Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Rus Kışı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Aşk ve sanata, ihanet ve telafiye dair bu nefes kesici öyküde gizemli bir mücevher hayat değiştiren bir sırra ışık tutuyor.
Olağanüstü mücevher koleksiyonunu açık artırmayla satmaya karar veren, bir zamanlar Bolşoy Balesi'nde büyük bir yıldız olan Nina Revskaya, nihayet geçmişine bir perde çekebileceğine inanır. Ancak, eski balerin hiç tahmin etmediği bir şekilde kendini vatanının ve yarım asır önce hayatını değiştiren hem ihtişamlı hem de üzücü olayların hatıraları altında ezilirken bulur.

Nina Rusya'da genç bir kızken tiyatronun büyüsüne kapılır; şair Viktor Elsin'e âşık olur ve en sonunda sevgili arkadaşları (muhteşem bir besteci olan Gersh ve en yakın arkadaşı zarif Vera) ile birlikte Stalinist saldırganlığın kurbanı olur. Yine Rusya'dayken korkunç bir keşif, büyük bir ihanetin ve ustaca bir planın kıvılcımını ateşleyerek Nina'nın Batı'ya kaçmasını ve en sonunda Boston'a yerleşmesini beraberinde getirir.

Nina ömrünün yarısını sırlarını saklayarak geçirir. Ama iki kişi geçmişin karanlıklar içinde kalmasına izin vermeyecektir: Boston'daki bir müzayede evinin genç ve meraklı çalışanı Drew Brooks ve nadir bulunan bir mücevher setinin, kendi belirsiz geçmişini aydınlatabileceğine inanan Rusça profesörü Grigori Solodin. Bu alışılmadık ikili beraberce bir aşk mektubu, bir şiir ve kaynağı belli olmayan bir kolyenin etrafındaki esrarı çözmeye uğraşırken, karşılaştıkları bir dizi gerçek hepsinin hayatlarını değiştirir.

Geçmiş ile şimdiki zamanı, Moskova ve New England'ı, dans dünyasının sahne arkasındaki heyecanı ile sanatın dönüştürücü gücünü iç içe geçiren Daphne Kalotay'ın zekice kaleme alınmış bu ilk romanı, tarihin gücü karşısında çaresiz kalan bireylerin yaşadığı belirsizlikleri ve korkuları ele alırken, büyük sıkıntıların yaşandığı dönemlerde bile insan ruhunun güzelliğe ve zarafete, bağışlamaya ve aşkınlığa ulaşmak istediğini doğruluyor.

Aşk ve sanata, ihanet ve telafiye dair bu nefes kesici öyküde gizemli bir mücevher hayat değiştiren bir sırra ışık tutuyor.
Olağanüstü mücevher koleksiyonunu açık artırmayla satmaya karar veren, bir zamanlar Bolşoy Balesi'nde büyük bir yıldız olan Nina Revskaya, nihayet geçmişine bir perde çekebileceğine inanır. Ancak, eski balerin hiç tahmin etmediği bir şekilde kendini vatanının ve yarım asır önce hayatını değiştiren hem ihtişamlı hem de üzücü olayların hatıraları altında ezilirken bulur... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

496 sayfa

Ocak 2012 tarihinde , Epsilon Yayınevi tarafından yayınlandı


Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

9.0 puan (10 kişi)
16 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (8 kişi)
9 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

3.7 puan (3 kişi)
5 okumuş, 3 okumak istiyor, -1 okuyor

5.0 puan (1 kişi)
3 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

8.7 puan (6 kişi)
8 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

9.1 puan (7 kişi)
9 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (3 kişi)
6 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

6.5 puan (6 kişi)
7 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

8.4 puan (15 kişi)
20 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
Kayla_Oz hatice2386 TuğbaB iroshjum Leylak Hayata devam kitapkurdu37 kitaplarla beslenmek Özlem dereli fatmaisleten TILSIM dudu ggülçin gamzelaa ilkerkabaci
15 kişi
Cessie NuRTeNcE ehlimana Zahide karagozozlem ipekTo zezéé malinka Halenin Haresi reamda
10 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

''Bu roman hayal ürünüdür ''diyen yazarının, belgelerden okuduklarından,birikimlerinden kurguladıkları,yarattığı karakterleri anlatım dili ile mükemmeldi!

İlk başlarda oldukça sakin hatta durağanken ( bu arada okuyucuyu avucuna alıyormuş )sonrasında elinizden bırakamaz duruma geliyorsunuz.
Kreşendo gibiydi...Yavaş yavaş yükselen heyecan,hızlanan sayfa çevirme hızı merak tüm kitap boyunca sizi etkisi altına alıyor.

Rusya'nın 2. dünya savaşı sonrasında,Nina'nın hayatı merkezli,arkadaşlıkları,aşık olduğu kocası,her şeyi olan kendini adadığı işi bale.

Baskın bir yönetimin,doktirinlerin,yoksunlukların,kabullenişlerin,pamuk ipliğine bağlı güven duygusu,herkesin tedirgin diken üstünde olduğu bir yaşam ve sonuçta çok büyük bir yanlış anlama ( işte tam burada hikayenin gerçek olmadığına çok sevindim!! ) belkide kader döngüsü böyle olmalıydı geleceğe iyi bir şeyler aktarılabilmesi için...

Geçmişle günümüz arasındaki anlatım dengesi çok iyiydi ,gizemli geçmişe dair anlatılanları okurken günümüze dönüşü rahat bir soluk aldırtıyordu Grigori'nin akademik kişiliği, geçmişine dair sorular,arayıp bulamadığı cevaplar,Drew'in hayatına girişi, umutlar...

Kitabı çok çok sevdim çeviri 10 puandı, kesinlikle okunmasını tavsiye ederim!

Şu sözü çok sevdim ''Hırsızlar,fahişeler ve İç İşleri Komiserliği geceleri çalışır'' Robert C.Tucker

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Etkileyici, sürükleyici, merak uyandırcı, duygularınızı har vurup harman savuracak ve sonunda "offf yaaa, niye böyle bitti ki, biraz daha detay olsaydı keşke" diyecek bir kitap okumak istiyorsunuz en doğru kitap RUS KIŞI kitabı!!!

Yazarın ilk romanı bu! Dilerim yazmaya devam eder. Çünkü anlatımı, kurgusu, karakterleri ve beden dillerini anlatımı çok çok başarılı.

Kitabın konusuna çok fazla girmek istemiyorum. Çünkü okundukça öğrenmeli diye düşünüyorum. Ama karakterlere az biraz değinmek istiyorum :)

Öncelikle Nina Revskaya... Ünlü bir balerin, hırslı, kıskanç ve biraz fazla egoist. Öyle ki başlarda kendisi için üzülürken yeri geldi beter ol bile dedim :)

Drew, müzayede müdür yardımcısı. 30'lu yaşlarında, boşanmış, yalnızlığı seven enteresan bir tip. Sevmekten ve sevilmekten korkan bir yapısı var :S

Son olarak adamım Grigori! Bu romanda beni en çok etkileyen karakter! 50 yaşında, eşini 2 yıl önce kaybetmiş bir adam. Eşine olan aşkı, sevgisi, sadakati, özlemi yürek burkan bir kişilik. Ara ara ortaya çıkan gamzeleriyle öyle çekici ki ve bir o kadar da utangaç. Sevilesi, hayran olunası bir adam işte, daha ne diyeyim :)

Veee bu 3 kişiyi bir araya getiren kimi zaman ayınlık, çoğu zaman karanlık bir geçmiş ve gizemli bir kolye...

Yani, sözün özü bu kitap kaçmaz diyorum, başka da bi'şey demiyorum :)

Ayrıca çevirisi de çok başarılı. Kübra Tekneci'yi yürekten kutluyorum...

6 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bir kolye ile başlayan değişik bir romandı...Tavsiye ederim.Okuyun derim :)

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Cok begendim

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

http://zamansozleri.blogspot.com/2014/03/rus-ks-daphne-kalotay.html

4 yıl, 3 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski