Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Bay Pipo: Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı - Hiram Abas (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Türkiye'nin son elli yıllık tarihinin bir bölümünü deyim yerindeyse 'büyüteç altına almaya' çalışmaktadır. Reis kitabında, devletin kullandığı bir tetikçinin yaşamöyküsünü anlatırken, bir yandan da ona ve onun gibilere ihtiyaç gösteren tarihsel ortamı ortaya koymaya çalışmıştık. Şimdi de, aynı olayların başrollerinde yer almış bir istihbaratçının yaşamöyküsüyle bir adım daha ilerliyoruz ve biraz daha merkeze, perde arkasındaki kişilere ve olaylara ulaşmaya çalışıyoruz.

Bu anlamda Bay Pipo'ya, Reis'in bir devamı veya ikinci bölümü de denebilir. Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndaki istihbarat çalışmaları, ülkeyi zapt etmek isteyen emperyalist düşmanlardan ve onlara teslim olmuş olan padişah çevresinden bilgi toplamak temelinde kurulmuştu. Milliydi ve genellikle dış istihbarata yönelikti. Bu sayede halkın hem saygısını hem de fiili desteğini yanına almıştı.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Türkiye'nin son elli yıllık tarihinin bir bölümünü deyim yerindeyse 'büyüteç altına almaya' çalışmaktadır. Reis kitabında, devletin kullandığı bir tetikçinin yaşamöyküsünü anlatırken, bir yandan da ona ve onun gibilere ihtiyaç gösteren tarihsel ortamı ortaya koymaya çalışmıştık. Şimdi de, aynı olayların başrollerinde yer almış bir istihbaratçının yaşamöyküsüyle bir adım daha ilerliyoruz ve biraz daha merkeze, perde arkasındaki kişilere ve olaylara ula... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

521 sayfa


Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.7 puan (76 kişi)
243 okumuş, 43 okumak istiyor, 2 okuyor

8.0 puan (52 kişi)
97 okumuş, 58 okumak istiyor, 0 okuyor

6.4 puan (37 kişi)
112 okumuş, 27 okumak istiyor, 1 okuyor

6.8 puan (45 kişi)
147 okumuş, 40 okumak istiyor, 3 okuyor

7.7 puan (55 kişi)
178 okumuş, 24 okumak istiyor, 3 okuyor

7.9 puan (36 kişi)
67 okumuş, 26 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (15 kişi)
34 okumuş, 33 okumak istiyor, 1 okuyor

7.2 puan (14 kişi)
15 okumuş, 15 okumak istiyor, 1 okuyor

6.4 puan (16 kişi)
27 okumuş, 21 okumak istiyor, 1 okuyor

Est
6.2 puan (12 kişi)
50 okumuş, 26 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

elendilli hylal
2 kişi
Alyoşa48 Nejla Güldalı Serginho erdoğan arzubkts emre0632 NUR ÖNDER 748533 Yasemin Var Aylak_ özgür geleçek yearsago elmurado oxelera Papirüs ValarMorghulis mbrkozcn prettyinpink gulsaht brc.ay Canina kahraman iyibiriyim gayrimumeyyiz direnmaral Brobdingnag mustafasahin spolitic gurs ersout blackpearl<3 erolecoskun hattatt Banyodayim teomaninan01 koraysel BlueGreenWorld muratdoganoz mahirbey
289 kişi
HakanCOLAK ebru sivri mmelda nurrr Gutter Ballet taylankurt91 ayseyesil silent hawk aklımdanbisayıtuttum tevfikcelikkol AFD fhic Kareli Kayrakli Charlotthy lily bilgeşirin NosferatuAysegul mozijiku writeonthesky hileqarr Hanife Dikbıyık angela818 Aybala_ cmkrsln helen sezgi burcud KitapKurduEbru dry crmn Minimaxy emrahsarı ehlimana duyyguu technosaur küçük prensin arkadaşı Zahide DOĞAY ekhobiaS rainbow cryptex1915
67 kişi
nisyan Mechanic kitap tozu
3 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bu kitapta anlatılanlar tümüyle gerçektir... Adı gerçek kişilerdir... Olaylar, tanıkların ağzından aktarılmıştır... İşte MİT`in gayri resmî tarihi...

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yine şaşırtıcı ve vay be dedirtici bir Soner Yalçın kitabı.

6 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul un birlikte hazırladığı bir inceleme-araştırma kitabı.. kitapta türk istihbarat teşkilatı olan mit in nasıl kurulduğu ve siyasal anlamda kimlerim o dönemde rol oynadığı türk siyasetine ve uluslararası politik çekişmelerde kimlerin parmağı olduğu yapılan ropörtajlarla ve belge-mektup larla dile getiriliyor.. bunların gölgesinde mit in kuruluşundan beri rol alan Hiram Abas la da yapılan ropörtajlarla destekleniyor ve dönemin ermeni terör örgütü ASALA nın nasıl bitirildiği hiram abas ın ekseninde adım adım anlatılıyor..

6 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Soner Yalçın ile tanışmam bu kitap sayesinde olmuştu.

Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul muhteşem bir çalışma çıkartmışlar.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Bir döneme ışık tutan olayların MİT üzerinden değerlendirilmesi ve yaşananlar. Ancak olayları iyi analiz edebilmek ve çıkarımları sağlıklı yapabilmek için o dönemi kapsayan tüm kitaplarını okumak gerek.

6 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

muhteşem bir baş yapıt

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Gerçekten okumaya değer

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Acı gerçekler hep karşımızda,yapanın yanına kar kalıyor.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kitap Hiram Abas ekseninde ülkemizin karanlık yakın siyasi tarihine de ışık tutuyor. Hatta okurken kitaptan sayfa numaralarıyla birlikte notlar çıkarttığım dahi oldu. Muhteşem bir çalışma.

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hiram Abbas , Mit Müsteşar yardimcisinin suikastle son bulan , aksiyonu bol hayatini ele alan arastirmaci yazar, gazeteci Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul ‘un kaleme aldığı eser.
Bu kitaplar ulkemizin karanlik tarihine ışık tutmasi yönüyle oldukca faydalı benim için. Ozellikle ulkemizde belirli periyodlarla cereyan eden darbe girişimlerinin, darbelerin nasil meydana geldiği, kimlerin bu isleri organize ettigini gormemiz acisindan harika bilgilerle dolu. 60 darbesi, 71 muhtırası, 80 darbesi tum çıplaklığıyla, belgelerle aktarılmış.
Ulkemizde, Orta Dogu ‘da hatta dünya genelinde etkisini sürdüren CIA , FBI faaliyetleri , ulkemizde meydana gelen darbelerde hep bu teskilatlarin parmağının oldugu, MOSSAD , KGB gibi teşkilatların da yine eylemleri, ulkelerin icine nufuz etmis örgütlenmeleri kitap sayesinde tum ciplakligi ile okuyucuya aktarılmış. Derin devlet kavraminin ne demek oldugunu okudukça hayretle az cok anlayacağımız bir olaylar silsilesi. “ Yahu biz nerde yasıyormuşuz, dünyadan bihabermisiz" dedirtecek türde yapilanmalarin , kisilerin , unlu simalarin , cinayetlerin, suikastlerin, girisimlerin olduğu eseri okudukca devletin bize gorunen yuzunun, manzaranin gorunen yuzu oldugunu görebiliyoruz. Ardi dehset verici diye nitelendirebiliyoruz.

Noktalama isaretlerinin bircok yerde yanlis kullanilmasi beni rahatsiz etti. Ve olaylardaki kisi sayılarinin bir hayli fazla olmasi ( ki bu yazarin elinde olan bir durum degil ) , okumayi , anlamayi , baglanti kurmayi oldukca zor hale getirmiş.

Hiram Abbas profili ise siddeti, aksiyonu seven, hareketli, adindan da anlasilacagi uzere pipo muptelasi, hirsli, surekli yükselmek isteyen, iskenceyi seven , surekli mason oldugu iddialariyla karsi karsiya kalan , devletin gizli kapakli bölümünde bir ömür geciren , silah hastasi biri olarak bende oluştu.

9 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski