Yürüyen Kentler (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Savaşların dünya düzenini tamamen değiştirdiği, kentlerin makineler üstünde yer değiştirmek zorunda kaldığı bir zamanda, küçük yerleşmeleri kovalayıp avlayan Londra, onları parçalayıp kendine enerji sağlamaktadır. Anne ve babasını küçükken kaybetmiş olan genç tarihçi Tom, Doğa Tarihi Müzesinde, alt kasttan biri olarak çalışmaktadır. Kentin ünlü arkeoloğu, baştarihçi Valentinea hayran, kızı Katherinee de âşıktır. Ancak, baştarihçinin ansızın uğradığı saldırıyı engellemeye çalışırken kendini gizemli saldırgan Hester Shawla birlikte, yürüyüp giden Londranın dışına atılmış bulur. Ona ihanet eden kimdir? Belediye başkanıyla yaptığı gizli planlar nelerdir? Büyüdüğü kentten, sevdiği kızdan uzakta, çok güç koşullarda yaşam mücadelesi veren Tom gerçeğin peşine düşer...

Savaşların dünya düzenini tamamen değiştirdiği, kentlerin makineler üstünde yer değiştirmek zorunda kaldığı bir zamanda, küçük yerleşmeleri kovalayıp avlayan Londra, onları parçalayıp kendine enerji sağlamaktadır. Anne ve babasını küçükken kaybetmiş olan genç tarihçi Tom, Doğa Tarihi Müzesinde, alt kasttan biri olarak çalışmaktadır. Kentin ünlü arkeoloğu, baştarihçi Valentinea hayran, kızı Katherinee de âşıktır. Ancak, baştarihçinin ansızın uğradığı saldırıyı engellemeye çalışırken kendini gizem... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 351 sayfa

2013 tarihinde , ON8 Kitap tarafından yayınlandı


ISBN
978-605-4603-33-6
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.0 puan (3 kişi)
11 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

6.2 puan (6 kişi)
13 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

7.1 puan (7 kişi)
15 okumuş, 5 okumak istiyor, 1 okuyor

6.8 puan (4 kişi)
9 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (8 kişi)
10 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (2 kişi)
5 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (2 kişi)
10 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

8.4 puan (7 kişi)
8 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

8.6 puan (7 kişi)
8 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

1258 kitap, 6315 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
zerothh ahmetnurhak ilknuryalvac thyructus Enkitol ilkayzgr Lusie HelenBlack barisburak4 esraaa pelin erdem Nihan A. acayip adam Marius Antivenom shanehick gaiptekises remycem ilkayy00 ordoabchao Rabia İlhan bookslover kitapsevdalısı mursa
24 kişi
Joseph elfilmrn fusyamavisi EbruEr Thurin Aslı Kont
6 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Utopik olmasına karşılık oldukça sürükleyici olduğu için çok hızlı okunabiliyor. Philip Reeve gerçekten rastlanmamış bir konu yaratmış.

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Günümüzden binlerce yıl sonrası... Dünya tanınmayacak durumdadır. Kaynaklar kısıtlı olduğu için ünlü bir bilim adamının bulduğu "Yürüyen Kent" fikri, yerleşim alanlarını harekete geçirmiş; av peşinde dolanan veya büyük kentlerden saklanan yerleşim yerlerini içeren yapay bir ekoloji oluşmasına neden olmuştur. Londra'da 3. seviye bir çırak olan Tom Natsworthy, genç bir hayalperesttir. Çocukluk kahramanını suikastten kurtarması onu vahşi Çorak Topraklarda sürecek olan bir kovalamacanın içine itecek, hayatını korumaya çalışırken tüm kabullerini sorgulayacaktır.

"Kentsel darwinizm" olarak ifade edilen dini inanca yakın olarak algılanan görüş, aslında sosyal darwinizmin bir uyarlaması. Yazar, "kentin kenti yediği" bir dünyayı anlatırken Hobbes göndermesi yapmakta. Kentsel darwinizm, teknokratik bir oligarşinin iplerini elinde tuttuğu sert bir kast sistemiyle destekleniyor. Mühendisler en güçlü sosyal klanlar olarak okurun karşısına çıkarken Mobillik Karşıtı bir yapılanma yürüyen kentlerin ulaşamayacağı yerlerde sabitlenmiş yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar da okurun tamamen futurist bir tema içinde kaybolmasını engelliyor. Mobillik karşıtları terörist ve marjinal olarak algılansalar da tüm kentler arasında havacılar sayesinde dolaylı bir ilişki kurulmuş.

Kıyamet sonrası bir dünyada sıklıkla çevreye verilen hasar güzel tasvirlerle aktarılıyor, üstün kast olan Mühendisler Loncası'nın yanlış seçim ve kibri üzerinden elitizm ; mekanize zombiler yaratan, kıyamet silahları icat eden bilim adamları üzerinden doğal olana tahakküm arzusu eleştirilmiş. Hester karakterinin davranış bozuklukları ve tepkileri sıkça kayıtsızlık uyarısı olarak okurun karşısına çıkıyor. Altta yatan sosyal darwinizm teması faşizm esintileri içeren algılar içermekte.

Kurgu sürükleyici ve akıcı ancak bazı motifler üzerinde yazarın biraz daha çalışması gerektiği izlenimi uyandırıyor. Romantik ilişki motifi biraz kuru kalmış. Karakterler genel olarak inandırıcı ve yapay durmuyorlar ancak belli stereotiplerin de dışına taşmıyorlar. Dengeli bir kitap ve keyifli bir okuma sunuyor. Kıyamet sonrası ve "steampunk" öğelerini birleştiren eser yeni kapak tasarımlarıyla daha atmosferik duruyor.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Young adult yaşına hitab ediyor. Fikir parlak aslında ama çocuk masalına çevirmekten kurtaramamış kitabı. Post apokaliptik romanları sevenler deneyebilir ama dediğim gibi çıtayı yukarı almışsanız 'kralkatili güncesi' veya 'mistborn' gibi, muhtemelen size de çok hafif gelecektir.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

http://kronikokur.blogspot.com.tr/2015/06/yuruyen-kentler-predator-cities-1.html

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Şehir düzenlerini minimalize ederek ortaya koyması açısından önemli bir kitaptır. Sürükleyici ve heyecanla okunan bir kitap.

2 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski