Otostopçu 1 Otostopçunun Galaksi Rehberi (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adamsın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otospotçunun Galaksi Rehberi BBCde radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu.Galaksinin haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak bir güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymundan gelen halkı genellikle mutsuzdu. Ağaçlardan inmekle büyük hata yaptıklarını düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile hamle olduğunu ve okyanuslardan asla ayrılmamış olmaları gerektiğini söylüyordu. Sonra adamın birinin, sırf değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazık davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü, o önemsiz gezegen bir kestirme yol uğruna yok olup gidecekti. Ama bilinmeyen gerçek şuydu ki gezegenin yaratılış amacı yalnızca Nihai Soruya cevap bulmak için yapılan bir deneydi...

Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adamsın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otospotçunun Galaksi Rehberi BBCde radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu.Galaksinin haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak bir güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymundan gelen halkı genellikle mutsuzdu. Ağaçlardan inmekle büyük hata yaptı... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

247 sayfa


ISBN
975824062

İlgili Kitaplar

8.5 puan (53 kişi)
132 okumuş, 62 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (186 kişi)
439 okumuş, 148 okumak istiyor, 9 okuyor

8.3 puan (132 kişi)
307 okumuş, 62 okumak istiyor, 4 okuyor

8.4 puan (95 kişi)
249 okumuş, 66 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (30 kişi)
72 okumuş, 25 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (37 kişi)
85 okumuş, 21 okumak istiyor, 1 okuyor

7.7 puan (21 kişi)
47 okumuş, 24 okumak istiyor, 1 okuyor

8.2 puan (135 kişi)
240 okumuş, 92 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

162 kitap, 1905 oy
81 kitap, 349 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Swallow busesun tarçınkokusu emrahy oguzmerve Sadie Kane
6 kişi
efnank ortasekerli Dt bbagrvatan Büşra slvalacahan eylulberna Cem KAYA BeyzanurTrkoglu tempatina Mustafa Bostancı ozmus fante ışılbacak grkmkyck Shurumshine oblomovv Ismailkasap phantom shramanan Oya K. anthawise bigbang garbage ignatius reilly eylemille Melinistik aklidenge prettyinpink zek Emre Kara skyozlem Pinar Dilek Öz Epichan bfmermer zerothh UçanPenguen _derya_
199 kişi
ezgielifece romulus fischermaux dozuarap Ömür Tekince RenkliKitap flzpink Temurah arachnera dudaklarimkilitli safakonder elroy Hypatia pi_den noreman Lordmuti Oprichnik bidamlam busran smrknd zehra Sefa ÖZPINAR jazzdevil myrantha anagram dekadans gosmik GLY Miray nslhnbyl louzhijie belma sebil melisgokce indiancows neverlandin ruhu emrsah Marcos schrödinger's cat beleşkitapçokgüzel
154 kişi
fabuleux
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Ne diyebilirim ki? Şimdiye dek yazılmış en iyi komedi/bilim-kurgu kitabıdır Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi. Gerek karakterleri gerekse yaşanan olaylar olun hepsi de birbirinden absürttür. Buna rağmen yazar size öyle bir mantıklı bir açıklama yapar ki yerinizde apışıp kalırsınız :)

Bir alıntı:

Slartibartfast: "Adın ne insan?"
Arthur: "Dent. Arthur Dent."
Slartibartfast: "Pekala Dentarthurdent..."

Alın, okuyun. Pişman olmazsınız.

7 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Richard Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı" adlı kitabını ithaf ettiği dostu, Douglas Adams'ın kült eserini tanıtmaya çalışacağım. Dr. Who adlı ünlü dizide editör olarak çalışan yazar bilim kurgu ve mizahı harmanlayacak eğlenceli bir eser yaratmak amacıyla kolları sıvamış, öncelikle BBC radyo oyunu olarak geliştirdiği eserini daha sonra kitaba dönüştürmüştür. Giriş yazınında fikrin nasıl geliştiğini bize esprili bir dille anlatan yazar, sağolsun gezegenden ayrılmak için yapmamız gereken şeyleri ve NASA'nın telefon numarasını da bize vermiştir.

Arthur Dent, akşamdan kalma olarak uyanır. Sıradan bir perşembe sabahıdır onun için bu. Evini yıkmak için bekleyen buldozerleri fark eden Dent, her mantıklı insan gibi buldozerlerin yolu üzerine çamura uzanır. Onu çiğneyip evini yıkamazlar sonuçta. Bu sıradan sabahta ( haber verilmediği için ) itiraz etmediği imar planları yüzünden evinin yıkılması can sıkıcı bir durumdur. Gezegeninin de hiperuzay otobanı inşası için yıkılacağını öğrendiğinde Murphy'nin yardımcı pilot koltuğunda oturduğu komik macerası yeni başlamaktadır. Sağolsun uzaylı arkadaşı Ford Prefect, otostop çekerek onu nihai yıkımdan kurtarır. Ardından gelecekler ise şu ana kadar olanlar kadar mantık dışı ve komiktir...

Kitap tam bir kahkaha yuvası. Yanlışlıklar komedisi ve tezatla harmanlanmış mizah, kara mizahtan ince çizgilerle ayrılıyor ve yazarın göndermeleri arasında okuyucuyu samimi diliyle gülümsetiyor.Tatlı kurgu oyunları nda, K. Dick'in akıl oyunlarının mizahi versiyonları, Asimov'un mantık düellolarının tezatlarını kullanan yazar, kimi zaman mantığı tatile çıkarıyor ve güldürüyor. Belli akım,kurum ve görüşleri esprili bir dille yeren kitap akıcı ve eğlenceli bir okuma sunuyor. Neden kült olduğunu her sayfasında kanıtlıyor.Yazıldığı yıllarda hakkında çok az şey bilinen kuram ve motifleri başarılı kullanması da cabası.

5 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Bir klasik!

7 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hayatın anlamını açıklıyor kitap, daha ne olsun. :)

7 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Başka bi galaksiden kopup gelmiş absürd uslubu hayran bıraktı. ve evet,hayat evren ve herşey hakkındaki o nihai sorunun cevabı bu kitapta.

6 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İyi kurgulanmış ve bu yüzden başta okuyanı bir bilgi borbardımanına tutan fakat sonraları alışıp elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitaba dönüşen sihirli yolculuk (ya da teknolojik).

5 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Sorunun tam olarak ne olduğunu bildiğiniz zaman,cevabın ne anlama geldiğini de anlayacaksınız."
eğlenceli anlatımıyla zekice kurgulanmış bir kitap.felsefesi sarıyor,devam kitaplarını ister istemez merak ediyorsunuz.

4 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İlk kez bilim kurgu okudum, konusunu ve kurgusunu karışık bulduğum için ilk başlarda olaya adapte olmakta oldukça zorlandım. Fakat sade ve akıcı dili ile başlamam ile bitirmem bir oldu. Öyleki garip bir şekilde bırakamıyorsunuz kitabı bir sayfa bir sayfa daha derken bakmışsınız bitmiş, yazarın esprili dili ayrı bir hava katmış olaya.

2 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

http://dilarabook.blogspot.com.tr/2018/03/otostopcunun-galaksi-rehberi.html

Bilim kurgu okumayı en keyif aldığım türlerden biri. Bu kitap ise o türün kült eserleri arasında yer alıyor. Bir radyo programının kitap uyarlamasıymış, yazar ön sözde bununla ilgili güzel bir açıklamaya yer vermiş.
Arthur Dent evinin yıkılmaması için buldozerlerin önünde yatarken, kendini uzaydan gelmiş olan arkadaşıyla birlikte Vagon uzay gemisinde bulur. Şimdi Vagon da ne diyeceksiniz. Kendileri kestirme güzergah için dünyayı ortadan kaldıran ırk oluyorlar. Evet bildiğimiz dünyamız yok oluyor ama hepimiz kendimizi çok önemli sansak da, evren de işleyiş aynı hızla devam ettiğinden kahramanlarımız için bir son olmuyor bu elbette.
Kullanılan dil, yapılan çoğu yerinde, ince göndermeler ve beni kahkahalara boğan sahneleri ile kitap favori bilim kurgularım arasına yerleşti. Kendine özgü bir sürü terimlere yer veren bir seriydi, melankolik robot Marvin'den, uzay boşluğunda süzülen ispermeçet balinasına kadar imkansızlığa her türlü şekilde yer verilmiş.
Serinin ilham olduğu şeyler gözümde değerinin daha da artmasına neden oldu.
Kahramanları okumaktan çok zevk aldım. Söylemek istediğim çok şey var ama olay gidişatı hakkında bilgi vermek istemediğimden değinmiyorum o kısımlara. Bence bilim kurguya önem veren kişilerin mutlaka okuması gerekiyor. Beşibiryerde olanını da en kısa zamanda okumak isterim. Kitaba doyulmuyor.

3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

kitabını okumadım ama filmini izledim. Filmi çok iyi olmasada eğlenceliydi bence, kitabı kesinlikle çok iyidir diye tahmin ediyorum..

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Güzel bir kitap. Douglas Adams ile tanıştığım kitap oldu. Mizahi yönü olan bir bilim kurgu kitabı. Eğlenceli.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Manik depresif androide bayıldım! Onun dışında nedense aklımda hiçbir şey kalmadı. Bitirip biritmediğimi bile hatırlamıyordum ki notlarıma göre bitirmişim... Olay örgüsünde beni sarmayan bir şeyler vardı, sonraki kitapları da okumayı hiç düşünmedim.

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Edebi bir kitaptan ziyade TV dizisinin bir bölümüne benziyor. Ama mizahına ve mizahla karışık felsefesine bayıldım. Kesinlikle okumaya değer.

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Terry Pratchett kitaplarını seviyorsanız, bu seriyi de seversiniz. Yok ben absürd mizah sevmem derseniz, uzak durunuz, kolunuza havlu takıp gökyüzüne boşuna bakmayınız :)

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kırkiki.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

cok cok keyifli..

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Eline bu kitabı alıp, dünyayı dolaşmak isteyen neslin ilham kaynağı :)

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

çok lezzetli bir kitap

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çok güzel bir kitap.Herkese tavsiye ederim...

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Hikaye ilginç fakat o kadar etkilemedi. Nihayi soru merakı arttı tabi serinin sonunda göreceğiz.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

seymaatasoy.com

Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni kısaca özetlemek gerekirse tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha bir saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında yoldaşı Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır.

Serinin ilk kitabı olduğundan herhalde çok fazla olay olmadı. Aslında oldu da öyle kayda değer, okurken kalp atışınızı hızlandıracak türden olmadı. Daha çok açıklama niteliğindeydi bana göre. İleriki kitaplara rehberlik yapacak türdendi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi okudum ilk bilim-kurgu kitabı. Okurken çok zevk aldığımı söyleyebilirim. Oldukça eğlenceliydi. Okuması zor, kafa karıştırıcı değildi. Kocaman olmasına rağmen dışarı çıkarken çantama koymadan edemedim.

Benim elimdeki kitap beşibiryerde ciltli basımı. Yanı serinin tüm kitapları bir arada. Elimde tüm kitaplar varken hepsini tek bir kitapmış gibi okumayı düşündüm önce. Ama daha sonra kitap beklediğimden daha eğlenceli çıkınca bölerek okumanın bir çırpıda okumaktan daha iyi olacağını üşündüm. Ama yine de arayı açmadan, aralara birer kitap sıkıştırarak bitireceğim kanaatindeyim.

2005 yılında çekilmiş bir filmi de var. Ama bu film tüm seiyi mi anlatıyor yoksa sadece bu kitabı mı bilmediğimden; ayrıca daha iyi olacağını, okurken hayal gücümü kısıtlayacağını düşündüğümden filmini seriyi bitirdiğimde izleyeceğim.

Küçük bir hatırlatma: Ben bu kitabı Kadıköy Kabalcı kitabevinden aldım. Eğer yolunuz Kadıköy'e düşerseniz mutlaka uğrayın derim. Hem ortamı çok güzel, hem de kendi kitaplarını %50 indirimle satıyorlar. Etiket fiyatı 55 TL olan bu kitabı 27.5 TL'ye almam gerçekten şahane.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitapta anlatılan her şey gerçek biliyorsunuz değil mi? En azından evrenin en çok satan kitabı Her Otostopçunun Galaksi Rehberi'nde öyle yazıyor. Bu kitabın bir insanın onu beğenmesi için gereken en önemli özelliğe sahip olduğunu da es geçmeyelim lütfen.

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Böyle bir hayal gücünü şu ana kadar sadece Tolkien ve Frank Herbert'de görebildim.

1 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok güzel bir macera kitabı. :)

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Keyifli ama bilim kurguya fazla ilgisi olmayan için muhteşem değil.

2 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazarın önsözde kendine özgü mizahi diliyle aktardığı üzere yazım aşaması da içerdiği evren kadar şenlikli olan eser, sanırım en iyi seri başlangıç kitaplardan biri olsa gerek. Bilim kurguya giriş için de iyi bir seçenek zira bilim kurgunun ve komedinin bu kadar rahatlıkla harmanlanması pek görülmüş iş değil. Tam bir bilgi bombardımanıyla başlamasına rağmen en karmaşık kavramları bile mizahla basitleştirip günlük örneklerle anlatması kitabın akıcılığının temelini oluşturuyor. Müthiş bir hayal gücü ve keskin bir mizahla absürdlüğünün yanında herhalde böyledir dedirtecek doğal bir mantığa sahip. Ayrıca popüler kültürü ne denli beslemiş olduğu hemen her sayfada fark ediliyor. Dünyada ve ülkemizde Ekşi Sözlük başta olmak üzere birçok şeye ilham olmasına şaşmamalı.

3 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski