stendhal sendromu

10 takip ettiği ve 20 takip edeni var. 17 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

stendhal sendromu okumuş bitirmiş.
Hüyükteki Nar Ağacı

Türkiyenin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKYde... Yaşar Kemal Anadolunun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABDden İngiltereye, İtalyadan Tunusa, Norveçten Kanadaya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları doğu ile batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor. 15 Ocakta okurla buluşacak 40 olağanüstü kitabın tasarımında Abidin Dinodan Avni Arbaşa, Turan Eroldan Bedri Rahmi Eyuboğluna kadar pek çok Türk ressamın resimleri ve Ara Gülerin fotoğrafları kullanıldı. Türkiyenin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal tüm Yapıtlarıyla karşınızda. TADIMLIKYaşar Kemalin doğa-insan ilişkilerini en iyi anlamda verdiğim yapıtlarımdan biri dediği Hüyükteki Nar Ağacı, traktörün tarıma girmesiyle birlikte işsiz kalan yarıcılar ve mevsimlik işçilerin dramını konu alıyor. Kapitalizmin Çukurovaya düşen büyük gölgesi, her satırla görünür kılınıyor. İşte bu romanı ve Yaşar Kemalin pek çok yapıtını güçlü kılan şey şu ‘doğa-insan ilişkisi sözlerinde saklanıyor. Çünkü Yaşar Kemal bu ilişkiye insanın en temel, en eski, dil yaratma yetisiyle özdeş bir niteliğiyle yaklaşıyor. Mitos yaratmak...Güven Turan Hüyükteki Nar Ağacı adlı romandaki tüm unsurların büyüleyici olması dışında Yaşar Kemal bu romanında kainatın dışından kelimeleri ve Anadoluda gizlenmiş mikrokosmos hayatlar ve hayaller ile epik yazarların kosmosunu yaratmayı başarmış. Frankfurter Allgemeine Zeitung, (Almanya) Yaşar Kemal romanlarının çoğu, kuş uçmaz kervan geçmez Kilikyada, sıtmanın kol gezdiği bereketli Çukurovada, İstanbula bile başka bir dünya gibi görünen topraklarda geçer. Bu ücra, zorlu bölgeyi dünya edebiyatına taşıyan Yaşar Kemal, çok iyi bildiği eski mitlerden yola çıkarak çağdaş yapıtlar yaratıyor.Karl-Markus Gauss, Süddeutsche Zeitung, (Almanya)

Türkiyenin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKYde... Yaşar Kemal Anadolunun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABDden İngiltereye, İtalyadan Tunusa, Norveçten Kanadaya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
stendhal sendromu okumuş bitirmiş.
Mecburiyet

Mecburiyet’te, ressam Ferdinand eşi Paula’yla birlikte ülkesindeki savaştan kaçarak İsviçre’nin doğasına sığınmıştır. Ne var ki hâlâ içi içini yiyor, her an o malum mektubun gelmesini bekliyordur. İsviçre’de özgürdür, ama bir türlü kendini özgür hissedemiyordur. Günlerden bir gün, ülkesinden gelen askerliğe çağrı tebligatı eline ulaştığında içinde bir mecburiyet hissi belirir. Ülkesinin girdiği bu kirli savaşta o da ölmeye “mecbur” mudur, yoksa İsviçre’de kalıp “özgür” olmaya devam etmeli midir?
Stefan Zweig yine en iyi bildiği şeyi yapıyor ve çelişkilerle dolu insan ruhunu bütün ustalığıyla gözler önüne seriyor. “Mecburiyet” pasifizme dair şimdiye dek yazılmış en güçlü metinlerden biri olmanın yanında, Stefan Zweig’ın kendi hayatıyla da şaşırtıcı paralellikler içermektedir.

Mecburiyet’te, ressam Ferdinand eşi Paula’yla birlikte ülkesindeki savaştan kaçarak İsviçre’nin doğasına sığınmıştır. Ne var ki hâlâ içi içini yiyor, her an o malum mektubun gelmesini bekliyordur. İsviçre’de özgürdür, ama bir türlü kendini özgür hiss... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 6 ay önce
stendhal sendromu bir değerlendirme yaptı.
Gecenin Gecesi

10

"Laf buraya geldiğinde, hüzünlü hüzünlü çalkalanan büyük bir iştahla o evin bulunduğu yere bakarak sadece kadının güzelliğinden bahsettiler daha doğrusu. Güzelliğinin yanı sıra melekler kadar iyi oluşundan bahsettiler sonra; dürüstlüğünden, sessizliğinden ve kibarlığından söz ettiler. Öyle ki, sonunda adam sanki kadının bu özelliklerine dayanamayıp kaçmış gibi oldu benim gözümde. Ne bileyim, belki de gerçekten öyledir; bir kadının bu kadar iyi, bu kadar dürüst, bu kadar güzel oluşuna dayanamamıştır. Dayanamayınca da, ulan iyiliğin bu kadarı da fazla be, bu kadarı da fazla, diye almış başını gitmiştir."

"Laf buraya geldiğinde, hüzünlü hüzünlü çalkalanan büyük bir iştahla o evin bulunduğu yere bakarak sadece kadının güzelliğinden bahsettiler daha doğrusu. Güzelliğinin yanı sıra melekler kadar iyi oluşundan bahsettiler sonra; dürüstlüğünden, sessizliğ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 6 ay önce
Mecburiyet

Sayfa: 20/64
%31

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 6 ay önce
stendhal sendromu okumuş bitirmiş.
Huzursuzluk

Merhamet zulmün merhemi olamaz!
İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Merhamet zulmün merhemi olamaz!
İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 6 ay önce
stendhal sendromu okumuş bitirmiş.
Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Ne yapacağını bilemeden bir avlunun karşı tarafındaki duvara dalıp gitmek; bir aşk anında karnındaki inatçı gurultuya kulak vermek; ihanet etmek; ihanetin göz kamaştırıcı yolunu terk ederek gücü kendinde bulamamak; Büyük Yürüyüş´te kalabalıklarla birlikte yumruğunu havaya kaldırmak; gizlenmiş mikrofonlar önünde espri gösterisi yapmak- bu durumların hepsini tanıdım, hepsini yaşadım... Romanlarımdaki kişiler kendime ilişkin gerçekleşmemiş olabilirliklerdir... Her biri benim ancak kenarında dolaştığım bir sınırı aşmıştır... Çünkü romanın sorguladığı sır o sınırın ötesinde başlar. Roman yazarın itirafları değildir; bir tuzak haline gelmiş dünyamızda yaşanan insan hayatının araştırılmasıdır.

Ne yapacağını bilemeden bir avlunun karşı tarafındaki duvara dalıp gitmek; bir aşk anında karnındaki inatçı gurultuya kulak vermek; ihanet etmek; ihanetin göz kamaştırıcı yolunu terk ederek gücü kendinde bulamamak; Büyük Yürüyüş´te kalabalıklarla bir... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 6 ay önce
Daha Fazla Göster

stendhal sendromu şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

stendhal sendromu şu anda kitap okumuyor.

Kütüphanesinden Seçmeler

Evlerden Biri
Mırıldandığım Öyküler
Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak
Aylak Adam
Bir Facianın Hikayesi
İnce Memed 1
Kayıp Aranıyor
Gecenin Gecesi
Büyük Saat
Kum Kitabı
Önce Ekmek
Hamlet
Eskici ve Oğulları
Fareler ve İnsanlar
Sonsuzluğa Nokta
Serenad
Sen de Gitme Triyandafilis
Dublörün Dilemması
Kitap Evi
Aramızdaki En Kısa Mesafe
Anna Karenina
Elleri Sesinin Rengindeydi
Şimdi ve Burada
Üstü Kalsın
Gün Olur Asra Bedel
Seyrek Yağmur
Kekeme Çocuklar Korosu
Tüneldeki Çocuk
İnce Memed 3
Harita Metod Defteri
Tek Kanatlı Bir Kuş
Semerkant
Huzursuzluk
Kuş Uçar Kanat Ağlar
Yağmur Kaçağı

Favori Yazarları (11 yazar)

cemil kavukçu
mustafa kutlu
yaşar kemal
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (1 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (1 liste)

Takip Ettikleri (10 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (20 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

stendhal sendromu, hiç bir gruba katılmamış.

Okuma Güncesi (tümü)

Değirmen: Bütün Yapıtları
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Ezilenler
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Tutunamayanlar
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Koku
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Komünist Manifesto
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Guguk Kuşu
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Prens
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz