Zaman Çarkı, 01. Kitap: Dünyanın Gözü (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Zaman çarkı dönerVe Çağlar Gelir GiderOlmuş Olan. Olacak OlanVe Olmakta OlanHer An Gölgenin Altında Ezilebilir.Bırakın Ejder Bir kez daha zamanın Rüzgarlarına Binsin.İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkının dünyası...Bugüne dek yazılmış en görkemil fantastik kahramanlık öyküsü...

Zaman çarkı dönerVe Çağlar Gelir GiderOlmuş Olan. Olacak OlanVe Olmakta OlanHer An Gölgenin Altında Ezilebilir.Bırakın Ejder Bir kez daha zamanın Rüzgarlarına Binsin.İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkının dünyası...Bugüne dek yazılmış en görkemil fantastik kahramanlık öyküsü...

Baskı Bilgileri (düzenle)

Ciltli , 817 sayfa

2003 tarihinde , İthaki Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789758725717
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.9 puan (46 kişi)
123 okumuş, 27 okumak istiyor, 3 okuyor

9.0 puan (33 kişi)
80 okumuş, 18 okumak istiyor, 2 okuyor

9.1 puan (34 kişi)
78 okumuş, 19 okumak istiyor, 5 okuyor

8.9 puan (30 kişi)
67 okumuş, 18 okumak istiyor, 2 okuyor

9.2 puan (24 kişi)
59 okumuş, 16 okumak istiyor, 0 okuyor

8.7 puan (24 kişi)
57 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (22 kişi)
49 okumuş, 21 okumak istiyor, 0 okuyor

8.8 puan (18 kişi)
45 okumuş, 22 okumak istiyor, 2 okuyor

9.4 puan (25 kişi)
46 okumuş, 24 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

162 kitap, 1905 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Snarebasher gaye WalterWhite SerkeS zeyn avaya
6 kişi
leitastani Griffith snow_patrol Pluie janjanahmet Tawannanna han777 AstronotusOcellatus2 mustafaaydingurkan Zertunc lleyla Matrim Cauthon bellyjar mindwars basak Mervekoroglu pancho angelsbooks Uchihalı m. ekin Manga Elensar nuran34 koraysel matruskam cengizonkal kmlakyz harunsena21 einozsule DeePScaR yzl fierna lemantek kargasiz aokiji nikkolata dekadans jennywren OZ
135 kişi
Ador Buk@ ElpisLN mit1980 Khelben Lost Control reverdi Sefa ÖZPINAR imdbsever recycledbeing Tolzek Kareli Keabus zehra darknessfire symbicort Lotrist nephentus Okyanustanbul inci16 kaptankirk Vortex. sheyma sheydas kemal Hüznü Şenlendiririm evren retrospektif megoer Maria Puder FatosCetiner veintefleur Skywalker dreamero_x Kitten İrem_Aydın PennyWise Kamer maglor culnamo
75 kişi
aden isyan avaya
2 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bu seriyi "fantastik-kurgu" diyerek kısıtlamayı uygun bulmuyorum ben. Çok daha fazlasını içeren, karakter odaklı bir macera bu. Okuduğum en iyi macera ayrıca.

Tek sıkıntılı tarafı çok kalın olması ve fiyatının da buna bağlı olarak yüksek olması. Bir de 14 cilt olduğu düşünülürse... Yine de bir yerden başlamak lazım, kalınlığına ters bir hızla bitiyor kitap.

Bir fantastik romanın istenirse ne kadar gerçekçi yazılabilineceğinin de kanıtı ayrıca. Karakterler kahraman olmak için doğmuş özel kişiler değiller. Sıradanlar, vasatlar ve kendi saçma sapan idealleri ya da uçuk hayalleri yüzünden değil olayların onları iteklemesi yüzünden maceraya bulaşıyorlar. Bu ilk kitap da ağırlıklı olarak sıradan insanların büyüklerin ligindeki umutsuz koşuşturmasını anlatıyor. Bir bakıma etrafımızdaki o "büyük" adamların da geçmişte basit insanlar olduklarını söylüyor.

6 yıl, 9 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sadece ilk kitap olarak değil de serinini tamamına bakmak gerekirse;

Okuduğum en iyi fantastik seri kesinlikle. Edebi açıdan muhakkak daha iyi eserler vardır fakat hikayenin akıcılığı, karakterlerin gelişimi ve sayısı, her bir karakterin sürükleyici hikayeleri sayesinde +10.000 sayfalık bir seri olmasına rağmen hiç sıkmadan okunabilmesini sağlıyor.

Dünyanın Gözü ise serinin ortalama kitaplarından.Beklentileri kesinlikle karşılıyor fakat geri kalan kitaplar okunduktan sonra biraz onların gölgesinde kaldığı da bir gerçek.

Sonuç olarak kitabın kalınlığına bakılmaksızın okunması gerektiği kanaatindeyim zira bir kez başlayınca mutlaka bitiriyorsunuz.

6 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Çok uzun bir maceranın ilk kitabı. Dünyanın Gözü 14 ciltlik külliyatın en güzel kitabı değil. Seriye tavsiyeler ve/veya etraflarından duydukları büyük övgüler üzerine başlayanlar Dünyanın Gözü'nde hayal kırıklığına uğrayabilirler. Zira Robert Jordan Dünyanın Gözü'nde öncüllerinden esintiler taşıyan pek ögeye yer vermiş. Janraya hakim okuyucular böyle şeyleri pek hoş karşılamazlar. Robert Jordan'ın mekan tasvirleri kimi okuyuculara fazla ayrıntılı ve hatta yer yer gereksiz uzunlukta gelebilir. Tavsiyem; sıkın dişinizi. Çünkü büyük ihtimalle hayatınız boyunca okuyacağınız en ihtişamlı hikayeye giriş yapıyorsunuz.
Yukarıda bahsettiğim eksikliklerin aslında kafaya hiç takılmaması gereken şeyler olduğunu serinin ilerleyen kitaplarını okudukça anlayacaksınız. Robert Jordan Zaman Çarkı serisiyle fantastik edebiyatın gelmiş geçmiş en büyük 2-3 yazarından biri olduğunu kanıtlamıştır. Şahsi kanaatim Zaman Çarkı serisi fantastik edebiyat eserleri arasında hikayenin kurgusu, gelişimi ve karakterlerin gerçekçiliğiyle bir numaradır.

5 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnternette dolaşırken sürekli denk geldiğim bir seriydi.Ama serinin 14 ciltten oluşması,pahalı oluşu ve yazarının vefat etmesi benim gözümü korkutmuştu.Birgün 3.kitabın ilk cildine denk geldim hemde çok uygun fiyata.Dedim bir yerden başlamak gerek diyerek kitabı aldım.Nadir kitaptan güzel fiyatlarla 1. ve 2.cildi sipariş verdim.Belki sıkılırım devamı gelmez diye.İlk kitabı bitirdim ve hemen internet başına oturdum.Nadirden bütün zaman çarkı serisini sepete eklemeye başladım.2 ay olmadı ben bu seriye başlayalı ve bu kadar gün içinde sadece 4 kitap kaldı alınmadık.Seri su gibi akıp kendine bağlıyor.O tuğla kitaplar kısa sürede otobüste dolmuşta meraklı gözlere rağmen okunup bitiyor.İnşallah başımıza iş gelmeden seriyi bitiririm.Şu an 4.cildin 2.kitabındayım ve hala okumaya devam ediyorum.Benim gibi gözünüz korkmasın gözünüz açık olsun:))Zaman çarkı dönmeye devam ediyor:))

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ben şimdiye kadar fantastik kitap okuyorum diye kendimi avutuyormuşum .Robert jordan bambaşka bir dünya yaratmış bu kadar sayfa okukerken zorlanırım diye düşünmüşltüm ama kitabı elinden bırakamıyorsunuz ve sayfalar akıp gidiyor. Bayıldım okuken bire bir kendimi kitabın içinde hissettim. en başta sıkıcıydı bilmediğm kelimeler yeni dünya ama ileledikçe ve sonuna doğru vay be demekten kendinizi alamıyorsunuz.

3 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Uzun süredir fantastik serileri severek takip ederim, şu kadarını söylemeliyim ki yazar usta bir büyücünün büyüsünü mükemmellikle dokuduğu gibi dokumuş hikayesini. Ayrıntılar, karakterler, olaylar hepsi son derece tatmin edici. Kara Kule (Stephen King)den beri karakterlerle bu kadar yakınlaştığım bir kitap olmamıştı. Hiç düşünmeden alın ve okuyun.

4 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Uzun soluklu bir hikaye bu, hemen bitmesini beklemeden uzun zamana yayarak okumak gerekebilir. Ben bu kitabı beğendim ama henüz ikinci kitabı okumadım o yüzden serinin gidişatı için bir yorum yapamam. Sürekli aynı tempoda devam etmesini beklememek gerek kanımca. Betimlemeleri kuvvetli bir kitap.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Uzun zamandır başlamak istememe rağmen büyük bir keyif ve randımanla okuyamadım. Hikaye, örgü, kurgu beklentimin altında olsa da ve Jordan özellikle büyük öneme sahip olayları önemsizler gibi açıklamasız / belirtmesiz geçtiği için "Nasıl lan?" dedirtse de bunca destansı özelliği ve devasa ciltleriyle en azından "Okudum" demek için okunması gereken kitap.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

robert abimiz kitabın ön yüzünde yazılı olan "tabutunun çivileri çakılana kadar yazmayı düşünmektedir" sözünü tutmuştur. fantastik kurgu edebiyatı açısından son derece önemli bir seridir kanımca. en iyisidir hatta.

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Robert Jordan dünyasına giriş kapısı. ciltsiz 20, ciltli 13 kitap olan bu seri yazanın da okuyanın da emeğini değerli kılıyor.

5 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

moraine'nın manatheren'in son savaşını anlattığı kısım tekrar tekrar okunmalı

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Işığın ve gölgenin dünyası. Mükemmel örülmüş bir desen; en kalınından en ince ipliklerine, merkezden çeperlere varasıya..
Bu kitaba başladığımda o desende kaybolmuştum. Ve bundan gayet mutlu olmuştum. Bir süreliğine tam da istediğim bir yerdeydim..
Zaman Çarkı sona erdiğinde- Çark dönerken sonlar yoktur ama bu bir sondu- hayatım eskisi kadar anlamlı değildi..

3 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Zaman Çarkı 14 kitaplık epik fantastik bir seri. İlk kitap 800 sayfa. Serinin diğer kitaplarının da böyle sayfa sayısı çok. Hatta iki kısımdan oluşan ciltler de var.
Fantastik kitaplar anlatılmaz okunur olurlar genelde ve bu da öyle bir kitap. Konuya dair çok bir şey söyleyemem ama bir yolculuğun ilk adımı diye düşünebilirsiniz. Arada durağanlaşsa da kendini okutacak akıcılığı var. Bir karanlık güç, fantastik yaratıklar, büyü yapanlar, sıradan insanlar gibi çeşitli karakterler var.
Kitabın yetersiz yanı, heyecanıydı bence. Bazı bölümler nasıl okuduğumu anlamadan geçerken yoğunlukla durağan gitti.
Şöyle de bir bilgi vermem lazım. Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlarınıza veya izleyenlerinize bana geldiği gibi çok tanıdık gelecektir çoğu şey. Epey benzerlik taşıyorlar. Bu kitabın anlatımı Yüzüklerin Efendisi'ne göre daha sade.
Ama tabii seri çok uzun ve devamı nerelere gider diye merak içerisindeyim.

1 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Savaşlarda, evlatlarım, aptallar aptalca sebepler yüzünden başka aptalları öldürür.(Aşık Efendi)

4 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski