Koku (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Patrick Süskind'in, Almanya''da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan Koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çoksatarların oldukça dışında kalan, tarihsel boyutlarda kapsamlı bir toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Olay, 18. yüzyıl Fransasında geçer; kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille ise tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun, salt kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı ve istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dâhi olan Grenouille, kendi kokusunun bulunmadığını, onun bulunduğu yerlerde insanların insan kokusunu alamadıklarını anladığı gün, dünyasını da yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına onun için sanki insanmış izlenimini verebilecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş toplum tekini, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak bir Kafka'da görülebilecek bir insanlık trajedisinin simgesidir.

Patrick Süskind'in, Almanya''da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan Koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çoksatarların oldukça dışında kalan, tarihsel boyutlarda kapsamlı bir toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Olay, 18. yüzyıl Fransasında geçer; kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille ise tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun, salt kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı ve istediği kokuları üretebilmek için cinaye... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 264 sayfa

2009 tarihinde , Can Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9755100598
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Jean-Baptiste Grenouille

İlgili Kitaplar

8.6 puan (989 kişi)
2299 okumuş, 669 okumak istiyor, 25 okuyor

8.6 puan (1015 kişi)
2099 okumuş, 850 okumak istiyor, 36 okuyor

8.3 puan (1105 kişi)
2716 okumuş, 922 okumak istiyor, 28 okuyor

8.3 puan (1105 kişi)
3110 okumuş, 545 okumak istiyor, 13 okuyor

8.8 puan (1291 kişi)
2812 okumuş, 1635 okumak istiyor, 115 okuyor

8.7 puan (1391 kişi)
3257 okumuş, 1033 okumak istiyor, 45 okuyor

8.3 puan (799 kişi)
1799 okumuş, 1716 okumak istiyor, 93 okuyor

8.5 puan (924 kişi)
2186 okumuş, 1203 okumak istiyor, 42 okuyor

8.5 puan (1503 kişi)
4079 okumuş, 962 okumak istiyor, 21 okuyor

7.6 puan (911 kişi)
1982 okumuş, 772 okumak istiyor, 34 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

23 kitap, 58 oy
135 kitap, 875 oy
140 kitap, 595 oy
22 kitap, 36 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

x files romulus ayşegül gürses dnzsmsk Jesterhead martinedeninpaltosuraskolnivunbaltası dilqem begwinchester Beste Budak Çağla düşdüşmanı morje ozenergezer mrl_lll zarpandit Sudaba Arzu Karataş Zebercett cns zamaNainat Bartu Leyla KOCA Beyza-i tebrizi Ceyceylo bayankraker
25 kişi
Papillion02 Ebru2017 Yazarsever hilaleeren Seçil Titania Ülkü Ciner booky mericutlulig fizolof mindwars gül ekmen tugce-798 PisMoruk gserap Roland Deschain tarzum kurgusalevren Sely Cdmkrz CANSEL BOLKAŞ cnrkrc di cvdtrkn mehmet atılmış Hasan Ünver cansu97 muhammet hüseyin sarı Bahri Doğukan Şahin violaceus ilkedevrim xtina Elif93 Vâreste yasminalan Dilek Öz Ernaz Tiryaki Deniz RS libertamurat
1589 kişi
deepread Hypatia tumbilik safakonder aydan şimşek Seraly Serefing brai tmygl gnsonne bender Shehla neverlandin ruhu sena chesnut nursah eburdem matmazel slvalacahan svgfyvz ozlemkaraca hipnoz bengucevik Violet Zarpandit bridella ayşenur usttencizgi NasuhOrdu laynelovesme kahvekedikitap pusechemistry Samet Hilalim emriyeusta dudu eliferen Elif şirvan önce aphreal
835 kişi
dreamberry parantezıcıgulusmeler BirAdam dilqem elifbozkurt beyzakul
6 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitap okumaktan daha güzel bir şey varsa şayet o da okuduğun kitabın filmini izliyor olabilmektir. Konusu baştan sona kadar alışılmışın dışında cümleleri noktası virgülü tam anlamıyla insanı etkilemek için özenle seçilmiş bir kitap. hiç bir film bir kitap kadar ayrıntıyı gözlerinizin önüne getiremez ve hiçbir kitap bir cinayet için bu kadar ilginç bir konu işleyemez, kokusu burnumda mı kaldı denir tadı damağımda mı bilmiyorum ama okunmayı ciddi ciddi hak eden bir kitap

4 yıl, 9 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

''Sadece bir duyu organıyla erişebildiğimiz duyguları bir kitaba aktarmak'' yazar bu konuda o kadar başarılı ki bir ara yapılan koku tasvirlerini burnumun ucunda hissettim.

4 yıl, 9 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bazı kitaplar okunduğunda insan aklında yer eder ve rüya gibi gelir. İşte Patrick Süskind 'in Koku kitabı da bunlardan birisi. Gerçekten okudukça, burnumuza da beynimize de farklı kokular katıyor.

4 yıl, 6 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabı okurken ve okuduktan sonra çoğu zaman unuttuğumuz koku duyumuzun aslında ne sık kullanıldığı ve ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.
Ayrıca roman tekniği olarak kurgu ve anlatım açısından da muhteşem bir kitap.

4 yıl, 9 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Muhteşem bir kitap filmi de muhteşemdi.

5 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

soyut bir şey olan kokuyu, kitabı okurken hissettim.

5 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okunması gereken sıradışı romanlardan biri daha... Koku deyip de geçmeyin. Yazları toplu taşım araçlarında beynimizi uyuşturan çirkin kokular aklıma gelince midem bulanıyor. İşte Patrick Suskind adındaki yazar bu insan kokuları üzerinden yola çıkıp öyle bir yaratıcı eser ortaya koymuş ki akıllara zarar. Sinema uyarlamasını da başarılı bulduğum nadide eserlerden biri. Okuyun dostlarım.

4 yıl, 5 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir katilin akıllara durgunluk veren trajedisi.Ona bahşedilen mucizevi yetenekten sadece kendisi haberdardır. Kainatın en iyi burnu grenouille’dedir.Olaylar ilerledikçe kitaba adeta kapaklanıyorsunuz. Çepeçevre sarılan bir sürükleyicilik ile abluka altındasınızdir.Dünya üzerindeki tüm nesnelerin kokusu ayırt eden kahramanimiz, bir gün ansızın kendi kokusun olmadığını keşfeder.Bir anda dünyasi başina yıkılır ve kendi kokusunu bulmayİ amaçlar.Büyük bir hırs ve hevesle tüm güzel bayanları öldürmekten çekinmez.Belkide kokusunun olmamasi işlediği cinayetlerin onu ele vermesine izin vermiyordur,ve tüm şehirde katil konumunda olur,bir türlü yakalanamaz.ve tamda bu safhada tüm güzel bayanların artık esansını yaratmiş, ufacik şişelerde saklamaya başlar . Son hedefi kalir, hep hayali için yaşadı kendi kokusu için mücadele etti..güzeler güzeli son kadını ele geçirmek üzereyken yüz yüze gelirler.kitabın sonlarına doğru olan bu sahnede o an içimden şunları geçirdim," işte bu vahşi adam ,cinayet işlemekten çekinmeyen adam bu güzellik karşisinda dize gelecek ve o kıza aşık olacak onu öldürmemesi için feryad figan ettim;ama bu acımasız insanin ne güzellik, ne aşk, ne makam,ne de peygamberlik umrundadir..)
Tüm olanlardan sonra artık yakalanmiş idam edilecektir, bu tüm seyirci ve papa onun ölümünü izlemek için ordadırlar.işte Tanrının ve cennetin büyüleyici iksiri tüm insanlara tesir eder ,herkes kendisinden geçer mu inanilmaz koku karşisinda tüm insanlar bir anda sevişir.Bu akıllara durgunluk veren hadiseyi izlediğimde dumura uğradım,
Sinema uyarlaması kitapta geçen olayların birebir tezahürüdür, benim dünyama çoktan işlemiş olan bu kitabı, hafızama çoktan nakşettim.

4 yıl, 2 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Burnuyla gören ;gören,duyan ,hisseden ama kokmayan bir adam.Betimlemelere öyle bir kaptırıyorsunuz ki;O dönemin Fransa'sı kafanızda canlanıyor ve kendinizi romanın içinde buluyorsunuz.Okuduktan sonra kokular hakkında daha fazla şey düşünebilirsiniz.Yazarın bu kadar koku bilgisi şaşırtıyor insanı.Ayrıca çevirinin kusursuzluğunu dile getirmek gerekiyor.Almanca'dan çevrilen bu eser Türkçe yazılmış hissi verecek kadar iyi çevrilmiş.

3 yıl, 4 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Hem okunmalı hem izlenmeli jean baptiste her ne kadar saplantılı bir psikopatsa o derecede çekici ve yaptıklarının mantıklı olabileceğine inandırabilen bir karakter . Kitapta öyle hem hikayesi hem de dili çok iyi . Kaliteli bir kitap .

3 yıl, 4 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Muhteşem bir kurgu. Sıradışı bir öykü. Taklit edilmesi çok güç bir kitap. Kesinlikle okunmalı.

2 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan


Başyapıt.

5 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

filminde ayrı tat, kitabından ayrı tat alınan eserlerden.
patrick suskind bir duyu organının tam manasıyla kullanıldığında olayların nerelere kadar varabileceğini gösterdiği, fantastik yönleri ağır basan ancak gerçek üstü de diyemeceğim bir roman yazmış.

kitabı okuduktan sonra koku duyusuna bakış açım değişti işin açığı. her ne kadar bitki ve çeşitli parfüm maddelerinin anlatımı dikkatimi sürekli dağıtsa da sonuna kadar gayet heyecanla okunabiliyor. akıcı dili ve olay örgüsü kafanızın dağılmasına asla izin vermiyor.

4 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Muhteşem bir kitap olmasının yanı sıra harika bir çevirisi vardır. Tevfik Turan mucizeler yaratmıştır kanımca.

4 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Filmini de izlemiştim ancak kitap muhteşem yahu. Betimlemeler , ayrıntılar sağlam bi şekilde aktarılmış. Okuması oldukça keyifli.

4 yıl, 6 ay önce
6 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

detaylarıyla biraz sıkmış okuru.Olaylar arası bağlantısı da sürükleyici değildi.Kitabı boşverin siz filmini izleyin en iyisi

4 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Alt başlıkta geçtiği gibi “bir katilin öyküsü” ama ne öykü. Kendisine ait bir kokusu olmamasına karşın müthiş bir burna sahip başkarakterin “kendi kokusu”nu yaratma saplantısı, son derece merak uyandırıcı bir üslupla anlatılmış. Özellikle koku tasvirlerinin başarısı şaşırtıcı. Duyuların önceliği konusunda insana bildiklerini tekrar gözden geçirme gerekliliği hissettiren, sert finaliyle de benzerleri arasında fark yaratan bir roman.

3 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Koku duyusuna görmek kadar önem vermeyen ben bu kitabı okuduğumdan sonra aslıda güzel kokusu olan insanların görüntüsünün yanında kokusunun bizi çok etkilediğini farkettim. Zaten insanların ten kokusuna dikkat ediyordum kitabı okuduğum günler ve sonraları burnum havada koku almaya çalışan köpekler gibi gezindim. Sonuç olarak kitap kesinlikle okunmalı çünkü insana aslında hayatında farketmeden dikkat ettiği şeyleri farkettiriyor insana.

3 yıl, 3 ay önce
6 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Abartıldığı kadar başarılı bir roman değildi. Filmi kesinlikle daha başarılı.

4 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

filmi kitabından daha iyi, ya da çeviri kötüydü bilmiyorum..

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitap çarpıyor. Süskind'in kurgusu her zamanki muhteşem. Film de ayrı büyülemişti.

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok etkilenerek okuduğum güzel bir kitap.

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

harika bir kitap ve kesinlikle kitabı filminden daha güzel...

4 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Muhtesemdi. Filimde güzeldi ama kitap gibi olmuyor.

4 yıl, 8 ay önce
3 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Filmini izlediyseniz benim gibi okumanın bir anlamı ve de heyecanı yok.Tam bir hayal kırıklığı oldu benim için.Bitirmek için debelendim..

4 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

“On sekizinci yüzyılda Fransa’da, dahi ve iğrenç kişiler yönünden hiç de yoksul olmayan bu dönemin en dahi ve iğrenç kişilerden biri sayılması gereken bir adam yaşadı.” Alman yazar Patrick Süskind’in Koku adlı romanı bu cümleyle başlıyor ve daha ilk cümlesinden farklı bir kitap okuyacağınızı hissediyorsunuz.
Bahsedilen kahramanın adı Jean-Baptiste Grenouille. Grenouille kelimesinin Fransızcadaki anlamı kurbağa demekmiş. Bu tuhaf isimli adamın gerçekten hem iğrenç hem dahi biri olduğuna tanık oluyoruz roman boyunca. Grenouille’in öyküsünü okudukça hayranlıkla iğrenme arasında gidip geliyorsunuz.
Çok sıra dışı bir doğum sahnesinden başlayarak bebekliği, çocukluğu, gençliği ve başından geçenler tüm ilginçliği ile anlatılıyor. Kokulara karşı olan inanılmaz duyarlılığı ve tutkusu, her türlü kokuyu en hassas şekilde en uzak mesafelerden bile ayırt edebilme yeteneği onu bir hayli fantastik ve çılgın bir serüvene sürüklüyor.
Bugüne kadar okuduğum romanlar içinde en sıra dışı ve en farklı olanlardan birisiydi Koku. Kitabı okuyup bitirdiğimde yazar böylesine bir hikâyeyi nereden buldu, nasıl kurguladı diye sordum kendi kendime. Koku alabildiğine özgün bir roman. Başka hiçbir romanla benzerlik göstermiyor, herhangi birini anımsatmıyor. Ne kadar farklı bir roman okursanız okuyun mutlaka zihninizde bir şeyler anımsatır. Ama Koku bu yönüyle bir istisna teşkil ediyor.
Duyu organlarımız içinde en önemlisi şüphesiz gözümüzdür. Okuduklarımız zihnimizde bir film gibi canlanır ve biz de bilinçsiz bir şekilde bu filmi seyrederiz. Yazar bu kitapta farklı bir şey yapmış. Kullandığı kelimelerle burnumuza hitap etmiş. Bu anlatımı öylesine özenli bir işçilikle sergilemiş ki okurken adeta cümlelerin kokusunu alabiliyorsunuz.
Betimlemeler son derece canlı ve etkileyici. Çok fazla betimleme, çok az diyalog var fakat bu durum anlatımın akıcılığını hiç zedelememiş. Hiç sıkılmadan kitabın sonuna geldiğinizi fark ediyorsunuz.
Mekân tasvirlerinin yanı sıra yazar, kahramanın ruh halini de çok başarılı bir şekilde yansıtmış. Kahramanın iç dünyasını ve dönüşümünü etkileyici bir dille aktarmış. Özellikle öykümüzün finali muazzam bir okuma zevki sunuyor bizlere.
“Koku, soluğun kardeşiydi. Onunla birlikte insanların içine giriyordu, yaşamak istiyorlarsa karşı duramıyorlardı. Hem de tam orta yerlerine giriyordu koku, doğrudan kalplerine ve orada akla karayı ayırır gibi ayırıyordu ilgiyle aşağılamayı, iğrentiyle zevki, aşkla nefreti. Kokulara egemen olan insanın kalbine egemen olurdu.” (S. 166)
Bu güzel kitabın beyaz perdeye aktarıldığını da söyleyeyim. 2006 yapımı film “Koku: Bir Katilin Hikâyesi” adıyla gösterime girmiş. Filmin adı kitap hakkında belirgin bir ipucu verse de durum, bir katilin hikâyesinden ibaret değil elbette. Kitaptan uyarlanan filmler edebiyat severler için genellikle hayal kırıklığı yaratsa da bu film izlediğinize değecek kalitede bir film olmuş. O yüzden filmi de tavsiye ediyorum ama öncelikle kitabı okuyun. Hiçbir film siz okurken zihninizde gösterime giren filmden daha iyi olamaz. Tabi bir de filme uyarlanırken kitaptan makaslanan bölümlerden mahrum kalmak da ayrı bir sıkıntı.
Koku, hep aynı şeyleri okumaktan sıkıldım diyen okurlar için türüne az rastlanır bir roman. Son derece sıra dışı, sürükleyici ve fantastik bir kitap.

http://kitapvedusunce.blogspot.com.tr/

1 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Konu oldukça yaratıcı, sonu da ziyadesiyle etkileyici.Anlatım da güzel ama doğrusu ortalarında sıkıldığım, bir an önce bitsin düşüncesine kapıldığım oldu.Kusursuz değil ama okunası,farklı bir kitap.

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Tam bir betimleme harikası...

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabin filmini zamaninda izledigimde ne kadar hayran kaldiysam, simdi kitabi okuduktan sonra o kadar yavan ve bos buluyorum. Kitap harika, betimlemeler, koku tasvirleri, olay orgusu, her seyiyle harika.

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Okuduğum kitaplar arasında kesinlikle en muhteşemlerden :)

3 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ama bu kitap cidden muazzam. Yaratıcı bir konu, iyi bir dil, iyi bir tahlil ve Jean Baptiste!

4 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Uzun zamandır okuduğum hiç bir kitaba benzemiyordu gerçekten. İzlemedim ancak filminin birkaç yıl önce neden bu kadar sükse yaptığını anlamak zor değil. Yazarın anlatımı oldukça ilginç, okurken konu çok hızlı ilerliyor gibi gelmesine rağmen genele bakınca aslında gayet oturaklı ilerlediğini farkediyor insan. Çok detaylı betimlemeler okumaktan zevk almamama rağmen, bu kitapta kokular öyle güzel anlatılmış ki insan okurken kokuyu resmen duyuyor.. Mutlaka okunmalı.

4 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Gerçekten çok orjinal ve çok güzel bir kitap olmuş.Filmi de güzeldir en gözde kitaplarımdan biri oldu.

4 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Büyü dedikleri şey bu olsa gerek.
Kitap resmen elime yapılmıştı bi türlü bırakmadım resmen hastalık yapmıştı.
Yillar geçse de kitabın adını duyduğum an bi hoş oluyorum.

3 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

uzun zamandır okuduğum en güzel kitap...Filminden daha da güzel...
yazar kokuların etkisini biraz abartılı olsa da harika anlatmış.. Kurgu mükemmel....

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

unutamadığım kitaplardan biridir

3 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Gerçekten çok etkileyici bir kitaptı. Karakteri çözümleyişi inanılmazdı, kitabı okurken o adamı yanımda hissetmiştim. Çevirisi de çok iyiydi.

2 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Pek çok açıdan "farklı" bir kitap. Bu farklılıkların hangisi iyi hangisi kötü, kişiye göre değişir ama konunun işlenişi olsun, anlatım tarzı ve dili olsun, ana karakterin kendisi de dahil oldukça farklı olduğu tartışma götürmez. Aynı kurguyu çok daha farklı şekilde işleyecek birçok yazar var. Bu yazarların elinden çıksa belki daha hızlı okurdum bu kitabı ama kesinlikle aklımda daha az yer ederdi.

Ana karakterin değil, "diğerlerinin" hikayesi. İnsanların kendilerini kandırmaya yönelik yatkınlıkları ve bu konudaki muazzam başarıları ve hatta kandırılma istekleriyle, bunların yanında diğer hemen her görmezden gelip kendimize ve yakınlarımıza yakıştıramadığımız o olumsuz sıfatlar, abartılmadan veya çarpıtılmadan, gündelik hayatın gerçekliği ve sıradanlığı içerisindeki yerini kaybetmeden anlatılmış.

1 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

kitap ayrı güzel,filmi daha güzel olan nadir eserlerden...

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2015/08/koku-patrick-suskind-yaz-okuma-senligi.html

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

sonu bekledigim gibi bitmese de cok surukleyici bir roman

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çok güzel bir kitap

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

filmininde kitabısında etkisinde kaldım çok güzel tekrar okunası bir kitap

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çok etkileyici. Büyüsünü bozmamak için filmini izlemek istemedim..

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Benim kitabım...

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

mükemmel !!

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

eski fransa yi tanimak icin guzel bir firsat

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Bak bu iyi yazılmış bir kitap Kurgusu da oldukça iyi Kitabı okurken " Ya bunun Filmi yapılsa Koku nasıl resmedilir" diye az kafa yormamıştım ama yıllar sonra filmini izlediğimde kitabın anlamından çok uzaklaşmadığını gördüm

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sarsıcı bir başlangıç ve sarsıcı bir final.... Unutamadığım kitaplardan...

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

değişik etkileyci bir hikaye..çok beğendimm

4 yıl önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski