Sil Baştan (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Ken Grimwood'un sıradışı eseri Sil Baştan, zihninize şu soruyu kazıyor: Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?
43 yaşındaki Jeff Winston bu şansı birkaç kez elde eder. Heyecanını yitirdiği evliliği ile geleceği olmayan işi arasında sıkışıp kalmıştır ve hiç beklenmedik bir anda ölüverir. Tekrar hayata gözlerini açtığında ise takvimler 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin duvarlarına bakarak uyanır. Her şey eskisi gibidir... Tek bir fark dışında: Jeff geleceği avcunun içi gibi bilmektedir. Futbol ligi final maçlarından at yarışlarına kadar kimin kazanacağını, Wall Street'te köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini... Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir?
Birçok dile çevrilen ve listeleri alt üst eden Sil Baştan hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayal gücünüzü de sonuna kadar zorluyor.

Ken Grimwood'un sıradışı eseri Sil Baştan, zihninize şu soruyu kazıyor: Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?
43 yaşındaki Jeff Winston bu şansı birkaç kez elde eder. Heyecanını yitirdiği evliliği ile geleceği olmayan işi arasında sıkışıp kalmıştır ve hiç beklenmedik bir anda ölüverir. Tekrar hayata gözlerini açtığında ise takvimler 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , Kapak Tasarımı: İlknur Muştu , 370 sayfa

Ocak 2010 tarihinde , Koridor Yayıncılık tarafından yayınlandı


ISBN
9786054188239

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.4 puan (617 kişi)
1256 okumuş, 296 okumak istiyor, 15 okuyor

8.3 puan (814 kişi)
1733 okumuş, 504 okumak istiyor, 17 okuyor

7.6 puan (677 kişi)
1750 okumuş, 376 okumak istiyor, 18 okuyor

8.6 puan (521 kişi)
1022 okumuş, 307 okumak istiyor, 8 okuyor

7.4 puan (1460 kişi)
2917 okumuş, 857 okumak istiyor, 64 okuyor

8.6 puan (464 kişi)
891 okumuş, 333 okumak istiyor, 8 okuyor

7.4 puan (146 kişi)
296 okumuş, 116 okumak istiyor, 5 okuyor

7.0 puan (125 kişi)
245 okumuş, 128 okumak istiyor, 8 okuyor

7.2 puan (95 kişi)
200 okumuş, 120 okumak istiyor, 3 okuyor

8.1 puan (440 kişi)
911 okumuş, 313 okumak istiyor, 28 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

168 kitap, 993 oy
135 kitap, 875 oy
69 kitap, 222 oy
1258 kitap, 6315 oy
44 kitap, 146 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

~butterfly~ aalizzwell1825 irem örnek K.Ş. marwhope medusangel cptesra mazidekaldıherşey hayall
9 kişi
rugeyyazeynep berk4ant hurinur suley_adam you better disappear busra96 ümmühanzilan mehonya psifonik Kızılaslan buketkurt Doka neval cansumenke mindwars nesli16 yucelnurr missliklik.blogspot.com Kitap kurdu hemşireee ahmshn sevda123 CelileKaplan ışıltı Gizem Kara Pillibebek falan filancaoğlu Merec-elBahreyn Nurullah63 Ahmet Doğukan merttoptas Ülkü Ciner DenizGul tubish ladybug senanita HankR South Nejla Güldalı tecu..
1022 kişi
Sevginur şüheda Kayla_Oz Onur Ozalp Gisem ayse.bykl brc.ay mustafacay İkisekerlihayat recycledbeing zehra sorguc Uyurgezer Pollyanna Sinestet ggülçin ofeLya dilarakeleser Samet Ophelia şewal46 vardars visnelirujum beyzakkoyunlu pusechemistry fulya humuhumunukunukuapua emriyeusta enesfurkanaras Elif ega Canan arina svgfyvz Hülya Ergün engin quents teşrinievvel ElpisLN hilal.bilge42
215 kişi
Kekligün subardaklikiz Meltem Takesso MedCezir Daytuna megalomankralice ozgeden osman34 Lanfan EasyTiger Gozdeguner Abrek berk4ant sahmeran_ delikitap Feanor
17 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kitap bitince şöyle dedim: Eee, sonra? Kurgusu güzeldi ama bu son yılların popüler romanlarında görülen bir şey; sonunu getirmiyorlar.

4 yıl, 11 ay önce
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bu kitabı hiç beğenmedim. Aslında romanın yazarına karşı bir eleştirim yok. Ben en çok yayıncılara ve eleştirmenlere kızıyorum. Yayıncıların, kitapları satabilmek için, eleştirmenlerin veya yazarların kitaplarla ilgili "muhteşem, olağanüstü" gibi klişeleşmiş zırvalıklarını kaynak olarak kullanıp bizi kandırmalarına acayip sinir oluyorum.

Yazarın, aman şöyle heyecanlı bir macera yazayım, kitabın satırlarını şöyle endamlı felsefe lafları ile süsleyeyim diye bir derdi yok zaten. Öylesine yazmış, takılmış kafasına göre. Vakit geçirmek –belki de para kazanmak- için öylesine yazmış bence. Kitap, alt mekanları ve olguları ile tamamen Amerikan yerel kültürünü yansıtıyor. Konu biraz evrensel olsa da kurgunun evrensel bir içeriği yok.

Kitabın iki temel odak noktası var :
1. Kırk yaşında –züğürt- bir insan ölse ve tekrar dirilip on sekiz yaşına geri dönse ve hayatı tekrar yaşama şansına sahip olsa, insan fıtratı en çok iki şeyi doğal olarak isteyecektir. Birincisi "cinsellik"; yazar, kitabın pek çok yerinde eğrelti derecesine varan ve rahatsızlık verecek şekilde cinsellik unsurlarını habire tekrarlaması da zaten bu yüzden. İkincisi işe "servet"; hayatını tekrar yaşama şansına sahip olan biri herhalde ilk düşüneceği şey zengin olmak ve bunun sağlayacağı zevk ve sefadır. Yazar, karakteri habire öldürüp, ona hayatı sil baştan tekrar, tekrar ve tekrar yaşatarak, bu olguyu sorgulatıyor.

2. Ünlü "Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez." sözüne karşı da yazar, "Doğru, ama çok yakından incelenmiş bir hayat da intihara değilse bile deliliğe yol açar." diyerek vermek isteği mesajı da vermenin gönül rahatlığıyla noktayı koymuş ve sanki kitabı yazmayı bitirmeden hadi eyvallah demiş!

4 yıl, 8 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Çok güzel işlenebilecek bir konu ama mantık hatalarıyla ve boşluklarla dolu. Daha iyisi yapılabilirdi ben pek sevemedim.

5 yıl, 6 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Bilim-kurgu olduğu için heveslenerek aldım, okudum. Sayfaların ilerleyişinde, kitabın akıcılığında hiçbir problem yok. Cümleler oldukça anlaşılır. Güzel bir nedene bağlandığında kurgu vasat değil. Fakat kitabın her sayfasında iyi de bu adam neden sürekli geçmişe gidiyor, bir nedeni vardır heralde diyorsunuz ve son sayfaya geldiğinizde hayal kırıklığıyla kitabı kapatıyorsunuz. Tatmin edici bir son, amaç ve neden bu kitabı çok daha güzel yerlere taşıyabilir.

4 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Açıkçası ben pek beğenmedim. Ne olayların sebebini ne de amacını anlatıyor. Sadece belli olayların tekrarlanması yazılmış.

6 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Kesinlikle okunmalı bence...bilimkurgu tadında sürükleyici,vay bee dedirten bir kitap.

5 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Olağanüstü bir kitap . Kurgusu süper . Tavsiye ederim

5 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

ölüp ölüp dirilmek,hrşyi öncsindn bilmk..oldukça ilginç!!!

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Hikaye güzel ve ilginç ama okurken bi yerden sonra sıkılmamak elde değil.

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Hayatı tekrar tekrar yaşamak ve hiç "keşke" dememek. Keşke gerçekte de mümkün olsaydı..

4 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ölüm anında olmasa bile, yaşadıklarımızı başa sarıp tekrar yaşama arzusu bir çoğumuzun içerisinde var.

Çekici geliyorsa bu düşünce, bu kitap sana göre..

Sade dili ile sürükleyici olmasa bile, konunun çekiciliği kitabı güzel kılıyor.

Tavsiye ediyorum.

4 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bir yerden sonra insanı yoruyor ve 1 kere yaşayıp yalnızca 1 kere ölmenin değerini hissettiriyor insana

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Kayboluş'a göre biraz daha idare eder diyelim ama bu da kötü bir kurgusu olduğunu değiştirmiyor malesef.

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Çok iyi bir bilim kurgu. Bazen çok fazla erotizm içermesi negatifliklerinden. İlginç olan yazar 59 yaşındaykan bu kitabın devamını yazarken kalp krizinden ölmüş..

4 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Kitap başlarında çok güzeldi okurken insanı gerçekten sürüklüyordu ama bir yerden sonra olabilecekler tahmin edilebilir bir hal aldı zaten 3. ölümünden sonra iyice saçmalıyor ortaları tam bir bocalama dönemi kitap sıkıyor insanı bazı yerlerde. Özellikle anlayamadığım nokta bu kadar hayat yaşamış insanların bu kadar tecrübe edinmiş kişilerin yaptığı hataları nasıl öngörememeleri "amerikalı yetkililere yardım ettikleri kısım" yani olacaklar barizdi bu kadarmı aptal olabilir insan dedim okurken bir ara işi iyice felsefeye vurup birkaç laf zırvasıyla enttellektüel bir hava vermeye çalışmış yazar becerememiş bana göre.


Sonuç olarak kitap kendini okutuyor en azından sonunu merak ettiriyor güzel bir konu bulmuş yazar fakat iyi işleyememiş sonucuda hiç tatmin edici değil kitap bitince "bumuydu yani o kadar beklentimin sonu" diyorsunuz yarım bir tat bırakıyor.
Yeni okuyacaklara tavsiyem fazla beklentileri olmasın sonunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

4 yıl önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Grimwood'un güçlü kurgu gücünün eseri olan "Sil Baştan", akıcı yazı diliyle bir çırpıda bitirilebilecek bir roman. Bu sonsuz hayat döngüsünde kaybolmaya hazır olun. :)

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Herhalde değeri ölümüyle anlaşılan yazarlardan. Kitabı ilk başta okuduğumda acaba yazar neden 60'lı yıllara gidiyor diye merak etmiştim. Daha ileriye gidebilirdi. Kitabı bitirdikten sonra yaptığım araştırmamda anladım ki yazar kitabı o yıllarda yazmış. :) O yıllarda bile böylesine kaliteli fantsatik eserler çıkıyormuş demek ki. Tavsiye ederim. . :)

6 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Hayatınızı tekrar tekrar yaşamak nasıl bir duygu olurdu diye düşünüyorsanız işte elinizin altında bulunması gereken kitap. Ken Grimwood, biraz da Bill Murray'in başrolünde olduğu Groundhog Day filminden esinlenmiş olsa da güzel bir hikaye yakalamış. Aynı günü değil de, aynı hayatı yaşıyor bu sefer karakterimiz. Türün meraklıları mutlaka okumalı.

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kesinlikle hic bir kusku duymadan bir kac sayfa okuyun, hikaye kendinizi icinize cekicektir zaten.

Okurken en cok zevk aldigim kitaplardan biri.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Hayatı tekrar tekrar tekrar yaşasam ne olurdu diye düşündüren bir kitap. Geçmişe dönüp yaptığımız her değişim aslında bugünkü hayatımızdan ne kadar farklı yerlerde olmamıza neden olur sorusunu düşünmeye sevk ediyor.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

eksiklikler çok insanların kafasında çok sorular bırakıyor ama bana sorarsanız hayal gücü olarak mükemmelden de iyi, sizin için mükemmel açlık oyunları mı mesela? bence ondan da iyi kurgu olarak

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hayatınızdan sıkıldıysanız hemen alın okuyun. Bir doyum noktası var mı irdeleyin.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Henüz başlarda oldugum için pek yorum yapamıyorum açıkçası...

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

sadece tek bir soru soracam. tüm bu döngülerin oluşma sebebi neydi?
adam aynı şeyi yaşayan biriyle karşılaşmasaydı bilinç altında oluşan bir döngü derdim. hani ölürken hayatınız film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçer ya (en azından bize hep öyle dediler) o saniyede belki tekrar tekrar şöyle yaşardım böyle yaşardım diye film şeridine bağlamış olabilir ama kendisi gibi bunu yaşayan birileriyle karşılaşıpta oluyor işte bir sebebi yok mantığına dayandırılması çok saçma geliyor. kitabın dayandığı birşey yoktu. güzelim konu bence heba edilmiş.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

bu kitap insanı iyi bir şekilde kendi içinde yolculuğa çıkarıyor

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Güzel gibi de, değil gibi de. Bir yerden sonra inanılmaz sıkıyor ve hadi bitsin artık diye okumaya başlıyorsunuz.

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çok sürükleyici.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

sürükleyici..ara ara boşluklar olsa da sonu da gayet başarılıydı.tavsiye ederim.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
2 puan

Okurken çok sıkıldığım ,gerçekten keyif alamadığım bir kitap ,açıkçası tavsiye etmiyorum...

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

favori kitaplarımdandır . yazarın 2 kitabını da okudum . 2. kitap bu kitaptan da harikaydı . konular çok farklı ve anlamlı

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

tekrar tekrar aynı yerden başa dönmerk eğlenceli :))

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Keşke geçmişime dönüp baştan başlayabilseydim diyenler için fikir açıcı bir kitap..

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

konusu değişik ve sürükleyici ama zaman çarkı bu kitabın bir benzeri olmuş

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

güzel bir kitaptı. kurgusu hoştu. üslup güzel. içerik güzel ama çok eğlenmedim kitabı okurken. aynı zamanda sıkılmadım da. okunabilir bence ama süper bir kitap değildi.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

bir süre sonra monotonlaştı zor bitirdim

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Her şey iyi güzel de son hı ?
son nerede ?

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bu kadar güzel bir konu yakalamışken neden bu kadar boşluklu, yaratıcılıktan uzak bir kitap ortaya çıktı aceba.
Başı ve sonu belirsiz. Detaylar yetersiz.
Verdiğim puan konuyadır, kitap benim için sınıfta kalanlardandır.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sonunu beğenmedim.Boşlukta kalmış.

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Cok guzel bir betimlemeyle, olen ve yasadigi her seyi hatirlayarak hayatinin ortasina donen birini anlatiyor kitap. Ilk bastaki adamin saskinligi o kadar iyi anlatilmis ki, sanki kendimi adamin yerine koymaktan alamadim. Sonuna kadar macera ve ask dolu giden hikayeyi, yazar her seyi uzaylilara baglayarak kitabin amacindan saptirmis bence.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

çok zekice kurgulanmış, etkileyici bir kitap.

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Bilim kurgu olarak okunması gerektiğini düşündüğüm güzel bir kitap

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Loto'nun çıkma ihtimalini,aşık olunacak insanla tanışma ihtimalini,sonsuz mutluluk ihtimalini içinde barındıran o sihirli sözcük; YARIN .

ve

Her yarın yeni bir gün..

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Bu kitabı okurken biraz sıkıldım. Sürekli bir kısır döngü vardı. Ama zaman geçirmek isteyenlere tavsiye ederim.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Kitabın başlarından itibaren gidişatı çok güzel fakat sonu çok basit bir şekilde kalmış.Böyle zevkli ve merak uyandırıcı bir kitap dan çok spontane bir son olmuş daha iyi olmalıydı.Şahsen kitabı bitirince bu muydu yani dedim..

4 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
2 puan

Hayal kırıklığına uğradım. sürekli bir kısır döngü içinde gelişen olaylar. Açıkcası benim için vakit kaybıydı :(

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

ÇILGINDI ÇILDIRDIM AMA GÜZELDİI

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

İlginç ve sürükleyici bir konu. Sonu dışında güzel kitap sonu çok daha iyi olabilirdi.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kurgu, hikaye güzel. Cinselliği birçok yerde kullanmış,oralar biraz rahatsız edici. Gözüm kapalı okumak zorunda kaldım :)

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Güzel bir konusu vardı, merak duygusuyla kitabın sonuna kadar sürükleniyorsunuz ve bittiğinde oluşan boşluk duygusu..

4 yıl, 5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski