Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Son İnsan (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Gotik edebiyat alanı, kadın yazarların sivrildiği bir türdür. Bazı eleştirmenler bu olguyu kadın yazarların özel yaşamlarında babalarından, sevgililerinden ve kocalarından gördükleri baskı, taciz ve zulümden etkilenmelerine bağlarlar. Mary Shelley de 1826da yayımlanan Son İnsan romanıyla gotik edebiyata özgü bilimkurgunun alt türü olan apokaliptik romanın ilk modern örneğini veren ve bu türün önde gelen yazarı oldu. Vahiy ya da gelecekle ilgili sırların aydınlığa kavuşturulması anlamındaki apokalips sözcüğünden türemiş olan apokaliptik kurgu, salgın hastalık, nükleer savaş, sibernetik ayaklanma, doğaüstü olaylar, ekolojik felaketler ya da başka afetler yüzünden uygarlığın sonunun gelmesini irdeler.

Son İnsan, bugün sıradan sayılacak kadar yaygınlaşmış bir konuyu, insanlığın yok oluşunu ele alan ilk büyük romandır. Shelley, bir salgının Batı dünyasındaki etkilerini Romantik dönemin akıcı üslubuyla dramatize eder ve gerçek kişilerin yansıması olan zıt karakterler eksenindeki bir kurguyla aktarır. Romandaki başlıca karakterler kısmen ya da tamamen Shelleynin çevresindeki kişilerden esinlenmiştir. Örneğin doğal bir cennet arayışı içinde tanıdıklarını peşinden sürükleyen Adrian, yazarın eşi Percy Bysshe Shelleynin kurgulanmış portresidir. Yunanlılarla savaşmak için İngiltereden yola çıkan ve İstanbulda ölen Lord Raymond ise Lord Byronın yaşamından esinlenmiştir. Roman, yazarın "seçkinler" diye adlandırdığı çevresini kaybetmekten duyduğu acıyı ve dünyanın anlamsızlığını, bireyin tarihi yönlendirme gücünden yoksun oluşunu da dile getirir. Shelley günlüğünde "son insan"dan "alter egom, ikinci benliğim, yoldaşlarımın benden önce ölmesiyle sevgili bir gruptan geri kalan yadigâr" olarak söz eder.

Gotik edebiyat alanı, kadın yazarların sivrildiği bir türdür. Bazı eleştirmenler bu olguyu kadın yazarların özel yaşamlarında babalarından, sevgililerinden ve kocalarından gördükleri baskı, taciz ve zulümden etkilenmelerine bağlarlar. Mary Shelley de 1826da yayımlanan Son İnsan romanıyla gotik edebiyata özgü bilimkurgunun alt türü olan apokaliptik romanın ilk modern örneğini veren ve bu türün önde gelen yazarı oldu. Vahiy ya da gelecekle ilgili sırların aydınlığa kavuşturulması anlamındaki apoka... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

616 sayfa

Can Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789750718014

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

6.5 puan (2 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

6.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (2 kişi)
3 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

2.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (2 kişi)
3 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (2 kişi)
3 okumuş, 2 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

Mit
7.5 puan (2 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

5.0 puan (2 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

5.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
Antivenom
1 kişi
beyzaaa dante ekhobiaS
3 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
Filtrelere göre değerlendirme bulunamadı
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski