir sultan... İstanbul'un fethinin savaş, aşk ve macera dolu romanı.

8 yıl, 11 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Kitap aslında İstanbulu'un Fethini anlatıyor fakat fetihten sonra pat diye bitiyor. Fatih Sultan Mehmed Han'ın çocukluğundan fethe kadar olan zaman çok ayrıntılı anlatılmış. Güzel de olmuş ama keşke Fetihten sonra da biraz devam etseydi

8 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

mükemmel.

8 yıl, 11 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

8 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

çok güzel bir kitaptır. yazarın ilk eseri olmasına rağmen dili gayet akıcı

8 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Şu an okumakta olduğum ve çekinmeden muhteşem olduğunu şimdiden söyleyebildiğim bir kitap.Genç bir yazarın mükemmel bir dille yazdığı tarih roman

8 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

10 üzerinden 10 luk bi kitap fatihi ve fethi mükemmel anlatan bu tarihi romanı alın ve okuyun bence....

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Müthiş.

8 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

624 sayfa bir tarih kitabı nasıl okunur?" gibi bir yargıya sahip olarak başladığım kitabı inanılmaz duygularla bitirdim.
Tarih kitapları ile arası iyi olmayan , yada tarih kitaplarını sıkıcı bulanları bile bir film,üstelik heyecanlı bir film seyrediyormuş hissine kapılarak okuması sağlıyor Beyazıt Akman.

Ana tema İstanbul'un Fethi ve fetih sürecinin alt yapısı olsa da kitabın içeriğinde Osmanlı dönemine ait çok güzel anlatımlarla bilgi sahibi olabiliyorsunuz.Dönemin giysilerinden ,yemeklerine ,eğitimlerinden ,sporlarına kadar her şey hakkında bilgi veriyor.
Üstelik kitapta en beğendiğim noktalardan biri de Osmanlı döneminde padişahların,vezirlerin,sultanların çocukluktan beri aldığı muazzam eğitimler. Her konudaki eğitime verdikleri önem etkileyici ve gurur verici.

8 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tarih okumayı sevmeyenlere bile tarih okuma keyfini yaşatacak çok sürükleyici bir kitap

8 yıl, 6 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Osmanlı'ya başlangıç denilebilir, hafif bir kitap

8 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Son Seferad'i almak icin sabirsizlaniyorum!

8 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Her yönüyle olağanüstü bir fetih romanı. Mutlaka okumalısınız...

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Bu kitapta, kapağında görebileceğiniz özel bir şey var .)

8 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

İstanbul'un fethi ile ilgili en akıcı yazılmış kitaplardan biridir bana göre. Sadece tek kişiye değil bir çok karakter yaratılmış olan kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum Yazarının bu kadar genç olup bu kadar iyi bir iş çıkarması gençlerimizde gelecek var dedirtiyor.

8 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

harika bir araştırma kusursuz

7 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

başarılı, tarihi kitaplar arasında farklı bir tat..

8 yıl, 3 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Biraz Osmanlı iyiydi de çevresi kötüydü havasına sahip olsa da ilk kitap olarak gayet iyi bir eser diyebilirim. İçerik olarak elden geçebilir tabi ki. Misal tarihi bir romanda yazarın birden bugüne dönüp notlarını derlemesi olmasaydı daha iyi olurdu. Ya da savaşın en kızıştığı anlarda zaman atlamasıyla savaş sonrasındaki dönemlerden parçaların araya girerek sürükleyiciliği sekteye uğratması. Bunun gibi kişisel zevke göre değişebilecek bir iki durum dışında akıcı bir roman. Albertini’nin hatıralarını naklettiği kısımlar daha çok hoşuma gitti diyebilirim. Özellikle kavram ve geleneklerin karşılaştırılmalı olarak aktarılması iyi düşünülmüş. Her iki taraftan da diğer kültüre yabancı olanlar için anlam karışıklığının önüne geçilmiş. Bir de araya giren kısımları saymazsak savaş bölümlerini beğendim. Kolaya kaçılmamış. Planlar, projeler, hazırlıklar, defalarca uğranılan yenilgiler... Açılış olarak iyiydi serinin devamı biraz daha derinlik içermeli.

8 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

eğer ilk defa alacaksanız bu kitabı, ilk olarak kaynakçasına bakın. tarihi romanların hepsi böyle olsa keşke diyeceksiniz eminim.

8 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Fethi her açıdan anlatan bir roman,soluksuz okudum diyebilirim.Bir Fatih nasıl yetişir,bir Yeniçeri nasıl yetişir,bir savaş nasıl kazanılır cevapları ince ince işlenmiş.

8 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

aldıktan ve okuduktan sonra lütfen rafa kaldırmayın herkesin okumasını sağlayın.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

muhtesem! muhtesem! muhtesem!
osmanlı ve de fatih hakkında bir romandan fazlasını var bu kitapta. bazen bir belgeseli okuyosun sanki.. ecdada hayran kalıyorsun. gözlerini kapayınca orda olmayı umuyorsun. bilgilendirici, doyurucu, imrendirici bir kitap..
ben kitabı okurken sanki bir bardak suyu kana kana içiyor gibi hissettim. yazarın kalemine ve yüreğine sağlık. yası genc olmasına ragmen böyle büyük bir projenin altından hakkıyla kalkmıs. tebrikler!

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

İstanbul Fethini çok güzel bir biçimde anlatan bu eser okuduğum en
güzel kitaplardan biri...

7 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İlk başta o kalınlık gözde büyüyo ama başladımı göz açıp kapayıncaya kadar bitiyo. ayrıca kütüphanenizde boş boş durdurmayın kesinlikle etrafınızdakilerein okumasını sağlayın derim

7 yıl, 11 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitap aslında iyi ve güzel fakat betimlemeler çok fazla olduğundan biraz dikkat dağıtıcı ve sıkıcı.

7 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tarihi seven ben kitaba bayıldım ancak sevmeyene sevdiren kitap.Müthiş bir anlatımı var.Bir kitap kaç kişi elinde dolaşabilir ki.Allahtan ciltli idi de yıpranmadı:))

7 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Son derece müthiş bir tarihi anlatım.

7 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

çok çok güzel bir kitap, dili akıcı....şimdiye kadar okuduğunuz tüm tarih bilgilerini rafa kaldırın, İstanbul'un fethini ve Fatih Sultan Mehmet'i bu kitaptan öğrenin...o kadar etkilendim ki bir gece rüyamda yeniçeriydim, daha sonraki gece İstanbulu fethederken Fatih'in yanındaydım...okuyun pişman olmazsınız, kalın olması ürkütmesin....

7 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kesinlikle harikaydı. Tarihi roman aşığı olarak muhteşem bir seriye başlamışım iyiki de başlamışım. Hatta seriyi babamla birlikte okuyoruz o derece

7 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Akıcı bir roman olmasının yanı sıra genelde göz ardı edilen ayrıntılara da yer vermesi kitabın lezzetini arttırmış. Örnek vermek gerekirse Yeniçerilerden asker denilerek geçilmemiş, nasıl yetiştikleri düşünme tarzlarına varana kadar dokunmuş.

7 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

tarih sevenler icin guzel bir kitap.ama siz yine de tarihi romanlardan degil tarih kitaplarindan ogrenin :)

6 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

http://egemvekitaplarim.blogspot.com.tr/2015/03/dunyanin-ilk-gunu.html

6 yıl, 5 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Mükemmel...

6 yıl, 5 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Kesinlikle oneririm

6 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Beyazıt Akman'ın okuduğum ilk kitabıydı ve farkında olmadan bir seriye başlamıştım. O kadar heyecan vericiydi sınav zamanlarına denk gelmesine rağmen elimden bırakamamıştım. Tarih ve aşkı beraber işleyen romanları sevenler için zevkle okunur bir kitap olduğunu söylemeliyim.

6 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İstanbul'un fethini farklı bir şekilde anlatan güzel bir roman.Yazarın diğer romanlarını da mutlaka okuyacağım.

5 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Beyazıt Akman'ın muhteşem kurgu ve anlatımıyla tarihin içine çekileceksiniz. Okurken günümüzden uzaklaşıp adeta o anlarda olacaksınız. Okuduğum en iyi tarihi kurgu kitabı

5 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

böyle genç bir yazardan böyle mükemmel bir eser

5 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Okuduğum en iyi tarihî romanlardan birisiydi, İstanbul'un fethini üç farklı gözden anlatan bu romanı herkese tavsiye ederim. Beyazıt Akman'ın kalemi oldukça güçlü.

4 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Kitap tam anlamıyla muhteşem . Beyazıt AKMAN alışılmışın dışında bir üslupla yazdığı bu kitabı elinize aldığınızda ,isteseniz de istemeseniz de kendini okutuyor.
Tarihi , aşkı , heyecanı ve endişeyi size yaşatacak olan bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.....

3 yıl, 7 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski