Kavim (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Kabzasında bir haç olan bıçakla öldürülmüş bir adam... Üstelik yanı başında bir Kutsal Kitap açık bırakılmış, satırlardan birinin altı adamın kanıyla çizilmiş ve kitabın kenarına bir azizin adı düşülmüş...Kavimde olaylar böyle başlıyor işte. Komiser Nevzat, yardımcısı Ali ve Zeynep de olayı çözmek için hemen harekete geçiyorlar. Ahmet Ümitin beklenen yeni romanında gizemli olaylar çerçevesinde işlenen cinayetleri aydınlatmaya çalışıyor kahramanlarımız. Hıristiyanlık, Süryanîlik, Arap Alevîliği gibi dinî konuların da rol oynadığı, İstanbuldan Mardine uzanan, devletin derinliklerinde kurulmuş yanlış düzene çarpıp geri tepen ilginç bir soruşturma bu. İşlenen cinayetler gizemli ve çarpıcı, ama kahramanlarımızın soruşturma sırasında karşılarına çıkan gerçekler daha da çarpıcı. Çok heyecanlı, gerilimli bir polisiyeyle karşı karşıyayız, orası kesin. Ama bu polisiye bize Türkiyenin yakın geçmişi ve bugünüyle ilgili de çok şey söylüyor. Yani, Ahmet Ümit yine çok katmanlı ve çok sesli bir romana imza atıyor. Kavim, hem polisiye severleri hem de tüm roman severleri mutlu edeceğe benziyor.

Kabzasında bir haç olan bıçakla öldürülmüş bir adam... Üstelik yanı başında bir Kutsal Kitap açık bırakılmış, satırlardan birinin altı adamın kanıyla çizilmiş ve kitabın kenarına bir azizin adı düşülmüş...Kavimde olaylar böyle başlıyor işte. Komiser Nevzat, yardımcısı Ali ve Zeynep de olayı çözmek için hemen harekete geçiyorlar. Ahmet Ümitin beklenen yeni romanında gizemli olaylar çerçevesinde işlenen cinayetleri aydınlatmaya çalışıyor kahramanlarımız. Hıristiyanlık, Süryanîlik, Arap Alevîliği g... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

382 sayfa

2008 tarihinde , DOĞAN YAYINCILIK tarafından yayınlandı


ISBN
975-293-443-9
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.7 puan (578 kişi)
1412 okumuş, 299 okumak istiyor, 29 okuyor

6.2 puan (135 kişi)
358 okumuş, 66 okumak istiyor, 3 okuyor

6.9 puan (177 kişi)
431 okumuş, 96 okumak istiyor, 8 okuyor

7.8 puan (448 kişi)
1099 okumuş, 229 okumak istiyor, 11 okuyor

7.5 puan (303 kişi)
827 okumuş, 182 okumak istiyor, 13 okuyor

6.7 puan (210 kişi)
588 okumuş, 123 okumak istiyor, 7 okuyor

7.5 puan (808 kişi)
2022 okumuş, 289 okumak istiyor, 23 okuyor

7.9 puan (163 kişi)
405 okumuş, 104 okumak istiyor, 8 okuyor

8.2 puan (838 kişi)
1892 okumuş, 444 okumak istiyor, 38 okuyor

7.5 puan (517 kişi)
1123 okumuş, 324 okumak istiyor, 34 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

16 kitap, 75 oy
41 kitap, 206 oy
13 kitap, 77 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

yemrepol İmogie iyimser BÜŞRA Güll zombsome Pharmapuder ozlmoz ygmrcll Selin Öztürk fenolif mhmt_tkgz
12 kişi
ggizaa canderas oyakayla K.K Muratt.. GKG.K iamabrutal dancingdecember fgunduz hatipoğlu Merve Akdoğan demirkarahan umutkurtulust Ebrues EFE_KAYGISIZ Sevinç K.D. nurseven irfankotan ruhimücerret ahmshn DonukPudra selçuk p. emrahtuncer masal_ll_85 ~Duygu~ Hatice Miskin Gizem Kara sedaaaaa oogut falan filancaoğlu kkaplan deryahyt Sely merttoptas __giz__ cansu97 feredan DM The Unwritten
816 kişi
merilist burcuva Cessie svgfyvz fhic recycledbeing acem kızı bucu90 myıldırım hayalperest rare gulaybakay dj_17 sustuncan okuyomben mcelgul incitanesi kujata Charlotthy lily aysemu ehlifasil istanbluesym karagozozlem yansıma cansu ünlü Leyla Akdoğan ParanoyakVisne mylasa KARAMELA KuroiNamida hatice2386 mutlufosil pia_set ÖyküTansuğ cagla1306 tansugumus elfossy küfkedisi
165 kişi
dertli dentist elifebrarince backtobach
3 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Ahmet Ümit'in kalemi bende gerçekten bağımlılık yapmaya başladı sanırım..Genelde kitap sitelerinin gezdiğinizde yabancı yazarların polisiyelerinin daha fazla okunduğunu ve de beğenildiğini görürsünüz.Bunu yapmadan önce kendi içimizdeki yazarlarımıza ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum ilk olarak..Ahmet Ümit harika bir yazar ve bu kitabına da bayıldım.Şiddetle tavsiye ediyorum!

5 yıl, 5 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

süper bir kitap.. özellikle betimlemelere bayıldım herkese tavsiye ederim ..

5 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kurgu çok iyi, sade ve sürükleyici bir anlatım. Başta biraz ağır ilerliyor. Bazı yerlerde konuşmalar çok uzatılmış. Sonunu beğenmedim.

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yeni bir favori Ahmet ÜMİT kitabı! HARİKA!

5 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

sürükleyici, merak uyandırıcı güzel bir roman.

5 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Ahmet Ümit- Kavim

Bir cinayet tam kalbe sağlanmış bir hançer. Hançeri ilginç kılan kapzasıının haç şeklinde olması bir dini kitap ve altı çizilmiş bir ayet. bunun gibi 4 cinayet Baş Komiser Nevzat yine sürükleyici bir soruşturmanın için de.

Kitaba dair notum : Geçmişin intikamı gelecekte birgün alınır

5 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Yine bir arkadaş tavsiyesi olarak başladığım kitabımı çok severek okudum, Teşekkürler Ece Güneyi ;)
Ayrıca şiddetle Ahmet ÜMİT tavsiye ediyorum arkadaşlar, bilginize...

5 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahmet Ümit ile ilk tanıştığım kitap:)Zaten Kavim'î okuduktan sonra Ahmet Ümit kitaplarının müptelası oldum çıktım.Nevzat'ın olması da cabası kitabı sevmem için:)

5 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Türünün başarılı örneklerinden biri, Ahmet Ümit eserlerinin ise sonrasında yazılanlar dahil şimdilik en iyisi. Dinler tarihi ile ilgili detaylı ve hassas çalışmaların ürünü olduğu belli olan bilgiler çok ilgi çekici. Komiser Nevzat eşliğinde adaleti sorgularken üzerinde yaşadığımız toprakların tarihine de yolculuk yaptırıyor. Ayrıca yazıldığı tarih itibarıyla son derece güncel konulara değinildiğini daha doğrusu ülkenin gündeminin temelde hiç değişmediğini farkettiriyor. Dini ve siyasi açıdan sağlam göndermeler de var. Üstelik çok hassas bir denge kurulmuş. Ahmet Ümit tarzına alışkın olanlar sonucun sürekli değişebileceğini tahmin edeceklerdir. Ama olayların kurgulanışı ve ilerleyişi gerçekten çok sürükleyici.

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Hıristiyanlık, Süryanîlik, Arap Alevîliği gibi dinî konuların da rol oynadığı, İstanbul’dan Mardin’e uzanan, devletin derinliklerinde kurulmuş yanlış düzene çarpıp geri tepen ilginç bir soruşturma bu. Ve.. araştırma sırasında karşılaşılan çarpıcı bir o kadar da yakıcı gerçekler... Geçmişe yapılan göndermeler....

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İlk 200 sayfayı sıkılmadan okuyabiliyorsanız gerisi zaten bir anda bitiyor...

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Güzel bir kitaptı gerçekten. Bir sürü bilmediğim şey öğrendim,bi çok konuda fikir sahibi oldum.Ahmet Ümit'in kitaplarını en çok bu yüzden seviyorum zaten.Her romanda bir konu belirleyip,derinlemesine araştırıp,kurguyu o bilgilerin üstüne yapması çok süper birşey.

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ahmet Ümit'ten nefes kesen bir kitap daha. Son saniyesine kadar bilinmezliğini koruyan failiyle mutlaka okunması gereken bir kitap.

http://hayaletkitaplar.blogspot.com/2013/06/ahmet-umit-kavim.html

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ahmet Ümitin 4 kitabını okumuştum.Bu 5. okuduğum kitabı.Kitabın bu kadar zekice yazılmış bir kurgusunun olmasına su gibi okunup akıp gitmesine hayran kaldım. 10/10

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

cok güzel bı kıtap cok surukleyıcı herhesin okumasını taviye ederim.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

son derece akıcı heyecan dolu bir roman. tavsiye edilir..

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Son sayfaya kadar heyecan hiç bitmiyor.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazar bazen ipuçlarını veya olayları tekrar tekrar anlatarak sıksa da genel olarak akıcı bir kitap. İçinde sadece bir polisiye değil Türkiye'de yaşayan dinler ve yakın tarihle ilgili unsurlar da var. Polislerin birer kahraman/namus timsali olarak gösterilmemesini beğendim. Başkomiser Nevzat'ın iç konuşmaları çok doğal. Yalnız Evgenia ile ilgili bölümler romanın çatısına ne katmış, ne gibi bir işlevi varmış anlamadım.

Ahmet Ümit'in bütün romanlarının birbirine benzediğini söylerler. Bu benim okuduğum ikinci kitabıydı ve ilkini sekiz sene evvel okumuştum o yüzden bir şey diyemiyorum. Fakat yazarın yeni çıkan romanı Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'nin kapağında yer alan "Aşk yaşamı; cinayet ölümü sıradanlıktan kurtarır." cümlesinin çok çok benzerini 2006 yılında çıkan Kavim'de de görünce önermenin doğru olabileceğini düşündüm. Bu söz belki de yazarın sloganıdır ve her kitabında geçmektedir onu bilemiyorum.

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İşlenen bir cinayetin perde arkasında, Suryanilik, Nusayrilik'le birlikte Başkomiser Nevzat'ın iç dünyasını anlatan olağanüstü eserdi, Kavim. Başkomiser Nevzat'ı en çok Çetin Tekindor'a yakıştırıyorum nedense. Bu sebeptendir ki Çetin Tekindor'la özdeşleşti bende. Adaletin, adaleti sağlamak adına şiddetle, cinayetle sağlanmayacağını neredeyse tüm eserlerinde anlatır yazar.

Başkomiser Nevzat'ın iç konuşmaları, özel hayatı, insanı hüzünle karışık umutlu bir ruh haline sürüklüyor. "Haklısın Evgenia... Bu ülke çok acımasız, bu topraklar çok sert, bu toprakların insanları çok hoyrat, bu ülke gerçekten çok acımasız. Ama burası bizim ülkemiz Evgenia, burası bizim toprağımız, bizim vatanımız. Biz burasıyız Evgenia."

2 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Okuduğum 4. Ahmet ÜMİT romanı.Ve yine ustaca kurgulanmış bir kitap...
Bir taraftan karmaşık bir cinayetin içinde hızla ilerlerken,diğer taraftan Hristiyanlık ve özellikle de Süryanilerle ilgili pek çok bilgiye sahip oluyorsunuz.İnce detaylar çok yerinde ve karakterler oturmuş.
Türk polisiye yazarların en iyisi diyebilirim.Dünyaca ünlü olması gerekirken yeterli reklam yapılmadığı için tam anlamıyla değeri bilinmiyor.Ahmet ÜMİT'in biraz özeleştiri yapıp yurt dışı tanıtımına ağırlık vermesi gerekir.Neden bir Dan BROWN kadar olamıyoruz diye.
Kavim basit gibi görünen ama aslında dallı budaklı olayların birbiriyle bağlantılı olduğu bir kitap.Sade Türkçesi ile Kavim'i bir çırpıda okuyacaksınız.

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahmet Ümit' in en güzel kitaplarından biri diyebilirim, oldukça sürükleyiciydi

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İntikam temalı bu kitabın ismi anlattıklarıyla tam oturmamış gibi geldi..Derin bir tarikat gibi bir şey beklerken dini motiflere sarılı geçmişin intikamı olmuş..ama araştırmacı bır yazar olarak verdiği bilgiler yerindeydi

2 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Ilk okuduğum polisiye

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Ahmet Ümit okumaya İstanbul Hatırası kitabıyla başladım. Her cümlesine, her kelimesine vuruldum adeta. Kavim'in ondan hiç bir farkı yok kesinlikle okunması gereken çok orijinal bir kitap. Aynı Ahmet Ümit gibi... Her kitabın sonunu beklenmedik bir şekilde bağlaması, sürükleyici bir şekilde bitirtiyor kitabı. Polisiye kitaplardan hoşlanın ya da hoşlanmayın kendinizi bir anda kaptırmış bulacaksınız...

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

çok beğendim

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

polisiye severler için en iyi yazarlardandır Ahmet Ümit. ayrıca kitaplarında verdiği tarihi ve güncel bilgiler polis kovalamacasınında önüne geçiyor. en güzel tarafıda bu zaten

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Polisiye kurgulamak gerçekten çok zor bir iş ve bunu Ahmet Ümit gerçekten çok iyi başarıyor.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Ülkemiz kültürüyle bezeli,ilgi ile okudum,hıristiyanlığın bu topraklardaki kökleri ile yüzleşmesi.

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

klasik bir Ahme Ümit.yine çok beğendim.nevzat başkomiser,ali ve zeynep'e o kadar çok alıştım ki.nasıl okurum bunu diye korkmayın.elinize aldığınızda bittiğini göreceksiniz.

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

blogdan yorumlarımı okuyabilirsiniz.

2 yıl, 5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski