inci16

kütüphaneci
439 takip ettiği ve 387 takip edeni var. 399 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

doğa ece

doğa ece: youmlar için minnettarım :) tesekkur ederım :)

2 yıl, 2 ay önce gönderildi
Romantik Optik

Romantik Optik: Merhaba inci yorumlarımı beğendiğin için çok teşekkür ederim :) :)

2 yıl, 2 ay önce gönderildi
zeynepsener

zeynepsener: Kusura bakmayın epeydir siteye girmiyordum resim bana ait size önerebileceğim kitaplar var sophie kinsellanın kitapları eğlencelidir,tess gerritsenin kitapları gerilim yüklüdür seversiniz benim en sevdiğim etkisinden kurtulamadığım kitap ise danielle trussoni nin asi melekler kitabı olmuştu mutlaka okumalısınız şimdilik bu kadar ama bilgi alışverişinde bulunursak sizinle sevinirim lütfen sizde bana beğendiklerinizi yazın:))

2 yıl, 4 ay önce gönderildi
partizannn

partizannn: merhaba inci, beni takip edebileceğin sekilde düzenleme yaptım, kütüphaneni beğendim, güzel kitaplar okuyorsun, yalnız kitaplarımı takas etmiyorum o konuda yardımcı olamayacam kusura bakma..

3 yıl, 4 ay önce gönderildi
ezgidkyl

ezgidkyl: Şimdi hallolmuştur umarım :) Bu arada iltifatın için teşekkürler. :)

3 yıl, 4 ay önce gönderildi
demian

demian: beni takip edecegin sekilde duzenledim..guzel kitaplar okuyorsun tebrikler..

3 yıl, 4 ay önce gönderildi
nuran34

nuran34: Teşekkürler. Sizınde kütüphanenız ılgı cekıcı .bende tavsiyelerınızı beklerım

3 yıl, 4 ay önce gönderildi
mucdem

mucdem: merhaba öncelikle teşekkür ederim :) ayrıca zaten sizi takip etmekteymişim:)))

3 yıl, 4 ay önce gönderildi
entropia

entropia: şimdi hallolmuştur umarım (:

3 yıl, 4 ay önce gönderildi
Nadire Yılmaz

Nadire Yılmaz: Merhaba İnci. Kusura bakma yeni gördüm :) Zaten şimdi Mefisto'yu okuyormuşsun bence sonra Kemikler Şehri'ni oku, umarım seversin :)

3 yıl, 8 ay önce gönderildi

Son Haberler

inci16 okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
inci16, intellecta adlı üyeyi takibe aldı.
intellecta

"Acısı çok olanın gülüşü güzel olur" Dostojewski

"Acısı çok olanın gülüşü güzel olur" Dostojewski

2 hafta önce
inci16, Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi adlı grupta tartışılan konuya bir cevap yazdı.
Mutlu Yıllar

Sağlıklı ve Mutlu yıllar dilerim herkese, yeni yılda tüm dileklerimiz gerçek olsun lütfen...

Sağlıklı ve Mutlu yıllar dilerim herkese, yeni yılda tüm dileklerimiz gerçek olsun lütfen...

2 hafta önce
inci16, megung adlı üyeyi takibe aldı.
2 hafta önce
inci16, Antivenom tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
İçeriden Ölmek

9

David Selig, kırklarının ortasında dışarıdan belirgin bir özelliği olmayan bir adamdır. Mezun olduğu üniversiteye yakın oturmakta öğrencilere karşılaştırmalı edebiyat sunum ve tezleri konusunda "hayalet yazarlık" yapmaktadır. Yalnızdır, ancak kafasının içinde herkesin düşüncelerini okuyarak büyüttüğü bir alem vardır, başka zihinlere dokunarak yaşamakta hayatını 3. kişilerin deneyimleri üzerinden algılamaktadır. Ancak tıpkı yeni başlamış olan kelliği gibi telepatisindeki dengesizlikler ve azalmalar bir gün söneceğini düşündürmektedir. Entropiye verilecek bir kurban mı olacaktır? Selig'in, geçmişini, gücünü, etkilerini ve ilişkilerini sorgulaması gerekecektir....

Orta yaş kriziyle beraber azalan güçleri, kelliği ile özdeşleştirilmiş ve iktidarsızlıkla vurgulanmış. Benmerkezci bir karakter olan Selig kendine acıma çukurunda gün geçtikçe çürüyen bir adam. Hayatları ve insanları transparan algılayan Selig dolaylı bir yaşam sürüyor. Şizoidliği gücünün kaybolşuyla özdeşleştiren karakter yaptığı şeyi röntgencilik olarak algılamasına rağmen bundan geri duramıyor. Selig'in başarısız ilişkileri ( aile, dost ve sevgili...) üzerinden yazar bize yalan söylenmesine muhtaç olduğumuz argümanını yürütmüş. Her bilgi parçacığına zahmetsiz sahip olmak ve kesinlikle bilmek karakteri insanlara güvensiz ve içine kapanık hale dönüştürmüş. Şiirsel tasvirler ve detaylı tanımlar son derece başarılı bir aktarımla okuyucuya sunulmuş. Selig'in yaptığı edebi incelemeler en son aktarılan konunun derinliğine güçlü vurgular yaparak anlatıyı zenginleştiriyor. Göndermeler ve incelemelerde vurgulanan kavramlar yerinde ve abartısız, net.

Selig'in özdeşleştiği karakter olan üvey kardeşi ile olan ilişkisi kendi gücüne atıf olarak da rahatlıkla algılanabilir. Sevgi / nefret ilişkisine sahip bir ailenin son üyeleri birbirlerine olan güvensizliklerini yenmek için ciddi çabalar harcıyorlar, araya karışan ensest korkusu gibi parazitler ilişkiyi vurgulamaktan ziyade Selig'in gücüne haddinden fazla abanması ve kendini bu koşul olmadan tanımlayamamasının altını çizen muhteşem bir metafor. Selig üzerinden yürütülen tartışmalar içedönük / dışadönük, bilgi / cehalet ikilemleri olduğu kadar uyum / uyumsuzluk'u da içeriyor. Freudyen göndermelerle katman kattığı kardeş ilişkisi, sevgi için rekabet kavramına dikkat çekiyor ve toplumdaki sosyal darwinist algıların altını çiziyor.

Karakter temas etmekten korktuğu için gücünü kullanarak önce güvence arıyor, kendini kabullenememiş, bir ucube olarak algılanacağını düşündüğü için sırrını paylaşamamış. Kendini değiştiremediği çin başkalarını değiştirmeye çalışması hüzünlü ve motif olarak, çarpıcı önermelerle okurla buluşuyor. Entropi açılımı yapılan pasaj gözden kaçacak gibi değil. Galathea göndermesi, karakterin benmerkeciliğini göz önüne koyan en güçlü öğe. Başka karakterlerin algıları üzerinden Amerikan Rüyası eleştirisi ve son bölümdeki Tanrı sorgusu çarpıcı ve sert önermelerle dolu. Kendi gibi bir telepat olan Nyquist karakteriyle olan zıtlıkları, kendini sorgulamasına neden olurken, gücünün onu nevrotik yapmadığı gerçeğiyle yüzleşmesine neden oluyor.

Akıcı dili, eleştirel yapısı, sert önermeleri, göndermeleri ustalıkla ve yerinde kullanması döneminin tarz ve akımlarını irdelemesi yoluyla geniş bilgi aktarması gibi özellikleri basit bir orta yaş krizi senaryosunun varoluşsal bir mücadeleye dönüştüğü kurguyla taçlandırılmış bir modern çağ klasiğine dönüştürüyor, bir okuma şöleni sunuyor.

David Selig, kırklarının ortasında dışarıdan belirgin bir özelliği olmayan bir adamdır. Mezun olduğu üniversiteye yakın oturmakta öğrencilere karşılaştırmalı edebiyat sunum ve tezleri konusunda "hayalet yazarlık" yapmaktadır. Yalnızdır, ancak kafasın... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
inci16, LegalMc tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi beğendi.
İçeriden Ölmek

10

Bu kitapta aksiyon yok, kovalamaca yok, gücü kaybolduğu için karanlık güçlerle gizli anlaşmalar yapan bir adam da yok. Sadece David Selig var. Gücünün kayboluşunu yorgun gözleriyle izleyen David Selig.

Silverberg gibi bir ustanın elinden de ancak böyle bir eser çıkabilirdi. Edebi değeri çok yüksek, kurgusu harika. Okurken yer yer sıkıldığınızı hissetseniz de aslında sıkılmıyorsunuz; sadece gerçeklerden rahatsız oluyorsunuz. Çünkü İçeriden Ölmek hiçbir şeyden çekinmiyor, her şeyi tüm açıklığıyla anlatıyor. Rahatsız olacaksanız, okumayın.

İki saattir düzgün bir yorum yapmaya çalışıyorum fakat beceremiyorum. Yorum yapabilecek bir şeyler bulamıyorum. Kitap yüksek dozda genel kültür içeriyor. Elliot'tan, James Joyce'tan, Robert Browning'den yapılan alıntılarla, yazarlar arası karşılaştırmalar ve göndermelerle dolu. Selig de oldukça felsefi derinliği olan bir karakter. Kitap genel olarak onun aklından geçenler şeklinde anlatıldığı için neredeyse her paragrafta altı çizilecek bir cümle var, bazen de bütün paragrafın altını çizmek gerekiyor. İşte yorumumu David Selig'in şu paragrafıyla bitiriyorum:


"Her şeyin ortasında, ölü noktadayım. Hareketsiz, statik; demir atmış gibi. Hayır, yalan bu, yalan değilse bile en azından kötü niyetten uzak ama yanlış bir ifade, hatalı bir metaforlar öbeği. Deniz seviyem alçalıyor. Hep cezirdeyim. Med-cezirin cezirinde, gel-gitin gitindeyim hep. Çıplak, kayalık bir kıyı oldum, demir gibi sert; geride kalan kirli kahve yosun şeritlerinin hızla çekilen köpüklü dalgalara salınmaya çalıştığı. Oraya buraya kaçışan yeşil yengeçler. Evet, çekiliyor sularım, azalıyorum, seyreliyorum. Biliyor musunuz, artık bunu da kadar dert etmiyorum. Çalkantılar yaşıyor, bir iyi bir kötü oluyorum ama
Artık
Bunu o kadar da
Dert etmiyorum."

Bu paragraftan sonra çevirinin kalitesinden de söz etmeden olmaz. Elif Ersavcı çok iyi bir iş çıkarmış, özellikle yukarıdaki paragraftaki gibi kelime oyunlarında ve alıntılarda kalitesini belli etmiş.

Bu kitapta aksiyon yok, kovalamaca yok, gücü kaybolduğu için karanlık güçlerle gizli anlaşmalar yapan bir adam da yok. Sadece David Selig var. Gücünün kayboluşunu yorgun gözleriyle izleyen David Selig.

Silverberg gibi bir ustanın elinden de ancak ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
Daha Fazla Göster

inci16 şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Sinestezya

%48
Sayfa 197.

Göğü Delen Adam

%34
Sayfa 38.

Kütüphanesinden Seçmeler

Süper İyi Günler
Başarılı İlişkiler Kurmanın 50 Yolu
Küçük Düşler Büyük Umutlar  (There's Cake in My Future Serisi 1)
Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
Evrenin Ötesi (Evrenin Ötesi #1)
Homeros, İlyada
Bir Genç Kızın Gizli Defteri (Bir Genç Kızın Gizli Defteri, #1)
Yalınayak Sokrates
Türk Toplum Bilimcileri 1
Katran Bebek
Mucizeler Atölyesi
Senden Önce Ben (Senden Önce Ben, #1)
Hayallerini Yak Evi Isıt
İlkesiz Deha
Kaiken
Başucumda Müzik
Pamuk Şeker
Sosyoloji (Sociology)
Karakter Aşınması
Kurumlar Sosyolojisi
Mor
Meçhul Bir Kadının Mektubu
Pandora (New Tales of the Vampires, #1)
Düşes
Elveda Afrika Hoşçakal Paris
Venedik'te Ölüm
Bir İdam Mahkumunun Son Günü
Kubbeyi Yere Koymamak
Anayurt Oteli
Gülümse Anılara
Kiralık Eş (For Hire, #1)
Eczacının Kızı
Alt Üst
Frederica
Ekmek Arası

Favori Yazarları (144 yazar)

sylvia day
cassandra clare
umberto eco
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (6 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (86 liste)

Takip Ettikleri (439 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (387 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Kaliteli Çeviriler

Kaliteli Çeviriler

3 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Kaliteli çevirilerden kastım şu: Özellikle son dönemlerde bir...

Friendfeed & Vikitap

Friendfeed & Vikitap

3 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Friendfeedde başlayan dostluk ve arkadaşlıkların Vikitap üzerinde de...

Aziz Nesin

Aziz Nesin

3 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Ne okuyacağına hala karar veremeyenler..

Ne okuyacağına hala karar veremeyenler..

3 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Okumaya başlamaktan korkan,kitabın arka sayfasından çok etkilenen ama...

Ölü filozoflar kahvesi

Ölü filozoflar kahvesi

3 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Her ay bir filozofun kitabını tartışmak için bu grubu kurmak istedim. umarım...

Sizi En Çok Etkileyen Karakterler ?

Sizi En Çok Etkileyen Karakterler ?

3 yıl, 11 ay önce üye olmuş.

Okuduğunuz kitaplar içinde sizi en çok etkileyen karakterler...

Okuma Güncesi (tümü)

Yüzyıllık Yalnızlık
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Mülksüzler
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Göğü Delen Adam
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sinestezya
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Demian (Emil Sinclair'in Gençlik Öyküsü)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Küçük Kız Kardeş
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Şampiyonların Kahvaltısı
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz