Sevme Sanatı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bu kitap, sevme sanatı konusunda hazır bilgi isyetenleri umut kırıklığına uğratacaktır. Tersine, burada gösterilmek istenen şey sevginin, belli bir olgunluğa erişmeden, rastgele herkesin tadabileceği bir duygu olmadığıdır. Kitabın amacı okuyucuya, bütün kişiliğini yaratıcı yönde geliştirmedikçe sevme çabalarının boşa çıkacağını, komşusunu sevme yetisi, gerçek alçakgönüllülük, gözüpeklik, inanç ve disiplin olmadan sevgide doygunluğa eremeyeceğini göstermektedir.

************

Hiçbir şey bilmeyen hiçbir şeyi sevmez. Hiçbir şey yapmayan hiçbir şeyden anlamaz. Hiç bir şeyden anlamayan kişi değersizdir. Ama anlayan kişi hem sever, farkeder, hem de görür... Bir şeyin yapısında ne kadar bilgi varsa, o kadar sevgi vardır... Bütün meyvelerin çileklerle aynı zamanda olgunlaştığını hayal eden kişi üzümler konusunda hiç bir şey bilmiyor demektir. (PARACELSUS)
Sevme sanatı konusunda kolay bir yol bulmayı umanlar için bu kitabı okumak hayal kırıklığı yaratan bir deneyim olacaktır. Tersine bu kitapta, sevginin ulaşılan olgunluk düzeyi ne olursa olsun, kişinin kolayca ulaşabileceği bir duygu olmadığını gösterme amacı güdülmüştür.
Bu kitap, sevme sanatı konusunda hazır bilgi isyetenleri umut kırıklığına uğratacaktır. Tersine, burada gösterilmek istenen şey sevginin, belli bir olgunluğa erişmeden, rastgele herkesin tadabileceği bir duygu olmadığıdır. Kitabın amacı okuyucuya, bütün kişiliğini yaratıcı yönde geliştirmedikçe sevme çabalarının boşa çıkacağını, komşusunu sevme yetisi, gerçek alçakgönüllülük, gözüpeklik, inanç ve disiplin olmadan sevgide doygunluğa eremeyeceğini göstermektedir.

************

Hiçbir şey... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

116 sayfa


ISBN
9789758587469

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.0 puan (26 kişi)
138 okumuş, 19 okumak istiyor, 0 okuyor

8.9 puan (123 kişi)
413 okumuş, 132 okumak istiyor, 5 okuyor

8.1 puan (138 kişi)
350 okumuş, 185 okumak istiyor, 8 okuyor

7.5 puan (125 kişi)
328 okumuş, 142 okumak istiyor, 4 okuyor

8.5 puan (180 kişi)
377 okumuş, 247 okumak istiyor, 14 okuyor

8.2 puan (101 kişi)
351 okumuş, 80 okumak istiyor, 4 okuyor

7.9 puan (107 kişi)
222 okumuş, 139 okumak istiyor, 7 okuyor

7.9 puan (127 kişi)
316 okumuş, 155 okumak istiyor, 8 okuyor

8.5 puan (164 kişi)
322 okumuş, 249 okumak istiyor, 9 okuyor

7.7 puan (96 kişi)
262 okumuş, 150 okumak istiyor, -1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

294 kitap, 3199 oy
36 kitap, 56 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

bulutlariseverim Büşra uzun dendenn sevde bibulamadim
5 kişi
Cessie ilkyylmz ELİF kevir Violet Zarpandit lalca buzzinga Oz Prescilla pisuvar starbuck aylin70 busra duenessa kuyudaki hazal kolinahr RUDO hg demian Neva matilda elifki petitbeurre ravaella Cegerxwin haticeylan Galaxie eowynthir dincsal sura_kaya enamels sedaerdal sslemm serappasali Kaotikfare oM3y gelcaydemledim Gingy
215 kişi
Shehla ehlikeyf dancemylifeaway Hypatia Dicle mahsunonur bonjoursir karagozozlem elifff ezgiidmn Godot hortumsuzfil cyildiz76 Büşra059 retrospektif selahaddin Orege şeffaf kaplık bombyx__mori Lale berraaktas 030aa arın senam beyzaaa serv-i hoşreftar armes merve@ aden isyan kağıthelva darknessfire hezgill angela818 ıslakçeltik zuhall Kayıp Düşler Bulvarı Hilâl seraycakir ziyan mugber
80 kişi
joyhog asau cutemathteacher
3 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yazar metnine, sevginin bir sanat gibi bilgi ve çaba gerektiren bir edim olduğu savunusuyla girmiş, insanın sevilmek adına girdiği çabaları açılımlamış. Ün, para ve güç için her şeyi yapabilecekken sevmeyi öğrenmek adına hiçbir şey yapmadığımızı belirtmiş. Yalnızlığın yarattığı huzursuzluktan bahsedip İncil'den örnek olarak Cennet'ten kovuluş mitosunu vermiş. Alışveriş mantığı ve tüketim açlığı üzerine dönen bir kültürde insan ilişkilerinin mal mülk ve ticari açıdan geçerli olan yöntemlerle yönetildiğine şaşırmamak gerektiğini belirtmiş. Rank'a atıfta bulunup bir arada olmanın getirdiği güvenlik hissinin bireyin yaşı ilerledikçe azaldığına dikkat çekmiş. Kitleye teslim olmaktan bahsederken Le Bon'a gönderme yapan yazar, yalnızlığın bastırılması için alkol uyuşturucu ve seks kullanıldığını, dışlanma korkusunun kişiyi uyumcu veya toplumdışı yaptığını ifade etmiş. Bir olmak ve aynı olmak arasındaki farka değinip bireyselliği tatmak için sanat ve zanaatın önemine değinmiş.

Mazoşizmi ve sadizmi açılımlayan, etkinlik ve edilgenlikten bahseden yazar, Freud'un ataerkil önermelerini eleştirmiş.Viktoryen şovenizmden tam kopamadığı sezilse de yazar androjeni kuramına ve empatiye değinmiş. Sevginin paylaşımla doğduğunu ve geliştiğini belirten Fromm bu durumun güçlü bir duyguya kapılmanın ötesinde bir seçim, bir karar, söz verme ve yargı olduğunu söylemiş. Haklı olarak annenin çocuğuna duyduğu sevgiyi yüceltip anaerkil toplumdan ataerkile geçişi irdelemiş. Narsisizm, bencillik, çıkarcılık ve özgeciliği açtıktan sonra, Tanrı sevgisi kavramına girmiş ve tasavvufa geniş yer vermiş. Daha çok Doğu felsefesinin önermeleri üzerinden duran yazar, düalist ve tersinir çıkarımları ve diyalektiği metninde sıkça kullanmış. Metninde Totem ve Tabu öykünmeleri sezilen Fromm, Freud'un klasik psikanalizinden tam kopamadığını hissetiriyor. Lao Tse, Herakleitos, Aristoteles alıntılarına yer vermiş. Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sından alıntılar kullanarak kapitalist toplum eleştirisine giren yazar, özellikle yabancılaşma ve izolasyon üzerinde durmuş.

Çeşitli nevrotik edimleri ve yalancı sevgi türlerini örneklerle açıkladıktan sonra Oedipal kompleks'e dayalı görüşlerini sunmuş. Yaptığımız her şeyin zaman kazanmak adına olduğunu ancak kazanılan zamanla ne yapacağımızı bilemediğimizi, bu yüzden sadece zaman öldürmeyi tercih ettiğimizi ifade edip, modern toplumun doyumsuzluğunu oral fiksasyonla açıklamış. Seçici duyarlılık ve benmerkezci algıyı açıklayıp eleştirmiş. Son bölümde tüm görüşlerini toparlayıp özet halinde günlük yaşama uyarlamış. Marx etkilenmesi hala seçilse de metni boğacak yoğunluğa ulaşmamış.

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

bu kitabın ikinci elini bulabilsem keşke.

3 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Çok etkilenmedim,fazlaca Hristiyanlıktan bahsedilmiş,örnekler verilmiş. Doğan cüceloğlu okumayı tercih ederim.

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Kitap kuramsal bir kitap olmanın ötesinde. Sonlara doğru hayatın içinden örnek vermesi ile muhteşem bir kitaba dönüşüyor. Çok beğendim. Tavsiye edilir. Özellikle psikoloji ile ilgili olan insanlar için veli nimettir. Üniversitede psikoloji hocam tavsiye etmişti. Bende tavsiye ederim.

2 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

bilinen kişisel gelişim kitaplarından değil, aptalmışsınız ve her zaman mutlu olup aşık olmak zorundaymışsınız gibi öneriler içermiyor. tanımlarını ve nedenlerini aslında hiç sorgulamadığımız duyguların ve bu bilinmezlikle gelişen beklentilerin, olması gereken diye bildiğimiz şeyleri, en temel olgulardaki anlayışları sorgulatan, tecrübeler arttıkça duygular üzerine kurduğumuz tabuların bizi mutsuz ettiğini gösteren de bir kitap. çok çabuk ilerliyor zaten, bu duyguyu sorgulamak isteyenlerin okuması tavsiye bir kitap.

1 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski