Bye Bye Türkçe

ATİLLA İLHAN: ABD Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesi; iki kere Nobel adayı... Kim bu adam? Kim bu çetin Türkçe öğretim savaşçısı? Onu niye hepimiz yeterince tanımıyoruz? Sinanoğlu, ABD nam ülkede çok genç yaşında profesör olmuş bir harika çocuk; ülkesindeki Amerikan . Rüyasının yanlış yaygınlığından, Türkçenin itilip kakılarak, herhangi bir sömürgedeki yerli dili muamelesi görmesinden son derece rahatsız,(Cumhuriyet, 24.05.2000)YALÇİN PEKŞEN: Akıl, zekâ ve en sonunda deha: Oktay Sînanoğlu... Time mecmuası mucize profesör diye yazdı... Newsweek, New York Times, Avrupa dergileri; Der Spiegel, vs. kıyamet koptu sizin anlayacağınız... ABD gazeteleri kısa bir süre önce birinci sayfalarından Sinanoğlunun bu yıl kimya dalında Nobele aday olduğunu yazdılar.(Cumhuriyet, 09.01.1987)AKTÜEL: 26 yaşında profesörlüğe hak kazanıp Time gibi dergilerde dünya basınında yer aldı. Batıda yetişen son üç yüzyıl içindeki en genç profesör unvanını aldı. ABD Yale Üniversitesinde iki kürsüde birden hoca... Canlılara biyolojik kimliğini veren DNAların şifresini çözerek, bilmediğimiz türden canlılar yaratmanın teorisini kurdu. Kuramları kimya ders kitaplarında onun adıyla anılıyor, iki kez Nobel Kimya ödülüne de aday gösterildi. Sinaooğfu şimdi de Türkçe öğretim misyoneri...(1995)TEMPO: Sinanoğlu dünyanın el üstünde tuttuğu bir bilim adamı. Bilim dünyasına kazandırdığı kuramları, teorileri var. Ayrıca Türkçe ile çok ilgili ve bilim için en uygun di! Türkçe diyor.(1997)AYDINLIK: Batıda 26 yaşında Profesör olmuş, bu özelliği ile dünya rekorunu elinde tutan Prof. Dr. Sinanoğlu dünya bilim çevrelerinde Nobele en yakın temel bilimci olarak biliniyor. Sinanoğlu: ABDde Yale Üniversitesinde bir takım binalar var, eski Mısır anıtları gibi, ama içini görene daha rastlamadık. Bunlar gizli cemiyetmiş. En meşhurunun adi: Skull and Bones, yani Kurukafa ve Kemikler... Üye olan öğrencilere, en azından yılda 100 bin dolarlık bir iş garanti ediyorlar; bunlar devletin en önemli mevkilerinde, sanayinin tepelerinde yer alıyorlar. İfşaa ediyorum; ABDde sistem bu, diyor...(13 Haziran 1995)

ATİLLA İLHAN: ABD Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesi; iki kere Nobel adayı... Kim bu adam? Kim bu çetin Türkçe öğretim savaşçısı? Onu niye hepimiz yeterince tanımıyoruz? Sinanoğlu, ABD nam ülkede çok genç yaşında profesör olmuş bir harika çocuk; ülkesindeki Amerikan . Rüyasının yanlış yaygınlığından, Türkçenin itilip kakılarak, herhangi bir sömürgedeki yerli dili muamelesi görmesinden son derece rahatsız,(Cumhuriyet, 24.05.2000)YALÇİN PEKŞEN: Akıl, zekâ ve en sonunda deha: Oktay Sînanoğlu... Time mecmuası mucize profesör diye yazdı... Newsweek, New York Times, Avrupa dergileri; Der Spiegel, vs. kıyamet koptu sizin anlayacağınız... ABD gazeteleri kısa bir süre önce birinci sayfalarından Sinanoğlunun bu yıl kimya dalında Nobele aday olduğunu yazdılar.(Cumhuriyet, 09.01.1987)AKTÜEL: 26 yaşında profesörlüğe hak kazanıp Time gibi dergilerde dünya basınında yer aldı. Batıda yetişen son üç yüzyıl içindeki en genç profesör unvanını aldı. ABD Yale Üniversitesinde iki kürsüde birden hoca... Canlılara biyolojik kimliğini veren DNAların şifresini çözerek, bilmediğimiz türden canlılar yaratmanın teorisini kurdu. Kuramları kimya ders kitaplarında onun adıyla anılıyor, iki kez Nobel Kimya ödülüne de aday gösterildi. Sinaooğfu şimdi de Türkçe öğretim misyoneri...(1995)TEMPO: Sinanoğlu dünyanın el üstünde tuttuğu bir bilim adamı. Bilim dünyasına kazandırdığı kuramları, teorileri var. Ayrıca Türkçe ile çok ilgili ve bilim için en uygun di! Türkçe diyor.(1997)AYDINLIK: Batıda 26 ... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Sinanoğlu, her Türk gencinin tanıması gereken bir bilim insanı. Ve her kitabı gibi Türkçeye olan aşkını anlattığı bu kitabı da mutlaka okunmalı.

7 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Oktay Sinanoğlu'nu severim ama kitap her 50 sayfada bir kendini tekrarlıyor gibi bir şey. Çok sıkılmıştım.

8 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Doğru söze ne denilebilir ki?Hocam dilimiz üzerinde oynanan oyunları çok güzel açıklamış.

7 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Türkçemizin şuanki acınası durumunu gerçek bir bilimadamının gözünden görmek istiyorsanız okuyun.

7 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Doğruları söylüyor,fakat insanlar yinede bildiğini okuyor.

6 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Türkçe ve geleceği ile ilgili yorumları var.

8 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

Konu iyi anlatım sıkıcı ; Bilim adamı olmak yazar olmak değildir

7 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

mevzunun aslına,kökenine girmediği için sadece gaza getirip bırakmış...dersane gençliği kitabından öteye geçmez.

7 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

'mucize profesör' den unutulmazlar...

7 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

off oylesıne sıkıcı bır kıtap kı anlatamam.öğretmen dayatmasıyla nıce genclere okutulur durur.tek dogru tarafı bogazıcı unıversıtesınde ıngılızce egıtım verılmemesını savunmasıdır.

7 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

kitap çok önemli konulara değinmekle birlikte hemen hemen aynı çümleleri defaaten tekrarlaması okuyucuyu sıkıyor. kitap yayınlanmadan önce makalelerin derlenmesi şeklinde yazılmayıp konu hakkında sistemli bir eser olarak ele alınsaymış hem bu kadar hacimli olmaz hem de kısa ve öz şekilde okuyucuyu sıkmadan okunur ve böylece maksat hasıl olurmuş.

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Sıkıcı değil diyemem ama Türkçemize aşık bu değerli şahsiyetin kitabını okumakta, gençlerimize okumakta fayda var.

6 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Oktay Sinanoğlu'nun en iyi kitaplarından birisi... Güzel Türkçemizi nelere maruz kaldığını anlatıyor...

6 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Büyük üstat Oktay Sinanoğlu'nun şaheseri. Her TÜRK bireyini okuması gerekiyor diye düşünüyorum.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kadar başarılı bir hayat, bu kadar Türkçe'ye adanmışlık. Helal olsun. Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun inşallah. Kitabın anlatmaya ihtiyacı yok. Türkçe'nin önemini kafamıza kazıyacak bir kitap. Yeter ki okuyalım. Okutalım. Özellikle söyleşiler kısmı daha bir önemli bence. Sonuçta aynı şeylerin tekrarı oluyor gibi ama üstüne basa basa anlattığı şeyleri çok önemli görüyorum. Bir bilim insanı yıllarca Türkçe Türkçe diye her platformda haykırmış ama bizim(?) siyasetçilerimiz -kesinlikle bizim olduklarını düşünmüyorum- Türkçeyi ve Türklüğü katletmek için ellerinden geleni yapıyor. Lanet olsun diyerek, yakamı bağrımı yırtma isteği duyarak okudum. Tavsiye ederim.

1 yıl, 6 ay önce

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski