Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Bir Çöküşün Öyküsü (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bu son derece çarpıcı çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan tek şeydir. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, malikânesinde gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris’teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. Giderek mantıklı düşünme yetisini bütünüyle yitiren Madame de Prie, yeniden bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için inanılmaz bir plan yapar.

(Tanıtım Bülteninden)

Bu son derece çarpıcı çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 56 sayfa

29 Haziran 2018 tarihinde , Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
6053329527
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (44 kişi)
96 okumuş, 22 okumak istiyor, 0 okuyor

8.8 puan (94 kişi)
233 okumuş, 38 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (302 kişi)
726 okumuş, 90 okumak istiyor, 4 okuyor

7.9 puan (52 kişi)
130 okumuş, 23 okumak istiyor, 5 okuyor

7.7 puan (157 kişi)
417 okumuş, 40 okumak istiyor, 9 okuyor

7.5 puan (27 kişi)
47 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (25 kişi)
41 okumuş, 27 okumak istiyor, 1 okuyor

7.3 puan (31 kişi)
66 okumuş, 9 okumak istiyor, 2 okuyor

8.1 puan (142 kişi)
368 okumuş, 41 okumak istiyor, 7 okuyor

8.6 puan (13 kişi)
53 okumuş, 8 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

iremina Suumit erhanmesut
3 kişi
Alyoşa48 patriotic Bahar* Nisaa kametfdm sütlü kahve Serginho denizuludagg kbaytar La Liseuse merthulya Demeet dilse casnuuu zarife zengin Unbroken alwaysbooks badman Carmenta Fridakahloo Yağmur Perisi helenra Brnbegum GeCe_KuSu Ayşe Yılmaz inci dhicaz ahmetkoca35 juineiras Zümrüt Meryem Seyda Parlak Mabooks Zümrüt-ü Anta placeboday nurik sagopakajmer syh.ia Ay-şe tranican
162 kişi
tarçınportakal birrccan swainza c i m i okumassamolmaz Clarkkent burcuva çağnursygn ironmarvin xtina demian evamerve barisquner MGAe Berfin Durak Bernayankk
16 kişi
backtobach
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sarayda gözden çıkarılan bir kadının kaybettiklerinin etkisiyle yaşadığı büyük çöküş Zweig'ın mükemmel anlatımıyla sonuna kadar hissediliyor. Kitap, çöküşün yanı sıra insanın yalnız kaldığında ne kadar zayıf ve çaresiz olduğunu da çok güzel anlatıyor. Diğer Zweig kitapları tadında güzel bir kitap. Tavsiye ederim.

2 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Şatafat içindeki, şenlik içindeki saray hayatından kovulan kraliçenin sürgüne gidişi ve ardindan eski günlerini bulmaya cabalamasi ile süren kisa Zweig eseri.

Şöyle bir düşünelim, hayatinizi lüks icinde surdurdunuz, kalabaliklar icinde büyüdünüz, ilgi odagi oldunuz , istediğiniz her sey bir an kadar yakin.. Ama sonrasi tam bir çöküş, dibe vuruş, dibine kadar yalnizlik. Eski gunlere donme çabası icinde olur musunuz? Eskinin özlemiyle yanip tutusur musunuz ? Samimi olmak gerekirse , evet. Iste tam da bunun oykusudur bu kitap.Gercek hayattan alinma bir konu. De Prie nin zirveden dibe vuruşu.

Rahibin yigeni ile olan munasabeti, karakterin en net sekilde ortaya koyulduğu yerler.

Itici de bulabiliriz bu kadar eskiye dönüş cabasini ama en nihayetinde zirvedeki manzarayi seyre dalmis birini cukura atamazsiniz.

5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Usta kalemin usta bir psikolojik degerlendirmesi daha. Hayati tersine donen bir kadinin psikolojisi. Tavsiye edilir.

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Ancak Zweig böyle bir konuyu bu kadar çarpıcı bir şekilde anlatabilirdi 👍🏼 konu itibariyle biraz Kırmızı Pazartesi'yi anımsatsa da yazar farkı diyorum ☺️

2 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için bir plan yapan Madame de Prie giderken bile dikkatleri üzerine çekemez. Mükemmel bir psikolojik kitap Zweig harikalarından biri...

1 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

"Çünkü ak­şamlar sessizdi. Öğle zamanı gibi pencereden küstahça bakmıyor, karanlık sular gibi duvarlardan fışkırıyordu, tavanı hiçliğe doğru kaldırıyor, nesneleri usulca indirip, sessizlik seline katıyordu."

1 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Betimlemeler çok güzel ancak beni içine çekmedi maalesef.

1 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Güzel anlatım,
sıradan konu,
yerinde psikolojik tahlil.

1 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

https://illekitap.blogspot.com/2019/01/stephen-zweig-bir-cokusun-oykusu.html

Bugün bir klasik okuyayım dedim. Ara ara insan bu tür şeylere özlem duyuyor ve çok sevdiğim yazarlardan biri olan Stephen Zweig kitaplarından birini elime aldım.

Stephen Zweig'in daha öncesinde iki kitabını okumuş biri olarak söylemeliyim ki bu adamın hikayeleri su gibi akıp gidiyor gerçekten. Tabi buna çevirmenin mükemmel çevirileri de eşlik ediyor.

Kelimenin tam anlamıyla adının hikayesi olan kitap, Madame de Prie'nın sahip olduğu gücü kaybetmesi ve sürgün edilmesi sonunda yaşadığı psikolojik çöküş, bunalım sonrasında hayatının sonlandırmasını anlatan bir hikaye. Aslında Madame de Prie'nın aslında ne kadar boş bir hayat yaşadığını, kibrinin ve kendini beğenmişliğinin sonunu hazırladığını da okuyoruz.

Zweig, kadınların karakterlerini ve ruhsal durumlarını çok iyi analiz ettiğini bir kez daha anlıyoruz.

Her ne kadar bu kitabı da sevmiş olsam da okuduğum diğer iki kitabına kıyasla bir tık aşağıdaydı diyebilirim.

Zweig bence, modern klasikler dünyasında tanınması ve okunması gereken yazarlardan.

8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İnsanların içten içe ne kadar bencil, ihtişam şatafat düşkünü, kötü niyetli olduğunu anlatan etkileyici bir kitap. Belki de bu dünyada yalnızızdır

2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski