Devlet Ana (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Devlet Ana, Osmanlı kurulmadan önceki Anadolunun görünümünü ve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli... bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahirin en önemli romanı olarak gösterilen Devlet Ana, onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır.Kemal Tahir, tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem mahalli ağızları, hem Türkçenin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik Devlet Anada en yüce noktasına erişmiştir. Türkçenin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahirin eserlerinde kendini göstermektedir.- Selahattin Hilav-

Devlet Ana, Osmanlı kurulmadan önceki Anadolunun görünümünü ve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli... bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahirin en önemli romanı olarak gösterilen Devlet Ana, onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır.Kemal Tahir, tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem mahalli ağızları, hem Türkçenin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 651 sayfa

Ağustos 2005 tarihinde , İthaki Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789752731332
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.5 puan (144 kişi)
386 okumuş, 74 okumak istiyor, 1 okuyor

9.4 puan (235 kişi)
387 okumuş, 281 okumak istiyor, 21 okuyor

8.2 puan (29 kişi)
53 okumuş, 48 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (90 kişi)
307 okumuş, 46 okumak istiyor, 0 okuyor

8.7 puan (355 kişi)
1031 okumuş, 174 okumak istiyor, 6 okuyor

6.3 puan (93 kişi)
238 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (106 kişi)
239 okumuş, 277 okumak istiyor, 3 okuyor

7.1 puan (14 kişi)
19 okumuş, 24 okumak istiyor, 0 okuyor

7.6 puan (80 kişi)
158 okumuş, 78 okumak istiyor, 1 okuyor

7.5 puan (52 kişi)
82 okumuş, 72 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

109 kitap, 627 oy
15 kitap, 37 oy
55 kitap, 241 oy
103 kitap, 1252 oy
25 kitap, 137 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

nobody26 zeliss_08 punkart alohamora çakmanus medstudent dasKind
7 kişi
OmerFaruk cevizayaz nurcevik ytasan onursan leylakce tugceb Girift myusufkirtil alper_ak okunmuş kütüphane Birtutamkarinca gserap Meczup tafaa26 Fatih'in Kitaplığı sakalliperi tranican haylo aykut hasan fuat bayrak ozenyesim seuzas Okyanus16 farukkuru mihrimah Papirüs Rannek senem355 eylemsizlik86 kujata hylal koraysel kevir endlessdream MeyRA harun hatitap canan acar eylul deniz
301 kişi
Gizem.221b nergis Shehla sheydas pmjude creatediscover basslap dozuarap imdbsever Fishy yldz85 gizlem_lee Yasemince minesertsoz louzhijie Kareli melankolimelankoli elone amok koşucusu HighLord yagmurkayhan frkn firatergul burcukartal okurmerv kirmizikurnaztilki bilgeşirin calistemon queenish NosferatuAysegul delimi-ne Büşra059 egoyis bulutsu iremserim hndkrt ESRA KAKAÇ cansum ufukefe
255 kişi
birasosyalinkitapları
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İnanılmaz bir dil, okurken sayfalar akıp gitti. Konu deseniz,kurgu deseniz çok mu mükemmel? Hayır. Ama karakterler arası konuşmalar,deyimler,atasözleri...Gerçekten okunması gereken bir eser.

6 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Lise ikinci sınıftayken okumuştum bu kitabı. Dönemi anlatış şekli çok hoşuma gitmişti. Aklımda yer etmiş kitaplardandır. Okunmalı diye düşünüyorum.

7 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

mutlaka herkes okumalı. bana göre dünya klasiklerinden

7 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Türk klasiklerinden önemli bir eser. Edebiyat tutkunlarının kitaplığında bulunması gereken bir eser.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Osmanlı'nın kuruluşunu başarılı anlatan bir Kemal Tahir yapıtı. Tarihe özellikle de Osmanlıya merakı olanlar için başlanılması gereken ilk kitap.

6 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Osmanlı öncesi devirler, anadoludaki karışıklıklar.. Kurgusu da mükemmeldi.

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Ağır bir kitaptır nasıl okurum diye ertelediğim ama bir solukta okuduğum bir kitap. Dili oldukça akıcı ve Osmanlının kuruluşu ve sosyal yapısıyla ilgili harika şeyler öğrenebileceğiniz bir kitap. Tarihe biraz ilginiz varsa kesinlikle tavsiye ederim.

6 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Şuana dek okumadığım için hayıflandığım kitaplar arasında..Osmanlı Devletinin kuruluşundan önceki tarihi anlatımı ve o günün konuşma tarzı ile şiirsel bir anlatım sergilemiş yazar.Dönemin sosyal,siyasal ve kültürel durumu da anlatılmış.Tarih kitaplarından hoşlanmayanlar bile hoşlanabilir bu anlatımla...

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

okunması gereken bir eser akıcı bir uslübu var

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Hic tahmin etmedigim sekilde zorlandim bu kitabi okurken. Dili agir olmamasina ragmen bir turlu konsantre olamadim satirlara ve neredeyse 20 gunde bitirebildim. Bununla beraber Osmanli donemi oncesine dair okudugum ilk kitapti ve o donemi kesfetmek keyif verdi. En cok Mavro, Kerim ve Orhan karakterlerini, bolum olarak da 2. ve son bolumu begendim.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Türk edebiyatının üç Kemal'in den Kemal Tahir'in Osmanlının kuruluş dönemlerine dair nefis romanı.

Çok akıcı harika okunası bir roman. Tarık Buğra'nın Osmancığını okumuştum kısa bir süre önce oda çok güzeldi ama Devlet Ana bir başka çok beğendim okumayanlara tavsiye ederim.

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri oldu..Okurken olaydan koptuğum anlar oldu ama bu eserin etkisizliğinden değil benim olaya hakimiyetsizliğimden kaynaklı.Çünkü yazarın yarattığı kurgu gerçekten inanılmaz..

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

osmanlıca sözlüğümü yanımdan eksik etmemiştim okurken ! harika bi kitap

2 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Anlatımını çok beğendiğim, tarzına uygun aksiyonlu hikayesini merakla ve keyifle okuduğum bir kitap oldu. Kitapta her şey dozunda. Dönemin konuşması, deyimleri, yaşam tarzı gayet yalın anlatılıyor. Osmanlıdan önceki bir avuç Türkmenin, ateş çemberiyle çevrilmişken devlet olma yolunda attığı ilk adımlarını okuyacağınız bu kitabı tavsiye ederim.

1 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Gozumde buyumustu bu kitabi okumak, ama korktugum gibi degilmis. Keske daha once okusaymisim. Osmanlinin kurulusunu Demircanin, Liyanin, Kerimcanin, Mavronun hikayeleri uzerinden okumak cok keyifliydi.

1 yıl, 7 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski