Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Oyuncak Tamirhanesi (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Uzmanlıklar çağında yaşıyoruz. İvan İllich’in deyimiyle, ‘kabiliyetsizleştirici uzmanlıklar çağı’nda hem de… Her konuyu ‘uzman’lara bırakırken, fıtratın sesi de, vahyin sesi de duyulamıyor kulaklarımızda. Bunca gürültü arasında, kendi iç sesimizi dahi duyamaz haldeyiz.
Oyuncak Tamirhanesi, bu duruma karşı, yürekli bir isyanın ifadesi. Özelde psikolojizmin insana dair tahakkümüne meydan okuyan yazar, şu gerçeği seslendiriyor: İnsanı tanımak, bir ‘uzmanlık’ konusu değildir. Kendi iç sesine ve vahyin sesine beraberce kulak veren bir kişi hayatın anlamı, aile, çocuk, insan-insan ilişkileri konusundaki temel doğruları pekâlâ kavrayabilir!

“‘İyi şeyler bizden; kötü şeyler ortamdan, ebeveynden, kaderden. İyileri bizzat biz yaptık, kötüleri annemiz babamız yüzünden yaptık,’ öyle mi? ‘İyi insan’ olmanın yolu ‘ideal şartlar’dan ve ‘mükemmel ortamlar’dan geçmiyor oysa. Bizi bu kişiliğe anne-babalarımız mahkûm etmiş de değil.
Denklemi şöyle kurmak gerekiyor: Anne-babalarımızın bize nasıl davrandığı, anne-babalarımızın imtihanıdır. O davranışları nasıl içselleştirdiğimiz, nasıl yorumlayıp şekillendirdiğimiz ise, bizim imtihanımız...
Yoksa, irade denilen şey insana niye verilmiş olsun?”

Uzmanlıklar çağında yaşıyoruz. İvan İllich’in deyimiyle, ‘kabiliyetsizleştirici uzmanlıklar çağı’nda hem de… Her konuyu ‘uzman’lara bırakırken, fıtratın sesi de, vahyin sesi de duyulamıyor kulaklarımızda. Bunca gürültü arasında, kendi iç sesimizi dahi duyamaz haldeyiz.
Oyuncak Tamirhanesi, bu duruma karşı, yürekli bir isyanın ifadesi. Özelde psikolojizmin insana dair tahakkümüne meydan okuyan yazar, şu gerçeği seslendiriyor: İnsanı tanımak, bir ‘uzmanlık’ konusu değildir. Kendi iç sesine ve vah... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 224 sayfa

Mart 2011 tarihinde , Nesil tarafından yayınlandı


ISBN
9 789752 699090
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.0 puan (2 kişi)
6 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

9.5 puan (2 kişi)
9 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
5 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

7.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

1 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

2 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (8 kişi)
13 okumuş, 10 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

30 kitap, 152 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

ikizintekiyim
1 kişi
Esma tirit kahverengi delibu aktura mesuthayat raifrasimpuder arzubal Enlargyan elfnrdyr ayşe nur beyzanur cetin monnax Gökkuşağı Siznediyor nuranza
15 kişi
derin_kuyu Halenin Haresi Ophelia ekhobiaS kelebekb / seheriz / sheydas Lavin sibel çetin sbryc Giyotin07 OokuyanKedi LaLeTuTKuNu aslii
14 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Modern çağ eleştirisinin en güzel açıdan yapılmış hali. Kabullendiğimiz bazı şeylere başka bir bakış sunmus M.Karabaşoğlu. Ve 'Başka Türlü Okumalar' bölümü var ki, en çok etkilendiğim.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Herkesin okuması gereken bir başucu kitabı. Size yeni bakış açıları getireceği muhakkak. Metin Karabaşoğlu'ndan gerçekten iyi bir kitap.

5 yıl, 3 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski