merveakarr

Detayları:  Merve Akar, İstanbul,
60 takip ettiği ve 55 takip edeni var. 43 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

merveakarr, JulienCarax adlı üyeyi takibe aldı.
1 hafta önce
merveakarr okumuş bitirmiş.
Güneş Ülkesi

Calabrianın Stilo kentinde doğar Campanella (1568-1639) ve çoğu yılları zindanlarda işkence çekerek geçen zorlu bir yaşam sürer. Aristoteles karşıtı doğa bilimci Bernardio Telesionun etkisiyle ilk önemli yapıtı Philosophia sensibus demonstratayı kaleme alır. Napolideyken tanıştığı Rönesansın ünlü âlimlerinden Giambattista della Portanın doğal büyüyle ilgili görüşlerinin etkisiyle kendi doğa felsefesindeki doğal büyünün yerini de açımladığı Del senso delle cose e della magia naturale adlı eserini kaleme alır. Ardından çoğunu zindanlarda yazdığı Apologia pro Telesio, Rhetorica Nova, Monarchia del Messia, Atheismus Triumphatus, Quod Reminiscentur, Apologia pro Galileo adlı eserler gelir; Theologiasını da büyük oranda tamamlar.Campanellayı Güneş Ülkesini yaratmaya, başka bir deyişle başka kent, bir başka ulus, bir başka yaşam biçimi ve bir başka kilise arayışına götüren yolun başında, yine Telesionun görüşleri yer alır. Önce İtalyanca olarak 1602 yılında kaleme aldığı Güneş Ülkesini, daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla 1613 yılında Latince olarak yeniden yazar. Campanellanın kilise, Tanrı, doğa, varlıklar, evren, siyaset, toplum ve en önemlisi yeniden yapılanmayla ilgili bütün düşlerinin ete kana bürünüp dirildiği bir coğrafya, bir filozofun dünya üstünde kurmak istediği, ama ancak zihninin kıyısında bucağında kurmak zorunda kaldığı bir sığınak olur Güneş Ülkesi.

******

Felsefe yapıtlarının değeri ne denli büyük olursa olsun, Campanelladan bugüne kalan, adını ölümsüzleştiren şey, hiçbir kuşku yok ki, Güneş ülkesinden dile getirdiği toplumsal bir düzen düşüncesidir. İlk defa Utrechtde 1643de basılmış olan Güneş Ülkesi, (The City of the Sun) Platonun Devleti ve Thomas Moreun Utopiasıyla aynı düşünce çizgisi üzerinde, insanoğlunu mutlu bir yaşayışa kavuşturma yolundaki isteklerin en temiziyle yazılmış yapıtların başında gelir.
Güneş Ülkesi Campanellanın, günün birinde gerçekleşeceğini düşündüğü filozofça bir devlet tasarısıdır. Campanella bütün kötülüklerin ve haksızlıkların kaynağını, insanın kendinden başkasını düşünmemesinde, dünya malının ‘benim ‘senin diye bölüşülmesinde buluyor. Ona göre, insanlar, genel çıkar kaygısından uzak oldukları sürece, kendi dar çevresinde, kendilerinden başkasını düşünmezler.
Oysa toplum halinde birleşen insanların amacı genel çıkar olmalıdır. Özel çıkarları kaldıralım, ortada toplum yararından başka bir şey kalmaz. Bencil davranışlar, eninde sonunda, toplum güçlerinin çatışmasına yol açar. Oysa bu güçlerin genel çıkara yönelmesi, güçler arasında tutarlı bir denge yaratır. Bu yüzden, Güneş Ülkesinde her şey devletin, genel çıkarın buruğu altındadır.


************

Güneş Ülkesi (ya da Güneş Devleti, Güneş Kenti) Thomas Moreun Ütopyası ve Baconın Yeni Atlantisi ile birlikte Yeni Çağın daha iyi bir toplum düzeni tasarımlarının ayrılmaz parçasını oluşturur. Platonun aristokrasi yönetimine dayalı devlet tasarımından farklı olarak papazların egemenliğini savunup bu yönetimin yapısını tasarlayan Campanellanın Güneş Devletinde, düşünürün her türlü eşitsizliğin kaynağı olarak gördüğü kişisel mülkiyet bulunmaz. Özel mülkiyet tanımını aile ve eş kavramına genişleten Campanella, ayrıca astrolojinin toplumların hayatı ile bağlantısını ciddi ciddi ilahiyatın çerçevesi içinde değerlendirirken de, Yeni Çağın girişinde bilimselleşmenin sancılarını dolaylı da olsayansıtan anıt bir belge sunmaktadır.Güneş Ülkesi: Erdemli, eşitlikçi bir toplum projesi.

************

Avrupa 16. yüzyılın başında, 30 yıl süren köylü ayaklanmalarıyla çalkalandı durdu. 13. ve 14. yüzyılların başkaldırılarını, 15. ve 16. yüzyılların şanlı ayaklanmaları takip etti. Tahtlar yıkılmış, komüncü kentler kurulmuştu; kiliseler yerle bir edilmiş, cephelerde kızıl bayraklar görünmüştü. Ama bu başkaldırıların tamamı kanla bastırıldı. İşte Campanellanın Güneş Ülkesi, yüzyıllar boyu süren bu ayaklanmaların manifestosudur. Mutlu bir altın çağ olduysa eskiden/ Neden gelmesin ki yeniden? diyen Campanellanın en önemli amacı, safsataya boğulmuş Kiliseyi dağıtmak ve onun yerine bütün dünyaya egemen olacak komüncü bir düzen kurmaktı. Campanellanın önerdiği düzen o gün için son derece radikaldir. Onun Güneş Ülkesinde kölelik yoktur; el emeği kutsanmıştır. Üretime, tüketime ve bilime olağanüstü önem verilir. Kendi kendine yeterli köylü komüncülüğü aşılmıştır. Bu kitap, biçimsel açıdan sadedir ama, düşün dünyasında Thomas Moreun Ütopyasından sonra en derin izler bırakmış çalışma olma şerefini ve ününü hâlâ korumaktadır.

******

Calabrianın Stilo kentinde doğar Campanella (1568-1639) ve çoğu yılları zindanlarda işkence çekerek geçen zorlu bir yaşam sürer. Aristoteles karşıtı doğa bilimci Bernardio Telesionun etkisiyle ilk önemli yapıtı Philosophia sensibus demonstratayı kale... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
merveakarr, 2018 Okuma Hedefi için kendine 65 kitap hedef koydu.

Hedefe doğru 3 kitap okumuş. okuduğu kitaplar

%4
2018 Okuma Hedefi

2018'de kaç kitap okumayı hedefliyorsunuz?

2018'de kaç kitap okumayı hedefliyorsunuz?

2 hafta önce
merveakarr okumuş bitirmiş.
Yıldız Gezgini

Bir akademisyen meslektaşını öldürerek San Quentin Hapishanesi'ne düşen eski bir profesör, burada yaşam boyu hapis cezasını çekerken maruz kaldığı korkunç işkenceden kaçmak için zihinsel taktikler geliştirir. Acı çeken bedenini terk ederek, tarihin farklı dönemlerinde, farklı coğrafyalarda geçen önceki yaşamlarına geri döndüğü yolculuklara çıkar. JackLondon'ın korkunç San Quentin'de beş yılını geçiren arkadaşı EdMorrell'dan esinlenerek yazdığı Yıldız Gezgini'nin anlatıcısının her bir geçmiş yaşam deneyimi, bağımsız birer öykü olarak da okunabilir. London bu en özgün yapıtında, astral seyahat ve yeniden doğuş çevrimi üzerine kafa yorar. Ancak insanlık durumunun bu dirayetli gözlemcisinin asıl derdi, ABD'nin gaddar ve çürümüş hapishane sistemini gözler önüne sermektir.

Bir akademisyen meslektaşını öldürerek San Quentin Hapishanesi'ne düşen eski bir profesör, burada yaşam boyu hapis cezasını çekerken maruz kaldığı korkunç işkenceden kaçmak için zihinsel taktikler geliştirir. Acı çeken bedenini terk ederek, tari... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
merveakarr okumuş bitirmiş.
Boyalı Peçe

1920'li yıllarda Londra ve Hong Kong'da geçen Boyalı Peçe, bir kadının ruhani uyanışının hikâyesidir. Kitty, annesi tarafından sosyal merdivende yükselmesini sağlayacak bir evlilik yapmak üzere yetiştirilmiştir. Ancak yaşı ilerlerken ufukta böyle bir evlilik belirmeyince panik halinde sevmediği bir adamla; Hong Kong'da bakteriyolog olarak görev yapan Walter'la evlenir. Walter'ın Kitty'nin ihanetini öğrenmesiyle başlayan süreçte, genç kadın kendi sığlığını ve insani zaaflarını fark edecek, hayatında ilk kez anlam aramaya başlayacaktır. Boyalı Peçe 1924 yılında Cosmopolitan dergisinde tefrika olarak yayımlanmaya başladığında, romandaki kişi ve olaylarla kendi hayatları arasında paralellik kuran bazı kişiler dergiye dava açmışlardı.
(Tanıtım Bülteninden)

1920'li yıllarda Londra ve Hong Kong'da geçen Boyalı Peçe, bir kadının ruhani uyanışının hikâyesidir. Kitty, annesi tarafından sosyal merdivende yükselmesini sağlayacak bir evlilik yapmak üzere yetiştirilmiştir. Ancak yaşı ilerlerken ufukta... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 hafta önce
merveakarr, Betos adlı üyeyi takibe aldı.
Betos

Az insan, çok kitap ,çok spor, çok müzik....

Az insan, çok kitap ,çok spor, çok müzik....

1 ay önce
Daha Fazla Göster

merveakarr şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

merveakarr şu anda kitap okumuyor.

2018 Okuma Hedefi - merveakarr

%4
merveakarr 65 kitap hedefinden 3 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Hep Genç Kalacağım
Handan
Hüzünlü Kadınları Seviniz
Küçük Kara Balık
Bir Geyşanın Anıları
Kumların Kadını
Algernon'a Çiçekler
İflas Etmenin Yolları
Geleceği Elinden Alınan Adam Oğuz Atay
Kağnı / Ses / Esirler
Yaşlı Gemici
Bazen Bahar
Acı Çikolata
Yıldızların Arkası: Beyaz Anılar
Günlük
Rabbim Beni Doktorlardan Koru !
Sınırlar Arasında
Özgürlük Hapishanesi
Uğultulu Tepeler
Doyma Noktası
Erteleme Sanatı
Montague Amca'nın Dehşet Hikâyeleri
Göremediğimiz Tüm Işıklar
Gecenin Sonuna Yolculuk
Demir Ökçe
Yolun Sonundaki Okyanus
Koku
Kör Baykuş
Foucault'yu Sayıklamak
Azil
Çakıcı'nın İlk Kurşunu
Sevda Sözleri
İyilik
Hayvan Çiftliği
Sırça Köşk

Favori Yazarları (6 yazar)

zülfü livaneli
fyodor mihailoviç dostoyevski
sabahattin ali
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (68 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (1 liste)

Takip Ettikleri (60 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (55 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Psikoloji içerikli roman ve kitaplar

Psikoloji içerikli roman ve kitaplar

2 yıl, 3 ay önce üye olmuş.

Herkes için psikoloji...

Okuma Güncesi (tümü)

Hep Genç Kalacağım
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Git Kendini Çok Sevdirmeden
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Susuz Yaz
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sevda Sözleri
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Romeo ve Juliet
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
İle
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz