Kullanıcı Araçları

Yazar Açıklaması (düzenle)

William Butler Yeats 1865 yılında Dublin'de doğmuş, haliyle İrlandalı bir şair, oyun yazarı ve son dönemlerde sıfat gibi kullanılan bir Nobel'li yazardır. Ünlü ressam John Butler Yeats'in oğludur. Çocukluğunu, ailesinin de yetiştiği, County Sligo ve Londra'da geçirdi. On beş yaşındayken İrlanda'ya geri döndü ve çizim çalışmaya başladı ama kısa bir süre sonra asıl ilgisinin şiir olduğunu keşfetti.

İrlanda mitolojisi, halk hikayeleri ve büyücülükle ilgili şeyleri eserlerinde esin kaynağı olarak kullandı. Yazdıkları ile hem İngiliz edebiyatı hem de İrlanda edebiyatı için vazgeçilmez figürlerden biri haline gelmiştir. İrlanda Edebiyatı'nı canlandırma hareketinde katalizör görevi görmüştür ve neticesinde Lady Gregory, Edward Martyn ile birleşip Abbey Tiyatrosu'nu açmışlardır. Yeats açılıştan itibaren birkaç yıl buranın yöneticiliğine de yapmıştır.

1889 yılında hayatını büyük bir şekilde etkileyen kadın Maud Gonne ile tanıştı. Maud Gonne 23 yaşında İrlandalı bir milliyetçiydi, Yeats onun güzelliğine ve zekasına hayran olmaya başlamıştı. Şiirlerinde görülebilecek büyük bir etki yaratmıştır. Neredeyse beş kez evlenme teklifi etmiş ve beşinde de Maud tarafından geri çevrilmiştir. Maud bu uzun ve saplantılı ilişkileri arasında başka bir adamla evlenmiş ondan çocuk sahibi de olmuştur. Sonunda Yeats ve Gonne bir gece birlikte olduklarında Gonne artık arkadaş kalamayacaklarına karar vermiş. Gonne'un kızı Yeats'e olan ilgisini...
daha fazla

Yazar Detayları (düzenle)

Yazarın detayları bulunmamaktadır ...

Kitapları (birleştir)